Ιράν Ιραν 2014

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Γεια σας, για άλλη μια φορά...προγραμματίζω αν και νωρίς ακόμα ένα ταξίδι για τον Αύγουστο στο Ιράν. Λέω μιας και πείρα το κολάυ από το Μαρόκο να πάω μόνος μου και στο Ιράν. Διαβάζοντας ταξιδιωτικές ιστορίες, οδηγούς και γενικά ότι βρω...προέκυψαν τα παρακάτω προβληματάκια.
- Αεροπορικά για εσωτερικές πτήσεις. Βασικά σίγουρα θέλω ενα αεροπορικό από Τεχεράνη - Σιράζ. Από που το κλείνουμε? Από κάποιο τοπικό γραφείο? Έχει κανεις κάποιο να προτείνει? Γραφείο της Ιραν αιρ στην Αθήνα δεν αξιώθηκα να βρω ακόμα...
- Ξενοδοχεία? Κλείνουμε από πριν ή πάμε και βλέπουμε? Μιας και θα είμαι μόνος μου θα ήθελα να έχω κλείσει από πριν (νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια έτσι). Έχουμε κανένα site η τίποτα mail να μιλησω? Προς το παρόν έχω βρει μόνο αυτά που προτείνει ο lonely planet και δεν λένε τιμές παρά μόνο αν στείλω μαιλ.

Το πρόγραμμα στο περίπου θα είναι 10 μέρες.
3 Σιράζ (Περσέπολις κ.τ.λ.), 2 Γιαζντ, 3 Ισφαχάν και 2 Τεχεράνη.

Προτάσεις καλοδεχούμενες και οτιδήποτε θα πρέπει να προσέξω λόγω του ότι θα είμαι μόνος μου...

Υ.Γ1. Η Ιστορία του Yorgos ήταν καταλυτική στην επιλογή και λήψη της απόφασης. Καθώς και ότι ένας φίλος από το Ισραήλ δεν θα πάει τλκ οπότε το ταξίδι (προς Ισραήλ) ματαιώνεται επ'αόριστον.
Υ.Γ2. Αν μετά την επίσκεψη μου στο Ιράν θελήσω να πάω στο Ισραήλ (τον επόμενο χρόνο π.χ.) θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγω των μεταξύ τους σχέσεων?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ένα ταξίδι για τον Αύγουστο στο Ιράν
Θα κάνει πολλή ζέστη για Ιράν, αλλά φαντάζομαι τότε βρήκε άδεια...
Βασικά σίγουρα θέλω ενα αεροπορικό από Τεχεράνη - Σιράζ. Από που το κλείνουμε?
Iranair.com δε σου βγαίνυν τα γραφεία τους ανά τον κόσμο; Αλλιώς πάρε τα γραφεία τους στην Κύπρο να σου μιλήσουν νκαιν νσταν νελληνικάν:
NICOSIA,12Zenas Kanther St.cy-1056
Nicosia-Cyprus
Tel: (+357 22)676216,679161,676111-4

Το πρόγραμμα στο περίπου θα είναι 10 μέρες.
Δεν έχεις παραπάνω; Κρίμα είναι μόνο 10 μέρες σε τέτοια χώρα. Δεν πιστεύω να είναι οικονομικό το θέμα, διότι η χώρα είναι τσάμπα.
3 Σιράζ (Περσέπολις κ.τ.λ.), 2 Γιαζντ, 3 Ισφαχάν και 2 Τεχεράνη.
Κόψε μια από Σιράζ και Ισφαχάν και βάλε άλλη μια πόλη-προορισμό, φιλική συμβουλή.
Αν μετά την επίσκεψη μου στο Ιράν θελήσω να πάω στο Ισραήλ (τον επόμενο χρόνο π.χ.) θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγω των μεταξύ τους σχέσεων?
Όχι, το τσέκαρα και γω γιατί με αφορά άμεσα. Θα σου κάνουν μερικές ερωτήσεις παραπάνω οι μοσαντικοί κι αυτό είναι όλο.
Η Ιστορία του Yorgos ήταν καταλυτική στην επιλογή και λήψη της απόφασης.
Ωωωω, ευχαριστώ πολύ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βασικά σίγουρα θέλω ενα αεροπορικό από Τεχεράνη - Σιράζ. Από που το κλείνουμε? Από κάποιο τοπικό γραφείο? Έχει κανεις κάποιο να προτείνει? Γραφείο της Ιραν αιρ στην Αθήνα δεν αξιώθηκα να βρω ακόμα...
http://www.mideast.com.gr/press-off...antiprosopos-poliseon-tis-iranair-stin-ellada
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Yorgo θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν μου να βάλω άλλη μία πόλη αλλά μου φαίνεται πολύ φορτωμένο σε 10 μέρες το πρόγραμμα μετά. Πολύ δύσκολα θα βρω άλλες 2 μέρες και αυτές με το ζόρι. Αν έχεις να προτείνεις κάποια πόλη που αξίζει επίσκεψη και να είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμη με λεωφορείο χωρίς να βγαίνω πολύ εκτός διαδρομής θα ήταν τέλειο. Με μια γρήγορη ματιά η Qom φαίνεται να παρουσιάζει ενδιαφέρον και είναι και στον δρόμο μου. Από την άλλη και η Mashad πρέπει να μετράει αλλά είναι πολλή μακριά και κοντά στα σύνορα, ίσως να υπάρχει θέμα ασφάλειας. Δεν είναι οικονομικό το θέμα, όπως είπες, οι άδειες είναι μετρημένες...τις δίνουν όποτε θέλουν και πάει λέγοντας, τελοσπάντων. North66 να είσαι καλά, νομίζω πως το λινκ σου είναι αυτό ακριβώς που θέλω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν έχεις να προτείνεις κάποια πόλη που αξίζει επίσκεψη και να είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμη με λεωφορείο χωρίς να βγαίνω πολύ εκτός διαδρομής θα ήταν τέλειο. Με μια γρήγορη ματιά η Qom φαίνεται να παρουσιάζει ενδιαφέρον και είναι και στον δρόμο μου.
Ναι και είναι και διαφορετική πόλη από τις άλλες που θα επισκεφθείς, έχει φοβερό ενδιαφέρον ιστορικά, πολιτικά, θρησκευτικά και αρχιτεκτονικά. Σε μια μέρα βλέπεις τα βασικά, ενώ δίπλα είναι και το Κασάν, πολύ όμορφη πόλη πραγματικά.

Άλλη επιλογή είναι το ΚΕρμάν, που δεν είναι και τόσο μακριά από Yazd, αλλά για να δεις κάτι διαφορετικό θα πρότεινα το Ταμπρίζ, μόνο με αεροπλάνο.
Από την άλλη και η Mashad πρέπει να μετράει αλλά είναι πολλή μακριά και κοντά στα σύνορα, ίσως να υπάρχει θέμα ασφάλειας
Θέμα ασφάλειας δεν υφίσταται, για το Ι΄ραν μιλάμε. Εμείς πήγαμε με πτήση της Taban Air με... 20 ευρώ ή κάτι αντίστοιχο. Καταπληκτικά μνημεία, είχαμε την τύχη να πέσουμε και στη μεγαλύτερη εορτή τους, απίστευτες καταστάσεις. Πάνε λίγοι ξένοι, οπότε κι ενθουσιάζονται αν και να βρεις Ιρανούς που να μην ενθουσιάζονται με ξένους είναι λίγο δύσκολο: κάτι φίλοι πήγαν τα Χριστούγεννα, ο διπλανός τους στο αεροπλάνο ήταν ΙΡανός, τους αγόρασε μια SIM στο αεροδρόμιο και τους έπαιρνε τηλέφωνο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επί 20 μέρες να τους ρωτάει αν χρειάζονται κάτι, να τους πει ότι έχει ένα συγγενή εκεί που θέλει να τους φιλοξενήσει, "πηγαίνετε να φάτε στο θείο μου στην τάδε πόλη δωρεάν κλπ". Είναι απίθανοι οι τύποι, συγκινητικά φιλόξενοι.

Τέλος πάντων, για το θέμα το προγράμματο που λέγταμε, νομίζω ότι και με το που θα φτάσετε, ρωτάτε στο πρώτο τουριστικό για εσωτερικές πτήσεις και πράττετε αναλόγως, να έχετε 2-3 μέρες free, και με το που βρείτε μια πτήση για Ταμπρίζ π.χ, την αρπάζετε. Αλλιώς Κομ και τα ρέστα που αναφέραμε.
Για σενα ποτε ειναι η καταλληλη εποχη να παει καποιος Ιραν;
Εγώ θα απέφευγα το καλοκαίρι λόγω ζέστης κι αν σε ενδιαφέρουν τα ορεινά, και το χειμώνα λόγω κρύου. Η άνοιξη νομίζω είναι σούπερ.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Σχετικά με τη SIM που αναφέρεις έχεις υπόψιν σου καμία εταιρία που ίσως είναι πιο φθηνή από τις άλλες, για τί κόστος μιλάμε για ελάχιστα τηλέφωνα στην αθήνα και ίσως λίγο ιντερνετ? Θα μπορέσω να τη προμηθευτώ σχετικά εύκολα στο αεροδρόμιο της Τεχεράνης? Επίσης θα πάω τελέιως μόνος μου, θεωρείς πως θα πρέπει να προσέξω κάτι παραπάνω?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κινητά δυστυχώς δεν έχω ιδέα, ούτε για το Ιράν ούτε για αλλού, είμαι παντελώς άσχετος.

Αν πας μόνος σου απλά να ξέρεις πως θα σου είναι δύσκολο να αποφεύγεις τους Ιρανούς, θα σε πλησιάζουν άπειροι άνθρωποι φοβερά καλοπροαίρετοι συνεχώς, κάθε μέρα και παντού. Ακούγεται πολύ καλό, και είναι, αλλά από κάποιο σημείο και πέρα θες να κάτσεις να γράψεις το ημερολόγιό σου σε ένα πάρκο και δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν ήσυχο. Επίσης, ανάμενε να στην πέφτουν οι γκόμενες, θα γίνεις συλλέκτης τηλεφώνων (συνήθως όχι με "λατινικούς" αριθμούς, αλλα με τα αραβικά τους σύμβολα!), αν σε καλέσουν σε κανένα πάρτι μην το χάσεις...

Από πλευράς επικινδυνότητας...μάλλον ο πιο επικίνδυνος άνθρωπος στη χώρα θα είσαι εσύ.

Α νια κάτι ακόμη: άσε μούσι, βοηθά για να μπαίνεις στα τζαμιά, κράτα χαμηλό προφίλ και μπαίνεις όπου θες, ακόμη και στα
"απαγορευμένα" της Qom. Μακριά από την εθελοντική θρησκευτική αστυνομία, είναι κάτι τσαντισμένοι νέοι που δεν τους κάλεσαν σε πάρτι, δεν έχουν πηδήξει και είναι θυμωμένα αγόρια και βαράνε, θα τους δεις από το πρώτο τζαμί που θα μπεις, απόφυγε το eye contact και λογικά δε θα ασχοληθούν μαζί σου εκτός κι αν έχεις τη φαεινή ιδέα να βγάζεις φωτό με κάμερα-κουμούτσα σε καμιά επίδειξη πένθους.

Τις Παρασκευές τα πάντα κλειστά. Προτιμώ διαμονή σε σπίτια, παρά ξενοδοχεία, αν και κάποια είναι πολύ καλτ. Δεν ξέρ αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που πήγαμε εμείς, αλλά δυσκολευόμασταν πολύ να εντοπίσουμε εστιατόρια πλην σουβλατζιδομπιφτεκοχασαποταβερνών, τα ψάχναμε στους οδηγούς από πριν. Και φυσικά να ξέρεις ότι υπάρχει χοντρό θέμα με ΑΤΜ και πιστωτικές: ΜΕΤΡΗΤΑ!
 
Last edited by a moderator:

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Yorgo είσαι καταπληκτικός μετά τα tips σου ανυπομονώ ακόμα περισσότερο για το ταξίδι...όσο για τα περσικά που έχω αρχίσει και ψιλομαθαίνω απο κάτι Online μαθήματα δεν θα πάνε σίγουρα χαμένα. Προς το παρόν με έχεις υπερκαλύψει αν ψάχνοντας έχω τίποτα απορίες θα επανέλθω. Thanks!!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Tα κινητα τα δικα μας πιανουν κανονικα....απλα ειναι πολυ ακριβες οι κλησεις..
Ειναι μια πανεμορφη χωρα με ωραιους ανθρωπους,πολυ φιλικους.
Για τα υπολοιπα δεν μπορω να σου δωσω στοιχεια ,γιατι πηγα με γραφειο.
Η Περσεπολη ολα τα λεφτα!!!!!
Το καλοκαιρι που θα πας,να ξερεις θα εχει αρκετη ζεστη.ειδικα νοτια,,
Απριλη στη Περσεπολη ειχε 37-38
Καλα να περασεις!!!!
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Το φαντάστηκα ότι θα πιάνουν τα κινητά απλά σίγουρα θα συμφέρουν οι κλήσεις με τοπική SIM. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι καλό θα είναι να την αγοράσω στο αεροδρόμιο, τη ζητάω ως Irancell sim card. Λέτε να είναι η θερμοκρασία απαγορευτική? Έχει πάει κανένας καλοκαίρι από το φορουμ να μας πει εμπειρίες? Όπως και να έχει τώρα τα έκλεισα τα αεροπορικά οπότε...10-21 Αυγούστου με pegasus στην τιμή των 319 ευρώ (μου φάνηκε πολυ καλη τιμη ε? καλά έκανα και βιάστηκα πιστεύω) !
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Η τιμη πολυ καλη!!!
Για θερμοκρασια τι να σου πω....οι ντοπιοι λενε οτι νοτια χτυπαει πενηνταρια......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom