Ινδία Ινδία

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
eleni70, την ιστορία σου, την άφηνα, για να τη διαβάσω, όλη μαζί...και δεν μετανοιώνω καθόλου...
Σ΄ευχαριστώ για το υπέροχο απόγευμα που μου χάρισες, για την απλή και τόσο όμορφη εξιστόρηση, για τη λεπτομερή σου ξενάγηση...
Να είσαι πάντα καλά, να ταξιδεύεις και να μοιράζεσαι μαζί μας...:D
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, μια και είμαι πρωτάρα ατις ταξιδιωτικές ιστορίες... μου δίνετε θάρρος να αναμοχλέψω περσινές σημειώσεις και αναμνήσεις και να ξεκινήσω σύντομα ταξιδιωτική ιστορία από Λίβανο...
 

ctzoras

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ενα μεγάλο μπράβο για το υπέροχο άρθρο σου για την Ινδία. Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι εκεί μέσα στον Φλεβάρη (λιγότερες μέρες βεβαία) Δελχί – Άγκρα - Φατεχπούρ Σίκρι Αμπεφορτ – Τσαιπούρ, 8.μερες. θα πάω με γράφειο απο την άθηνα. υπάρχει κατι που πιστέυεις πρέπει να προσέξω και δεν το αναφέρεις στο αρθρο σου, Σε ευχαριστω πολύ για όλες τις χρησιμες πληροφορίες...!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ελένη ευχαριστώ για την θαυμάσια ιστορία σου.
Την είχα αφήσει στη μέση και τώρα βρήκα την ευκαιρία να την τελειώσω.
Θυμήθηκα και το δικό μου ταξιδι πριν 3 χρόνια, έχω διαβάσει και τις αντίστοιχες ιστορίες φίλων του φόρουμ, μέχρι και η αφήγηση της Τατιάνας Γκρίτση Μιλλιέξ πριν περίπου 40 χρόνια μου ρθε στο μυαλό.
Τα ίδια ακριβως πράγματα είδαμε.
Και όλοι τα ίδια (δυνατά) συναισθήματα νοιώσαμε σ αυτό το ταξίδι.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Γεια σου Ελένη! Η ιστορία σου ήταν μαγευτική! Τη διάβασα μονορούφι! Προορισμός αντιθέσεων η Ινδία, στη λίστα με τις τοπ επιλογές!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Ενα μεγάλο μπράβο για το υπέροχο άρθρο σου για την Ινδία. Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι εκεί μέσα στον Φλεβάρη (λιγότερες μέρες βεβαία) Δελχί – Άγκρα - Φατεχπούρ Σίκρι Αμπεφορτ – Τσαιπούρ, 8.μερες. θα πάω με γράφειο απο την άθηνα. υπάρχει κατι που πιστέυεις πρέπει να προσέξω και δεν το αναφέρεις στο αρθρο σου, Σε ευχαριστω πολύ για όλες τις χρησιμες πληροφορίες...!
σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
εφ όσων θα πας με γραφείο φαντάζομαι πως πάνω κάτω θα είναι όλα οργανωνμένα κ κανόνισμένα...
αν θέλεις να μπεις μέσα στους μουσουλμανικούς ναούς, όπως στο φατεχπούρ σικρι, φρόντισε να έχεις μαζί σου αυτά τα πλαστικά σοσονάκια χειρουργείου, γιατί είναι πολύ βρώμικα, για να μπεις ξυπόλητος, όπως απαιτούν οι κανονισμοί...

την καλύτερη αγορά (τιμές-ποιότητα-ποικιλία) την βρήκα στην παλιά πόλη-αγορά της τζαιπούρ και μετάνιωσα που δεν ψώνισα με την δικαιολογία, πως είμαι ακόμη στην αρχή του ταξιδιού, που θα τα κουβαλάω, θα βρώ και αλλού... κ όμως δεν βρήκα πουθενά αλλού τα ίδια πράγματα, τουλάχιστον όσο αναφορά την ποιότητα και την ποικιλια...

α, και κατι τελευταίο...συνήθως προς την είσοδο σε διάφορα μνημεία (κυρίως στο φατεχπούρ σικρι) μας πήραν πιτσιρίκια στο κατόπι ζητώντας στιλό και μαρκαδόρους... πάρε μερικούς μαζί σου, δεν πιάνουν χώρο, αλλά θα πιάσουν σίγουρα τόπο εκεί...:xmas_wink::xmas_wink:

για ότι άλλο θυμηθώ ή θελήσεις στην διάθεσή σου..
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Ελένη ευχαριστώ για την θαυμάσια ιστορία σου.
Την είχα αφήσει στη μέση και τώρα βρήκα την ευκαιρία να την τελειώσω.
Θυμήθηκα και το δικό μου ταξιδι πριν 3 χρόνια, έχω διαβάσει και τις αντίστοιχες ιστορίες φίλων του φόρουμ, μέχρι και η αφήγηση της Τατιάνας Γκρίτση Μιλλιέξ πριν περίπου 40 χρόνια μου ρθε στο μυαλό.
Τα ίδια ακριβως πράγματα είδαμε.
Και όλοι τα ίδια (δυνατά) συναισθήματα νοιώσαμε σ αυτό το ταξίδι.
φίλε Βαγγέλη τελικά όσα χρόνια και να περάσουν η ινδία αφήνει σε όλους την ίδια γλυκόπικρη γεύση...

διαβάζω αυτές τις μέρες το " Σανταράμ " του Γκρέγκορι Ντέιβιντ Ρόμπερτς, αυτοβιογραφικό για την Ινδία στις αρχές της δεκαετίας του 80...όπως έίπες λοιπόν μετά από περίπου 30 χρόνια " τα ίδια ακριβώς πράγματα είδαμε"...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ειναι η κορουλα μου εκει τώρα...διανυκτερευουν στην αγκρα τώρα και αυριο πρωι-πρωι θα επισκεφτουν το ταζ-μαχαλ...και μετα νομιζω φευγουν για τζαιπουρ...πρεπει να δω το προγραμμα του πρακτορειου...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Dec 20 – Delhi – On arrival at Delhi our driver will meet you at exit gate of airport terminal and transfer to hotel, after short rest sightseeing at Delhi, overnight at hotel Taj Palace

Dec 21- Full day Delhi sightseeing at Red Fort, Jama Masque, Chandni Chowk, Guradwara (Sikh temple) afternoon New Delhi, India Gate, Parliament and Cannought Palace, overnight at Taj Palace hotel

Dec 22- After breakfast drive for Agra (4 to 5 hrs drive) on the stop for refreshment and later visit the Sikandra, after arrival at Agra visit the Agra Fort and overnight at Hotel Gateway,

Dec 23- At sunrise explore the Taj and later drive for Jaipur, on the way stop for refreshment and visit the Fatehpur Sikri, after arrival at Jaipur relax in hotel Ramada,

Dec 24- Morning start your sightseeing by Amber Fort with elephant ride, later Water Palace, City Palace, Wind Palace, Weather Observatory and afternoon shopping, later evening celebrate the X-mas evening in Hotel with Gala Dinner

Dec 25- After the breakfast and rest, before afternoon drive (3 hrs) for Pushkar, visit the Town and temples before sunset, overnight at Hotel Jagat Palace,

Dec 26- Morning drive (4 hrs) for Jodhpur, on arrival visit the Umaid Palace, clock tower with old city and overnight at Hotel Ajit Bhawan

Dec 27- Morning visit the Mehran Garh Fort and Jaswat Thada, later drive (6 hrs) for Udaipur, on the way visit the Ranakpur Jain Temple, on arrival rest in hotel for overnight, Hotel Trident

Dec 28- Full day visit the city, City Palace, Saheliyon KI Bari, boating in Lake Pichola, and Lake Fatehsagar, later city walk, overnight at Hotel Trident

Dec 29- Visit the Udaipur city till noon time and later transfer to airport for Mumbai, 15:30 to 16:45, at Mumbai our another driver will wait for your and will transfer you hotel Taj Lands End for overnight

Dec 30- Mumbai – Our driver will transfer you boat yard for your Elephanta caves trip where you will accommodate in boat for Elephanta caves and after the trip you will visit south Mumbai, at Gateway of India, Victoria Terminus and later transfer to hotel Taj Lands End

Dec 31- Mumbai – Day free for leisure and rest, or you can have sightseeing if you wish or still you have to visit something, at evening celebrate the New Year Eve at hotel Taj Lands End

Jan 01- Early morning transfer you at airport for your home flight

Service included
Car and driver for whole itinerary
Elephant Ride at Amber Fort
Boating at Lake Pichola, Udaipur,
Four air tickets, Udaipur to Mumbai
We are offering you one meal (lunch or dinner) with breakfast at your Delhi hotel, its complementary from our company as your warm welcome
Your Gala Dinner at Jaipur hotel (Gala diner charges will be extra 28$ per person)

Not included
Any personal expanses
Any meals, if not specified as above
Entrance fee, camera fee and guide service
Tip and gratuities
και το προγραμμα για οποιον θελει να παρει μια ιδέα...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom