Ισπανία Ισπανία το καλοκαιρι

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Ξερει κανεις ποσα ειναι ταξι απο Τζιρονα προς Βαρκελωνη; φανταζομαι ειναι πολλα...
Απλα επειδή φτανουμε αργα την νυκτα ετσι δεν εχει τρενα, αρα 'η μενουμε Τζιρονα 'η πιανουμε ταξι...

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ξερει κανεις ποσα ειναι ταξι απο Τζιρονα προς Βαρκελωνη; φανταζομαι ειναι πολλα...
Απλα επειδή φτανουμε αργα την νυκτα ετσι δεν εχει τρενα, αρα 'η μενουμε Τζιρονα 'η πιανουμε ταξι...

Sent from my Milestone using Tapatalk
ειμαι περιεργος να δω αν ξερει κανεις:roll:
τι ωρα φτανει το αεροπλανο?
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
H πτήση μας φτάνει: GRO at 23:55
Και όταν θα φούγουμε: Depart GRO at 14:30

Προς το παρόν, έχουμε λίγες πιο πολλές πιθανότητες για νότια... Κάτι μας λέει ότι θα μας αρέσουν περισότερο Σεβίλλη, Κόρντοπα...

Αυτός είναι ο χάρτης που έχουμε με τις 2 επιλογές. Τα έβαλα και τα δυο σε ένα...
Η λεπτομερής διαδρομή είναι η Βόρεια επιλογή και η Νότια επιλογή είναι η πορτοκαλιά απλή γραμμή (έτσι για να ξεχωρίζει).
Εδώ είναι ο χάρτης μας


Το ταξίδι όπως είναι τώρα:
11 Ιουλιου Τζιρονα
25 Ιουλιου Τζιρονα

12-16 Βαρκελωνη
4-5 μέρες νομίζουμε πρέπει να σπαταλήσουμε μέσα στην Βαρκελώνη για μουσεία, χαλαρωση και περπάτημα... πήγα και πιο παλιά εγώ, αλλά αξίζουν
5 μέρες Μαδριτη και γυρω περιοχες
Έχοντας υπόψη πώς θα δούμε Μαδρίτη, Τολέδο και μπορεί και Αβίλα, τότε νομίζω πρέπει να βάλουμε 5 μέρες και εκεί... Μιας και η Μαδρίτη νομίζω έχει και αυτή πολλά πράγματα να δει κάποιος...

Και μας μένουν 4 μέρες για το ποια διαδρομή να πάρουμε, βόρεια Μαδρίτης ή Βόρεια...
Το βόρεια μας φαίνεται λίγο μακρινή διαδρομή και θα πρέπει να κόψουμε από τις μέρες της Βαρκελώνη και Μαδρίτης. Έτσι μπορεί να πάμε για Σεβίλλη και Βαλένθια για παράδειγμα... Εκτός και αν κάνουμε πρόγραμμα στα βόρεια με μονοήμερες στάσεις σε πόλεις, που μας φαίνεται λίγο κουραστικο (αν και δεν ξέρω καλά τις αποστάσεις)...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Το έψαξα λίγο το αεροδρομιο προς βαρκελώνη:
- Με ταξί - περίπου 130 ευρω... (γκλουπ!)
- Λεοφωρείο - το τελευταίο φεύγει 00:30 και θα είναι ρίσκο
- Τρένο - 06:11 εινια το συντομότερο...
- Γι'αυτό, ή μένουμε στο ξενοδοχείο του αεροδρομίου 80 ευρώ
- ή πάμε Τζιρόνα την πρώτη μας μέρα...

Αχχχ.....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Για την εποχη που σκεφτεσαι να κανεις το ταξιδι σου ο νοτος θα εχει πολυ ζεστη.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για την εποχη που σκεφτεσαι να κανεις το ταξιδι σου ο νοτος θα εχει πολυ ζεστη.
δυστυχώς λόγω επαγγελματος, μόνο καλοκαίρια μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους ταξίδια.. :(

Απο Βαρκελώνη προς Μαδρίτη έχει κάποιο φθηνό τρόπο μεταφορας; Βρίσκς 130 ευρώ από το Renfe...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
δυστυχώς λόγω επαγγελματος, μόνο καλοκαίρια μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους ταξίδια.. :(

Απο Βαρκελώνη προς Μαδρίτη έχει κάποιο φθηνό τρόπο μεταφορας; Βρίσκς 130 ευρώ από το Renfe...
www.alsa.es δες και αυτο, λεωφορειο και δινει τη μια διαδρομη στα 28,87, κανει 7 ωρες και κατι (οπου το κατι ειναι απο 5 λεπτα μεχρι και 50 λεπτα)
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
OK σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

Μας βάλατε σε σκέψεις τώρα για βόρει Ισπανία, και λόγω αποστάσεων νομίζω θα κάνουμε λιγάκι πιο ρεαλιστικό το πρόγραμμα...

Μπορώ να αρχίσω ακόμα ένα κύκλο ερωτήσεων; :)

- Το κέντρο της Μαδρίτης πιο είναι; Γιατί δεν ξέρω που να βρω ξενοδοχείο! Αν ξέρει φυσικά κάποιος κανενα φθηνό και καλό ξενοδοχείο, ακόμα καλυτερα!

- Πήγε κανείς Girona? Αξίζει περίπου 3/4 της ημέρας; Αλλιώς θα κοιμηθούμε στο ξενοδοζειο του αεροδρομίου και θα πάμε απευθειας Βαρκελώνη το πρωι...

- Τώρα ψάχνουμε λίγο και την βόρεια Ισπανία, μιας και η Σεβίλλη μπορεί να είναι ακατάλληλη λόγω θερμοκρασίας και απόστασης. San Femin, San Sebastian, Bilbao, Santander, Burgos, Zaragosa, εμένα μου λένε πιο πολύ σαν ποδοσφαιρικές ομάδες παρά όμορφες πόλεις! :)
Εσείς τι λέτε;

- Βαλένθια αξίζει να πάει κάποιος για 2-3 μέρες;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
OK σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

Μας βάλατε σε σκέψεις τώρα για βόρει Ισπανία, και λόγω αποστάσεων νομίζω θα κάνουμε λιγάκι πιο ρεαλιστικό το πρόγραμμα...

Μπορώ να αρχίσω ακόμα ένα κύκλο ερωτήσεων; :)

- Το κέντρο της Μαδρίτης πιο είναι; Γιατί δεν ξέρω που να βρω ξενοδοχείο! Αν ξέρει φυσικά κάποιος κανενα φθηνό και καλό ξενοδοχείο, ακόμα καλυτερα!

- Πήγε κανείς Girona? Αξίζει περίπου 3/4 της ημέρας; Αλλιώς θα κοιμηθούμε στο ξενοδοζειο του αεροδρομίου και θα πάμε απευθειας Βαρκελώνη το πρωι...

- Τώρα ψάχνουμε λίγο και την βόρεια Ισπανία, μιας και η Σεβίλλη μπορεί να είναι ακατάλληλη λόγω θερμοκρασίας και απόστασης. San Femin, San Sebastian, Bilbao, Santander, Burgos, Zaragosa, εμένα μου λένε πιο πολύ σαν ποδοσφαιρικές ομάδες παρά όμορφες πόλεις! :)
Εσείς τι λέτε;

- Βαλένθια αξίζει να πάει κάποιος για 2-3 μέρες;
1) Catalonia Gaudi (Madrid, Spain) - Hotel Reviews - TripAdvisor
ριξε μια ματια εδω αν σου ταιριαζει.
2)ναι πηγαινω σχεδον καθε εβδομαδα στην Χιρονα.Αξιζει.
3)Για βορρα ας απαντησει καποιος ποιο ειδικος απο εμενα.(ειναι ομορφες
πολεις)
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Σαν Σεμπαστιάν !!!!!!!!!!! Είναι μια σκέτη μαγεία !!!!!!!!!!!! Ονειρεμένο και πανέμορφο !!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
- Το κέντρο της Μαδρίτης πιο είναι; Γιατί δεν ξέρω που να βρω ξενοδοχείο!

Ε, κάτι κοντά στη Gran Via και πέριξ σε μια αρκετά διευρυμένη ακτίνα θεωρείται κεντρικό. Ειλικρινά, με το μετρό που έχει η ΜΑδρίτη, δεν παίζει και τρομερό ρόλο το πού θα βρίσκεστε.

- Πήγε κανείς Girona? Αξίζει περίπου 3/4 της ημέρας; Αλλιώς θα κοιμηθούμε στο ξενοδοζειο του αεροδρομίου και θα πάμε απευθειας Βαρκελώνη το πρωι...

Και για μένα αξίζει, έχει πραγματάκια. Δεν είναι για να πας καμιά εβδομάδα, αλλά αλίμονο, πολύ καλύτερα από το να μείνετε σε ένα αδιάφορο αεροδρόμιο. Και αρχιτεκτονική έχει, και 5-6 πράγματα να κάνετε και να φάτε κλπ.

- Τώρα ψάχνουμε λίγο και την βόρεια Ισπανία, μιας και η Σεβίλλη μπορεί να είναι ακατάλληλη λόγω θερμοκρασίας και απόστασης. San Femin, San Sebastian, Bilbao, Santander, Burgos, Zaragosa, εμένα μου λένε πιο πολύ σαν ποδοσφαιρικές ομάδες παρά όμορφες πόλεις! :)
Εμένα από βόρεια Ισπανία μου αρέσουν το Santiago πρωτίστως, το Σαν Σεμπαστιάν, το Σανταντέρ, το Μπιλμπάο, η Κάθερες (ας πούμε πως είναι βόρεια) και φυσικά πάρα πολλά χωριουδάκια. Ειδικά οι επαρχίες Αστούρια και Καντάμπρια είναι η χαρά του οδηγού, μακράν το καλύτερο κομμάτι της Ισπανίας για road trip. Δυστυχώς Ιούλιο που θα πάτε το Σαντιάγο δεν έχει την αποτουριστικοποιημένη του μαγεία, αλλά και πάλι είναι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης για μένα. Άνετα περνάτε 3 μέρες εκεί, με ημερήσιες εκδρομούλες σε Ποντεβέδρα και Κορούνια, κι έχει και κάτι απίθανες διαδρομές και χωριά για Οουρένσε. Εγώ εκεί θα πήγαινα ή Αστούρια-Καντάμπρια (αλλά μόνο με αμάξι το δεύτερο)

- Βαλένθια αξίζει να πάει κάποιος για 2-3 μέρες;[/quote]

Ναι, έχει αρκετά να δεις. ΘΑ ψηθείτε κι εκεί πάντως και το καλοκαίρι είναι τρελάδικο. Ωραία πολη είναι και η Κόρδοβα, πολλοί τόνοι ιστορίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom