Παλαιστίνη Ιορδανία Ισραήλ Ισραήλ, Παλαιστίνη, Ιορδανία

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν λόγω ελλείψης πολλών χρημάτων και περιορισμένων μερών διακοπών καταλήξα να πάω γύρω στις 12 μέρες Ισραήλ αεροπορικώς (Τελ Αβίβ) και να περάσω και Ιορδανία κι εδώ είναι τώρα που χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες από τους αγαπητούς συμφορουμίτες...
Φτάνω Τελ Αβίβ και θέλω να περάσω κατευθείαν Ιορδανία την ίδια μέρα από τα Βόρεια σύνορα (Sheikh Hussein bridge). Ξέρει κανείς αν υπάρχει απευθείας λεωφορείο από Τελ Αβίβ για Αμμάν; Και γενικότερα ποιος θα ήταν ο καλύτερος και πιο σύντομος τρόπος; Βίζα θα βγάλω στα σύνορα υποθέτω και δεν αξίζει να πάω στην πρεσβεία εδώ σωστά;
Ιορδανία θα κάτσω λίγο Αμμάν 1,5 μέρα και μετά λέω να νοικιάσουμε αμάξι και να κινηθούμε Γέρασα, Μάνταμπα, Νεκρά Θάλασσα και 2 μέρες Πέτρα ώστε να τη δω χαλαρά και να μη λιώσω σε μια μέρα (θέλω να δω και το Μοναστήρι (Al Deir). Wadi Rum έλεγα να μην πάω γιατί έρημο έχω πάει και στο Μαρόκο, έχω ακούσει οτι είναι και πολύ τουριστίλα και θα ψήνει κι ο τόπος από τη ζέστη...αν έχετε ενστάσεις όμως τις ακούω.
Ισραήλ θα ξαναμπώ από Νότια σύνορα (Άκαμπα).
Στο Ισραήλ οι μέρες θα μοιραστούν Ιερουσαλήμ και Τελ Αβίβ και θα νοικιάσουμε και εκεί αυτοκίνητο, αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι τι παίζει με Παλαιστίνη. Θέλω να πάω Ραμάλα οπωσδήποτε και εννοείται και Βηθλέεμ καθώς και ιδανικά θα ήθελα να πάω και Ναμπλούς και Χεβρώνα. Να περάσω με το νοικιασμένο αυτοκίνητο ή καλύτερα όχι και να κινηθώ με ταξί και λεωφορεία; Επίσης να μείνω Ραμάλα ένα βράδυ; Κάπου είχε ξεκινήσει το μέλος Vito να μας εξιστορεί ένα φοβερό ταξίδι που περιλάμβανε και αυτά τα μέρη αλλά μας άφησε στη μέση...:(
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη...α και μόνο μη μου πείτε οτι θα κάνει αφόρητη ζέστη...έχουμε κάθε καλοκαίρι αποφασίσει να δοκιμάζουμε το πόσο μαζόχες είμαστε...:D
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Ιορδανια...λεω να μεινεις ενα βραδυ στη Νεκρα ωστε να ευχαριστηθεις με την ησυχια σου το μπανιο κ να μην εχεις αγχος. Να μην πασαλειφτεις κ με λιγη λασπη;;:D (ακομα κι αν σιχαινεσαι ειναι must, δεν φανταζεσαι τι δερμα κανει!:shock:)
Οσο για την ερημο...δεν ξερω αν ειναι οντως τουριστιλα, παντως μου φανηκε διαφορετικη κι απ του Μαροκο και απ της Αιγυπτου, η αμμος έχει διαφορα χρωματα, πορτοκαλι, βυσσινοκοραλοκοκκινο κ δε συμμαζευεται. (θα προσπαθησω να βρω καμια φωτο που δεν ειμαι πολυ φατσα καρτα, αν κ δυσκολο :bleh:) Η καψα που θα χει παντως ειναι ενα μειον,, θα βγαλετε ιλαρα...εκτος αν βρειτε κανενα τζηπ σχετικα καινουριο με κλιματισμο. (το λεω γιατι κ το δικο μας κ των υπολοιπων τουριστων ηταν καπως παλια..εως παμπαλαια).
What else..? let me think...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Νεκρά το σκέφτομαι ούτως ή άλλως να μείνω αφού θα πληρώσω που θα πληρώσω να μπω για μπάνιο...να πάρω και λίγες δυνάμεις γιατί ίσως και να διανύω δύσκολες μέρες. Κανένα ξενοδοχείο που να αξίζει να κάνω την υπέρβαση ξέρουμε; Όχι να είναι μοντέρνο όμως με Ιταλικά εστιατόρια και μλκιες να είναι παραδοσιακό και να εναρμονίζεται με το περιβάλλον. Wadi Rum αποκλείω μάλλον τη διανυκτέρευση, βόλτα απλή δεν ξέρω το σκέφτομαι...

Al Deir ανέβηκες; κι αν ναι τα είδες όλα ή παλεύεται;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Wadi Rum καλα κανεις κ δεν θες να μεινεις, μια επισκεψη αρκει (αν τελικα πας). Εκτος αν εισαι η μετενσαρκωση του Lawrence! :haha: Νεκρα Θαλασσα για παραδοσιακο ξενοδοχειο που λες δεν ξερω να σου πω... Εμεις μειναμε 2 βραδια στο Dead Sea Spa Hotel, δεν εχει ιδιατερα καλες κριτικες στο Booking, αλλα ειναι πολυ καλο, εχει τεραστια κ πεντακαθαρα δωματια (ειμαστε τυχεροι κ ειχαμε κ γωνιακο τεραστιο μπαλκονι κ το βραδυ χαζευα τα φωτα απ το Ισραηλ, λογικα της Ιερουσαλημ θα ταν, αλλα το λεω με επιφυλαξη γιατι απο γεωγραφια κ προσανατολισμο παιρνω μηδεν:D) κ πολυ φτηνες παροχες. 1 βραδυ πηγαμε για ποτο ακριβως διπλα στο Kempinski κ εκοψα μια βολτα στο ξενοδοχειο (με μινι βανακι γιατι ειναι τεραστιο, εκτος απο πολυ χλιδατο)...να μην τα πολυλογω κ σε ζαλιζω στο ξενοδοχειο μας τα massage και οι θεραπειες ξεκινουσαν απο 40 ευρω κ στο Κempinski απο 110!!!
Al deir εννοεις το "μοναστηρι" στην Πετρα; Αν ναι, πηγα. Αυτα που λενε για γαιδουρια κ πρασινα αλογα κ αμαξες... ειναι για μενα χαζομαρες , εφοσον εχεις μια νορμαλ φυσικη κατασταση. Πχ δεν ηταν ολοι 21 χρονων, 2 συγκεκριμενα 60+κυριες απ τπ γκρουπ, μια χαρα ανεβηκαν, αλλα με μιση ωρα καθυστερηση σε σχεση με μας. Ουσιαστικα το "θησαυροφυλακειο" ειναι πιο καλοδιατηρημενο. Απλως απ το μοναστηρι εχεις ωραια θεα. θα ανεβασω φωτο να δεις... Οσο για τα γαιδουρακια ειναι επικινδυνα γιατι σε καμια σημεια ειναι λιγο μυστηρια τα σκαλοπατια κ αν φυγεις ο γαιδαρος την εκατσες. Ειναι κ σπαστικο το οτι υπαρχουν περιττωματα τους παντου κ εχεις το ζορι σου ν αναβεις εχεις κ να προσεχεις που θα πατησεις.
Ουφφφ. Πρεπει καποια στιγμη να τελειωσω την ιστορια της Ιορδανιας!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Με τις γκαμηλες:D ειναι το θησαυροφυλακειο, η αλλη το μοναστηρι... P1021463.jpg

P1021427.jpg
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Ναι το μοναστήρι εννοώ...κι εγώ πιστεύω οτι μια χαρά ανεβαίνεις (θα έχω κόψει και κανά δυο μέρες τις κραιπάλες...:D). Σε γαϊδουράκι δεν είμαι τόσο γαϊδούρα να ανέβω...τι μου φταίει το κακόμοιρο το ζωντανό που από οτι έχω ακούσει τα κακομεταχειρίζονται και λίγο...Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες αν και για τα ξενοδοχεία στη Νεκρά φοβάμαι οτι θα είναι λίγο κυριλέ και απρόσωπα...θα δείξει... μπορεί να είμαι και άφραγκη και να κοιμηθώ σε καμιά ταράτσα...:bleh: Το Movenpick το έχει τιμήσει κανείς;

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο πάντως είναι το κομμάτι της Παλαιστίνης...ελπίζω όμως οτι τόσο κοσμογυρισμένοι υπάρχουν στο forum όλο και κάποιος θα μου δώσει τα φώτα του...:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ημερομηνίες που θα πάτε ???

Επειδή γυρισα απο Τελ Αβίβ - Ιερουσαλήμ πριν 20 μέρες στα λέω στα γρήγορα

Τελ Αβιβ = Ισως η πιο νεανική και ζωντανή πόλη που έχω πάει ποτέ .
Τρομερή νυχτερινή ζωή ,θάλασσα απο τις λίγες
αξίζει τουλάχιστον 2-3 μέρες και νύχτες.

Ιερουσαλήμ = Respect !!! με όλη την σημασία .πόλη μύθος
εχει τόσα πράγματα να δείς που δεν θα θες να φύγεις .
Θα είναι αρκετά εύκολο να ξεκόψεις και να είσαι μακριά απο τους προσκυνητές ιδικά μετα τις 8μμ η παλαιά πόλη σχεδόν ερημώνει και τότε είναι ακόμα πιο ωραία .

Παλαιστινιακά εδάφη =

Βηθλεέμ πρέπει να πάς .
Ιεριχώ πήγα ,όχι κάτι το ιδιαιτερο

Νεκρά θάλασσα =
kalia beach .......τίποτα το φοβερό ,απλά άλλη μια εμπειρία λόγω της άνωσης του νερού ,
λασποθεραπεία ναι ,οντως μετά έχεις άλλη επιδερμίδα .

(Μην ξεχάσεις να πάρεις καλλυντικά AHAVA μόνο απο το αεροδρόμιο του tel aviv γιατί εκεί είναι φθηνότερα ) .

ρίξε μια ματιά αν δεν τα γνωρίζεις ήδη

Naturally activate the Dead Sea's skin-friendly rejuvenating minerals. Shop AHAVA products for Face, Body, Makeup, Suncare and Men, all powered by the AHAVA Osmoter.

Οι αεροσυνοδοί της ΟΑ στην επιστροφή ήρθαν και σήκωσαν όλο το μαγαζί στο αεροδρόμιο .


Ιορδανία δεν πήγαμε λόγω λίγων ημερών για να έχω άποψη και για εκεί .
Μεχρι το pass που θες να πάς πήγαμε αλλά χωρίς visa δεν περνάς με τίποτα .

Είχαμε όλες τις μερες αμάξι .
Επειδή ρωτάς για το αμάξι στα παλαιστινιακά εδάφη ,κινηθήκαμε χωρίς κανένα πρόβλημα εκτος της Βηθλεέμ που πήγαμε ( αδίκως τελικά ) με ταξί .
Το θέμα είναι απλά οτι η ασφάλεια δεν καλύπτει φθορές η ζημιές σε παλαιστινιακά εδάφη .

αυτά για αρχή και οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
α και ξέχασα το βασικό

θερμοκρασίες ( πριν 20 μέρες )

Τελ Αβιβ 20-30
Ιερουσαλήμ 22 -32
Νεκρά σταθερά 42-44
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Χρήστο ευχαριστώ...μήπως πήγατε στο σύνορο που είναι μέσα στα Παλαιστινιακά εδάφη (King Allenby Hussein ή κάπως έτσι); εκεί δε δίνουν βίζα ξέρω γιατί οι Ιορδανοί τα θεωρούν δικά τους εδάφη και όχι Ισραηλινά... στα άλλα στη δίνουν επιτόπου.
Ραμάλα πήγες; Άρα μου λες για Παλαιστινιακά εδάφη πάω άνετα με το νοικιασμένο και με ισραηλινές πινακίδες χωρίς να πολυαγχωθώ οτι θα το βρω βίδες, ε;:D

Νεκρά το ξέρω οτι οι θερμοκρασίες θα είναι υψηλές...είμαι προετοιμασμένη να γίνω μέρος του σκηνικού....
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Χρηστο, θα μπορουσες να μου πεις σε ποια περιοχη/χοτελ εμεινες στο Τελ Αβιβ κ ποια θεωρεις καλυτερη; Ψαχνομαι στο booking για μελλοντικη επισκεψη!
Ιερουσαλημ φανταζομαι ειναι καλα να μενεις στην παλια πολη..
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Χρήστο ευχαριστώ...μήπως πήγατε στο σύνορο που είναι μέσα στα Παλαιστινιακά εδάφη (King Allenby Hussein ή κάπως έτσι); εκεί δε δίνουν βίζα ξέρω γιατί οι Ιορδανοί τα θεωρούν δικά τους εδάφη και όχι Ισραηλινά... στα άλλα στη δίνουν επιτόπου.
Ραμάλα πήγες; Άρα μου λες για Παλαιστινιακά εδάφη πάω άνετα με το νοικιασμένο και με ισραηλινές πινακίδες χωρίς να πολυαγχωθώ οτι θα το βρω βίδες, ε;:D
Νομιζω δε σε καλυπτει η ασφαλεια, αν θες να ξεμυτισεις...:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χρήστο ευχαριστώ...μήπως πήγατε στο σύνορο που είναι μέσα στα Παλαιστινιακά εδάφη (King Allenby Hussein ή κάπως έτσι); εκεί δε δίνουν βίζα ξέρω γιατί οι Ιορδανοί τα θεωρούν δικά τους εδάφη και όχι Ισραηλινά... στα άλλα στη δίνουν επιτόπου.
Ραμάλα πήγες; Άρα μου λες για Παλαιστινιακά εδάφη πάω άνετα με το νοικιασμένο και με ισραηλινές πινακίδες χωρίς να πολυαγχωθώ οτι θα το βρω βίδες, ε;:D

Νεκρά το ξέρω οτι οι θερμοκρασίες θα είναι υψηλές...είμαι προετοιμασμένη να γίνω μέρος του σκηνικού....
Ναι απο εκεί πήγαμε ( είναι πολύ κοντά στην Ιεριχώ )
αλλά με διαβατήρια χωρίς visa και νοικιασμένο ιχ απο Ισραήλ φάγαμε πόρτα !!!.
Ραμάλα όχι δεν πήγαμε λόγω περιορισμένου χρόνου .
Να ξέρεις ότι το να κυκλοφορείς με ενοικιαζόμενο ιχ με πινακίδες Ισραήλ δεν είναι πρόβλημα σε παλαιστινιακά εδάφη και ειδικά αν έχεις και Ελληνικό διαβατήριο είσαι και φίλος .

Θα σου πώ μόνο ενα μικρό περιστατικό .
Είμαστε Ιεριχώ και σταματάω εντός μιας στρογγυλής πλατείας για να βγάλω φωτογραφίες .Ερχεται δίπλα μου τροχονόμος ( που βρεθηκε άραγε ??) με ρωτάω αν θέλω κάτι ? του απαντώ οτι είμαι απο την Ελλάδα και θέλω να βγάλω μερικές φωτό μόνο το απέναντι τζαμί

Ρυθμίζει την κυκλοφορία μιας και είχα σταματήσει στο εσωτερικό πλατείας με χτυπάει στην πλάτη φευγοντας και μου λέει οτι Ελληνες και Παλαιστίνιοι έιμαστε αδέλφια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom