Τουρκία Ημερησιες αποδρασεις στην Τουρκια-Κας

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]:xmas_cool:....Ξεκιναμε λοιπον για την πρωτη γνωριμια του χωριου,με μια βολτα γυρω απο το λιμανι.Παντου οι κλασσικες τεραστιες κοκκινες σημαιες τους ,σε overdose ποσοτητες που βεβαια δεν μας εκανε και την καλυτερη εντυπωση,αλλα ειναι αλλο ενα χαρακτηριστικο των γειτονων.Αποφασισαμε πρωτα να δουμε το πολυ ομορφο-για αυτα που εχει περασει-ελληνιστικο και ελληνικο αν θελετε,αρχαιο αμφιθεατρο.Η πινακιδα βεβαια μας πληροφορουσε οτι προκειται για ''ρωμαικο'' θεατρο,αγνοωντας επιτηδες φυσικα την παρουσια του ελληνικου στοιχειου,οταν αυτοι τοτε ζουσανε σε τσαντηρια στις στεπες της μογγολιας:xmas_evil:.αυτο το θεατρο βρισκεται λιγο εξω απο το χωριο,σε πολυ ωραιο σημειο.γυρνοντας απο εκει ,σειρα ειχε να εξερευνησουμε οσο μπορουσαμε περισσοτερα πραγματα.Γυρνωντας προς την πλατεια του χωριου μας φωναζει ο καπτεν να μας κερασει το κλασικο τσαι στο επισης κλασικο ποτηρακι με τον κυβο της ζαχαρης στο πιατακι.πραγματι καθομαστε μαζι του,παραγγελνει τα τε'ι'α,και ρωταει για τις πρωτες μας εντυπωσεις.καποια στιγμη σαν γνωστης της ελληνικης μανιας για αγορες απο τουρκια[δερματινα και χρυσαφικα,ντε],μας προτεινει δυο συγκεκριμενα μαγαζια[ενα απο καθε ειδος],λεγοντας οτι σε αυτα θα εχουμε καλη εκπτωση,αν μπαινοντας πουμε το ονομα του.Ολα αυτα ωραια,μονο που καταλαβαινοντας την επιμονη του αυτη,πηγα και ψωνισα απο ασχετα μαγαζια και οταν γυρισαμε μετα απο ωρα στην πλατεια,του ειπαμε οτι πηγαμε εκει που μας προτεινε αυτος.Υπηρχε ''μιζα'' στην μεση και με αυτο το τεχνασμα ακομα ακουγονται οι φωνες τους απο τον τσακωμο.Οση ωρα καθομασταν στην πλατεια,ασφαλως και ξεχωριζαμε οπου πηγαιναμε και απο τα ρουχα αλλα και την γλωσσα .Οι τουρκοι αλλοι φιλικοι,αλλοι ετσι και ετσι,και αρκετοι μας κοιταζαν με μισο ματι,ετσι απο προκαταληψη.Τα μαγαζια τους σε στυλ''μοναστηρακι'',να καθονται στην πορτα και με ψιλοαγγλικα και αρκετα ελληνικα ,να μας προσκαλουν να δουμε το εμπορευμα τους.Υποκλισεις και τα ''αυθορμητα'' χαμογελα[δεν το κατακρινω,απλως το αναφερω],για να προτιμησουμε το δικο τους μαγαζι.Μπαινουμε σε ενα με δερματινα,ειναι δυο τουρκοι γυρω στα 50,περαστε και τα σχετικα,γιουναν?ρωταει-ναι απανταμε-,θελουμε να δουμε μπουφαν.ειχε παρα πολλα ομως τα περισσοτερα χοντροκομενα και ντεμοντε, δεν μου αρεσαν καθολου..βρισκω ενα τελικα, καφε σουετ σακακι.ρωταω ποσα κανει μου λεει,αν θυμαμαι καλα 300 εκατομυρια λιρες[τουρκικες].τοτε ηταν ακομα τα πληθωρικα λεφτα -σαν τα δικα μας τα ''κατοχικα''που δεν ειχαν καμια ουσιαστικη αξια.Τα ευρω ηταν καλοδεχουμενα,αλλα θυμαμαι οτι πληρωσα με πιστωτικη σε τουρκικες λιρες.Σε μαγαζι με σουβενιρ τωρα, ηθελα να παρω κατι σαν ενθυμιο απο το κας.μπαινω σε ενα μαγαζι με τετοια ,λεω του τουρκου ετσι κι ετσι,και τι μου δινει?ενα πιατο με γυρω γυρω σχεδια και στην μεση ζωγραφισμενη με κοκινο χρωμα την τουρκιακαι ετοιμαζεται να το αμπαλαρει.Ηξερε απο την ομιλια οτι ημουν ελληνας και το εκανε επιτηδες:xmas_evil:...τωρα λεω θα σε φτιαξω,και του κανω την τριπλα-θελω σουβενιρ απο το Κας,να κατι σαν κι αυτο και του δειχνω ενα πιατο με φωτογραφια το αρχαιο θεατρο της περιοχης:xmas_lol:..το οποιο και εχω στο σαλονι μου.Ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα ευρω και λιρας που εκτος οτι ολα μας φαινονταν τζαμπα,και απο το καστελοριζο ολοι ψωνιζαν απο τουρκια απο ψωμια και γαλα μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις-ηταν παραδεισος για μας.Θυμαμαι αγορασα ενα πακετο τσιγαρα camel τουρκικα απο περιπτερο στο λιμανι και μου ζητησε 3 εκατομυρια λιρες[γυρω στο εναμιση ευρω

:xmas_lol:.....Εχοντας επισκευθει το ομορφο-αλλα υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει-Καστελοριζο τον Μαιο του 2004,και γνωριζοντας οτι γινονται ημερησιες εκδρομες με καραβακι[για 3-4 ωρες,αν θυμαμαι καλα],για τα απεναντι παραλια,ειχαμε προνοησει να παρουμε τα διαβατηρια μαζι μας,ωστε να μην χασουμε την ευκαιρια για μερικες -3 νομιζω επισκεψεις.Ηταν απλη η διαδικασια,εδινες την προηγουμενη μερα τα διαβατηρια στον ''καπτεν'' του καικιου,αυτος τα πηγαινε στην αστυνομια για ελεγχο και τα εδινε στους κατοχους πριν ξεκινησει.Γυρω στην μια ωρα ηταν η αποσταση και ο καιρος ηταν γενικα καλος.Η θαλασσα λαδι τις περισσοτερες φορες,μας τα χαλασε σε μια απο τις επιστροφες,οπου το καικακι και εμεις μαθαμε τι εστι βερυκοκο,ευτυχως μονο με ζαλαδες:xmas_rolleyes: απο την γυναικα μου-εγκυμονουσα γαρ-.Αναμεσα σε Καστελοριζο και Τουρκια υπαρχει ενα ξερονησι να το πεις-πιο πολυ ειναι εμποδιο στην θεα και απο τις δυο πλευρες.Μπαινοντας στο λιμανι του Κας[Αντιφελλος το αρχαιο της ονομα,οπως και Αντιφλη η αλλη ονομασια],ακριβως στην εισοδο να ενα πολεμικο σκαφος δεμενο μεν,αλλα με τους τουρκους στρατιωτες σε παραταξη πανω στο καταστρωμα με τα οπλα να ''σημαδευουν''-με την καλη εννοια,αν υπαρχει-προς την εισοδο του λιμανιου.Εδω μια διευκρινηση-δεν υπονοω οτι σημαδευαν εμας-ηταν ετσι το στυλακι το ''ψαρωτικο''ενα πραμα.Εγω με την καμερα βιντεοσκοπουσα αμεριμνος,πραγμα που καταλαβα οτι δεν αρεσε στα φανταρια και με κοιταζαν να με φανε.Βρηκαμε χωρο [ηταν οντως δυσκολο]να δεσει το καραβακι και να ο τουρκος λιμενικος ερχεται και δινει χειραψια στον ''καπτεν'' και γυρνωντας αποτομα σε μενα μου λεει στα ''αγγλικα''-ο θεος να τα κανει-''καμαρα[δηλαδη καμερα] νο γκουντ''.Οκ του λεω και εγω στα τουρκικα ''ταμαμ αρκαντας'',το επεισοδιο ληγει και παιρνει τα διαβατηρια ολων μας για να βαλει σφραγιδα εισοδου.Το ιδιο εκανε και οταν φευγαμε.Μας δινει ο καπτεν ωρα αναχωρισης και ξεκιναμε την εξερευνηση.....:xmas_lol:Συνεχιζεται.......
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλή η αρχή!! Για συνέχισε......:xmas_biggrin:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Oμορφο το kas !!εκεί έφαγα τα καλύτερα οστρακοειδή της ζωής μου και τα μύδια που τάχουν άφθονα!!!
θύμισέ μου και άλλα!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν έχω πάει στο Κας...Σ΄ακολουθώ...:xmas_smile:
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
:xmas_cool:....Ξεκιναμε λοιπον για την πρωτη γνωριμια του χωριου,με μια βολτα γυρω απο το λιμανι.Παντου οι κλασσικες τεραστιες κοκκινες σημαιες τους ,σε overdose ποσοτητες που βεβαια δεν μας εκανε και την καλυτερη εντυπωση,αλλα ειναι αλλο ενα χαρακτηριστικο των γειτονων.Αποφασισαμε πρωτα να δουμε το πολυ ομορφο-για αυτα που εχει περασει-ελληνιστικο και ελληνικο αν θελετε,αρχαιο αμφιθεατρο.Η πινακιδα βεβαια μας πληροφορουσε οτι προκειται για ''ρωμαικο'' θεατρο,αγνοωντας επιτηδες φυσικα την παρουσια του ελληνικου στοιχειου,οταν αυτοι τοτε ζουσανε σε τσαντηρια στις στεπες της μογγολιας:xmas_evil:.αυτο το θεατρο βρισκεται λιγο εξω απο το χωριο,σε πολυ ωραιο σημειο.γυρνοντας απο εκει ,σειρα ειχε να εξερευνησουμε οσο μπορουσαμε περισσοτερα πραγματα.Γυρνωντας προς την πλατεια του χωριου μας φωναζει ο καπτεν να μας κερασει το κλασικο τσαι στο επισης κλασικο ποτηρακι με τον κυβο της ζαχαρης στο πιατακι.πραγματι καθομαστε μαζι του,παραγγελνει τα τε'ι'α,και ρωταει για τις πρωτες μας εντυπωσεις.καποια στιγμη σαν γνωστης της ελληνικης μανιας για αγορες απο τουρκια[δερματινα και χρυσαφικα,ντε],μας προτεινει δυο συγκεκριμενα μαγαζια[ενα απο καθε ειδος],λεγοντας οτι σε αυτα θα εχουμε καλη εκπτωση,αν μπαινοντας πουμε το ονομα του.Ολα αυτα ωραια,μονο που καταλαβαινοντας την επιμονη του αυτη,πηγα και ψωνισα απο ασχετα μαγαζια και οταν γυρισαμε μετα απο ωρα στην πλατεια,του ειπαμε οτι πηγαμε εκει που μας προτεινε αυτος.Υπηρχε ''μιζα'' στην μεση και με αυτο το τεχνασμα ακομα ακουγονται οι φωνες τους απο τον τσακωμο.Οση ωρα καθομασταν στην πλατεια,ασφαλως και ξεχωριζαμε οπου πηγαιναμε και απο τα ρουχα αλλα και την γλωσσα .Οι τουρκοι αλλοι φιλικοι,αλλοι ετσι και ετσι,και αρκετοι μας κοιταζαν με μισο ματι,ετσι απο προκαταληψη.Τα μαγαζια τους σε στυλ''μοναστηρακι'',να καθονται στην πορτα και με ψιλοαγγλικα και αρκετα ελληνικα ,να μας προσκαλουν να δουμε το εμπορευμα τους.Υποκλισεις και τα ''αυθορμητα'' χαμογελα[δεν το κατακρινω,απλως το αναφερω],για να προτιμησουμε το δικο τους μαγαζι.Μπαινουμε σε ενα με δερματινα,ειναι δυο τουρκοι γυρω στα 50,περαστε και τα σχετικα,γιουναν?ρωταει-ναι απανταμε-,θελουμε να δουμε μπουφαν.ειχε παρα πολλα ομως τα περισσοτερα χοντροκομενα και ντεμοντε, δεν μου αρεσαν καθολου..βρισκω ενα τελικα, καφε σουετ σακακι.ρωταω ποσα κανει μου λεει,αν θυμαμαι καλα 300 εκατομυρια λιρες[τουρκικες].τοτε ηταν ακομα τα πληθωρικα λεφτα -σαν τα δικα μας τα ''κατοχικα''που δεν ειχαν καμια ουσιαστικη αξια.Τα ευρω ηταν καλοδεχουμενα,αλλα θυμαμαι οτι πληρωσα με πιστωτικη σε τουρκικες λιρες.Σε μαγαζι με σουβενιρ τωρα, ηθελα να παρω κατι σαν ενθυμιο απο το κας.μπαινω σε ενα μαγαζι με τετοια ,λεω του τουρκου ετσι κι ετσι,και τι μου δινει?ενα πιατο με γυρω γυρω σχεδια και στην μεση ζωγραφισμενη με κοκινο χρωμα την τουρκιακαι ετοιμαζεται να το αμπαλαρει.Ηξερε απο την ομιλια οτι ημουν ελληνας και το εκανε επιτηδες:xmas_evil:...τωρα λεω θα σε φτιαξω,και του κανω την τριπλα-θελω σουβενιρ απο το Κας,να κατι σαν κι αυτο και του δειχνω ενα πιατο με φωτογραφια το αρχαιο θεατρο της περιοχης:xmas_lol:..το οποιο και εχω στο σαλονι μου.Ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα ευρω και λιρας που εκτος οτι ολα μας φαινονταν τζαμπα,και απο το καστελοριζο ολοι ψωνιζαν απο τουρκια απο ψωμια και γαλα μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις-ηταν παραδεισος για μας.Θυμαμαι αγορασα ενα πακετο τσιγαρα camel τουρκικα απο περιπτερο στο λιμανι και μου ζητησε 3 εκατομυρια λιρες[γυρω στο εναμιση ευρω].Αγορασαμε γλυκα σοροπιαστα που ειναι καλιτεχνες,μπυρες efes pilsen,και μπαχαρια διαφορα.Σε ολα τα μαγαζια το φιλεμα με τσαι απαραιτητο.Ενα περιστατικο που θυμαμαι εντονα,ηταν σε ενα μαγαζι με γλυκα που μπηκαμε να ψωνισουμε εδειχνε κατα συμπτωση η τηλεοραση φασεις απο ποδοσφαιρο και νομιζω ειχε κληρωθει ο παναθηναικος με την τουρκικη μπεσικτας,με ρωταει λοιπον ο τουρκος τι ομαδα ειμαι-ολυμπιακος?οχι -παναθηναικος?οχι-τοτε τι?αεκ του λεω και τα παιρνει στο κρανιο,παραταει κατι που κρατουσε και σηκωνεται και φευγει.Ανθρωποι και ανθρωποι....:xmas_evil:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Διαβάζω την ιστορία σου,να πώ ότι από Τουρκία,πόσο μάλλον από το συγκεκριμένο χωριό δεν ξέρω..δεν έχω πάει,δεν έχω προσωπική άποψη δηλ.από τις συμπεριφορές τους ...αλλά απ΄ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου θέλεις να τονίσεις ότι σας έβλεπαν σαν"αρπαχτή'';ν'αρπάξουν,να εκμεταλλευτούν ότι μπορούν;από τον καπετάνιο με τις μίζες μέχρι τους επαγγελματίες με τα δερμάτινα,με τα σουβενίρ κλπ;(παραβλέπω το γεγονός με το πιάτο που ήθελε να σου δώσει με την Τουρκία,που αν το δείς αντικειμενικά οκ,δε σημαίνει και τίποτε,στη χώρα του ήσουν,ενθύμιο της χώρας του σου δίνει)
Καλά κάνεις και μας περιγράφεις τα γεγονότα αλλά μήπως αυτού του είδους οι αρπαχτές δεν συμβαίνουν παντού...;ακόμα και εν Ελλάδι;
Μια και δεν ξέρω καθόλου αυτά τα μέρη,περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου.
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Mε συγχωρεις που ρωταω αλλα θα εβαζες ''ανετα'' κατι για διακοσμηση στο σπιτι σου με την τουρκια φατσα -μοστρα?για μενα βαρυ πεφτει.οσο για μιζες και τετοια σαφως γινεται και εδω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Mε συγχωρεις που ρωταω αλλα θα εβαζες ''ανετα'' κατι για διακοσμηση στο σπιτι σου με την τουρκια φατσα -μοστρα?για μενα βαρυ πεφτει.οσο για μιζες και τετοια σαφως γινεται και εδω.
οχι βέβαια σαφώς κι εγώ δεν θα το έπαιρνα,απλά δικαιολογώ τη στάση του εμπόρου που (ίσως μη ξέροντας ότι είστε Ελληνες),δίνει σουβενίρ από τη χώρα του σε ξένους τουρίστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.665
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom