Ισπανία: αλυσίδα κακογουστιάς

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κορυφές σε μια πολη μια σταλια ( τις έχω δοκιμάσει και αποθεωσει)
Στην Ιταλία ακόμα δεν έχω αποθεωσει εστιατόριο
οτι δοκιμασες δεν ειναι αποδειξη για τπτ φυσικά..να μην πω το αντιθετο..
απλά δεν έχεις πάει στις κατάλληλες διευθύνσεις. ή με τα κατάλληλα άτομα.. η ιταλική κουζίνα δεν είναι φαστ φουντ κ πίτσα στο χέρι..
τον ιούνιο θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις κι εσύ.
1.δεν είναι φυσικό μια κουζίνα πολλών αιώνων της Μεσογείου να έχει επηρεάσει την κουζίνα των Η.Π.Α. και κατά τη γνώμη μου, η αμερικάνικη ιταλική κουζίνα, αν μπορώ να το πω έτσι, δεν είναι παραλλαγή, είναι διαστρέβλωση, είναι απλά άλλο πράγμα.
3. Είναι σίγουρα η πιο δημοφιλής παγκοσμίως, αλλά το ότι αρέσει στη μάζα δε μου λέει κάτι.
4-5. μη μου πεις ότι ποτέ δεν έχεις φάει ιταλικό πιάτο που να μην έχει σχέση με το αυθεντικό? Και τέλος, οι πανταχού παρούσες πίτσες. Εχει σχέση η ελληνική , αμερικάνικη, ισπανική με την ιταλικη?
6. εχω φαει καλό ιταλικό εδώ, απλά ήθελα να δω τη γνώμη σου. ..
1. λογικό είναι όταν συναντώνται 2 λαοί, 2 κουλτούρες, 2 κουζίνες να επηρεάζει η μία την άλλη.
3. έκαστος με τα γούστα του.
4-5. παραλλαγές υπάρχουν κι εντός της χώρας. με πιο τρανταχτό παρα΄δειγμα την πίτσα της Ρώμης. το ίδο και εκτός χώρας.
6. ενδεικτικά πάντα, πολύ καλά έχω φαέι στο tinello, cantuccio, maltagliati.
Οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι προίοντα της σύγχρονης γαστονομίας
η wikipedia τα χαρακτήριζε έτσι..:haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το να χρησιμοποιείται ακόμα και επί των πιάτων η αναγραφή ονομάτων υπαρκτών προσωπων όπως ο Genco Russo και ο αείμνηστος Calogero Vizzini, δεν είναι αναμενόμενο και το λιγότερο αισχρό..
Restaurantes Italianos | La Mafia se sienta a La Mesa
(άντε να κάνουμε κι ενα war..)
Τα υπόλοιπα τα αντιπαρέρχομαι, αλλά το συγκεκριμένο δε το βρίσκω αισχρό, το βρίσκω χιουμοριστικό - από κει και πέρα, εφόσον χρησιμοποιούν ονόματα υπαρκτών προσώπων, οφείλουν να το κάνουν με τη σύμφωνη γνώμη τους (ή των κληρονόμων τους) και να τα αποζημιώνουν.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Νομίζω ότι ο ουρανισκος μου είναι αρκετά εκπαιδευμένος στο να αναγνωρίζει το καλο φαγητο
Ακόμα και στην Πορτογαλία έφαγα καλύτερα απο την Ιταλία ( όχι σε όλα τα εστιατόρια ,αλλα στα περισσότερα )
http://www.restaurante100maneiras.com/

Shis Restaurante

Ελπίζω λοιπόν στη διπλή δόση Ιταλίας που θα λαβω τον Ιούνιο να αλλάξω γνώμη
Αν έχεις να μασ προτείνεις κάτι που να μας απογειωσει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα υπόλοιπα τα αντιπαρέρχομαι, αλλά το συγκεκριμένο δε το βρίσκω αισχρό, το βρίσκω χιουμοριστικό - από κει και πέρα, εφόσον χρησιμοποιούν ονόματα υπαρκτών προσώπων, οφείλουν να το κάνουν με τη σύμφωνη γνώμη τους (ή των κληρονόμων τους) και να τα αποζημιώνουν.
μήπως δεν διάβασες καλά τι έγραψα? δεν ανέφερα το όνομα του Vito Corleone που είναι χιουμοριστικό να το χρησιμοποιείς, ανέφερα τα ονόματα ΥΠΑΡΚΤΩΝ προσωπων που χρησιμοποιουνται χιουμοριστικά, χωρίς καμμία άδεια, εννοείται των συγγενών τους. κι αυτό για μένα δεν είναι χιουμοριστικό αλλά αισχρό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω ότι ο ουρανισκος μου είναι αρκετά εκπαιδευμένος στο να αναγνωρίζει το καλο φαγητο
Ακόμα και στην Πορτογαλία έφαγα καλύτερα απο την Ιταλία ( όχι σε όλα τα εστιατόρια ,αλλα στα περισσότερα )
:::: 100maneiras ::::
Shis Restaurante
Ελπίζω λοιπόν στη διπλή δόση Ιταλίας που θα λαβω τον Ιούνιο να αλλάξω γνώμη
Αν έχεις να μασ προτείνεις κάτι που να μας απογειωσει
αν το καλό φαγητό το εννοείς σαν τη φόλα πρόταση σου της Πόλης...ζήτω που καήκαμε..δεν νομίζω ότι είσαι κ η πλέον αρμόδια δια να ομιλείς..
στην Πορτογαλία?:haha::haha::haha: μπερδεψες τα θέματα..πιες ενα cappuccino και γραψτο αυτό πάλι εδώ:
http://www.travelstories.gr/social-forum/331-%E1%ED%DD%EA%E4%EF%F4%E1-90.html#post407514
και έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις τη λαική θυμοσοφία: τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κ επιδέξιους...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αν το καλό φαγητό το εννοείς σαν τη φόλα πρόταση σου της Πόλης...ζήτω που καήκαμε..δεν νομίζω ότι είσαι κ η πλέον αρμόδια δια να ομιλείς..
στην Πορτογαλία?:haha::haha::haha: μπερδεψες τα θέματα..πιες ενα cappuccino και γραψτο αυτό πάλι εδώ:
http://www.travelstories.gr/social-forum/331-%E1%ED%DD%EA%E4%EF%F4%E1-90.html#post407514
και έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις τη λαική θυμοσοφία: τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κ επιδέξιους...
1) η πρόταση στην Πόλη δεν ήταν δική μου και το ξέρεις ...
Μην ξυνουμε πληγεσ και εχουμε αλλα
Προτιμώ να τρώω σε συγκεκριμένα "πόστα" τα οποία δοκιμασες και αποθεωσες (midye dolma, kokorec)
2) άνοιξε και κανένα λινκ για να δεις ότι τα εστιατόρια στην Πορτογαλία που παρεθεσα είναι κορυφές !
3) δεν χρησιμοποιώ μεταξωτά βρακια, προτιμώ τα βαμβακερα ( είναι πιο υγιεινά)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
[
2) άνοιξε και κανένα λινκ για να δεις ότι τα εστιατόρια στην Πορτογαλία που παρεθεσα είναι κορυφές !
καμμία αντίρρηση. και στην Ουγκάντα ίσως να υπάρχουν κορυφές εστιατόρια. το φαγητό της χωρας συνολικά είναι υποδεέστερο. δεν πάμε στην Ιβηρική για να φάμε. πώς αλλιώς να το πώ? για να φάμε πάμε πρώτα Ιταλία κ μετά οπουδήποτε αλλού.:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
[

καμμία αντίρρηση. και στην Ουγκάντα ίσως να υπάρχουν κορυφές εστιατόρια. το φαγητό της χωρας συνολικά είναι υποδεέστερο. δεν πάμε στην Ιβηρική για να φάμε. πώς αλλιώς να το πώ? για να φάμε πάμε πρώτα Ιταλία κ μετά οπουδήποτε αλλού.:D
Και όμως αυτα τα κλισέ σε έχουν φάει
Στην Ιβιρικη πάμε ΚΑΙ για να φάμε ... Άντε μην άρχισω και γράφω για τη Γαλλία
amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_01_f7_03_ff_tuna_from_burela.jpg

amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_01_f7_04_02_garden_dessert.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χωρίς καμμία άδεια, εννοείται των συγγενών τους.
Το γνωρίζεις ή το υποθέτεις αυτό? Κι αν είναι έτσι, γιατί δεν τους ενημερώνει κανείς? Έχουν πάντα τη δυνατότητα να καταθέσουν αγωγές, ακόμη και αναδρομικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το γνωρίζεις ή το υποθέτεις αυτό? Κι αν είναι έτσι, γιατί δεν τους ενημερώνει κανείς? Έχουν πάντα τη δυνατότητα να καταθέσουν αγωγές, ακόμη και αναδρομικά.
ναι το γνωρίζω. σε ιταλική εφημερίδα το διαβασα εξαλλου. θα τους ενημερωσω για τη δυνατοτητα που αναφερεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και όμως αυτα τα κλισέ σε έχουν φάει
Στην Ιβιρικη πάμε ΚΑΙ για να φάμε ... Άντε μην άρχισω και γράφω για τη Γαλλία
να πηγαινετε. εκαστος με τα γουστα του. αλλοι ορκιζονται στα κινεζικα, αλλοι σε συκωτια πτηνων και ωμα κρεατα..
με "εχουν φαει"? μη μου πεις οτι τσαλακωθηκε η υποληψη μου...mio Dio!:haha::haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τον εχετε φαει τον ανθρωπο.Αφηστε τον να ηρεμησει!

Παω να φαω μια αραμπιατα να ηρεμησω!Απλο και γευστικο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom