Ισπανία Η… δική μου Ισπανία

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Καλησπερα!
Δεν γράφω συχνά εδώ, άλλα έχοντας κάνει πάρα πολλά ταξίδια στην Ευρώπη κι έχοντας επισκευθεί αρκετές πόλεις, αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία του τελευταίου μου ταξιδιού στην Ισπανία. Όπως είπα έχω ταξιδεψει πολύ. Η Ισπανία ήταν όμως, πάντα η χώρα που λάτρευα και δεν χόρταινα να επισκέπτομαι….

Ισως το ότι μιλάω τη γλώσσα και την έχω σπουδάσει χρόνια, ίσως τα τόσα διαφορετικά τοπία της; Το πάντρεμα τόσων διαφορετικών πολιτισμών, κουλτούρας και ιστορίας; Όπως και να χει αυτή τη χώρα την λατρεύω και την έχω γυρίσει από άκρη σε άκρη…

Από τον βορρά και τη Χώρα των Βάσκων, στον ηλιόλουστο νότο, την Ανδαλουσία, την Βαλένθια, τις Βαλεαρίδες Νήσους (Μαγιόρκα και Ιμπίθα), την ιστορική Castilla y Leon, την…άτακτη Καταλονία με την Βαρκελώνη της, άλλα και τόσα άλλα μέρη (επόμενοι προορισμοί μου, σίγουρα η Γκαλίθια με το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα, το Βίγο και τη Λα Κορούνια άλλα και το Principado de Asturias, με το Οβιεδο και το Χιχόν.)

Η απόφαση λοιπόν για την…14η επίσκεψή μου στη χώρα και την 3ή σερί σε…10 μήνες μέσα, στην Μαδρίτη επάρθη με το που βρέθηκε η ..σχετικά καλή τιμή των 200 ευρώ με την Iberia.

Το καλοκαίρι είχε εξελιχθεί άσχημα, χωρίς διακοπές, λόγω μη πληρωμών στη δουλεια, και έτσι είχα ξεμείνει στην Αθήνα για πρώτη φορά από το 1998 …

Με νωπές, ακόμα τις μνήμες από το περσινο αξέχαστο καλοκαίρι στην Cinque Terre, το Πορτοφίνο και το Μιλάνο, άλλα και με καθημερινό βομβαρδισμό στα socialmedia, των εικόνων από τις διακοπές, συναδέλφων, γνωστών και φίλων, δεν σκέφτηκα καθόλου να κλείσω τα εισιτηρια και έτσι να βρεθώ άλλη μια φορά στο…εξοχικό μου! :D

Μην περιμένετε να διαβάσετε κάποια ταξιδιωτική ιστορία που να σας δίνει πληροφο΄ρίες για μουσεία, εστιατόρια, φτηνά ξενοδοχεία, ωραία καφέ, σημεία ενδιαφέροντος, τέχνες κλπ΄… Η ιστορία αυτή που θα διαβάσετε είναι η δική μου ματιά…

Είναι 4 μέρες στην Ισπανία, όπως τις έζησα και όπως τις είδα εγώ από την δική μου οπτική γωνία… Ταξίδεψα μόνος, όπως και στο 99% των ταξιδιών μου…. Ισως γιατι δεν ακολουθεί κανείς, ίσως γιατι εδώ και χρόνια δεν έχω κοπέλα, ίσως το ότι απολαμβάνω την ελευθερία να κάνω ότι γουστάρω και ΄όποτε το γουστάρω, στα ταξίδια μου … Ισως ξυπνάει και λίγο ο.. Κέρουακ μέσα μου….

Πάρτε λοιπόν ένα μικρό οδοιπορικό στη Μαδρίτη και την Castilla-La Mancha, όπως το έζησα εγώ….

Vamos!

 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
"Μέθυσα" διαβάζοντας την ιστορία σου! Οδηγός για ναυτιλωμένους σε θάλασσες ... μπύρας! :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε για τη "μεθυστική" διαδρομή στην αγαπημένη Ισπανία.
Βλέπω είσαι ακόμα υπό την επήρεια, γιατί οι φωτογραφίες έχουν ανέβει από δύο και τρεις φορές οι ίδιες :haha:
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
xxxaxaxax.... ρε γμτ ξερεις ποσες φορες προσπαθησα να τις ανεβασω... ολο εβγαζε ερορ...και δεν εχω ανεβασει ακομα απο Τσιντσον, Τολεδο και απο το ματς! δε μ αφηνει...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
'Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες.
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδες σας ευχαριστω!! Ναι οντως ειναι ωραια ιστορια.. Και πιστευω να τη μετεφερα οσο το δυνατον πιο ζωντανα μπορουσα... Αν δε βγω σημερα και δε βαρεθω η δε ...σαπισω με τπτ ταινιες, θα βαλω κι αλλες πικς! Μακαρι να μπορουσα να ανεβασω και τις...600 που τραβηξα...

Οι διπλο-τριπλές φωτογραφίες διεγράφησαν.
Αντε, όταν θα είσαι νηφάλιος, βάζεις και τις υπόλοιπες. :D
Ευχαριστωωωω!!! Σημερα ισως που δεν ειμαι για...πολλα πολλα κ θα τη βγσλω με λιγο κρασακι...tempranillo ☺
 
Last edited by a moderator:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλημερα!
παιδια στη πρωτη ευκαιρια θα προσθεσω και ολες τις πικς που θελω σε ξεχωριστο αλμπουμ και θα εμπλουτισω την ιστορια με τις καταλληλες, ωστε να εχετε μια εικονα των περιγραφων μου !! ;)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom