Θάσος

antvas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μόλις γυρίσαμε από την όμορφη Θάσο και μπορώ να πώ πως περάσαμε πάρα πολύ καλά.
Οι παραλίες που επισκεφτήκαμε μας άφησαν ικανοποιημένους. Φυσικά για τον Παράδεισο
δεν υπάρχουν λόγια μια και ανταποκρίνεται πλήρως στο όνομά του. Ρηχά για τα παιδιά και μικρά κύματα για πολύ παιχνίδι. Η άμμος είναι ψιλή ότι πρέπει για κατασκευές. Βέβαια πρέπει να πάει κανείς σχετικά νωρίς για να βρει παρκιγκ κάτω. Στη Χρυσή Αμμουδιά τα πράγματα είναι κάπως παρόμοια. Είναι πιο μεγάλη και έχει περισσότερες επιλογές. Δυστυχώς στην ακτή του Αρχαγγέλου πετύχαμε κύμα και δεν καθίσαμε αλλά την προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι must. Για φαγητό υπάρχουν πολλές επιλογές, όμως μια φορά πρέπει να πάει κανείς στην Παναγιά στον Πλάτανο. Απίστευτο κοντοσούβλι. Η νυχτερινή βόλτα στον Λιμένα είναι πολύ καλή. Πιστεύω ότι η διαμονή στον Λιμένα και οι καθημερινές εξορμήσεις είναι η πιο ωραία λύση, εκτός αν επιλέξει κάποιος να μείνει και κανα δύο μέρες στον Ποτό για να δει αναλυτικά και την άλλη πλευρά και κυρίως την νυχτερινή ζωή μαι και οι βραδυνές διαδρομές είναι κάπως μακρινές και δύσκολες. Γενικά η Θάσος είναι πολύ καλός προορισμός.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Εμείς πηγαίνουμε κάθε καλοκαίρι εκεί, αφού είμαστε από την Καβάλα.
Νομίζω δεν αναφέρεις το Καζαβήτι, που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο ωραίο ορεινό (και από τα πιο ωραία γενικά) χωριό.
Επίσης προτείνω μπάνιο και βουτιές στα Σκίδια και μετά φαγητό στην ταβέρνα που υπάρχει εκεί. Στο μέρος αυτό δεν υπάρχει παραλία, αλλά βράχια, από όπου μπορεί κανείς να κάνει βουτιές, αφου τα νερά έχουν βάθος πάνω από 2-3 μέτρα. Υπάρχει μεταλλική σκάλα για να ανεβεί κανείς εύκολα. Η ταβέρνα είναι ακριβώς πάνω σε αυτά τα βράχια, λίγο πιο πάνω.
Νομίζω επίσης ότι δε θα πρέπει κανείς να παραλείψει να φάει σουβλάκι στην Σκάλα Ποταμιάς στα κούτσουρα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πήγα 2 φορές και δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα κιόλας.
Μέτρια όλα.
Βέβαια δεν φταίει το νησί αλλά μάλλον εγώ που είχα περισσότερες προσδοκίες σαν νέος απο ένα μέρος που ενδείκνυται σε ποσοστό 90% για οικογενειακές διακοπές.
ακριβως αυτο. οικογενειακες διακοπες, ασε που εχει καλυτερα νησια να πας. μετρια ολα ειναι εως αδιαφορα . αν συγκρινεις με αλλα νησια απορεις γιατι εκανες τοσα χιλιομετρα για να πας.( εγω πηγα απο αθηνα) ενω ελεγα να μεινω βδομαδα, εφυγα την τριτη μερα. αυτη ειναι η γνωμη μου βεβαια.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Φυσικά για τον Παράδεισο
δεν υπάρχουν λόγια μια και ανταποκρίνεται πλήρως στο όνομά του. Ρηχά για τα παιδιά και μικρά κύματα για πολύ παιχνίδι. Η άμμος είναι ψιλή ότι πρέπει για κατασκευές.
o Παράδεισος ειναι όντως ετσι...
η ωραιότερη παραλία που θυμάμαι να έχω επισκεφτεί εν Ελλάδι...
κάτι σαν ολες τις παραλίες της Χαλκιδικής του 2ου ποδιού από Βουρβουρού εως Πόρτο Κουφό συμπυκνωμένη σε μία.
Μελλοντικώς ισως καταφέρω να καταγράψω την πρόσφατή μου εμπειρία εκει, φωτογραφικώς και με λιγοστά λόγια
Οποιος έχει την διάθεση να την εξερευνήσει, υποβρυχίως και οδοιπορικώς, θα αποζημιωθεί πλήρως

σε οτι αφορά τις κατασκευές,
ειχα την μεγάλη χαρά να απολαυσω μερικές λιαν προσφάτως
ImageShack(TM) slideshow
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Χτες επέστρεψα κι εγώ από ένα εξαήμερο στη Θάσο και τείνω να συμφωνήσω με τους φίλους που τη βρήκαν μέτρια. Περίμενα πολλά παραπάνω και μάλλον απογοητεύτηκα. Καταρχήν, πρόκειται για ένα νησί που αποτελεί πόλο έλξης κυρίως για οικογένειες. Πολύ λογικό, μιας και έχει εύκολη πρόσβαση από Καβάλα και Κεραμωτή και οι περισσότερες παραλίες του είναι αμμουδερές με ρηχά και ζεστά νερά. Επίσης, υπάρχουν πολλοί επισκέπτες από το εξωτερικό και ειδικά από βαλκάνια. Συνεχώς βλέπαμε αυτοκίνητα με πινακίδες Σερβίας, Βουλγαρίας, Ρουμανίας και άλλο τόσο ακούγαμε γύρω μας ξένες γλώσσες. Στην παραλία, στη βόλτα, στις ταβέρνες... αφού οι ντόπιοι πρώτα μας μιλούσαν αγγλικά! Δεν θα ήταν υπερβολή αν έλεγα ότι το 40% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούσαν στο νησί ήταν ξένων -χωρίς να υπολογίζω τα νοικιασμένα.

Η τουριστική ανάπτυξη στο νησί φτάνει σε βαθμό αηδίας. Όπου υπάρχει παραλία, θα δείτε αμέτρητα ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια, ταβέρνες, μπιτσόμπαρα, μαγαζάκια με μπιχλιμπίδια κτλ. Χαρακτηριστικά θα σας πω ότι στον κατάλογο των δωματίων του κοινωνικού τουρισμού, τα συνεργαζόμενα με τη Θάσο ξεπερνούσαν τα 100, αριθμός μεγάλος για το μέγεθος του νησιού.

Το οδικό δίκτυο είναι καλό. Πρώτη φορά βλέπω δρόμους με στροφές με σωστή κλίση στην άσφαλτο. Το κακό είναι ότι ο φωτισμός είναι ανύπαρκτος στο μεγαλύτερο κομμάτι του δικτύου, πράγμα που κάνει τη νυχτερινή οδήγηση λιγάκι τρομακτική. Επίσης, όλοι οδηγούν επικίνδυνα. Έλληνες και ξένοι. Τρέχουν και προσπερνούν πάνω σε στροφές αγνοώντας τη διπλή διαχωριστική γραμμή. Το νου σας όσοι -όπως εγώ- επιλέξετε μηχανάκι για τις μετακινήσεις σας. Ακόμα, αρνητική εντύπωση μου έκανε η ελλιπής σήμανση με πινακίδες. Σε ένα τόσο τουριστικό νησί, θα περίμενα περισσότερες που θα έλεγαν χιλιομετρικές αποστάσεις, το πού ξεκινάει και το πού τελειώνει το κάθε χωριό και πώς βγαίνουμε στον κεντρικό δρόμο. Να φανταστείτε ότι χάθηκα προσπαθώντας να επιστρέψω από τη Χρυσή Αμμουδιά. Επιπλέον, ενώ ο κυρίως δρόμος είναι καλός, οι κατεβασιές για τις παραλίες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία χωματόδρομοι όχι καλοί με κοτρώνες και το εκνευριστικό χώμα-πούδρα με αμμοπαγίδες που στις κατηφόρες είναι άκρως επικίνδυνοι λόγω έλλειψης πρόσφυσης.

Σαν "βάση" επέλεξα την Σκάλα Πρίνου. Πολύ μέτριο σαν χωριό, αλλά με βόλευε. Τουλάχιστον ήταν ήσυχα διότι τόσο στον Ποτό όσο και στον Λιμένα γινόταν της τρελής.

Από παραλίες επισκέφτηκα αρκετές. Ψηφίζω Παράδεισο για τα ρηχά, ζεστά νερά που σου επιτρέπουν να παίζεις τις ρακέτες σου άνετα 10-15 μέτρα από την ακροθαλασσιά χωρίς να ενοχλείς και για τα κύματα που προσφέρονται για παιχνίδι. Επίσης, ψηφίζω Μεταλλεία για το πρωτότυπο τοπίο, τα βαθιά νερά με το βοτσαλάκι και την έλλειψη οικογενειών με παιδάκια που χαλάνε τον κόσμο. Όλα τα παραπάνω μαζί με το μπιτς μπαρ και τη μουσική του της προσδίδουν πιο νεανικό χαρακτήρα. Μελανό σημείο στην παραπάνω παραλία ήταν το παλικάρι που καθόταν στο βάθος της σπηλιάς -την οποία επισκέφτηκα αναζητώντας λίγη σκιά- και που παραμιλούσε πετάγοντας λέξεις φωναχτά όπως "Τζεχόβα" (sic), "Ιησού", "Ηλία", "Σεραφείμ", "διάβολε-ντέβιλ" (sic) και λοιπά. Είτε είχε όντως κάποια λάσκα βίδα (έτσι εξηγούνται και τα όσα είχε γράψει με κάρβουνο σε έναν τοίχο αλλά και ο μίνι βωμός που είχε κάνει με πέτρες) είτε ήταν απεσταλμένος από το μπιτς μπαρ για να τρομάζει όσους αναζητούν δωρεάν σκιά και να αναγκαστούν να πιάσουν ομπρέλα.

Εντυπώσεις από άλλες παραλίες: η πρώτη που επισκέφτηκα ήταν η Αλυκή. Με το που είδα πούλμαν παρκαρισμένο από πάνω ξενέρωσα. Όμορφη η παραλία, αλλά μικρή και πήχτρα στον κόσμο. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πώς χωράνε 4 ταβέρνες εκεί κάτω. Σημειώστε πως η κάθε μία από αυτές είχε μπροστά της και ομπρέλες. Φαντάζεστε το αδιαχώρητο που επικρατούσε. Δεν είχε ούτε την πετσέτα μου να αφήσω! Ούτε καν τα πόδια μου έβρεξα και έφυγα εκνευρισμένος μετρώντας τα χιλιόμετρα που έκανα άδικα...

Άλλη απογοήτευση ήταν η Σαλιάρα, αλλά και πάλι η απογοήτευση δεν είχε να κάνει με την ομορφιά -η οποία ήταν καταπληκτική. 4,5 χιλόμετρα κακού χωματόδρομου με το σκουτεράκι που χρειάστηκε 20 λεπτά για να τα διανύσω για να μην έχω -και πάλι- πού να αφήσω την πετσέτα μου. Αφού βρήκα ένα σημείο στα βράχια αριστερά, στο τέλος της παραλίας, ήρθε ο υπάλληλος από το μπιτς μπαρ για να μου πει (στα αγγλικά) ότι μπορεί να με βολέψει κάπου αλλού. Του απάντησα ότι δεν ήθελα κι ότι θα έμενα εκεί για να κάνω το μπάνιο μου, αφού δεν καταλάμβανα χώρο του καταστήματος. Έλα όμως που οι αθεόφοβοι είχαν κάνει μέχρι και τα βράχια πριβέ με τέντα, μαξιλάρια κτλ κι εγώ έκοβα την θέα... εκνευρισμένος πήγα πίσω από τα βράχια, όπου δεν άργησε να με ακολουθήσει τετραμελής οικογένεια, επίσης διωγμένη. Φανταστείτε τώρα στα βράχια που με το ζόρι χωρούσαν 2 όρθιοι να προσπαθούμε να στριμωχτούμε 6. Έκανα τη βουτιά μου στην μικρή και όμορφη αυτή παραλία με το άσπρο ψιλό βοτσαλάκι, τα τιρκουάζ βαθιά αλλά ζεστά νερά με τη σκόνη από το διπλανό νταμάρι που φόρτωνε μάρμαρο σε ένα πλοίο να μας πασπαλίζει διακριτικά και έφυγα στα όρια του να πάω στην τουριστική αστυνομία για καταγγελία. Έλεος ρε παιδιά, κάντε την παραλία πριβέ όπως τον Μακρύαμμο. Ως τότε, μην διώχνετε τον κόσμο από την ακροθαλασσιά και μην τον αναγκάζετε να τον "βολέψετε εκεί πιο πίσω".

Η μεγαλύτερη ήττα ήρθε με την Γκιόλα. Αφού πήραμε τις πολυπόθητες οδηγίες για το πώς να τη βρούμε, ο επικίνδυνος και απότομος χωματόδρομος νίκησε το σκούτερ στο πρώτο χιλιόμετρο. Όλα τα πράγματα έχουν ένα τίμημα, μια αναλογία που τα καθιστά συμφέροντα ή μη. Καλή η διάθεση για περιπέτεια -όπως με είχαν προειδοποιήσει- για να θαυμάσω ένα μοναδικό τοπίο από κοντά αλλά η δυσκολία που έγινε κίνδυνος καθώς και ο αριθμός των αυτοκινήτων που κατεθυνόντουσαν προς τα εκεί σε συνδιασμό με την μεγάλη απόσταση με ανάγκασαν να κάνω μεταβολή.

Χρυσή Αμμουδιά: βρώμικη με αφρούς από φύκια (υποθέτω) λόγω καιρού.
Ρωσογκρεμός: μάλλον μέτρια σε σύγκριση με τις υπόλοιπες του νησιού, με το ξενοδοχείο να ορθώνεται στην άκρη της.
Μαριές - παραλία Ατσπάς: μικρή σε μήκος αλλά φαρδιά. Πολύ φύκι και δεν προτείνεται.
Γλυκάδι: ωραία, με tech house μουσικές επιλογές από το εκεί μπιτς μπαρ. Στα συν τα παρακείμενα πεύκα και η σκιά τους που "προκαλούν" για πικ νικ.
Από ψηλά μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες (αλλά δεν τις επισκέφτηκα) το Λιβάδι, το Γλυφονέρι ο Ταρσανάς και η Τρυπητή. Εννοείται ότι όλες οι παραπάνω παραλίες είναι οργανωμένες με ομπρέλες κτλ.

Οδηγώντας διαπίστωσα ότι υπάρχουν μερικές κατεβασιές προς ανοργάνωτες και ερημικές παραλίες μεταξύ Σκάλας Μαριών και Λιμεναρίων. Όσοι τολμηροί, δοκιμάστε το αν και είναι με γλιστερά βράχια στην χειρότερη και με βότσαλο στην καλύτερη.

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω και τις επισκέψεις στα ορεινά χωριά της Θάσου. Μου άρεσε πολύ το Καζαβίτι (Μεγάλος Πρίνος), γραφικό και ήσυχο χωριό με πυκνή βλάστηση και δροσιά. Το γιαουρτόμελο στο "Ανηφόρι" ήταν όλα τα λεφτά, ενώ στην πλατεία υπάρχουν ταβέρνες για τους φαν του κατσικιού και της σούβλας γενικότερα. Τις προαναφερθείσες λιχουδιές είχαμε την τύχη να τις γευτούμε στον Θεολόγο, το ξακουστό για τα κατσίκια του ορεινό χωριό. Ξεχωριστό μεν, αλλά εγώ θα προτιμήσω το Καζαβίτι σαν ομορφιά και γραφικότητα. Να μην ξεχάσω και την επίσκεψη στη μονή Αρχαγγέλου με μοναδική θέα που κόβει την ανάσα. Πολύ ενδιαφέρον το τέμπλο με τα αφιερώματα που κυμαίνονται από ξίφη αξιωματικών μέχρι μπερέδες καταδρομέων και καπέλα καπετάνιων. Να ξέρετε ότι επιβάλλονται τα μακριά ρούχα για άντρες και γυναίκες (αν δεν φοράτε τέτοια θα σας δώσουν στην είσοδο) κι ότι απαγορεύεται η λήψη φωτογραφιών και βίντεο. Η παραλία Λιβάδι που προανέφερα είναι πολύ κοντά στη μονή και προσφέρεται για μια βουτιά.

Συνοψίζοντας, επειδή το post έγινε υπέρ του δέοντος μακροσκελές, έχω να πω ότι η Θάσος είναι ένα πολυσύχναστο νησί. Ακόμα και φέτος, με την κίνηση στο -30% όπως μας ενημέρωσε η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου που μέναμε, εγώ βρήκα ότι γινόταν ο κακός χαμός. Σίγουρα όχι αυτό που ήθελα και αναζητούσα για τις διακοπές μου. Αλλά ακόμα και στην υψηλή τουριστική περίοδο, πίστευα ότι θα έβρισκα μια ήσυχη γωνιά σε κάποια γραφική, δυσπρόσιτη παραλία για να κάνω το μπάνιο μου και να ηρεμήσω. Διαψεύστηκα όμως. Αν είστε οικογενειάρχης και ψάχνετε για ένα φτηνό νησί με εύκολη πρόσβαση και ρηχές, αμμουδερές παραλίες με ζεστά νερά για τα παιδιά, η Θάσος είναι ό,τι πρέπει. Αν είστε ζευγάρι και ψάχνετε ήσυχες διακοπές, οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες ενώ αν είστε νεανική παρέα τότε ψάξτε κάτι άλλο. Στα θετικά οι γενικά ευγενικοί και με καλλιεργημένο το τουριστικό πνεύμα ντόπιοι καθώς και το γεγονός ότι παντού -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα- κόβουν αποδείξεις.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ευχαριστούμε για το εκτενές και λεπτομερές ποστ.
Διαφωνώ βέβαια σε αρκετά σημεία.
Πηγαίνω στη Θάσο από το 1985 κάθε καλοκαίρι και έχω πάει σαν εργένης με φίλους, ζευγάρι και σαν οικογενειάρχης με παιδί. Σε όλες τις περιπτώσεις έχω περάσει υπέροχα, κάνοντας τα αντίστοιχα για κάθε περίπτωση, πάντα δε θέλω να φύγω όταν φτάνουν οι μέρες...

Κατ' αρχήν έκανες μία πολύ κακή επιλογή "βάσης" διαλέγοντας τη Σκάλα Πρίνου σα μέρος διαμονής, ένα μέρος που δεν έχει τίποτα να προσφέρει και είναι μακριά από την Ανατολική-Νότια πλευρά του νησιού, όπου είναι τα πιο ωραία μέρη. Και εγώ αν έμενα εκεί, όλα μαύρα θα τα έβλεπα...
Θα μπορούσες να μείνεις στη Σκάλα Ποταμιάς ή στα Λιμενάρια. Αν ήθελες κάτι πιο ήσυχο, θα μπορούσες να μείνεις στα Κύνοιρα, όπου υπάρχουν 2 όμορφες μη οργανωμένες παραλίες.

Νομίζω επίσης ότι δεν πήγες στην παραλία Σαλονικιός, που είναι βέβαια οργανωμένη, αλλά ήσυχη και θα έλεγα ιδανική για ζευγάρια.

Συμφωνώ για Αλική, Καζαβίτι.

Χρυσή Αμμουδιά: βρώμικη με αφρούς από φύκια (υποθέτω) λόγω καιρού.
Αυτό το σχόλιο μου δίνει την εντύπωση ότι ψάχνεις να βρεις να γκρινιάξεις και να κατηγορήσεις. Στη συγκεκριμένη παραλία συχνά υπάρχουν μεγάλα κύματα. Οπότε είναι αυτόνόητο ότι τότε το νερό είναι θολό και με φύκια, όχι όμως βρώμικο.

Η Θάσος έχει εκατοντάδες παραλίες, δε θα μπορούσαν όλοι οι δρόμοι που οδηγούν σε κάθε μία από αυτές τις παραλίες να είναι ασφαλτοστρωμένοι. Εγώ δεν ένοιωσα ότι κινδύνεψα πάντως κατεβαίνοντας σε αυτές.

Ωραίο μέρος για ζευγάρια, που νομίζω δεν επισκέφτηκες είναι τα Σκίδια, που είναι ένα βραχώδες μέρος που προσφέρεται για βουτιές και κολύμπι, υπάρχει σκάλα για να ανεβεί κανείς. Υπάρχει εκεί πολύ καλή ταβέρνα κάτω από τα πεύκα.

Τα περισσότερα από όσα δε σου άρεσαν, θα μπορούσες να τα αποφύγεις, αν είχες ενημερωθεί καλύτερα: Το ότι έχει πολλές οικογένεις με παιδιά, πολλούς Βαλκάνιους, Ρουμάνους κλπ είναι γνωστό εδώ και χρόνια, το ότι η Γκιόλα είναι εντυπωσιακή, αλλά με δύσκολη πρόσβαση επίσης. Το ότι οι περισσότερες παραλίες είναι οργανωμένες ισχύει για όλα τα τουριστικά (και μη) μέρη.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το ότι έχει πολλές οικογένεις με παιδιά, πολλούς Βαλκάνιους, Ρουμάνους κλπ είναι γνωστό εδώ και χρόνια

Τι κακό έχουν οι Βαλκάνιοι? Μια χαρά άνθρωποι είναι, πολύ ήσυχοι και πολύ καλύτεροι από τους ελληνάρες. Λίγο κακόγουστοι (όχι όλοι), αλλά ταιριάζουν με την ελληνική κακογουστιά έτσι κι αλλιώς. Νομίζουμε ότι έχουμε γίνει Κάννες, ή Πόρτο Φίνο.
Και είναι και πιο κιμπάρηδες από τους Γερμανούς που τρώνε μια φέτα καρπούζι στα 4 και πιο μαζεμένοι και ξοδεύουν και περισσότερα.
Και όσοι τουλάχιστον πάνε Θάσο και Σαμοθράκη είναι και καλλιεργημένοι.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Φίλε traveladdict, αν αναφέρεσαι σε εμένα, για μένα δεν έχουν τίποτα κακό, το ανάφερα σα γεγονός γνωστό εδώ και καιρό, γιατί ενόχλησε τον sarek.
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Απαντώ στον hariskar: παρεξήγηση αναφορικά με τους βαλκάνιους. Δεν ενοχλήθηκα από την παρουσία τους, απλά με εντυπωσίασε ο αριθμός τους και το ανέφερα. Πουθενά δεν υπονόησα πως με ενόχλησαν.

Τώρα για τα υπόλοιπα: πριν επισκεφτώ το νησί, ρώτησα σε άλλο topic πιο κατάλληλο ("Προτάσεις για Θάσο") και πολλοί συμφορουμίτες μου απάντησαν σχετικά. Η "βάση" δεν με χάλασε τόσο, καθώς -όπως έγραψα- ήταν ήρεμα. Άλλωστε, τη μέρα την περνούσα επισκεπτόμενος τις διάφορες παραλίες και μόνο αργά το απόγευμα επέστρεφα στο ξενοδοχείο για ανασύνταξη και φυσικά για ύπνο τη νύχτα. Πάντως, 2 από τα 5 βράδια βγήκα βόλτα στον Λιμένα. Με βόλεψε επίσης επειδή νοίκιασα μηχανάκι την Σκάλα Πρίνου, μιας και δεν είχα δικό μου μέσο. Άσε που όπου και να τηλεφωνούσα δεν έβρισκα διαθέσιμο δωμάτιο για τις ημερομηνίες που ήθελα. Και πίστεψέ με, έψαξα αρκετά...

Αναφορικά με το σχόλιο ότι "ψάχνω να γκρινιάξω και να κατηγορήσω" για τη Χρυσή Αμμουδιά: απλά ανέφερα ένα γεγονός. Οι αφροί στην επιφάνεια της θάλασσας μπορεί να οφείλονταν είτε σε συνδιασμό φυκιών και κύματος, είτε σε διοχέτευση υδάτων από τον παρακείμενο οικισμό. Επειδή δεν πιστεύω ότι συνέβαινε το δεύτερο, γι' αυτό είπα ότι υποθέτω το πρώτο. Πάντως, η εικόνα του νερού δεν σε ενέπνεε για να κολυμπήσεις εκείνη τη μέρα, πάντα σε σύγκριση με τις άλλες παραλίες που επισκέφτηκα.

Όσο για τις επικίνδυνες κατεβασιές στους χωματόδρομους, τις χαρακτήρισα έτσι με κριτήριο του οδηγού σκούτερ και όχι αυτοκινήτου -και μάλιστα τετρακίνητου. Εννοείται ότι δεν έχω απαίτηση να υπάρχει άσφαλτος σε όλες τις παραλίες μέχρι την αμμουδιά, αλλά τουλάχιστον στις 6-7 πιο δημοφιλείς ένας καλύτερος χωματόδρομος ή έστω λίγο τσιμεντάκι στα απότομα σημεία θα ήταν θείο δώρο για τους μοτοσικλετιστές.

Αφού το διευκρινήσαμε για τους βαλκάνιους, αναφορικά με τα υπόλοιπα άλλο είναι να σου λένε π.χ. ότι είναι δύσκολο να πας Γκιόλα κι άλλο να διαπιστώνεις ότι είναι μάλλον ακατόρθωτο -επαναλαμβάνω: με μηχανάκι. Άλλο είναι να είναι οργανωμένες οι παραλίες κι άλλο να μην έχεις πού να κάτσεις. Τα σχόλιά μου αφορούσαν την διαπίστωσή μου για τον υπερθετικό βαθμό στον οποίο έβλεπα την τουριστική ανάπτυξη να ξετυλίγεται μπροστά μου σε όλες τις εκφάνσεις. Και στο τέλος-τέλος, είπα τη γνώμη μου ανάλογα με το πρίσμα που θα δει κανείς το νησί. Πιθανόν αρχές Ιουλίου - τέλη Αυγούστου η κατάσταση -για εμένα- να ήταν καλύτερη, αλλά την παρούσα στιγμή δεν με κάλυψε.

Και να μην ξεχάσω: όσοι πρόκειται να επισκεφτείτε το νησί, μην διανοηθείτε να βγείτε για τη βραδυνή σας βόλτα χωρίς να βάλετε αντικουνουπικό. Είναι πολλά και πεινάνε τα άτιμα τα κουνούπια στη Θάσο! :)
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
ΟΚ... Για να συνοψίσω: Για μένα η Θάσος είναι ένα υπέροχο, καταπράσινο νησί με πολλές φανταστικές παραλίες. Από πλευράς φυσικής ομορφιάς είναι μάλλον το πιο όμορφο νησί που έχω επισκεφτεί.

Σίγουρα η τουριστική ανάπτυξη την έχει χαλάσει και αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν, αυτό όμως δυστυχώς συμβαίνει παντού. Σίγουρα οι υπέροχες παραλίες γίνονται πολύ λιγότερο υπέροχες όταν είναι γεμάτες πλαστικές ξαπλώστρες...

Προσωπικά, προτιμάω τους δρόμους που κατεβαίνουν στην παραλία να μην είναι ασφαλτοστρωμένοι, αφού είναι κατάλοιπο του μη τουριστικού-οργανωμένου παρελθόντος της, βέβαια δεν έχω οδηγήσει μηχανάκι.

Στην Γκιόλα πήγαμε μέχρι ένα σημείο με αυτοκίνητο (όχι 4Χ4) και μετά αρκετή απόσταση (αφού δεν ακολουθήσαμε τον πιο σύντομο δρόμο) με τα πόδια. Δύσκολη πρόσβαση, αλλά αξίζει τον κόπο...

Για τις Αλυκές έχεις δίκιο, και εμείς δεν πηγαίνουμε πια για τους λόγους που αναφέρεις, όμως νομίζω μία φορά θα έπρεπε να πάτε, αφού είναι μοναδική παραλία, επίσης θα μπορούσατε να περπατήσετε μέχρι τις Αλυκές, το σημείο δηλαδή που έπαιρναν το αλάτι παλιότερα, έχει ενδιαφέρον.

Στο προηγούμενο ποστ μου ανάφερα ότι πηγαίνω στη Θάσο από το 1985, εννούσα μόνος μου. Πήγαινα και πριν, από το 1976, παιδί με τους γονείς μου.. Τότε το σπίτι μας εκεί στα Κύνοιρα (που ήταν από τον παππού μου) δεν είχε ούτε ρεύμα, ούτε νερό, πηγαίναμε και παίρναμε από μία γειτονική κοινόχρηστη βρύση, είχαμε λάμπες πετρελαίου, στον τοίχο τενεκεδάκι με βρυσούλα που γεμίζαμε νερό.... Δεν υπήρχαν εξοχικά, ξενοδοχεία, φώτα στους δρόμους, οργανωμένες παραλίες... Παλιές καλές εποχές...

Αυτά..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έτσι ακριβώς είναι.
Νομίζω ότι αν πας στη Θάσο κατακαλόκαιρο, θα αντιμετωπίσεις αυτά τα προβλήματα. Αλλά το ίδιο συμβαίνει παντού. Σε άλλο ποστ για τα Χανιά, το ίδιο δεν περιγράφεται? ή η Χαλκιδική είναι καλύτερη μέσα στο καλοκαίρι?
Πήγα στην Αλυκή πριν 3 χρόνια τον Ιούνιο και ήταν καταπληκτικά: Θάλασσα Καραϊβικής και ένα ξεχασμένο ζευγάρι μόνο.
Τα μειονεκτήματα της Θάσου είναι ο πολύς κόσμος και οι πολλές οικογένειες.
Τα πλεονεκτήματα της είναι η υπέροχη φύση της, οι κρυστάλλινες θάλασσες και οι χρυσές αμμουδιές της.
Φίλε hariskar, πριν πολλά πολλά χρόνια είχα πάει μικρός στη Θάσο με τους γονείς μου και τα πράγματα ήταν ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Πρωτόγονη - αλλά αξέχαστη -κατάσταση.
 

dimitris_thass

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τα μειονεκτήματα της Θάσου είναι ο πολύς κόσμος και οι πολλές οικογένειες.
Το μειονέκτημα της Θάσου τις δυο πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου είναι ο πολύς κόσμος και οι πολλές οικογένειες.

Ετσι είναι καλύτερα, γιατί Μάιο, Ιούνιο , Ιούλιο και Σεπτέμβριο ούτε πολύ κόσμο εχει ούτε πολλές οικογένειες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom