Θρησκεία και τουρισμός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Προσωπικα με ενδιαφερει πολυ ο θρησκευτικος τουρισμος αλλα με απωθει κιολας οταν καταλαβω οτι γινεται εκμεταλευση και δυστιχως γινεται παντου..
Καποιες εκκλησιες στη Βενετια λειτουργουν σαν τουριστικα θερετρα ...και πρεπει να πληρωσεις απλα για να δεις το εσωτερικο της....τετοια χαρη δεν τους κανω....

Δεν θα ξεχασω ποτε τη λειτουργια σε ορθοδοξη Ουκρανικη εκκλησια στη Πραγα την ημερα των Χριστουγεννων...καμμια μα καμμια σχεση με τη δικια μας.....

Δεν θα ξεχασω επισης πρωινη λειτουργια που πετυχα Κυριακη πρωι στο Τιβολι εξω απο τη Ρωμη....ειναι η διαφορετικοτητα που βλεπεις....τα λογια που αν ξερεις τη γλωσσα καταλαβαινεις.....ακομα μαθαινεις το καθε τι που θα διαβασεις στον οδηγο σου, ή θα σου εξηγησουν στη ξεναγηση......
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Τελικά, προκύπτει ότι η εμπορευματοποίηση της θρησκείας δεν αποτελεί ελληνική πατέντα. Προσωπικά, είμαι άθρησκος. Θα πλήρωνα για κάποιο θρησκευτικό αξιοθεατο αν θεωρούσα ότι έχει ιστορικό ενδιαφέρον.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια καποια συναισθηματα που βιωνεις σε μοναστηρια δεν μπορουν να περιγραφουν με λογια ειναι βιωμα..
τετοια ενιωσα στην παναγια μαλεβη και στον οσιο παταπιο...βραδυ μπροστα στο σκηνωμα του με κερια ..δεν ειχε τοτε ρευμα νομιζω...στη σπηλια...να ψελνουμε τον αποδειπνο...
και φυσικα στη μυτιληνη ο αγιος ραφαηλ.
ειναι τοποι με εντονη θετικη ενεργεια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδια καποια συναισθηματα που βιωνεις σε μοναστηρια δεν μπορουν να περιγραφουν με λογια ειναι βιωμα..
τετοια ενιωσα στην παναγια μαλεβη και στον οσιο παταπιο...βραδυ μπροστα στο σκηνωμα του με κερια ..δεν ειχε τοτε ρευμα νομιζω...στη σπηλια...να ψελνουμε τον αποδειπνο...
και φυσικα στη μυτιληνη ο αγιος ραφαηλ.
ειναι τοποι με εντονη θετικη ενεργεια...
Ναι, θετικότατη ενέργεια, ειδικά όταν καταφθάνει από το πουθενά ένα πούλμαν με φωνακλάδες Έλληνες Τουρίστες (κι έχουν και μια ιδιαίτερη προτίμηση στα μοναστήρια...), κι εσύ αρχίζεις να ψάχνεις απεγνωσμένα για την έξοδο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τις προάλλες στο Μάτσου Πίτσου είχαν έρθει ένα μάτσο μυστικιστές, από αυτούς που νομίζουν ότι τους έχουν απαγάγει οι εξωγήινοι, κυκλοφορούν ανάμεσά μας, ο Χριστόδουλος ζει, η κρυφή πλευρά του φεγγαριού μας κοιτά και άλλα τέτοια εμπριμέ. Πολύ γραφικό το θέαμα πενήντα ατόμων (είχε πανσέληνο το βράδυ, αλλιώς έρχονται μόνο στις ισημερίες και τα ηλιοστάσια από όσο ξέρω) να κρατιούνται χέρι-χέρι και να μουγκρίζουν επί ώρες (δεν υπερβάλλω) ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ.... ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ... ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ...ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ. Η αστυνομί απάλι τους κυνηγούσε γύρω-γύρω διότι φθείρουν το μνημείο ακουμπώντας πέτρες που δεν πρέπει, θεωρώντας πως τους δίνουν μαγνητική ενέργεια.

Προσωπικά οι διάφορες εκφράσεις θρησκειών και πιστεύω με ενδιαφέρουν πολύ από λαογραφική άποψη, από οποιαδήποτε πίστη κι αν προέρχονται κι αποτελούν σημαντικό κίνητρο για τουρισμό.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
παιδια καποια συναισθηματα που βιωνεις σε μοναστηρια δεν μπορουν να περιγραφουν με λογια ειναι βιωμα..
τετοια ενιωσα στην παναγια μαλεβη και στον οσιο παταπιο...βραδυ μπροστα στο σκηνωμα του με κερια ..δεν ειχε τοτε ρευμα νομιζω...στη σπηλια...να ψελνουμε τον αποδειπνο...
και φυσικα στη μυτιληνη ο αγιος ραφαηλ.
ειναι τοποι με εντονη θετικη ενεργεια...
Λυπάμαι αλλά για τον Άγιο Ραφαήλ ειδικά, να μου επιτρέψεις να έχω πολλές αμφιβολίες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι, θετικότατη ενέργεια, ειδικά όταν καταφθάνει από το πουθενά ένα πούλμαν με φωνακλάδες Έλληνες Τουρίστες (κι έχουν και μια ιδιαίτερη προτίμηση στα μοναστήρια...), κι εσύ αρχίζεις να ψάχνεις απεγνωσμένα για την έξοδο!
Είχα μια συνναφή εμπειρία από την Αγία Αικατερίνη του Σινά. Σηκωθήκαμε αξημέρωτα και πήγαμε στον όρθρο. Μυσταγωγία. Καμιά δεκαπέντε, είκοσι μοναχοί και εμείς. Μόνο κεριά να φωτίζουν το βαθύ σκοτάδι σε μια εκκλησία χιλίων πεντακοσίων ετών. Σιγά σιγά το λυκαυγές άρχισε να εισχωρεί από τους φεγγίτες και να διαλύει τα σκοτάδια και οι μορφές των μοναχών να φαίνονται καλύτερα. Όταν τελείωσε η λειτουργία, μας κάλεσαν στο αρχονταρίκι για καφέ και μετά μας έκαναν ξενάγηση στο μουσείο, τώρα χωρίς τον πολύ κόσμο, όπως μας είπαν. Δε δόσαμε και πολύ σημασία, πήγαμε να φάμε το πρωινό μας στον χώρο έξω από το μοναστήρι και μετά ....ήρθαν τα πούλμαν.... Άπειρα πούλμαν από το Σαρμ ελ Σείχ με χιλιάδες ρώσους, κυρίως ρωσίδες, οι οποίοι γέμισαν τον χώρο. Στην εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης να γίνεται κυριολεκτικώς της σταυροπροσκηνήσεως: Λεωφορείο σε ώρα αιχμής δε θα είχε τόσο κόσμο. Τα κιβώτια όπου ρίχνουν χαρτονομίσματα να γεμίζουν με αστραπιαία ταχύτητα και να αντικαθίστανται με άδεια! Ποτέ δεν είχα ξαναβρεθεί σε έναν χώρο τόσο μυσταγωγικό ο οποίος εν ριππή οφθαλμού να μετατρέπετε σε πανζουρλισμό! :shock:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για κατι τετοια μου αρεσει το φορουμ...
Ερση πολυ χρησιμο αυτο που εγραψες για την Αγια Αικατερινη , θα ειμαι εκει τελος του μηνα ...
οποτε επισκεψη πρωι πρωι ,γιατι μετα χανομαστε ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν διανυκτερεύσετε το βράδι το συνιστώ ανυπερθέτως. Υπάρχει όμως και ως δυνατότητα να ανεβείτε στην κορυφή του βουνού μες το βράδυ και το πρωί να δειτε εκεί την ανατολή, το κάνουν πάρα πολλοί και το συνιστούν ως κάτι πολύ όμορφο, αλλά εμείς δεν το προτιμήσαμε, έκανε πολύ κρύο, είμασταν εκεί χριστούγεννα και δεν μπορώ πολύ την ταλαιπωρία, να είμαι άυπνη και να πρέπει να γυρίσω εκείνη την ημέρα στο Κάιρο. Οπότε ...όρθρος. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, οι μοναχοί, ως έλληνες, είναι πολύ εξυπηρετικοί με τους συμπατριώτες τους. Φεύγοντας επισκεφθήκαμε το γυναικείο μοναστήρι της Φαράν όπου υπήρχε ένα μαγεμένο περιβόλι μέσα σε αυτή την άγρια έρημο του Σινά. Είναι στο δρόμο προς το Κάιρο, όχι μακριά από το Σινά. Τα κτίρια είναι καινούργια, αλλά το περιβόλι, όνειρο.
http://www.sinaimonastery.com/index.php?lid=24
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μπορείς επίσης να πάρεις ντόπιο οδηγό βεδουίνο μα σε ανεβάσει μέχρι την κορυφή.
Το γιατί όλοι ανεβαίνουν μέσα στα άγρια μεσάνυχτα με τη τσίμπλα στο μάτι ποτέ δεν το κατάλαβα. Η ανατολή από κει πάνω μάλλον είναι ένας μύθος. Δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Μάλλον γίνεται επειδή οι περισσότεροι μένουν στο Σινά μόνο για μια νύχτα.
Το να ανεβείς νύχτα το καλοκαίρι που κάνει ζέστη δικαιολογείται.
Το χειμώνα όμως, να ανεβαίνεις την ημέρα με ψύχρα είναι υπέροχο. Και βλέπεις και τα τοπία και το μονοπάτι που πατάς!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Λυπάμαι αλλά για τον Άγιο Ραφαήλ ειδικά, να μου επιτρέψεις να έχω πολλές αμφιβολίες.
οπως ειπα ειναι βιωμα οπως και η συγκεκριμενη στιγμη που εζησες..και σορυ παρολο που ειμαι επιστημονας και ειδικη στο θεμα αυτο δεν πιστευω στην αυθυποβολη παντα...καλο ειναι να μην ειμαστε κολλημενοι .ολα στη ζωη δεν ειναι ασπρα μαυρα...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom