Ιαπωνία Ιαπωνία

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το αρχικο μου πλανο ειναι για 15 μερες καθαρα διαμονη στην Ιαπωνια ,
χωρια οι μερες για το ταξιδι πανε-ελα.
Το budget περιπου 3000-3500euro max συμπεριλαμβανοντας τα παντα μεσα,
να βγω απο το σπιτι μου μεχρι να ξαναγυρισω.

Η εποχη που ευχομαι και θα προσπαθησω,ειναι η ανοιξη,μεσα στον Απριλιο.
Αν οχι,τοτε το επομενο φθινοπωρο.Οχι καλοκαιρι,οχι χειμωνα.

Διαβασα τα τοπικ-αφηγησεις εδω αλλα ακομα τα εχω καπως μπερδεμενα στο μυαλο μου οσον αφορα τα μερη που τελικα αξιζει και προλαβω να δω.
Παμε απο την αρχη.Διαβατηριο σε ισχυ και τιποτα αλλο για να πας εως 3 μηνες στην Ιαπωνια.

Απο εκει και περα,αεροπορικα εισητηρια με τις σημερινες τιμες εχω βρει απο 630 ευρω εως
οσο αγαπαει η ψυχη σου με πρωτη και καλυτερη την Qatar Airways φυσικα απο Αθηνα.Ειδα και καποιες τιμες απο Κωνσταντινουπολη αλλα λιγο χλωμο.Στις τιμες λεμε για μετ΄επιστροφης,με φορους αεροδρομιων κλπ μεσα με μια ανταποκριση,την Doha κυριως αλλα και με αλλους συνδυασμους.Μεχρι την ανοιξη ομως οι τιμες ειναι ρευστες και ισως ανεβουν λογο πετρελαιου.

Δευτερο βασικο:το Japan Rail Pass.Για 14 ημερη χρηση κοστιζει 340 ευρω περιπου και το
παιρνεις κατοπιν παραγγελιας τηλεφωνικης αν δεν κανω λαθος στην Ελλαδα(σου ρχεται το voucher Ελλαδα και με αυτο πας εκει σε καποια γραφεια των JR και το μετατρεπεις σε Rail Pass με το διαβατηριο σου).Περισσοτερες λεπτομεριες δεν ξερω περαν του οτι σε καλυπτει σχεδον σε ολα τα δικτυα των JR και σχεδον με ολα τα τρενα πλην του γρηγοροτερου ολων Nozomi.
Υπαρχουν και καποια τοπικα δικτυα τα οποια πληρωνεις κανονικα,αλλων εταιρειων.
Με αυτο μπορεις να ταξιδεψεις για μεγαλες αποστασεις και να γυριζεις γενικως ολη την χωρα.Λογικα για την δουλεια που το θελουμε,δηλαδη τα στανταρ σημεια-αξιοθεατα οπως Κυοτο,Κομπε,Χιροσιμα,Οσακα,Τοκυο ειναι υπεραρκετο και οικονομικως συμφερον.
Σχετικο link : About JAPAN RAIL PASS

Για τις υπολοιπες μετακινησεις εντος πολεων ή κοντα σε πολεις,υπαρχουν και λεωφορεια και ταξι και φυσικα το Μετρο.Εχω δει μονο για το Μετρο του Τοκυο πληροφοριες και μου φαινεται αρκετα απλο. Tokyo Metro Co.,Ltd.(Tokyo Metro)

Τις μερες που θα εξερευνω το Τοκυο,ισως και την Οσακα,νομιζω ημερησια καρτα με απεριοριστη διαδρομη,συμφερει.Το κοστος γενικα παει με τα χιλιομετρα αλλα θελω να αποφυγω την διαδικασια,βγαλε το σωστο εισητηριο,μαντεψε που θα το ακυρωσεις και αμα κανεις πατατα,πληρωνε την υπολοιπη διαφορα.Θα δω.
Θα παιξει ΠΟΛΥΣ ποδαροδρομος αν θελω να πω οτι γυρισα και ειδα τις δυο αυτες πολεις,
κυριως τα βασικα παρκα,μνημεια κλπ.Οχι οτι θα προλαβω και πολλα απλα παω με αυτον τον σκοπο.

Απο αξιοθεατα και προορισμους ακομη δεν εχω κατασταλαξει,θα ελεγα καλυτερα οτι ακομα δεν εχω ψαξει.Προσανατολιζομαι κυριως στο να δω τις πολυσυχναστες αγορες στο Τοκυο,την ψαραγορα,καποια ψηλα κτιρια για να απολαυσω βραδινη κυριως θέα,μουσεια κυριως με τεχνολογικα εκθεματα και γενικα θελω να δω παρκα και τις περιφημες ανθισμενες κερασιες την εποχη εκεινη.Κοινως να περπαταω ωρες μεσα στο μπουγιο και να κοιταω απο βιτρινες και μαγαζια,μεχρι και βολτα μεσα στο Μετρο για να το χαζεψω.
Τα υπολοιπα θα τα οργανωσω βασει των οσων ψαχνω και διαβαζω,στο θεμα αξιοθεατων στο Τοκυο.Για εκτος Τοκυο θα βαλω 4-5 προορισμους και θα προσπαθησω να τους γυρισω ολους και οχι να τρεχω λιγο απ ολα.Στα στανταρ ειναι το Fuji και το μουσειο της Honda στο Motegi.Ξεχασα να πω οτι γυρω απο το Τοκυο και οπου αυτες ειναι,θελω να δω τις διασημες πιστες της Suzuka,Fuji,Motegi,Tsukuba και αν μου ξεφυγει καμοια δεν χαθηκε ο κοσμος.

Επειδη ειμαι και λιγο καγκουρας,εχω ηδη πολυ δυνατη λιστα με ολα τα tuners Houses για αυτοκινητα.Εχω λιγο μουρλα με αυτα να περασω να τα δω λιγο.

Ολους τους προορισμους θα τους αποφασισω εν καιρω ομως.Το βασικο σχεδιο ειναι
διαμονη 5 μερες Οσακα,οπου και θα προγειωθω δηλαδη και απο εκει και περα δυτικα και επανω απο την Οσακα οτι προλαβω να δω.Τις υπολοιπες 10 μερες λεω να μεινω στο Τοκυο,οσο πιο κοντα εχω προσβαση σε μετρο ή σταθμους τρενων και οχι μακρυα απο τις ξακουστες και προβεβλημενες περιοχες του Τοκυο.

Την λυση των Hostels δεν την εχω δει ζεστα και ετσι πιθανων θα καταληξω σε ξενοδοχεια με 50-60 ευρω την βραδια.Με πρωινο θελω.Κυριως για να μπουκωνω:D στο φαγητο και να ξεκιναω το περπατημα μετα και τις βολτες.Και ενα κυριως γευμα μεσημερι και καμοια χαζομαριτσα πιο αργα.Μη δινω ολα τα λεφτα στο φαγητο...
Δεν ξερω στις υπηρεσιες των ξενοδοχειων εαν το ιντερνετ ειναι επι πληρωμης ή οχι.Εκει που λεω ειναι free μετα διαβαζω οτι μερικα ειναι με coins.Το ιντερνετ θα το ηθελα επειδη θα παρω το λαπτοπ μαζι και πιστευω να μου χρειαστει.Ειδα αρκετα ξενοδοχεια σε αυτες τις τιμες και αν μου βγει το 10ημερο κοντα στα 500-600 ευρω κομπλε,θα ειναι καλα.Και αλλα 250ευρω περιπου το 5νθημερο στην Οσακα.Αυτα περι διαμονης.Δεν θελω πολυτελειες,ισα ισα για εναν υπνο και ενα μπανιο και ξαναλεω αν εχει ιντερνετ και φυσικα πρωινο.


Θελω να ακουσω προτασεις απο ατομα που εχουν ψαχτει ή ξερουν ή εχουν παει (liz-traveller) για να αρχισω να φτιαχνω το παζλ.Το οτι εχω αυτα κατα νου,δεν σημαινει οτι θα αποριψω οτι μου προτινετε.Ακομη βομβαρδιζομαι απο πληροφοριες απο διαφορα sites και ειναι λιγο μπαχαλο στο μυαλο μου.

Αψογο λινκ για την Ιαπωνια ειναι το επισημο τους
Japan National Tourism Organization |

Για ξενοδοχεια κοιταω απο το www.hotels.com και απο το
Tokyo Hotels - LOWEST DISCOUNT RATES for all Hotels in Tokyo
οπως και το TOKYO HOTELS

Εχω παρει ηδη και τον οδηγο της lonely planet αλλα ακομα δεν εχω διαβασει πολλα απο εκει.
 

rasraziel

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το βασικο σχεδιο ειναι
διαμονη 5 μερες Οσακα,οπου και θα προγειωθω δηλαδη και απο εκει και περα δυτικα και επανω απο την Οσακα οτι προλαβω να δω.Τις υπολοιπες 10 μερες λεω να μεινω στο Τοκυο,οσο πιο κοντα εχω προσβαση σε μετρο ή σταθμους τρενων και οχι μακρυα απο τις ξακουστες και προβεβλημενες περιοχες του Τοκυο.
Λάθος κατά τη γνώμη μου να διαθέσεις μόνο το 1/3 του χρόνου για την περιοχή Kansai.
Δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα.

Kyoto: Είναι η πρωτεύουσα του Hanami και εκεί θα πας να δεις τις καλύτερες κερασιές καθώς και geisha, που εκεί λέγονται geiko σύμφωνα με την τοπική διάλεκτο.
Δεν μιλάω για τους άπειρους ναούς, μνημεία και πάρκα...
http://en.wikipedia.org/wiki/Historic_Monuments_of_Ancient_Kyoto_(Kyoto,_Uji_and_Otsu_Cities)

Osaka:
Εδώ θα δεις ένα απο τα 3 διασημότερα κάστρα της Ιαπωνίας.
http://www.easypedia.gr/el/images/shared/a/ac/Osaka_Castle_Nishinomaru_Garden_April_2005.JPG
Θα επισκεφτείς το Nipponbashi, που είναι μια αγορά με gadjets, videogames, manga etc
Nipponbashi - Wikipedia, the free encyclopedia
Και φυσικά τους ναούς.
Category:Shinto shrines in Osaka Prefecture - Wikipedia, the free encyclopedia

Himeji:
Εδώ βρίσκεται το 2ο από τα 3 διασημότερα κάστρα της Ιαπωνίας.
http://www.tqnyc.org/2007/NYC074556//Images/800px-Himeji_Castle_0804_1.jpg
Επίσης αξίζει να επισκεφτείς το Engyouji Temple, όπου έγιναν τα γυρίσματα του "Τελευταίου Σαμουράι"
Engyō-ji - Wikipedia, the free encyclopedia

Kobe, Nara και Ise:
Άπειροι ναοί από την εποχή της θρησκείας shinto. Στη Νara υπάρχει και ένας ναός όπου ελάφια περιπλανιούνται ελεύθερα και πλησιάζουν τους ανθρώπους.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/DeerNaraJapan.jpg

Όλες αυτές οι πόλεις βρίσκονται σε απόσταση 1 ώρας το πολύ με Shinkansen από Osaka.
5 μέρες δεν φτάνουν. Στη θέση σου θα έδινα 9 μέρες για αυτές τις πόλεις και 6-7 για Tokyo.
Τα περισσότερα ξενοδοχεία παρέχουν ίντερνετ για κάποιο έξτρα ποσό. Συνήθως 1000Υ την ημέρα. Επίσης σκέψου ότι αν ένα ξενοδοχείο κοστίζει 60-70Ε τη βραδυά και πάρεις δίκλινο μαζί με κάποιο άλλο συνταξιδιώτη, θα σου βγει 300-350Ε το 10ήμερο. Τίποτα δηλαδή...

Επίσης αν είσαι διατεθειμένος να πας ένα μήνα, κάτι που το σκέφτομαι καμιά φορά, μπορείς να νοικιάσεις διαμέρισμα.
Τα λεγόμενα gesuto hausu.
Guest House in Osaka
600Ε για 2 άτομα για ένα μήνα δεν είναι τίποτα. Βγαίνει στα 10Ε το άτομο την ημέρα.
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οι τιμες για δικλινα συμφερουν περισσοτερο κατ΄ ατομο.
Ειλικρινα δεν ξερω για το πως θα μοιρασω το ταξιδι.
Ολα εξαρτονται απο τους προορισμους που θα επιλεξω.
Αν τελικα διαλεξω πιο πολυ tour σε ολη τη χωρα,μπορει
να κανω και το αναποδο,10 μερες Οσακα και μετα Τοκυο.
Θα βγει και λιγο πιο φθηνα.
Και μερικα ξενοδοχεια κανουν προσφορες 30ημερης διαμονης
και εχεις κερδος περιπου 1000Υ την ημερα κατ΄ ατομο.


Παντως κακα τα ψεματα, με το rail pass συμφερει αφανταστα να
ταξιδευεις συνεχεια.
Αν προλαβω και δω οτι με παιρνει να γυρισω σε 4-5 μερες ολα αυτα στο Τοκυο
και περιξ,τοτε ναι,η δυτικη πλευρα ειναι πιο ενδιαφερουσα απο αποψη αξιοθεατων.
Αλλα στο μουσειο της honda θα παω,ο κοσμος να χαλασει!

Nα τα παρουμε κατα σειρα.Ποια ειναι τα καλα μερη σε καθε περιοχη απο τις παρακατω:
-Chugoku
-Kansai(με καλυψες αρκετα)
-Chubu
-Kanto
-Tohoku
 

rasraziel

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν προλαβω και δω οτι με παιρνει να γυρισω σε 4-5 μερες ολα αυτα στο Τοκυο
:lol::lol::lol::lol:
Για να δεις όλο το Tokyo, δεν σου φτάνουν ούτε 2 μήνες.

Για τις άλλες περιοχές δεν έχω ψάξει αρκετά, καθώς δεν σκοπεύω να πάω. Αλλά θα σου πρότεινα από Chuugoku να πας στην πόλη Hiroshima, όπου υπάρχει το μνημείο από την ρίψη της Α-βόμβας.

Επίσης, εγώ τουλάχιστον, σκοπεύω να επισκεφτώ στην περιοχή Chuubu, την πόλη Katsuyama, όπου βρίσκεται ένα από τα μεγαλύτερα μουσεία δεινοσαύρων στον κόσμο. Βολεύει να επισκεφτείς αυτήν την πόλη αν φεύγεις από Osaka με προορισμό για Tokyo, γιατί είναι κάπου στη μέση.
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ολα αυτα που θελω εγω ή ολο το Τοκυο?
Εδω δεν εχω γυρισει ολη τη Θεσσαλονικη 28 χρονια
θα γυρισω το 12πλασιο Τοκυο σε 5 μερες?:D

Σου ειπα απλα σε τι προσανατολιζομαι.
Προτιμω να μην δω 2 καστρα παραπανω αλλα να κανω
βολτουλες σε συγκρεκριμενα σημεια που θα αξιζουν στο Τοκυο
και κοντα σε αυτο.Και θεωρω πιο ευκολη την προσβαση απο εκει
παρα απο Οσακα.

Αυτα τα τour που κανουν οι JR τι λενε?Αξιζουν τα φραγκα τους?
 

rasraziel

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από ότι διάβασα στο ίντερνετ, κάποιοι λένε ότι αξίζουν. Τώρα εξαρτάται από σένα. Αν θέλεις να έχεις πλήρη ελευθερία κινήσεων, μην πάρεις tour.
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τωρα ειδα το edit σου.

Για την Χιροσιμα ναι,ειναι απο τα πραγματα που ειπα θα παω να δω
ισως η πρωτη εξορμηση μου απο Οσακα.
Και το μουσειο ενδιαφερον ακουγεται.
Θα τσεκαρω προσεχτικα τις εμπειριες της liz και θα ψαξω κι εγω.
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η περιβοητη ψαραγορα αξιζει?Τι ωρα ειναι καλα να πας εκει το πρωι?
Τεχνολογικα μουσεια που εχει?Και οι περιοχες που ειναι η καρδια της αγορας
για να κανω βολτιτσες?

Η εισοδος στα μουσεια ή μνημεια ποσο περιπου κοστιζει?Μεσο ορο.
Αυτο με τους δεινοσαυρους ακουγεται εξαιρετικα ενδιαφερον.
Αλλα λογικα αυτη η επισκεψη θα γινει κατα τη διαμονη στην Οσακα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η ψαραγορά είναι απίστευτη, έφαγα ένα από τα τοπ-5 φαγητά όλων των εποχών εκεί. ΠΡέπει να είστε εκεί κατά τις 5, κατά προτίμηση λίγο νωρίτερα, που ξεφορτώνουν τα πλοία και το φαγητό είναι φρέσκο και υπάρχει γενικότερα χαβαλές.
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όσον αφορά το μετρό στο Τόκιο, αν υπολογίζεις να κάνεις 5-6 διαδρομές μέσα στη μέρα, συμφέρει να βγάλεις πάσο ημέρας (1000Υ αν θυμάμαι καλά). Αν ρωτήσεις έναν υπάλληλο θα σου δείξει, είναι πολύ εύκολο. Αν στα σημεία που θέλεις να πας πηγαίνουν JRlines, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το JR pass σου και να μη βγάλεις εισιτήριο. Τέλος αν θέλεις να κόψεις εισιτήριο για μια διαδρομή, αγοράζεις το φθηνότερο (160Υ νομίζω) κι όταν φτάσεις στον προορισμό σου, το εισάγεις στο μηχάνημα κι αν δεν ανοίξει η πόρτα, πηγαίνεις στον αντίστοιχο υπάλληλο και πληρώνεις τη διαφορά, είναι υπόθεση δευτερολέπτων (αυτό για να μην κάθεσαι κάθε φορά να υπολογίζεις χλμ, ζώνες, κτλ). Προσπάθησε όσο γίνεται ν’αποφύγεις τις ώρες αιχμής, 7:00-9:30 και 17:30-19:30 περίπου. Εμπειρία όμως να βρεθείς μια φορά για λίγο σε κεντρικό σταθμό τότε εκτός κι αν έχεις σοβαρό πρόβλημα αγοραφοβίας.
Μπορείς να διαβάσεις κι αυτή την ιστορία για Τόκιο:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/2869-%EF%ED%E5%E9%F1%E5%EC%DD%ED%E7-%E9%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html

Όταν ψαχνόμουν για το ταξίδι βρήκα και την ιστορία αυτού του τύπου
http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=3794
έχει πολύ ωραίες φωτογραφίες από Ιαπωνία κι άλλα μέρη στο blog του
http://happycolourfulsmile.blogspot.com/2006_03_01_archive.html

Για θέα του Τόκιο από ψηλά ρίξε μια ματιά εδώ:
http://yakei.jp/english/tokyo.html##hills
Σε κάποια από τα κτίρια μπορείς να μπεις δωρεάν. Είχα προτιμήσει το Tokyo Τower γιατί είχα διαβάσει στο blog κάποιου που ασχολείται με φωτογραφία (ούτε που θυμάμαι πλέον ποιο) πως αυτό προσφέρει την πιο εντυπωσιακή θέα. Είχα πάει βράδυ και καθημερινή και δεν περίμενα καν σε ουρά για το πρώτο παρατηρητήριο, μάλλον ήμουν τυχερή.
Προτείνω να πας και στην Odaiba βράδυ, πολύ εντυπωσιακό το λιμάνι φωτισμένο!

Φυσικά γούστα είναι αυτά, όμως αν τελικά πας μόνος σου, σου λέω πληροφοριακά πως σε hostel είναι πανεύκολο να γνωρίσεις άτομα, πολύς κόσμος ταξιδεύει μόνος του. Έτσι γνώρισα μερικούς από τους πιο ενδιαφέροντες ανθρώπους που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Πάλι πληροφοριακά, στο hostel στο Τόκιο το ίντερνετ ήταν free και στο Κιότο 100Υ τα 20’.
Μπορείς ακόμη να το ψάξεις για παραδοσιακά ryokans είναι κρίμα να πας μέχρι Ιαπωνία και να μείνεις σε δυτικού τύπου δωμάτιο (υποκειμενική μου άποψη πάντα).

Ως προς τις μέρες που αξίζει ν’αφιερώσεις σε κάποιο μέρος αυτό μάλλον θα το διαπιστώσεις φτάνοντας στην κάθε πόλη ή περιοχή. Εμένα πχ μια βδομάδα στο Τόκιο δεν μου έφτασε ούτε κατά διάνοια, γι’άλλον 2 μέρες μπορεί να είναι υπεραρκετές. Ένα χωριό μπορεί να μην έχει τίποτα να δεις αλλά να θες να καθίσεις για μέρες εκεί γιατί θα σου αρέσει ο τρόπος ζωής, κτλ.Ένας συγκάτοικός μου στο Τόκιο ήταν για 2 βδομάδες Οκινάoυα και θα έμενε γι’ άλλες 2 Τόκιο, αλλά τελικά το μετάνιωσε κι έλεγε πως θα προτιμούσε να τις είχε αφιερώσει όλες στην Οκινάουα. Είναι ο πιο σημαντικός λόγος για τον οποίο προτίμησα να κλείσω μόνο τα πρώτα βράδια. Είχα κάποια στάνταρ μέρη που ήθελα να δω στο μυαλό μου, όμως κάθε μέρα διαμόρφωνα το πρόγραμμά μου αναλόγως την όρεξη και την εκάστοτε παρέα. Με το Rail Pass εξάλλου δεν είναι θέμα, σου ‘ρχεται να πας κάπου, μπαίνεις στο τρένο και πας. Και πάλι έχει να κάνει με το τί αρέσει στον καθένα.
Ακόμα, έχω ακούσει από αρκετούς πως στο Σικόκου θα δει κανείς την πιο αυθεντική άποψη της χώρας, από Οσάκα είναι δίπλα αν μπορείς ν’αφιερώσεις λίγες μέρες...

Θα σου πρότεινα να βρεθείς και σε κάποιο μέρος όταν θα έχει full bloom είναι πανέμορφα! Δυστυχώς είναι δύσκολο να βγει ακριβής πρόβλεψη, οι ημερομηνίες ανθοφορίας δεν είναι ίδιες κάθε χρόνο και τις δημοσιεύουν περίπου 2 βδομάδες πριν (πάλι αν θυμάμαι καλά-κι αυτός βασικός λόγος που δεν είχα κλείσει όλες τις μέρες διαμονής). Αν μιλάς με κάποιον που μένει Ιαπωνία μπορεί να πληροφορηθείς καλύτερα, εγώ τα μάθαινα από τη ρεσεψιόν κι από ντόπιους μετά την άφιξή μου. Θα ρίξω και μια ματιά στα φυλλάδια-σουβενίρ μου κι αν βρω κάτι άλλο θα το γράψω.
 
Last edited by a moderator:

rasraziel

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό με τα ryokan ακούγεται καλό. Μήπως ξέρεις κάποια ιστοσελίδα που μπορώ να κλείσω δωμάτια, liz;
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε σελιδες μερικων ξενοδοχειων που κοιτουσα,τα εχουν σαν ξεχωριστες κατηγοριες
και μπορεις να κλεισεις.Οταν τα ξαναβρω θα σου πω πιο συγκεκριμενα.
Ειναιοντως φανταστικα,εισαι μεσα στο κλιμα της χωρας ακομα και στον υπνο:D

Το θεμα ειναι και οι τιμες βεβαια και η διαθεσιμοτητα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom