Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
συνεχεια 3 μερες κασο
Σου ποστάρω τα δρομολόγια για να σε βοηθήσω και από ότι βλέπω έχει 3 φορές αρα θα βολευτείς, απλά από όσο ξέρω ο Πρέβελης έχει μονίμως καθυστέρηση......

Στο γυρισμό μπορείς να κατέβεις κατευθείαν Διαφάνι....
 

giorgiof

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Σου ποστάρω τα δρομολόγια για να σε βοηθήσω και από ότι βλέπω έχει 3 φορές αρα θα βολευτείς, απλά από όσο ξέρω ο Πρέβελης έχει μονίμως καθυστέρηση......

Στο γυρισμό μπορείς να κατέβεις κατευθείαν Διαφάνι....
Σε ευχαριστω πολυ για την α μεση απαντηση αλλα δεν μπορω να δω τα δρομολογια,.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σε ευχαριστω πολυ για την α μεση απαντηση αλλα δεν μπορω να δω τα δρομολογια,.
Πως να τα δεις αφού ο αθεόφοβος δε τα έβαλα....
Κάρπαθος --> Κάσος
http://www.gtp.gr/RoutesResults.asp...AH,11634,8&Destination=EGRSDO52KASKAS,11660,8
Κάσος --> Κάρπαθος
http://www.gtp.gr/RoutesResults.asp...AS,11660,8&Destination=EGRSDO51KAHKAH,11634,8
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παίζει πολύ η Καρπαθος φέτος βλέπω.....
Κλείσαμε και εμείς αεροπορικά για το τελευταίο 5νθημερο του Αυγούστου και αναζητούμε διαμονή και εν συνεχεια αξιοθέατα, παραλιες και φαγητό.

Ο Αντώνης έχει ήδη κάνει εξαιρειτκη δουλεια (εξαλλου από τις πληροφορίες του και την εφαρμογή είπαμε φέτος να επισκεφτούμε τη Κάρπαθο). Οποιος έχει να προτείνει διαμονή ή/και φαγητό ευπρόσδεκτος!!

Καλώς να ανταμώσουμε στο νησι!!
Με το καλό να έρθετε!
Αν βρείτε χρόνο για κανένα καφεδάκι, πείτε το.
Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο; Για να μπορέσω να δω τι θα προτείνω από διαμονή.
Λίγες μέρες όμως...αλλά κάτι είναι κ αυτό. Τα υπόλοιπα στην επόμενη επίσκεψη σας, θα δεις ότι είναι όπως τα λέω...

Οι παραλίες οι πιο γνωστές που είναι κ υπέροχες βέβαια είναι τα Άπελλα, κ.Παναγιά, Διακόφτης, Λευκός, Άγιος Μηνάς, Δαματρία, Μηχαλιού ο κήπος...νομίζω φτάνουν για 5 μέρες.

Μια μέρα Όλυμπο, δεν το συζητάμε.

Τα υπόλοιπα σε inbox
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπερα σε ολους και ολες, πολυ χρησιμο αυτο το topis. επιτελους φετος θα καταφερω να επισκεφθω την ομορφη καρπαθο. θα κατσω το πρωτο δεκαπενθημερο του αυγουστου και ηθελα να ρωτησβ την αποψη σας.. επειδη δεν μου αρεσουν πολυσυχναστα τουριστικα μερη σκεφτομαι αν μεινω 5 μερες νοτια στο φοινικι (εκει κοντα εχει αρκετες ομορφες και ησυχες παραλιες σωστα?) στη συνεχεια 3 μερες κασο και μετα να χωρισω τη διαμονη 2 μερες διαφανι και 3 μερες λευκο.
Βασικο κριτηριο μου ειναι ησυχες παραλιες (μη οργανωμενες) ιδανικα και για γυμνισμο. εχετε καποιες να προτεινετε? 2ο βασικο κριτηριο,.καλο φαγητο. μπορω να οδηγω ωρες μονο κ μονο για καλο φαγητο με καλες πρωτες υλες. εχετε να προτεινετε κατι αξιολοηο?ευχαριστω εκ των προτερων
Η απάντηση αυτή έχει πολλή δουλειά και δε γίνεται από κινητό.

Ελπίζω να θυμηθώ να σου απαντήσω όταν είμαι σε σταθερό υπολογιστή...
 

koumis

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο; Για να μπορέσω να δω τι θα προτείνω από διαμονή.
Ναι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο μιας και ερχόμαστε αεροπορικώς. Για διαμονή θα προτιμούσεαμε κάτι με εξαιρετικό πρωινό, καθαρο και σε ήσυχη περιοχή. Όχι απαραίτητα κοντα στα βράδυνα στέκια....

ΥΓ: πρέπει να πάρω να κλείσω και αυτοκίνητο (το είχα ξεχάσει!!)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο μιας και ερχόμαστε αεροπορικώς. Για διαμονή θα προτιμούσεαμε κάτι με εξαιρετικό πρωινό, καθαρο και σε ήσυχη περιοχή. Όχι απαραίτητα κοντα στα βράδυνα στέκια....

ΥΓ: πρέπει να πάρω να κλείσω και αυτοκίνητο (το είχα ξεχάσει!!)

Ε καλά, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να εγγυηθω το πρωινό των ξενοδοχείων, αφού δεν έχω μείνει κ δεν έχω φάει... Δεν ξέρω μήπως θες να ξεκινήσεις το ψάξιμο από το tripadvisor, να βρεις πχ 3-4 με εξαιρετικό πρωινό και να σου πω τη γνώμη μου για το ξενοδοχείο ως περιοχή κλπ...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπερα σε ολους και ολες, πολυ χρησιμο αυτο το topis. επιτελους φετος θα καταφερω να επισκεφθω την ομορφη καρπαθο. θα κατσω το πρωτο δεκαπενθημερο του αυγουστου και ηθελα να ρωτησβ την αποψη σας.. επειδη δεν μου αρεσουν πολυσυχναστα τουριστικα μερη σκεφτομαι αν μεινω 5 μερες νοτια στο φοινικι (εκει κοντα εχει αρκετες ομορφες και ησυχες παραλιες σωστα?) στη συνεχεια 3 μερες κασο και μετα να χωρισω τη διαμονη 2 μερες διαφανι και 3 μερες λευκο.
Βασικο κριτηριο μου ειναι ησυχες παραλιες (μη οργανωμενες) ιδανικα και για γυμνισμο. εχετε καποιες να προτεινετε? 2ο βασικο κριτηριο,.καλο φαγητο. μπορω να οδηγω ωρες μονο κ μονο για καλο φαγητο με καλες πρωτες υλες. εχετε να προτεινετε κατι αξιολοηο?ευχαριστω εκ των προτερων

Πρώτον να μην ξεχάσω, έχει και με την anek πλοίο Κάρπαθο-Κάσο κάθε Πέμπτη και Κυριακή. Απο Κάσο για Κάρπαθο κάθε Τρίτη Τετάρτη Σάββατο. Δες στο site για σιγουριά. Επίσης έχει ένα τοπικό καραβάκι (ωραιότατο) που κάνει το δρομολόγιο σχεδόν καθημερινά.
Τέλος, υπάρχει η αεροπορική σύνδεση νομίζω κ αυτή καθημερινά.

Όσον αφορά τον καταμερισμό των ημερών στην Κάρπαθο, με τα δεδομένα που έχεις, δηλαδή που θες πολλή ηρεμία, τα έβαλες καλά. ΙΣΩΣ αφαιρούσα μια μέρα απο Φοινίκι να την βάλω Διαφάνι, αλλά δεν ξέρω τι θα σου αρέσει περισσότερο... Το Φοινίκι είναι όμορφο και γραφικό, απλά απο το Διαφάνι θα μπορούσες αν θες να κάνεις μονοήμερη προς Σαρία ή Τρίστομο κλπ με μικρά καραβάκια απο Διαφάνι.

Απο το Φοινίκι, μπορείς να πηγαίνεις στις παραλίες του Αφιάρτη (ιδίως αριστερά απο τη Δαματρία θα βρείς μικρές-σχετικά απομονωμένες παραλίες). Όπως και ανάμεσα στις παραλίες ''Μιχαλιού ο Κήπος'' και ''Αγριλαοπόταμο'' στο αριστερό χέρι προς τη θάλασσα δηλαδή μαζεύεται άμμος και δημιουργεί κάτι πολύυυυ μικρές παραλίες, ΑΝ έγιναν και φέτος λόγω καιρού κλπ είναι ότι πρέπει.

Προς το Διαφάνι, να πάτε μια μέρα στον Άγιο Μηνά οπωσδήποτε, παραλία είναι. Επίσης τώρα μου ήρθε, θα μείνετε Διαφάνι ή Όλυμπο; Δες και τα δύο και αποφασίστε...

Στο Λευκό να ξέρεις έχει 3 ενωμένες παραλίες και δίπλα την παραλία Ποτάλι. Είναι όλες με κόσμο... Ωραία και γραφικά απίσης, ιδίως την ώρα που φεύγουν όλοι και έρχεται το ηλιοβασίλεμα, αλλά στο λέω να ξέρεις. Επίσης απο κει μια μέρα θα πεταχτείτε στα Άπελλα. Στα Άπελλα, μπορείτε να κολυμπήσετε απο τέρνα δεξιά της παραλίας στη διπλανή παραλία που συνήθως δεν είναι κανείς ;) Να ξέρεις όμως, στην κύρια παραλία έχει κόσμο!!

Δε σε βολεύει και πολύ, λόγω περιοχής, αλλά να ξέρεις. Στην παραλία ''Πουλιού ποτάμι'' όπως την βλέπεις, αν πάς λίγο δεξιά με το αμαξι, στο αριστερό σου χέρι έχει 1-2 πολύυυ μικρές ποαραλίες, πρέπει να βγείς απο το αμάξι για να τις εντωπίσεις. Δε νομίζω να βρείς ψυχή εκεί!!! Αν σου βρώ GPS point, θα το καταλάβεις;; Όπως και για τις μικρές που γράφω παραπάνω.

Εφέτος ψήφισε το Δημ. Συμβούλιο και επίσημα μια παραλία να γίνει γυμνιστών, δεν ξέρω αν έγινε, αν πρόλαβαν. Θα μάθω και θα σου πώ.

Γενικά, σε ενημερώνω, ότι Αύγουστο που έρχεσαι θα έχει κόσμο. Μην περιμένεις να δείς αυτό που βλέπεις Ιούνιο ή Σεπτέμβριο...

Αυτά τα λίγα!!! Για φαγητό σε άλλο ποστ, έχω να δουλέψω κιόλας :lol::lol::lol:
 

efi.kon.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ηello everybody!
Φέτος είναι η χρονιά που επιτέλους θα πάμε στην υπέροχη Κάρπαθο!!
Μπορεί να μας βοηθήσετε στο θέμα διαμονής? Πού θα ήταν καλύτερα να κινηθούμε?
Επίσης Antonis το π μ. με τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων και καλές επιλογές για φαγητό θα το χρειαστώ κι εγώ please!!! Σας ευχαριστώ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ηello everybody!
Φέτος είναι η χρονιά που επιτέλους θα πάμε στην υπέροχη Κάρπαθο!!
Μπορεί να μας βοηθήσετε στο θέμα διαμονής? Πού θα ήταν καλύτερα να κινηθούμε?
Επίσης Antonis το π μ. με τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων και καλές επιλογές για φαγητό θα το χρειαστώ κι εγώ please!!! Σας ευχαριστώ!
Καλημέρα!
Πόσες μέρες θα μείνετε;

Θα σου κάνω paste ένα μήνυμα που έστειλα και σε άλλο μέλος... πλέον θα το κάνω έτσι, αλλιώς δεν με παίρνει ο χρόνος, είστε πολλοί εφέτος! :)

Με το καλό λοιπόν, ότι ξεχάσω ή ότι άλλο θες, ρωτάς!

Τέλος, να πω ότι το θέμα το'χω πάρει εργολαβία μου φαίνεται. Όποιος έχει έρθει και επίσης έχει να προτείνει κάτι, ή πληροφορίες με περιοχές διαμονής κλπ, ας το λέει...
Κάποιος ως ταξιδιώτης και όχι ως κάτοικος μπορεί να βλέπει πράγματα ή να ξέρει ότι κάτι βολεύει περισσότερο από κάτι που νομίζω εγώ.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αντώνη κάνε μου και εμένα paste το μήνυμα please.
Κυρίως με ενδιαφέρει το φαγητό...
Σε ευχαριστoύμε πολύ για το χρόνο σου!!
 

efi.kon.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα!
Πόσες μέρες θα μείνετε;

Θα σου κάνω paste ένα μήνυμα που έστειλα και σε άλλο μέλος... πλέον θα το κάνω έτσι, αλλιώς δεν με παίρνει ο χρόνος, είστε πολλοί εφέτος! :)

Με το καλό λοιπόν, ότι ξεχάσω ή ότι άλλο θες, ρωτάς!

Τέλος, να πω ότι το θέμα το'χω πάρει εργολαβία μου φαίνεται. Όποιος έχει έρθει και επίσης έχει να προτείνει κάτι, ή πληροφορίες με περιοχές διαμονής κλπ, ας το λέει...
Κάποιος ως ταξιδιώτης και όχι ως κάτοικος μπορεί να βλέπει πράγματα ή να ξέρει ότι κάτι βολεύει περισσότερο από κάτι που νομίζω εγώ.

Καλημέρα και σε σένα!!!
Ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες και κυρίως για το χρόνο που μας αφιερώνεις!!!
Λοιπόν, θα σας έρθουμε 26/7 έως 2/8, για διαμονή κάτι οικονομικό και καθαρό μας νοιάζει κυρίως, δεν είμαστε για πολλά δυστυχώς φέτος...
Νομίζω στα Πηγάδια θα βόλευε καλύτερα να κάνουμε και καμιά βόλτα τα βραδάκια ε?...
Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου πες μου.
Θα κατεβάσω σίγουρα και την εφαρμογή σας και θα ψάξω καλύτερα τις προηγούμενες αναρτήσεις σας γιατί έχει πολύ ψωμί!!!
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom