Ινδία Νεπάλ Ινδία - Νεπάλ

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Ινδια... Μια χωρα των αντιθεσεων..Της φτωχειας,των παλατιων,της εξαθλιωσης,της χλιδης,της εξωτερικης ασχήμιας,της εσωτερικης ομορφιας...Μια χωρα που η θα μισησεις ή θα λατρεψεις. Μια χωρα οπου την δευτερη μερα εκλαιγα στον σταθμο των τρενων και ηθελα να φυγω, και που τωρα την ονειρευομαι και θελω μα ξαναγυρισω...Η χωρα οπου ειδα τα πιο εκφραστικα βαθεια μαυρα μελαγχολικα ματια οπου μπορει να υπαρξουν σε ενα 8χρονο αγορι...Μια χωρα οπου σιγουρα δεν την βλεπεις με μια φορα...
Νεπαλ...Η λεξη μυστηριο πλανιεται στον αερα...Το παραξενο ειναι ο πρωτος χαρακτηρισμος που μου ερχεται..Τουρισμος στο επακρο και ομως λιγα χιλιομετρα μακρυα ο χρονος εχει σταματησει..Μην ψαχνεται μακρυα στα δυσβατα μονοπατια του trekcing...Η απλη μη τουριστικη ζωη εξελισεται κατω απο την μυτη του Κατμαντου..Αρκει να νοικιασεις μια μηχανη και να χαθεις στην κοιλαδα του...
 

Attachments

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
22 Ιουνίου προσγειωνόμαστε στο Δελχί,μέσω Ντόχας με Quatar. Μπροστά σε κατι μακρινές 10ωρες και βάλε πτησεις ,μου φανηκε πολύ ευκολα και ξεκούραστα. Η ώρα όμως 3 ξημερώματα και μετά από 3 πτήσεις και αρκετες ωρες αναμονης στα αεροδρόμια-δεν μενουμε όλοι Αθήνα- ήθελα λίγο ύπνο..
Σχετικά ευκολα,πήραμε τις αποσκευες μας και δεν την πατησαμε-ημουν διαβασμένη- βγηκαμε εξω στο κιοσκι των κρατικων ταξι,δώσαμε την διευθυνση του ξενοδοχείου και με μικρό αντιτιμο μπηκαμε στο ταξι-βαν για τον προορισμό μας.
Η ζεστη αρχισε να μας δειχνει την παρουσια της,αν και ξημερωματα οπως ηταν μας ξεγελασε...Το βαν εννοειται δεν ειχε air condition.
Το ξενοδοχείο-το μονο που ειχα κλεισει από πριν- ηταν στην περιοχη πισω από τα τρένα, αποτι ειχα μαθει δυσκολη περιοχη για γυναικες,αλλα εφοσον συνοδευομουνα από τον mr με υψος 2.02 το εκλεισα με αρκετη σιγουρια στην ελκυστικη τιμη των 10 ευρω για 2 βραδυες!
Ginger Hotel. Με το που φτασαμε σχεδον απέξω οι σκηνες ηταν συγκλονιστικες. Πολυς κοσμος να κοιμαται κατω,πανω σε καρότσες,ποδηλατα,να ακροβατει σε στενα πεζοδρόμια,ενα χαος!!! Φασαρια τρομερη!! Μπαινουμε στο ξενοδοχειο,καλο για την τιμη θα ελεγα απο αποψης καθαριοτητας. Στενα πολυ δωματια,πλοιου..Δεν πειραζει σκεφτηκαμε,λιγες ωρες υπνο να ξημερωσει και φευγουμε...Σιγα μην ηταν και τοσο ευκολο!! Με το που ξαπλωσαμε το air condition σταματησε να λειτουργει.. Ας αναψουμε τον ανεμιστηρα ,ειπα." Πόσο ασχημα θα ειναι χωρις? Παρα μα παρα πολυ ειναι η απαντηση!!! Σε 5 μολις λεπτα γιναμε μουσκεμα!!! Με απανωτα τηλεφωνηματα στην ρεσεψιον και συνεχομενα ντουζ για να δροσιστουμε στο ενδιαμεσο,δεν βγαλαμε ακρη...Τα δωματια ολα φουλ-σιγουρο ψεμα-αφου το ξενοδοχειο ηταν μεγαλο,δεν γινοτανε να αλλαξουμε δωματιο και αυριο θα το φτιαξει ο τεχνικος!!:shock:
Καταλαβαμε καλα οτι ειμασταν πλεον στην Ινδια και μετα απο μιση ωρα υπνου-τροπος του λεγειν-αποφασισα οτι δεν αντεχα άλλο εκει μεσα κι ηθελα να βγω να δω.. Η περιεργεια μου φουντωνε ,τεραστια,αφου με το που ανοιγαμε το παραθυρο,τετοια φασαρια και βαβουρα δεν ειχα ξανακουσει ποτε!!
"Ωραια θα είναι",ειπα στον Mr!! Σημαδι οτι ξεκινησαμε με περιπετεια,οπως πάντα!! Χτυπησαμε τα φραπεδακια μας και με γεματα μπουκαλακια κατεβηκαμε να αντικρυσουμε το Δελχι!!
Πρωτη προσπαθεια να παμε στην κεντρικη πλατεια Connaught Place με το μετρο που ηταν ακριβως απεξω! Πρωτη και τελευταια φορα με το μετρο! Εξονυχιστικος ελεγχος,αλλου οι γυναικες αλλου οι αντρες,συνοστισμος,ενας γενικα χαμος!!
Τελος παντων αφου τα καταφεραμε τελικα,βρηκαμε να αλλαξουμε και χρηματα,πηραμε και καρτα τοπικη δικη τους ,την εβαλα στο κινητό μου,και επαιρνα ολες τις μερες!! Μεγαλη οινονομια!! Το συνιστω ανεπιφυλακτα!! Λογω οτι η μικρη εμεινε πισω ,επαιρνα 2 φορες την ημερα και η χρεωση ηταν 10-20 λεπτα! Το μονο οτι πρεπει να βγαλεις φωτογραφιες και να αφησεις μαζι με αιτηση,και αν ειστε γυναικα,μαλλον θα σας ζαλισουν στα τηλεφωνα οι πιτσιρικαδες του μαγαζιου,κατι που επαθα ολες τις μερες!;)
Ετσι εφοδιασμενοι με μπουκαλια νερα,αφου η ζεστη χτυπουσε κοκκινο,κατι που ενοχλουσε πιο πολυ τους αλλους,μπορω να πω εγω δεν ενοχλουμαι ιδαιτερα-μονο το κρυο με τσακιζει,ξεκινησαμε...
Με σκληρα παζαρια πηραμε ένα rickshaw -κατι σαν το ταυλανδεζικο τουκ-τουκ- και τον ειχαμε ολη μερα μεχρι το απογευμα και γυρισαμε ολα τα αξιοθεατα.. Red fort,Jama Mashid,το σπιτι και τον χωρο αποτεφρωσης του Γκαντι, India Gate..Στο τελς μας πηγε και ειδαμε κι εναν ναο Σιχ,που ηταν και ο ιδιος-αυτοι ξερετε με τα τουρμπανια στο κεφαλι να το πω απλα- και αφου του δωσαμε 4-5 ευρω εφυγε ευχαριστημενος! Στην συνεχεια πηραμε ενα cycle rickshaw -ποδηλατο δηλαδη ή κατα τους Ινδους το ινδικο ελικοπτερο- και γυρισαμε τα στενα μεσα στο παζαρι!! Εκει γινεται το ελα να δεις!! Οτι μπορεις να φανταστεις πουλανε! Χαντρες,υφασματα γαμου,φαγητα, παπουτσια,κοσμηματα,τα παντα!!!
Ηρθε βραδυ ομως και πεινασαμε...Πηγαμε στην περιοχη γυρω απο το τζαμι,οπου ειχε πολλα δικα τους μαγαζια. Αλλη πολυκοσμια,χαμος! Φαγαμε κι εμεις εκει χυμα κι ο Θεος βοηθος ,ειπαμε...Αφου τελευταια στιγμη,αποφασισα και δεν εκανα κανενα εμβολιο!
Το φαγητο πεντανοστιμο! Κεμπαμπ,κοτοπουλο καρρυ,και οι υπεροχες πιτες τους!!Αυτες πραγματικα ειναι το κατι αλλο!!! Φαγητο με τα χερια και το μονο που ο νεαρος που μας σερβιρε,επεμενε να πιανει τα φαγητα μας με τα χερια του ,για να μας εξηγει τι ειναι το καθενα!:D
Στην συνεχεια θελαμε να πάμε να πιουμε μια μπυρα kingfisher σε ενα πιο ησυχο περιβαλλον! Κατευθυνθηκαμε στο Imperial hotel ,οπου η απιστευτη χλιδα και ο κοσμος που ηταν μεσα.περιποιημενοι κουστουμαρισμενοι τουριστες,κανανε την αντιθεση εξω να φαινεται ακομα πιο μεγαλη...
Μετα απο μια τετοια γεματη μερα,και μετα από 10 λιτρα νερό ο καθενας-χωρις υπερβολη-γυρισαμε να κοιμηθουμε κατακοποι στο δωματιο μας με τον κλιματισμο να λειτουργει ευτυχως!!!:clap:
Αυτα που ειδαμε δεν μπορω να τα περιγραψω σε 1 σελιδα,ειναι αδυνατον! Οι εικονες πολλες και συνεχομενες...Υπηρξαν στιγμες ατελειωτες που δεν μιλουσαμε καν μεταξυ μας,αποροφημενοι απο αυτα που βλεπαμε..Και δεν μιλαω για τα αξιοθετα. Αν θελετε να τοποθετηθω σε αυτα,η Ινδια ειναι μια χωρα με πλουσια κληρονομια ,που ομως δεν μπορει να την διατηρησει..Οταν οι ανθρωποι πεινανε λετε τα μνημεια να ειναι καλα διατηρημενα? Σκουπιδια παντου και υπεροχα κτιρια να στερουνται φροντιδας... Αυτη ειναι η αληθεια!
Η οδηγηση οτι και να πω ειναι λιγο..Πριν παμε Ινδια,αναρωτιομαστε γιατι να μην μπορουμε να νοικιασουμε ενα αυτοκινητο μονοι μας. Με το που πηγαμε λυθηκε η απορια...Ολοι μαζι!! Αυτοκινητα,πεζοι,ποδηλατα,μηχανακια,αγελαδες,σκυλια! Ενα απολυτο χαος!!! Οταν πρωτοπηγα στην Αιγυπτο,νομιζα οτι δεν υπαρχει αλλου τετοιο χαος!! Μεγαλο λαθος! Στην Ινδια ολα τα αυτοκινητα εχουν επιγραφη¨ Horn please" ! Οποτε καταλαβαινετε απο φασαρια!!
Κτακοποι κοιμηθηκαμε αμεσως ανενοχλητοι απο το βουητο του "υπερσυγχρονου" κλιματισμου.. Εξαλλου ειχαμε πρωινο ξυπνημα και λεοφωρειο για τον επόμενο προορισμό μας...:cool:


 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ ωραια η πρωτη μερα ....περιμενω συνεχεια ...
απο τη παντα ενδιαφερουσα Ινδια

Μελι ,εισαι αγορακι ή κοριτσακι ;
Στο κειμενο μιλας για mr αλλά εχεις το μπλε σηματακι διπλα στο ονομα σου ......
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
meli, όπως πάντα, ο τρόπος που περιγράφεις το ταξίδι σου είναι αμεσότατος και μου αρέσει πολύ! Περιμένω συνέχεια και εγώ!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κοριτσακι ειμαι καλε...:haha: Το διορθωσα,ενταξει..:bleh:
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια...Συνεχιζω..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Η επόμενη μέρα μας βρηκε 7 το πρωι στο σταθμο λεωφορειων,οπου αφου με ενα μικρο σπρωξιμο απο εναν γερο πισω μου βρεθηκα μπροστα-οι γυναικες προηγουνται-βγαλαμε εισητηριο για Τζαιπουρ με ενα απο τα καλα λεωφορεια,5 ευρω περιπου. Μετα απο 6 ώρες με μια σταση απαραιτητη βρεθηκαμε στο σταθμο στην Τζαιπουρ! Στον δρομο το τοπιο αλλαζε συνεχως,γινοτανε πιο ξερο..Περασαμε χωρια μεσα στην λασπη,αφου την προηγουμενη μερα ειχε βρεξει κι εκει ηταν το αποκορυφωμα περιττωματων,βρωμιας και φτωχιας...
Εποχη μουσωνων..Το ξεραμε απο πριν ,αλλα σταθηκαμε τυχεροι! Ολες οι τοπικες εφημεριδες και τα καναλια το ειχαν πρωτο θεμα..." Ο μουσωνας αργησε!!!" Κακο για αυτους,καλο για μας! Για την γριπη κανενας δεν ενδιαφεροταν...Που ο χαμος της Ελλαδας! Ησυχασαμε..:D
Με το που φτασαμε,παλι προπληρωμενο ταξι και παμε σε ενα ξενοδοχειο που ειχα υποψιν μου.. Heritage hotel,δηλαδη μικρα ξενοδοχεια οπου τα ειχαν παλια σουλτανοι ή συγγενεις του,καλες οικογενεις με οικοσημο σαν να λεμε,οπου εχουν πλεον διατηρηθει και λειτουργουν σαν ξενοδοχεια. Πολυ προσεγμενα-οχι ομως όλα..Αυτο που πηγαμε Umaid Bhawan ειχε και ενα αδερφακι του γειτονικο,επισης ωραιο και με τα παζαρια συμφωνησαμε στα 15 ευρω με πρωινο,το οποιο ηταν ωραιοτατο και καυτερο!!:clap:
Το δωματιο καταπληκτικο.παλια επιπλα αντικες πεντακαθαρο,μεγαλο,ο κλιματισμος στο φουλ,ολα ωραια!!! Μπανακι να συνελθουμε και κατυθειαν εξω! Συμφωνια παλι με rickshaw-το αγαπημενο μας μεσο απο εδω κι εμπρος-και βουρ για τα αξιοθεατα με την τιμη 1,5 ευρω την ωρα περιπου...
Albert Hall,Hawa Mahal,Jantar Mantar,City Palace. Τα βασικα!
Μουσειο,ενα ιδιορυθμο κτιριο οπου λεγεται και παλατι των ανεμων λογω της ιδιομορφιας του με δεκαδες παραθυρα οπου οι γυναικες του βασιλια παρακολουθουσαν την κινηση,αστεροσκοπείο και το παλατι! Στο παλατι εκει που χαζευαμε τα τεραστια ασημενια σκευη-εχουν μπει στο βιβλιο γκινες-οπου κουβαλουσε ο μαχαραγιας νερο απο τον Γαγγη για να πινει( μη τυχον και χασει κανενα κωλοβακτηριδιο) σκοτεινιασε ο ουρανος!! Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει!! Ελεγα πως ηρθε η συντελεια!! Συννεφα γκριζα με δινατο αερα απο σκονη παντου στην ατμοσφαιρα!! Κι ολα αυτα μεσα σε 10 λεπτα μετα απο δυνατο ηλιο!!! Ουτε ηξερα γιατι συμβαινει αυτο... Ρωταω καπιον Ινδο διπλα μου και μου απανταει ψυχραιμα οτι θα βρεξει..Πραγματικα μετα απο 15 λεπτα, μεσα στο οχημα μας ευτυχως, απολαυσαμε μια μικρη μπορα,πραγμα το οπιο ολοι μας θεωρησαν πολυ τυχερους πρωτη μερα στην Ροζ πολη,οπως λεγεται η Τζαιπουρ και να δροσιστουμε ετσι...
Ευτυχως δεν κρατησε πολυ και απολαυσαμε την αγορα της Τζαιπουρ!!! Η για να ειμαι πιο συγκεκριμενη εγω απολαυσα,αφου ο mr ,μαλλον απορουσε που την εβρισκα την ορεξη για τοσα παζαρια.. Υπεροχη αγορα,η καλυτερη απο ολες οσες ειδαμε στην Ινδια!! Φοβερες τιμες,ισως και λογω εποχης..Γενικα ειδαμε ελαχιστους τουριστες, και ειχες την δυνατοτητα να ριχνεις πραγματικα τις τιμες... Παντελονες,σανδαλια,πουκαμισες,ολα 1 ευρω... Γενικα ηθελα κι άλλα πολλα να παρω ,αλλα ειχα μια φωνη απο πανω μου να μου υπενθυμιζει οτι ειμαστε στην αρχη του ταξιδιου κι οτι εχα μονο εναν σακο στην πλατη κι η συνεχεια δεν μου επετρεπε παραπανω αποσκευες αφου δεν με περιμεναν και λιμουζινες για την συνεχεια...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ετσι πηγαμε για φαγητο παλι καυτερα κοτοπουλα καρυ,πιτες νααν και μπυρες κρυες!! Το φαγητο παμφτηνο, η μπυρες κοστιζανε τον μισο λογαριασμο,και παλι φτηνα φυσικα οταν πληρωναμε 5-10 ευρω παντου..
Ευχαριστημενοι γυρισαμε για εναν ονειρεμενο υπνο,σε διπλο κρεββατι και καθαρα σεντονια ,γιατι η επομενη νυχτα δεν προβλεποταν και τοσο καθαρη..:roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Για την επόμενη μέρα ειχα αφησει το οχυρό Amber! Ενα υπεροχο οχυρό λιγο εξω από την Τζαιπουρ που με το γνωστό μηχανακι σε μιση ωρα το προσεγγιζεις..
Αναβαση καναμε με ελεφαντα,πολυ ωραια εμπειρια,αφου το ολο σκηνικο σε κανει να νιωθεις πως εισαι σε άλλον αιωνα...
Η ολη διαδρομη στο οχυρο και η περιηγηση ηταν πολυ ευχαριστη αν και ο ηλιος εκαιγε αλυπητα πανω από τα κεφάλια μας..
Αναμεσα σε όλα ειδαμε κι εναν ναο οπου με το που μπηκα με πασαλειψανε με την γνωστη κοκκινη βουλα στο μετωπο. Οι φωτογραφιες επεφταν βροχη οχι μονο από εμενα ,αλλα και απο τους Ινδους -Ινδες...Ετσι αλληλοφωτογραφιζομαστε,θεωροντας ο ενας τον άλλον παραξενο...:rolleyes:
Επιστρεφοντας πισω αφιερωσαμε την υπόλοιπη μερα να γυρναμε στην πολη σε γειτονιες και να παρατηρουμε διαφορα..Ο οδηγος μας καταλαβε και μας πηρε σε γειτονιες στενες,οπου η αντλια του νερου εξω στον δρομο ηταν το μπανιο τους η τουαλετα τους,η κουζινα,τα παντα...Βλεπαμε να σαπουνιζονται και να πλενονται εκει στον δρομο... Τα παιδια να τρεχουν ξυπολητα αθωα μπροστα στο σκοτεινο κι αβεβαιο μελλον..Οι ανεγγιχτοι..Μια καλοστημενη φαρσα, παγιδα,μιας θρησκειας οπου εχει βρει ενα καλο μοτιβο και συρματοπλεγμα ωστε να προστατευει τα συμφεροντα των λιγων,των ευνοημενων...Γυναικες οστεομενες,αντρες εξαθλιωμενοι...Παιδια,παιδια,παιιδια...Πως να ξεχασω???? οι εικονες γινοντουσαν ολο και ποιο σκληρες!!! Οσο απομακρυνοσουνα απο τα τουριστικα μερη,τοσο εβλεπες καταματα την πραγματικοτητα... Ο Mr με καταλαβε και επεμενε να παμε να πιουμε κατι.Καταφυγαμε στην δροσια ενος πολυτελεστατου ξενοδοχειου...Εκει Ινδοι σερβιτοροι περιποιημενοι,ευγενεστατοι...Ξενοι λουσατοι,με το που εμπαιναν τους βαζανε αυτο το κοκκινο σημαδι στο μετωπο και τους σερβιρανε σαμπανια...Τι αντιθεση!!!! Δεμ μαρεσε....Δεν θελω να κλεινω τα ματια.Θελω να βλεπω την πραγματικοτητα μιας χωρας.
"Παμε" αναφωνησα ,ξαφνικα...
"για που??"
"Για Αγιουβερδιτικο μασαζ!!!"
"Στο ξενοδοχειο,εδω??"
"Οχι,σε δικο τους κεντρο θεραπειας ,εξω."
Η συνεχεια ηταν καπως αναμενομενη... Βρεθηκαμε ξαπλωμενοι σε διπλανα λιγδωμενα κρεββατια, με μια μικρη κουρτινα να μας χωριζει,λουσμενοι με καυτο αρωματικο λαδι,απο την κορυφη μεχρι τα νυχια... Η προσπαθεια τους στο τελος του μασαζ να μας καθαρισουν με κατι καταβρωμικα πετσετακια,δεν θα την ελεγα και αποτελεσματικη... Ο mr που σιχαινεται τα λαδια ακομα και στην παραλια το καλοκαιρι,ειχε φρικαρει!!! Εμενα παλι μαρεσε κι ας ημουν σαν λαδοποντικας...:cool:
"Χρειαζομαι επειγοντως μπανιο" ,αναφωνησε ο mr ...
"Δεν προλαβαινουμε γλυκε μου',προσπαθησα να τον ηρεμεησω...
"Γιατι??? "
" εχω κλεισει νυχτερινο τρενο!! "
Ετσι με τον mr να με κυνηγαει βρεθηκαμε στο σταθμο των τρενων...
Φορτωμενοι,λιγδωμενοι και βρωμικοι φτανουμε κι αντικρυζουμε το πιο απιστευτο σκηνικο ταινιας!!!
Τα τρενα να πηγαινοερχονατι αδιακοπα,μια ινδη να φωναζει νουμερα και προορισμους,εμεις να μην καταλαβαινουμε που παμε,στο τελος καταλαβαμε οτι εχει καθυστερηση 1 ωρα,γιατι ετσι....και ο κοσμος...ο κοσμος που ηταν εκει....αναπηροι να σερνονται με τα χερια..Γεροι λερωμενοι με περιττωματα ξαπλωμενοι να κοιμουνται με τις μυγες κολλημμενες πανω στα λερωμενα σωματα τους...Μωρα να μπουσουλανε και να τρωνε απο τα φαγητα που εβρισκαν πεταμενα κατω...Αλλα να κλαινε...Ποντικια να περιφερονται...
Ετσι ηρθε το τρενο μας,που παρολιγο να χασουμε και τρεχοντας μπηκαμε μεσα...
Σεντονια ,κουβερτες,οχι οσο ασχημα περιμενα,ξαπλωσα να κοιμηθω γιατι ειχα 12 ωρες για να φτασω Τζαισαλμερ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
meli σε παρακολουθούμε με μεγάλο ενδιαφέρον!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Μέλι! Ωραία αφήγηση για αγαπημένα μέρη! Καλή συνέχεια! Περιμένω με αγωνία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom