Ισπανία Ισπανία το καλοκαιρι

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για σας παιδιά!

Μετά από το περσυνό μαγεμένο και ονειρεμένο Μπαλί και τα χριστούγεννα στην αριστοκρατική Βιέννη, αποφασίσαμε να βάλουμε την Ισπανία σαν υποψήφια χώρα για το καλοκαίρι.

Έχει κάτι που θα μας προτείνατε σαν αρχή για να οργανωσουμε το ταξίδι μας; Σίγουρα θα πάμε Βαρκελώνη και Μαδρίτη, αλλά μπορείτε να μας πειτε άλλα χωριουδάκια ωραία, ή περιοχές στυλ Τοσκάνης, που δείχνουν τον χαρακτήρα της Ισπανίας.
Πριν 2 χρόνια πήγαμε γύρο της Ιταλίας μόνοι μας, και το άτρέψαμε και θέλουμε να κάνουμε το ίδιο και φέτος...

Ευχαριστώ πολύ!
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε μισώ που θα κάνεις το γύρο της Ισπανίας :p:p

Αστειεύομαι, δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο να προτείνω επειδή έχω πάει μόνο Μαδρίτη και Βαρκελώνη, απλά από αυτά που ξέρω εγώ, αξίζει να πάς Μαδρίτη-Τολέδο, και μετά να γυρίσεις τη βόρεια Ισπανία όπως σου είπε και ο Yorgos. ;)

Και μετά να ετοιμάσεις μια μεγααααλη ωραία ιστορία για εμένα την Ισπανόπληκτη που το Μάιο πάω για 4η φορά Ισπανία μέσα σε 2,5 χρόνια, αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να δω κάτι πέρα από Μαδρίτη και Βαρκελώνη:haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Πέρυσι το καλοκαίρι ταξιδέψαμε στην Ισπανία για 15 μέρες και καλύψαμε ένα μεγάλο μέρος της χώρας. Ενδεικτικά να σου πω τις διανυκτερεύσεις μας - Μαδρίτη (4), Κόρδοβα (1), Σεβίλλη (2), Γρανάδα (2), Βαλένθια (1) και Βαρκελώνη (4). Η συνολική απόσταση που διανύσαμε με αυτοκίνητο ήταν περίπου 2000 χλμ αλλά δεν ήταν κουραστική γιατί δεν είχαμε οδήγηση κάθε μέρα. Αν σ' ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι της Ισπανίας πες μου και θα σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Σας ευχαριστώ πολύ!
Θα προτείνατε να γυρίζουμε με αυτοκίνητο ή με τρένο; Γιατί αν και μας αρέσει να ταξιδεύουμε με αυτοκίνητο, κάπως στα ταξίδια μας το αποφεύγουμε λογω κούρασης, κόστους και...ξεγνοιασιας (απο παρκινκ κτλ)
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Μόλις γύρισα από road trip στην Ανδαλουσία (στους νομούς Cadiz και Malaga) και εκεί σίγουρα τα χωριουδακια έχουν κάποιο άρωμα Τοσκάνης. Ειδικά η Ronda, τα pueblos blancos, και γενικά τα χωριά του νομού Cadiz είναι πανέμορφα και επειδή έχουν πολλά εθνικά πάρκα τα τοπία είναι μαγευτικά. Ωστόσο χρειάζεται οπωσδήποτε να νοικιάσεις αυτοκίνητο για να τα επισκεφτείς και γενικά το πάρκινγκ είναι εύκολο και φτηνό (γύρω στα 2 Ευρώ την ώρα). Το Γιβραλτάρ δεν αξίζει και πολλά εκτός αν θες να φας fish and chips και να προσθέσεις άλλη μια χώρα στον χάρτη του travelstories.gr! Αν χρειαστείς πληροφορίες για νότια Ανδαλουσία στείλε μου μήνυμα.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Οκ τελεια σε ευχαριστω!
Κατσε να το ψαξω ακομα λιγο και θα σου πω αν θελω καποια επιπλεον βοηθεια... Για Γιβραλταρ, δεν με ενθουσιαζει και πολυ η ιδεεα.
Υπαρχουν ομως τρενα μεταξυ των μεγαλων πολεων;

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Yπάρχουν τρένα για όπου θες, αλλά η αλήθεια είναι ότι στοιχίζουν αρκετά... Θυμάμαι πριν καιρό που το είχα κοιτάξει, από Βαρκελώνη για Μαδρίτη (one way) ήταν γύρω στα 100 ευρώ το άτομο... Δεν είναι και λίγο! Απο εκεί και πέρα για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω το κόστος του αυτοκινήτου (και μπορεί να μην υπολογίζω κάποιον παράγοντα, όπως πχ διόδια). Πάντως έχουν αρκετά οργανωμένο σιδηροδρομικό δίκτυο.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Yπάρχουν τρένα για όπου θες, αλλά η αλήθεια είναι ότι στοιχίζουν αρκετά... Θυμάμαι πριν καιρό που το είχα κοιτάξει, από Βαρκελώνη για Μαδρίτη (one way) ήταν γύρω στα 100 ευρώ το άτομο... Δεν είναι και λίγο! Απο εκεί και πέρα για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω το κόστος του αυτοκινήτου (και μπορεί να μην υπολογίζω κάποιον παράγοντα, όπως πχ διόδια). Πάντως έχουν αρκετά οργανωμένο σιδηροδρομικό δίκτυο.
Τόσο ακριβά! Μπράβο! :)
ΟΚ ευχαριστώ, αν διαλέξω Ισπανία θα το ψαξω λίγο παραπάνω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τόσο ακριβά! Μπράβο! :) .
Δεν είναι απαραίτητα τόσο ακριβά. Σου βγαίνει 53?/άτομο και μάλιστα με σχετικά γρήγορες μεταβάσεις σε ανθρώπινες ώρες. Π.χ:
με το EUROMED για Βαρκελώνη-Βαλένθια: 7:00- 9:59
Επιστροφή: 19:35 - 22:37
Συνολικό κόστος 53? κι έχεις 9,5 ώρες στη Βαλένθια. Το ζήτημα είναι κατά πόσον θες να περάσεις μόνο μια μέρα εκεί.

Renfe
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το είχα κάνει αυτό πάντως,μόνο και μόνο για να δω το θαυμάσιο L'Oceanografic.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom