Πολωνία Ζακοπάνε

Μηνύματα
5
Likes
0
Επειδη την ωρα που θα φτασεις θα εχει νυχτωσει, νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να πας Κρακοβια ωστε να εχεις την επομενη μερα εκει καθαρη.
Για το αυτοκινητο τωρα, αν θελεις να πας μονο στα 3 μερη που αναφερεις θα ελεγα να μην νοικιασεις. Αλατορυχεια και αουσβιτς πας πολυ ευκολα με λεωφορεια και στο ζακοπανε μπορεις να πας με το polskybus που ειναι ανετο και παμφηνο.
Καλα να περασεις....
Ευχαριστώ για την απάντηση σου Deby τελικά μάλλον έτσι θα το κάνω, θα πάω πρώτα Κρακοβία και στο τέλος να αφήσω τη Βαρσοβία.
Δεν έχω καταλήξει εάν χρειάζεται να μείνω στο Ζακοπάνε αξίζει να διαθέσω ένα βράδυ ή το χειμώνα δεν λέει. Να σημειώσω ότι χειμερινά σπορ δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, άρα ο στόχος είναι να δω το χωριό και εάν έχω χρόνο καμιά εκδρομή στα πέριξ και γιαυτό έλεγα την ενοικίαση του αυτοκινήτου.
Σε αυτό θα ήθελα τη συνδρομή σας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για τις συνθήκες που επικρατούν τον χειμώνα στο Ζακοπάνε δεν γνωρίζω. Όμως το καλοκαίρι που είχα πάει ψιλοαπογοητεύτηκα. Κι εμείς το τελευταίο απογευματάκι που ήμασταν στην Κρακοβία νοικιάσαμε αυτοκίνητο και πήγαμε αμέσως στα αλατωρυχεία. Την επόμενη, νωρίς το πρωί φύγαμε για Άουσβιτς κι από κει συνεχίσαμε για Ζακοπάνε περνώντας πρώτα από το Βαντοβίτσε, που είναι η γενέτειρα του Πάπα Ιωάννη Παύλου του Β'. Μέχρι να φτάσουμε όμως στο Ζακοπάνε αγανακτήσαμε. Ειδικά όσο πλησιάζαμε η κίνηση ήταν αφόρητη, πηγαίναμε σημειωτόν. Αυτή η ταλαιπωρία δεν ήταν τίποτα μπροστά στο πακέτο του γυρισμού. Τα 110 χλμ. της επιστροφής από Ζακοπάνε προς Κρακοβία τα κάναμε σε σχεδόν 4 ώρες! :shock: Αξέχαστη εμπειρία! :eek:

Το Ζακοπάνε το βρήκα πολύ τουριστικό και τελείως αδιάφορο. Δεν είχε ιδιαίτερη γραφικότητα. Ο κεντρικός πεζόδρομος ήταν γεμάτος εμπορικά καταστήματα και επιγραφές νέον. Όμως για να είμαι δίκαιη η ευρύτερη περιοχή είναι πολύ όμορφη. Έχει γραφικά χωριουδάκια και καταπράσινη φύση. Επίσης έχει και κάποια διαμαντάκια όπως το καστρο Niedzica που από κάτω περνάει ο ποταμός Dunajec με το φράγμα του.

Πολωνία 961.JPG Πολωνία 964.JPG Πολωνία 972.JPG Πολωνία 978.JPG Πολωνία 980.JPG Πολωνία 985.JPG Πολωνία 1013.JPG Πολωνία 1017.JPG Πολωνία 1023.JPG Πολωνία 1027.JPG Πολωνία 1038.JPG

Αλλά και την καταπληκτική ξύλινη εκκλησία στο Debno, δείγμα τοπικής αρχιτεκτονικής, η οποία είναι μάλιστα και μνημείο της Ουνέσκο!

Πολωνία 1045.JPG Πολωνία 1046.JPG Πολωνία 1049.JPG Πολωνία 1051.JPG Πολωνία 1056.JPG
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ειχα παει στο Ζακοπανε ιουλιο. Ανεβηκα με το τελεφερικ στην κορυφη του βουνου, αλλα δεν υπηρχε τιποτα ανοιχτο. Προφανως λειτουργουν ολα το χειμωνα.
Το χωριο δεν ειναι τιποτα το καταπληκτικο. Εγω πηγα γιατι ηθελα να παω στη MorskieOko - η αλλιως Ματι της θαλασσας- μια λιμνη πανω στο βουνο. Πολυ ομορφη τοποθεσια με αρκετο περπατημα, αλλα δεν ξερω αν ενδεικνυται για χειμωνα.
 

larnaka

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα λογαριαζω να παω στο ζακοπανε το καλοκαιρι. Αξιζει να ενοικιασω αυτοκινητο και να γυρισω την περιοχη εκεί τα όρη ταρτα?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Για τις συνθήκες που επικρατούν τον χειμώνα στο Ζακοπάνε δεν γνωρίζω. Όμως το καλοκαίρι που είχα πάει ψιλοαπογοητεύτηκα. Κι εμείς το τελευταίο απογευματάκι που ήμασταν στην Κρακοβία νοικιάσαμε αυτοκίνητο και πήγαμε αμέσως στα αλατωρυχεία. Την επόμενη, νωρίς το πρωί φύγαμε για Άουσβιτς κι από κει συνεχίσαμε για Ζακοπάνε περνώντας πρώτα από το Βαντοβίτσε, που είναι η γενέτειρα του Πάπα Ιωάννη Παύλου του Β'. Μέχρι να φτάσουμε όμως στο Ζακοπάνε αγανακτήσαμε. Ειδικά όσο πλησιάζαμε η κίνηση ήταν αφόρητη, πηγαίναμε σημειωτόν. Αυτή η ταλαιπωρία δεν ήταν τίποτα μπροστά στο πακέτο του γυρισμού. Τα 110 χλμ. της επιστροφής από Ζακοπάνε προς Κρακοβία τα κάναμε σε σχεδόν 4 ώρες! :shock: Αξέχαστη εμπειρία! :eek:

Το Ζακοπάνε το βρήκα πολύ τουριστικό και τελείως αδιάφορο. Δεν είχε ιδιαίτερη γραφικότητα. Ο κεντρικός πεζόδρομος ήταν γεμάτος εμπορικά καταστήματα και επιγραφές νέον. Όμως για να είμαι δίκαιη η ευρύτερη περιοχή είναι πολύ όμορφη. Έχει γραφικά χωριουδάκια και καταπράσινη φύση. Επίσης έχει και κάποια διαμαντάκια όπως το καστρο Niedzica που από κάτω περνάει ο ποταμός Dunajec με το φράγμα του.

View attachment 137934 View attachment 137935 View attachment 137936 View attachment 137937 View attachment 137938 View attachment 137939 View attachment 137940 View attachment 137941 View attachment 137942 View attachment 137943 View attachment 137944

Αλλά και την καταπληκτική ξύλινη εκκλησία στο Debno, δείγμα τοπικής αρχιτεκτονικής, η οποία είναι μάλιστα και μνημείο της Ουνέσκο!

View attachment 137945 View attachment 137946 View attachment 137947 View attachment 137948 View attachment 137949
έχω προγραμματίσει 3 νύχτες στην περιοχή κοντά στο Ζακοπάνε στις αρχές Ιουλίου, και απογοητεύτηκα από το σχόλιο..αν και οι φωτο είναι πολύ όμορφες.
Πραγματικά όλα ήταν κλειστά? Στόχος είναι η φύση (οικογενειακές διακοπές με τους έφηβους γιους μου), ράφτινγκ, λίμνες, θερμές πηγές, κάστρο κλπ...
Παρακαλώ διαφωτίστε με περισσότερο....Στην συνέχεια θα προχωρήσουμε προς Κρακοβία οδικώς...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Δεν είναι κλειστά. Ανοίχτα είναι, πόσο μάλλον όλα τα Εθνικά Πάρκα.
Καλά παπούτσια να έχετε και αρκετό νερό.
Λίμνε: Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko
Rafting: Sromowce
Θερμές πηγές: Bukowina Tatrzaska
Κάστρο: Czorsztyn, Niedzicza
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Δεν είναι κλειστά. Ανοίχτα είναι, πόσο μάλλον όλα τα Εθνικά Πάρκα.
Καλά παπούτσια να έχετε και αρκετό νερό.
Λίμνε: Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko
Rafting: Sromowce
Θερμές πηγές: Bukowina Tatrzaska
Κάστρο: Czorsztyn, Niedzicza
Σε ευχαριστώ πολύ, νιώθω πιο ήσυχη με τις προτάσεις σου!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
έχω προγραμματίσει 3 νύχτες στην περιοχή κοντά στο Ζακοπάνε στις αρχές Ιουλίου, και απογοητεύτηκα από το σχόλιο..αν και οι φωτο είναι πολύ όμορφες.
Πραγματικά όλα ήταν κλειστά? Στόχος είναι η φύση (οικογενειακές διακοπές με τους έφηβους γιους μου), ράφτινγκ, λίμνες, θερμές πηγές, κάστρο κλπ...
Παρακαλώ διαφωτίστε με περισσότερο....Στην συνέχεια θα προχωρήσουμε προς Κρακοβία οδικώς...
Δεν έγραψα πουθενά ότι ήταν κλειστά. Αφού στόχος σας είναι η φύση, μην στενοχωριέσαι, η περιοχή θα σας ικανοποιήσει σίγουρα. Απλά το Ζακοπάνε σαν χωριό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο κι επιπλέον μαζεύει πολλούς τουρίστες. Στη θέση σου περισσότερο θα με προβλημάτιζε η τρομερή κίνηση στους δρόμους, ειδικά από και προς Κρακοβία. Αν μπορείτε να αποφύγετε το Παρασκευοσαββατοκύριακο στο Ζακοπάνε, πιστεύω θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Δεν έγραψα πουθενά ότι ήταν κλειστά. Αφού στόχος σας είναι η φύση, μην στενοχωριέσαι, η περιοχή θα σας ικανοποιήσει σίγουρα. Απλά το Ζακοπάνε σαν χωριό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο κι επιπλέον μαζεύει πολλούς τουρίστες. Στη θέση σου περισσότερο θα με προβλημάτιζε η τρομερή κίνηση στους δρόμους, ειδικά από και προς Κρακοβία. Αν μπορείτε να αποφύγετε το Παρασκευοσαββατοκύριακο στο Ζακοπάνε, πιστεύω θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση.
Ναι για τα κλειστα, γραφτηκε σε επομενο ποστ....ναι και η κινηση με προβληματιζει,αρχες Ιουλιου θα ειμαστε..εμεις θα ερχομαστε απο Βουδαπεστη προς Ζακοπανε ημερα Τριτη αλλα θα φυγουμε προς Κρακοβια Παρασκευη! Δεν ξερω αν η κινηση βρισκεται στο αντιθετο ρευμα προς Ζακοπανε την Παρασκευη....εσυ πως το ειδες;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλημέρα! Εγώ είχα βρεθεί στην Πολωνία 17-27 Ιουλίου και στο Ζακοπάνε συγκεκριμένα φτάσαμε Πέμπτη και φύγαμε Σάββατο. Αυτό που συναντήσαμε στους δρόμους το Σάββατο δεν περιγράφεται. Χαμός και στο ίδιο και στο αντίθετο ρεύμα. Εσείς που θα είστε εκεί μεσοβδόμαδα και αρχές του μήνα φαντάζομαι θα πέσετε σε λιγότερη κίνηση. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι ότι στην περίπτωση που μείνετε μέσα στο Ζακοπάνε να ξεκινάτε νωρίς το πρωί τις εκδρομές σας ωστε να μην μπλοκάρεστε στην έξοδο του χωριού.
Επίσης στην Κρακοβία να βρείτε οπωσδήποτε κατάλυμα με κλιματισμό, γιατί έτσι και πέσετε σε καύσωνα, την βάψατε.
Και ακόμα, αν έχετε σκοπό να επισκεφτείτε το κάστρο της Κρακοβίας θα ήταν καλύτερα να αγοράσετε από πριν τα εισιτήρια γιατί για κάποιες αίθουσες εξαντλούνται κι επίσης θα βρείτε μεγάλη ουρά στα εκδοτήρια. Σου το λέω γιατί εμείς την πατήσαμε.
Και κλείνω με κάτι θετικό. Να πάτε οπωσδήποτε στην εβραϊκή συνοικία (Kazimierz) βραδάκι για φαϊ και ποτό. Θυμάμαι ακόμα πόσο απολαύσαμε το άραγμα στην -όμορφα διαμορφωμένη με χρωματιστές σεζλονγκ- αυλή μιας μπυραρίας (που μάλλον ήταν πρώην εργοστάσιο ή αποθήκες ή κάτι τέτοιο). Πρόκειται γι' αυτό το μαγαζί: http://starazajezdniakrakow.pl/en/
Γενικά η Κρακοβία είναι μια πολύ ζωντανή πόλη με νεολαία και πολλά μπαρ και κλαμπ.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
μου έφτιαξες το κέφι....αρχίζω να το ξανασκέφτομαι??? βέβαια θα μένουμε σε κάποιο άλλο χωριό, ισως αυτό να βολεύει...θα το κοιτάξω. Μηπως υπάρχει πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο χωριό σε βολική τοποθεσία για τις εν λόγω εκδρομές?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα γύρω χωριά. Για διαμονή σίγουρα κάτι θα βρεις, αλλά δεν ξέρω μήπως το βράδυ επικρατεί νέκρα. Μάλλον ο @ThanasisU2 είναι ο καταλληλότερος για να σου προτείνει κάποιο χωριό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom