Ισπανία Ισπανία το καλοκαιρι

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Γεια σας.Συγνωμη που θα σας κουράσω αλλά θα ήθελα πληροφορίες για το καλοκαιρινό ταξίδι της παρέας μας στην Ισπανία. Θα ήθελα με την εμπειρία που αποκτήσατε να μου πείτε εάν συμφωνείτε με το προγράμμα.
Αναχώρηση πολύ πρωί από αθηνα 3.30 πμ και επιστροφή 11.50 μμ.
Δηλαδή έχω οκτώ μέρες γεμάτες.Θα νοικιάσουμε βανάκι 9 θέσεων.

1. Μαδρίτη-Βαρκελώνη.
2.Βαρκελωνη.
3.Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη-Βαλένθια.
5.Βαλενθια-Τολεδο.
6.Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
Ευχαριστώ πολύ.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Γεια σας.Συγνωμη που θα σας κουράσω αλλά θα ήθελα πληροφορίες για το καλοκαιρινό ταξίδι της παρέας μας στην Ισπανία. Θα ήθελα με την εμπειρία που αποκτήσατε να μου πείτε εάν συμφωνείτε με το προγράμμα.
Αναχώρηση πολύ πρωί από αθηνα 3.30 πμ και επιστροφή 11.50 μμ.
Δηλαδή έχω οκτώ μέρες γεμάτες.Θα νοικιάσουμε βανάκι 9 θέσεων.

1. Μαδρίτη-Βαρκελώνη.
2.Βαρκελωνη.
3.Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη-Βαλένθια.
5.Βαλενθια-Τολεδο.
6.Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
Ευχαριστώ πολύ.
Βγαίνει, αλλά κουραστικό μου φαίνεται... θα είστε ήδη άυπνοι, θα πετάξετε 4 ωρες και θα φύγετε κατευθείαν 6 ώρες ταξίδι για Βαρκελώνη; Εγώ λέω να μείνετε Μαδρίτη το 1ο βράδυ και να νοικιάσετε το βανάκι τη 2η μέρα. Θα είστε έτσι πιο ξεκούραστοι, θα έχετε πραγματικά 1 ολόκληρη μέρα στη διάθεσή σας για περιήγηση στη Μαδρίτη (και όχι μισή μέρα στη Βαρκελώνη και πτώματα από την ταλαιπωρία) και θα έχετε την ευκαιρία να διαπιστώσετε αν αντέχετε τη ζέστη της Μαδρίτης το Καλοκαίρι (λένε ότι είναι δράμα). Απο 'κει και πέρα, νομίζω ότι τα χιλιόμετρα που θα κάνετε μέχρι τη Βαλένθια απλά για να μείνετε μόλις 1 βράδυ εκεί δεν αξίζουν. Αν, λοιπόν θέλετε να δείτε οπωσδήποτε και τη Βαλένθια, κάντε το έτσι...
1.Μαδρίτη
2.Μαδρίτη - Βαλένθια (με στάση στη Cuenca οπωσδήποτε)
3.Βαλένθια
4.Βαλένθια - Βαρκελώνη
5.Βαρκελώνη
6.Βαρκελώνη
7.Βαρκελώνη - Μαδρίτη
8.Μαδρίτη

Ο λόγος που το έκανα ανάποδα το πρόγραμμα είναι για να αφήσω την πιο μεγάλη και βαρετή διαδρομή Βαρκελώνη - Μαδρίτη για το τέλος. Το Τολέδο δυστυχώς δεν βλέπω να χωράει σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Θα μπορούσατε βέβαια να πάτε Τολέδο αντί Cuenca τη 2η μέρα, αλλά νομίζω πως αφού κάνετε road trip, η Cuenca θα ταιριάζει περισσότερο στη διάθεση της παρέας. Ρίχνω επίσης και την αγαπημένη μου Μαδρίτη, αλλά πραγματικά, το Καλοκαίρι λένε ότι είναι ανυπόφορη.
Ελπίζω να βοήθησα :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
και θα έχετε την ευκαιρία να διαπιστώσετε αν αντέχετε τη ζέστη της Μαδρίτης το Καλοκαίρι (λένε ότι είναι δράμα)....
Μαδρίτη, αλλά πραγματικά, το Καλοκαίρι λένε ότι είναι ανυπόφορη.
Δράμα είναι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας.Συγνωμη που θα σας κουράσω αλλά θα ήθελα πληροφορίες για το καλοκαιρινό ταξίδι της παρέας μας στην Ισπανία. Θα ήθελα με την εμπειρία που αποκτήσατε να μου πείτε εάν συμφωνείτε με το προγράμμα.
Αναχώρηση πολύ πρωί από αθηνα 3.30 πμ και επιστροφή 11.50 μμ.
Δηλαδή έχω οκτώ μέρες γεμάτες.Θα νοικιάσουμε βανάκι 9 θέσεων.

1. Μαδρίτη-Βαρκελώνη.
2.Βαρκελωνη.
3.Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη-Βαλένθια.
5.Βαλενθια-Τολεδο.
6.Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
Ευχαριστώ πολύ.
Αφού θα νοικιάσετε βανάκι και άρα θέλετε κάτι σε road trip (αν μαντεύω σωστά) και επειδή δεν έχετε πολλές μέρες στη διάθεσή σας, αφήστε κατά μέρος τις μεγάλες πόλεις Μαδρίτη - Βαρκελώνη ή περιοριστείτε σε επίσκεψη σε μια από αυτές (Μαδρίτη) και ξαναφτιάξτε το πρόγραμμα καλύπτοντας μια συγκεκριμένη περιοχή πχ. Βόρεια Ισπανία. Πρώτη επιλογή θα ήταν Ανδαλουσία, αν δεν κάνατε το ταξίδι καλοκαίρι. Αν αντέχετε τη ζέστη, Ανδαλουσία σίγουρα.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Πράγματι μπορούμε να ταξιδεύουμε πολλές ωρες κάνοντας και την πλακίτσα μας.Μιας και είμαστε εννέα φίλοι με τις γυναίκες μας που ταξιδεύουμε μαζί έξι χρόνια. Θα προσθέσω άλλη μια ημέρα και θα τις κάνω εννέα.Τι θα λέγατε για ένα προγράμμα όπως αυτό.
1.Μαδριτη-Σαν Σεμπαστιαν.
2.Σαν Σεμπαστιαν
3.Σαν Σεμπαστιαν -Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη.
5.Βαρκελωνη.
6.Βαρκελωνη-Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
9.Μαδριτη.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλύτερο εάν ξέρετε.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Πράγματι μπορούμε να ταξιδεύουμε πολλές ωρες κάνοντας και την πλακίτσα μας.Μιας και είμαστε εννέα φίλοι με τις γυναίκες μας που ταξιδεύουμε μαζί έξι χρόνια. Θα προσθέσω άλλη μια ημέρα και θα τις κάνω εννέα.Τι θα λέγατε για ένα προγράμμα όπως αυτό.
1.Μαδριτη-Σαν Σεμπαστιαν.
2.Σαν Σεμπαστιαν
3.Σαν Σεμπαστιαν -Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη.
5.Βαρκελωνη.
6.Βαρκελωνη-Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
9.Μαδριτη.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλύτερο εάν ξέρετε.
Όπως πρότειναν και οι προλαλήσαντες πρέπει να επικεντρωθείτε σε μία περιοχή. Το να πάτε Σαν Σεμπαστιάν από Μαδρίτη και μετά να κατεβείτε Βαρκελώνη και πίσω πάλι μόνο ταλαιπωρία είναι. Εξάλλου η ενδοχώρα της Ισπανίας έχει αρκετά ενδιαφέρουσες περιοχές, οι οποίες όμως θα είναι αρκετά ζεστές κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Νομίζω καλυτερα γι αυτή την εποχή θα ήταν να προσγειωνόσασταν Βαρκελώνη και να κάνατε διαδρομές στην Καταλωνία πχ.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Πράγματι μπορούμε να ταξιδεύουμε πολλές ωρες κάνοντας και την πλακίτσα μας.Μιας και είμαστε εννέα φίλοι με τις γυναίκες μας που ταξιδεύουμε μαζί έξι χρόνια. Θα προσθέσω άλλη μια ημέρα και θα τις κάνω εννέα.Τι θα λέγατε για ένα προγράμμα όπως αυτό.
1.Μαδριτη-Σαν Σεμπαστιαν.
2.Σαν Σεμπαστιαν
3.Σαν Σεμπαστιαν -Βαρκελωνη.
4.Βαρκελωνη.
5.Βαρκελωνη.
6.Βαρκελωνη-Μαδριτη.
7.Μαδριτη.
8.Μαδριτη.
9.Μαδριτη.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλύτερο εάν ξέρετε.
Σίγουρα πολύ καλύτερα. Διατηρώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου για την πρώτη μέρα.
Είμαι και εγώ της άποψης ότι εφόσον έχω την τύχη να ταξιδεύω με αμάξι θα προτιμούσα να επικεντρωθώ σε μια περιοχή και να γυρίζω στα πέριξ (πχ. να πάω Ανδαλουσία και να επισκεφτώ Σεβίλλη, Γρανάδα, Κόρδοβα). Αφού ομως εσάς σας αρέσουν οι 6ωρες διαδρομές στους αυτοκινητοδρόμους κάντε το! Μια χαρά βγαίνει και δεν θα περνάτε από την κάθε πόλη σαν κομήτες. Θα μπορέσετε να δώσετε και μισή μέρα στο Τολέδο ή στη Σεγκόβια από Μαδρίτη (προσωπικά προτείνω Σεγκόβια. Είναι και πιο ωραία διαδρομή!)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καλοκαιρι η Μαδριτη βραζει και η Ανδαλουσια δεν παλευεται.Περσι μεσα Μαη η Κορδοβα ειχε 36 και η Σεβιλλη 34 και οι δυο με αρκετα μεγαλη υγρασια..
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Σας ευχαριστω πολύ. Αρχίζω και το δουλεύω αρκετά το προγράμμα.Εχω βλέπεις εννέα άτομα στις πλάτες μου και όπως κάθε χρόνο πρέπει το προγράμμα να ειναι άψογο.Επειδη φέτος παίζει να είμαστε ΔΩΔΕΚΑ και μέχρι να βγάλω τα εισιτήρια σε δέκα μέρες θα το τρέχω πολύ το προγράμμα. Θα πάμε με αεροπλάνο στην Βαρκελωνη..
1 .Βαρκελωνη.
2.Βαρκελωνη.
3.βαρκελωνη.και τις τρεις ημέρες χωρίς αυτοκίνητο αλλά με ΜΕΤΡΟ.
4.βαρκελωνη-Μαδριτη.Με αεροπλάνο.60 € το άτομο.θα τα γλιτώσουμε από το αυτοκίνητο.
5.Μαδριτη.
6.Μαδριτη.
7.Ενοικιαση αυτοκινήτων για δυο μέρες και Σαν Σεμπαστιαν.
8.Σαν Σεμπαστιαν-Μπιλμπάο-Σαν Σεμπαστιαν.
9. Σαν Σεμπαςτιαν-Σεγκόβια -Μαδριτη.
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ από Μαδριτη.εαν δεν σε κούρασα γράψε μου την άποψη σου.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom