Ημερησιες εκδρομες

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Οσο πλησιάζει το καλοκαίρι και η θερμοκρασία ανεβαίνει, οι τάσεις φυγής από το κλεινόν άστυ αυξάνουν!!!!

Τωρα για εμάς που οι επαγγελματικές υποχρεώσεις δε μας επιτρέπουν να λείπουμε για πολύ από την Αθήνα, μία είναι η λύση:ημερήσιες εκδρομές-αποδράσεις!!

Από πέρυσι το εφαρμόζω συστηματικά και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολυ και γιατί είναι κάτι που σε βοηθά να ξεφύγεις -έστω και για λίγο- από την καθημερινότητα , αλλά και διότι σε βοηθά να γνωρίσεις πολλά κοντινά μέρη!

Πέρυσι επέλεξα να πάω στις παρακάτω εκδρομές:

Κόστα-Σπέτσες:φανταστικό! Μέσω Κόστας, οι Σπέτσες γίνονται πολύ πιο προσιτές, αφού το καραβάκι που σε περνά απέναντι κοστίζει μόλις 2 ευρώ. Οι Σπέτσες είναι υπέροχες ακόμα και για μια μονοημερη απόδραση.

Στενή Ευβοίας: η Στενή είναι ένα πανέμορφο χωριουδάκι, γεμάτο πράσινο, ιδανική για όλες τις εποχές του χρόνου. Φημίζεται δε για τις ταβέρνες της με τα τρομερά ψητα!

Μεσολόγγι-Ναυπακτος:το ιστορικό Μεσολόγγι αξίζει μία επίσκεψη από τον καθένα, όπως και η γραφική Ναυπακτος, όπου οι συστάσεις περισσεύουν!

Ναυπλιο:όλοι μας έχουμε βρεθεί στο Ναυπλιο. Και όλοι μας θέλουμε να ξαναβρεθούμε. Απλά πανέμορφο....

Καλάβρυτα: αν πάει κάποιος στα Καλάβρυτα δε θα πρέπει να παραλείψει την πανέμορφη διαδρομή με τον Οδοντωτό.

Στις παραπάνω εκδρομες πήγαμε με ταξιδιωτικά πρακτορεία με κόστος 15-17 ευρώ!

Αίγινα: η Αίγινα τα έχει όλα:είναι κοντά, είναι νησί, έχει κόσμο, αλλά όχι υπερβολικό, είναι όμορφη, αλλά και ιδιαίτερη. Η απόλυτη πεδιάδα και οι καθαρές θάλασσες κοντά σου σε περίπου μία ώρα από τον Πειραιά και με κόστος περί τα 8.5 ευρω για απλη διαδρομη! Στο ταξιδάκι μας επισκεφθηκαμε και τη νησό Μονη, με 10 ευρώ κόστος αλε-ρετουρ, όπου ταϊσαμε παγωνια, κρι-κρι και ελάφια!

Αγκιστρι:καταπράσινο, πανέμορφο και εναλλακτικό νησί σε απόσταση αναπνοής από τον Πειραιά. Η συγκοινωνία είναι απαράδεκτη, πάρτε ποδήλατο.

Σαλαμίνα: η υποτιμημένη Σαλαμίνα έχει πολλές ομορφιές και το πιο value for money ακτοπλοϊκό, αφού με μόλις 90 λεπτά κόστος βρίσκεσαι μακρυά από το βιομηχανικό Περαμα! Το δάσος των Κανακίων αποτελεί όαση πρασίνου και η θάλασσα είναι κρυσταλλένια.

Σε αυτές τις εκδρομές πήγαμε μόνοι μας και πραγματικά το απολαύσαμε.

tip: οι Hellenic Seaways θα έχουν προσφορές για όλο το καλοκαίρι για Πόρο-Μεθανα-Αγκιστρι-Αιγινα.

Εσεις σε ποια μέρη πηγαίνετε όταν δεν έχετε πολύ χρόνο και θέλετε να ξεφύγετε? Τι άλλο μου προτείνετε? (λόγω πιθανότητας ανάκλησης αδειών το καλοκαίρι, θέλω να έχω έτοιμη καβάτζα για επείγουσες εκδρομές!!!)
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Στενή Ευβοίας: η Στενή είναι ένα πανέμορφο χωριουδάκι, γεμάτο πράσινο, ιδανική για όλες τις εποχές του χρόνου. Φημίζεται δε για τις ταβέρνες της με τα τρομερά ψητα!
Για χειμώνα πιο πολύ, όχι για όλες τις εποχές. Οσο πιο κρύο - τόσο καλύτερα!!

Ναυπλιο:όλοι μας έχουμε βρεθεί στο Ναυπλιο. Και όλοι μας θέλουμε να ξαναβρεθούμε. Απλά πανέμορφο....
Γκούχου Γκούχου... την πρώτη φορά που είχες βρεθεί, δεν ήθελες να ξαναβρεθείς. Τέσπα, η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας είναι κατ'εμέ.

Καλάβρυτα: αν πάει κάποιος στα Καλάβρυτα δε θα πρέπει να παραλείψει την πανέμορφη διαδρομή με τον Οδοντωτό.
Ωραίος ο οδοντωτός, αλλά το Μέγα Σπήλαιο, το Σπήλαιο των λιμνών και η ερυθρόλευκη Κλειτορεία (όπου όλο το χωριό είναι Ολυμπιακοί) κλέβουν την παράσταση.

Σαλαμίνα: η υποτιμημένη Σαλαμίνα έχει πολλές ομορφιές και το πιο value for money ακτοπλοϊκό, αφού με μόλις 90 λεπτά κόστος βρίσκεσαι μακρυά από το βιομηχανικό Περαμα! Το δάσος των Κανακίων αποτελεί όαση πρασίνου και η θάλασσα είναι κρυσταλλένια.
Πολύ σωστά, αλλά καλό είναι να πας με αμάξι ή μηχανάκι στη Σαλαμίνα.

κκλ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Η Αίγινα είναι σταθερή αξία το καλοκαίρι για μονοήμερη.Δεν βλεπω τοσα όσα όταν την επισκέπτομαι για τριήμερο αλλά τουλάχιστον αλλάζω παραστάσεις.

Επίσης η αγαπημένη Ύδρα.Είναι ακριβό νησί αλλά για μένα αξίζει.

Πόρτο Γερμενό για μπάνιο.

Σαλαμίνα πολλές φορές καθότι έχουν σπίτια αρκετοί φίλοι,αλλά προτιμώ το κομμάτι της που είναι μακριά απο το λιμάνι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ροζα η εκδρομη Κοστα-Σπετσες προσφερεται για μονοημερη ?Επαρκει ο χρονος ?
Αν θες ποσταρε κ το ονομα του πρακτορειου που κανει αυτες τις ημερησιες .
Καποιες δικες μου προτασεις τωρα:
Για χειμωνα (αλλα κ καλοκαιρι γιατι ειναι δροσερα) Γκουρα κ Λιμνη Φενεου.
Ζαρουχλα κ λιμνη Τσιβλου.
Τρικαλα Κορινθιας.
Λουτρακι -Λιμνη Ηραιου
Ψαθα-Αλεποχωρι
Κιατο -Ξυλοκαστρο
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Η Αίγινα είναι σταθερή αξία το καλοκαίρι για μονοήμερη.Δεν βλεπω τοσα όσα όταν την επισκέπτομαι για τριήμερο αλλά τουλάχιστον αλλάζω παραστάσεις.

Επίσης η αγαπημένη Ύδρα.Είναι ακριβό νησί αλλά για μένα αξίζει.

Πόρτο Γερμενό για μπάνιο.

Σαλαμίνα πολλές φορές καθότι έχουν σπίτια αρκετοί φίλοι,αλλά προτιμώ το κομμάτι της που είναι μακριά απο το λιμάνι.
Στην Αιγινα ποιο μέρος σου αρέσει περισσότερο? Περυσι πηγα στην γιορτη φυστικιου και ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!

Υδρα θέλω πολύ να πάω, αλλά είναι ακριβά για ημερήσια (και όχι μονο, δλδ).

Ροζα η εκδρομη Κοστα-Σπετσες προσφερεται για μονοημερη ?Επαρκει ο χρονος ?
Αν θες ποσταρε κ το ονομα του πρακτορειου που κανει αυτες τις ημερησιες .
Καποιες δικες μου προτασεις τωρα:
Για χειμωνα (αλλα κ καλοκαιρι γιατι ειναι δροσερα) Γκουρα κ Λιμνη Φενεου.
Ζαρουχλα κ λιμνη Τσιβλου.
Τρικαλα Κορινθιας.
Λουτρακι -Λιμνη Ηραιου
Ψαθα-Αλεποχωρι
Κιατο -Ξυλοκαστρο
εμενα είναι η αγαπημένη μου μονοημερη Κοστα - Σπετσες. Κοιτα, περυσι πηγα με το Thiamis και μάς αφησε 4 ωρες στις Σπετσες. Δεν αρκεί ο χρόνος για να δεις το νησι, αλλά προλαβαίνεις να κανεις μπανακι και εναν γερό περιπατο στα περιξ του λιμανιου. Ειχαμε σκεφτει να περναμε απο εκει το ΚΤΕΛ για καποια αλλα μερη των Σπετσων, αλλα επειδη ψιλοφοβηθηκαμε αποφασισαμε να κανουμε μπανιο και να μεινουμε στο Λιμανι. Ηταν πολύ ωραία. Αριστοκρατικό νησί.

Αυτη είναι η αγαπημενη εκδρομη των πρακτορειων (μαζί με Γαλατάς-Πορος) και μπαινει συχνοτατα το καλοκαιρι . Τα πρακτορεία με τα οποία έχω ταξιδέψει και σίγουρα βάζουν αυτές τις εκδρομές είναι :thiamis, vrakas tours, periigitis, kotsiris.

Η εκδρομη στοιχιζει 15 ευρώ και το καραβακι για Σπετσες 2.Παμφθηνα, δηλαδή!!

Μου εκανε εντυπωση τα αλλα μερη που ποσταρες, γιατι τα βλεπω συχνα στα πρακτορεια σε εκδρομες ημερησιες, αλλά δεν έχω παει ποτε λόγω του οτι δεν τα ηξερα! Τωρα θα το ψαξω παραπανω :D

Για χειμώνα πιο πολύ, όχι για όλες τις εποχές. Οσο πιο κρύο - τόσο καλύτερα!!



Γκούχου Γκούχου... την πρώτη φορά που είχες βρεθεί, δεν ήθελες να ξαναβρεθείς. Τέσπα, η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας είναι κατ'εμέ.



Ωραίος ο οδοντωτός, αλλά το Μέγα Σπήλαιο, το Σπήλαιο των λιμνών και η ερυθρόλευκη Κλειτορεία (όπου όλο το χωριό είναι Ολυμπιακοί) κλέβουν την παράσταση.



Πολύ σωστά, αλλά καλό είναι να πας με αμάξι ή μηχανάκι στη Σαλαμίνα.

κκλ
συμφωνω απολυτα

Χαλκίδα, αλλά με τρένο.
Πόρτο Γερμενό.
Πόρος.
Χαλκιδα με τρενο το σκεφτομαι πολύ . Εχω παει Χαλκιδα και μου αρεσε πολύ η ζωή και ο κόσμος της. Το τραίνο μήπως είναι λίγο ταλαιπωρία?

Βλεπω μου λέτε πολλοί για το Πορτο Γερμενο. Το ειχα για πιο τουριστοπαραθεριστικό μερος......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Χαλκιδα με τρενο το σκεφτομαι πολύ . Εχω παει Χαλκιδα και μου αρεσε πολύ η ζωή και ο κόσμος της. Το τραίνο μήπως είναι λίγο ταλαιπωρία?

Βλεπω μου λέτε πολλοί για το Πορτο Γερμενο. Το ειχα για πιο τουριστοπαραθεριστικό μερος......
Μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να κολλήσεις σε μποτιλιάρισμα όταν πάρα πολλοί έχουν την ίδια μέρα την ίδια ιδέα και επιστρέφουν την ίδια ώρα, δεν υπάρχει. Το 'χω ζήσει και μετάνιωσα την ώρα που ξεκίνησα. Γι' αυτό λέω με τρένο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να κολλήσεις σε μποτιλιάρισμα όταν πάρα πολλοί έχουν την ίδια μέρα την ίδια ιδέα και επιστρέφουν την ίδια ώρα, δεν υπάρχει. Το 'χω ζήσει και μετάνιωσα την ώρα που ξεκίνησα. Γι' αυτό λέω με τρένο.
πω πω ,καταλαβα τι εννοεις . Μου συνεβη κι εμενα οταν πηγαμε Κυριακη Χαλκιδα, αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό. Βεβαια, καθυστερησαμε τουάχιστον μια ωρα στα διοδια, χαμός! Και , απ'ό,τι ειδα, 5 ευρω εχει το εισιτηριο με τον οσε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
εμενα είναι η αγαπημένη μου μονοημερη Κοστα - Σπετσες. Κοιτα, περυσι πηγα με το Thiamis και μάς αφησε 4 ωρες στις Σπετσες. Δεν αρκεί ο χρόνος για να δεις το νησι, αλλά προλαβαίνεις να κανεις μπανακι και εναν γερό περιπατο στα περιξ του λιμανιου. Ειχαμε σκεφτει να περναμε απο εκει το ΚΤΕΛ για καποια αλλα μερη των Σπετσων, αλλα επειδη ψιλοφοβηθηκαμε αποφασισαμε να κανουμε μπανιο και να μεινουμε στο Λιμανι. Ηταν πολύ ωραία. Αριστοκρατικό νησί.

Αυτη είναι η αγαπημενη εκδρομη των πρακτορειων (μαζί με Γαλατάς-Πορος) και μπαινει συχνοτατα το καλοκαιρι . Τα πρακτορεία με τα οποία έχω ταξιδέψει και σίγουρα βάζουν αυτές τις εκδρομές είναι :thiamis, vrakas tours, periigitis, kotsiris.

Η εκδρομη στοιχιζει 15 ευρώ και το καραβακι για Σπετσες 2.Παμφθηνα, δηλαδή!!

Μου εκανε εντυπωση τα αλλα μερη που ποσταρες, γιατι τα βλεπω συχνα στα πρακτορεια σε εκδρομες ημερησιες, αλλά δεν έχω παει ποτε λόγω του οτι δεν τα ηξερα! Τωρα θα το ψαξω παραπανω :D
Σπετσες πηγα πρωτη φορα μολις εδωσα πανελληνιες .Θα μου πεις καλα δεν πηγες Παρο..Παρο πηγα τις επομενες χρονιες .Ηθελαν οι γονεις για τα 18χρονα κοριτσια τους κατι πιο μαζεμενο:D
Επειδη ειμαι πολυ φαν των Κυκλαδων ..οι Σπετσες δε με αφησαν κ αφωνη...εννοω να πας για μια βδομαδα για διακοπες . με τιποτα..για 2-3 μερες καλα ειναι.
Οσο για τη Λιμνη Φενεου που ποσταρα παραπανω...χανεις ειναι ενα πολυ ωραιο μερος
λιμνη φενεου - Αναζήτηση Google
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Σπετσες πηγα πρωτη φορα μολις εδωσα πανελληνιες .Θα μου πεις καλα δεν πηγες Παρο..Παρο πηγα τις επομενες χρονιες .Ηθελαν οι γονεις για τα 18χρονα κοριτσια τους κατι πιο μαζεμενο:D
Επειδη ειμαι πολυ φαν των Κυκλαδων ..οι Σπετσες δε με αφησαν κ αφωνη...εννοω να πας για μια βδομαδα για διακοπες . με τιποτα..για 2-3 μερες καλα ειναι.
Οσο για τη Λιμνη Φενεου που ποσταρα παραπανω...χανεις ειναι ενα πολυ ωραιο μερος
λιμνη φενεου - Αναζήτηση Google
:lol: Μήπως απλά θέλανε κάποιον πλούσιο γαμπρο?

Κοιτα, οι Σπετσες είναι ένα ιδιορρυθμο νησί. Ομορφο, αριστοκρατικό. όντως καμια σχεση με Κυκλάδες (καλώς ή κακώς όλοι μας όταν λέμε 'νησί' φέρνουμε στο μυαλό μας τα σοκάκια κάποιας Κυκλάδας). Για μονοημερη θεωρω πως είναι ό,τι πρέπει!

Καταπληκτικη φαίνεται η λιμνη. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
:lol: Μήπως απλά θέλανε κάποιον πλούσιο γαμπρο?

Κοιτα, οι Σπετσες είναι ένα ιδιορρυθμο νησί. Ομορφο, αριστοκρατικό. όντως καμια σχεση με Κυκλάδες (καλώς ή κακώς όλοι μας όταν λέμε 'νησί' φέρνουμε στο μυαλό μας τα σοκάκια κάποιας Κυκλάδας). Για μονοημερη θεωρω πως είναι ό,τι πρέπει!

Καταπληκτικη φαίνεται η λιμνη. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ
:haha::haha::haha::haha::haha:

Η Λιμνη γινεται μονοημερη ή μπορεις ενα ΣΚ να κλεισεις δωματιο στα χωρια Γκουρα ή Φενεο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom