Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

v.irene83

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα,

είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.
_antonis_ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για την Κάρπαθο,για φαγητό και διαμονή.
Πώς μπορώ να σου στείλω μνμ?

Σ'ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλησπέρα,

είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.
_antonis_ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για την Κάρπαθο,για φαγητό και διαμονή.
Πώς μπορώ να σου στείλω μνμ?

Σ'ευχαριστώ
Ειρήνη έχω δει το μήνυμα σου.

Θα σου απαντήσω το συντομότερο!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Aφου ευχαριστησω τον Αντωνη που και με προσωπικα μηνυματα και με τις εδω πληροφοριες του με βοηθησε πολυ,μεταφερω τις εντυπωσεις μου απο τις διακοπες μου στο νησι.
1.Η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι απαραιτητη κι αυτο το λεω εγω που με το προβλημα του ποδιου μου νοικιαζω πολυ σπανια.
2.Για διαμονη επελεξα την Αμμοοπη που ειναι κοντα στα Πηγαδια.
3.Οι οικισμοι του νησιου{Πηγαδια,Απερι,Βωλαδα,Οθος,Μεσοχωρι,Σποα,Αρκασα κλπ} εχουν μεικτη αρχιτεκτονικη,υπαρχουν ομορφες γωνιες αλλα και πολλη αναρχη αναπτυξη.Μερικα απο αυτα εχουν πολυ ωραια θεα στη θαλασσα.Τα ωραιοτερα χωρια για μενα ειναι οι Μενετες,οι Πυλες και η Ολυμπος.Ειδικα για την Ολυμπο,παρα τον αρχικο μου ενθουσιασμο απο την εικονα του χωριου απο το δρομο,δεν μπορω να πω οτι τελικα μ εντυπωσιασε τοσο οσο τα χωρια της Τηνου ας πουμε.Καταλαβαινω βεβαια την ιστορικοτητα και τις ιδιαιτεροτητες αυτου του μερους και σιγουρα εχει μεγαλο λαογραφικο ενδιαφερον και γι αυτο οποιος παει στο νησι πρεπει οπωσδηποτε να το δει.-Αρκετα γραφικοι και οι παραθαλασσιοι οικισμοι Φοινικι,Αγιος Νικολαος και Διαφανι.
4.Οι παραλιες του νησιου ειναι το δυνατο του χαρτι.Οι καλυτερες για μενα ειναι η Κυρα-Παναγια και η Αχατα και μετα η Απελλα.Εξαιρετικες η Δαματρια κι ο Διακοφτης,πολυ καλες στη Αμμοοπη και στο Λευκο.Απιστευτα χρωματα και πεντακαθαρες ικανοποιουν καθε γουστο.
5.Στο θεμα του φαγητου τωρα δεν μπορω να πω οτι εφαγα σε πολλα μερη παρα τις 13 μερες που εμεινα στο νησι.Κι αυτο γιατι την καταβρηκαμε στο Τακα τακα μαμ{!} στην Αρκασα με τα εξαιρετικα μαγειρευτα και της ωρας,τις μεγαλες μεριδες και τις φθηνες τιμες.Α,και παντα κερασμα στο τελος!Αρκετα καλα φαγαμε και στο Μικε στα Πηγαδια και στο εστιατοριο-καφενειο στους Μενετες.
6.Εντυπωση τελος μου εκαναν οι ανθρωποι της Καρπαθου.Φιλικοι,ευγενικοι και πολυ φιλοξενοι.Ο Γιαννης ο λογιστης μας βοηθησε να βρουμε αυτοκινητο και δωματιο σαν να μας ηξερε χρονια.Ο Μανωλης,ο Γιαννης και η Ειρηνη απο το εστιατοριο στην Αρκασα ειναι πια φιλοι μου.Κι αυτη η ζεστασια ειναι νομιζω ο,τι πιο σημαντικο στις μερες μας.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Aφου ευχαριστησω τον Αντωνη που και με προσωπικα μηνυματα και με τις εδω πληροφοριες του με βοηθησε πολυ,μεταφερω τις εντυπωσεις μου απο τις διακοπες μου στο νησι.
Να'σαι καλά Χρήστο, μην το συζητάς, δεν έκανα τίποτα.

Ελπίζω να άξιζε τον κόπο και να μην το μετάνιωσες... Θυμάμαι που σου είχα πεί ότι για το μόνο που μπορώ να είμαι σίγουρος, είναι ότι δε θα μετανιώνατε για το ταξίδι σας εδώ και ελπίζω να μη βγήκα ψεύτης.

Στις Μενετές φάγατε στην Πέρδικα; Δε θυμάμαι... Είναι το αγαπημένο μου!!! <3
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Nαι εκει φαγαμε.Για να το μετανιωσα ουτε λογος,περασα υπεροχα!
 

PANOSCHQ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ αφού ψάχνοντας πληροφορίες για το νησί κατέληξα εδώ.Με λένε Πάνο μένω Χανιά και θα επισκεφτώ την Κάρπαθο από τις 15 έως στις 23 Αυγούστου.Βρήκα φτηνά ακτοπλοϊκά (λόγω άγονης γραμμής) από Σητεία 170 ευρώ πήγαινε έλα, 2 άτομα + αυτοκίνητο καθώς και δωμάτιο για 7 διανυκτερεύσεις με 40 ευρώ το βράδυ στον άνω Λευκό.Θα ήθελα παρακαλώ μία βοήθεια σε ότι αφορά παραλίες και φαγητό σε συνάρτηση με την διαμονή μου που θα είναι είναι στο Λευκό.Θα κάνω φυσικά μία αναδρομή σε προηγούμενα ποστ για να βοηθηθώ περαιτέρω.Ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ αφού ψάχνοντας πληροφορίες για το νησί κατέληξα εδώ.Με λένε Πάνο μένω Χανιά και θα επισκεφτώ την Κάρπαθο από τις 15 έως στις 23 Αυγούστου.Βρήκα φτηνά ακτοπλοϊκά (λόγω άγονης γραμμής) από Σητεία 170 ευρώ πήγαινε έλα, 2 άτομα + αυτοκίνητο καθώς και δωμάτιο για 7 διανυκτερεύσεις με 40 ευρώ το βράδυ στον άνω Λευκό.Θα ήθελα παρακαλώ μία βοήθεια σε ότι αφορά παραλίες και φαγητό σε συνάρτηση με την διαμονή μου που θα είναι είναι στο Λευκό.Θα κάνω φυσικά μία αναδρομή σε προηγούμενα ποστ για να βοηθηθώ περαιτέρω.Ευχαριστώ
Πώ πω... τι να πρωτοπαραγγείλω τώρα να μου φέρεις απο τα Χανιά; Ζουμερό; Κάτι τρελά μπέργκερ απο ένα μαγαζί; Πφφφφ! Καλά θα ταν!

Με το καλό να έρθεις Κάρπαθο.

Θα σου στείλω ένα εισερχόμενο να μιλάμε απο κει.
 

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Καλησπέρα και από εμένα,μόλις γύρισα στα πάτρια εδάφη μετά από 7 μέρες στην παραδεισένια Κάρπαθο...Θα ήθελα να την ευχαριστηθώ Ιουνίου η τέλη Σεπτεμβρίου αλλά την επόμενη φορά.ξεκίνησε το ταξίδι στις 30/07 που Αφού φτάσαμε μετά από μια ταλαιπωρία στις 22.00 το βράδυ στο mertonas που είχα κλείσει δωμάτιο βρεθήκαμε με τον Αντώνη και πήγαμε για μάσα όπου δοκίμασα το περίφημο ουφο (το μεγάλο ούφο εφαγε το μικρό ουφο) και μου άρεσε πολυ,σειρά είχε η ξεκούραση για να ξεκινήσουμε την Παρασκευή το πρωί να έρθουμε αντιμέτωποι με το Κάρπαθο πέλαγος,εγώ και αυτό εναντίον τον χιλιάδων ιταλών!!Σάββατο πρωί αστικό και κατεύθυνση προς Αμμοοπη όπου μου τράβηξαν τα πλευρά καθώς η ομπρέλα ήταν 6 ευρώ είτε ένα άτομο όπως εγώ είτε δύο(πάρτε ομπρέλα από το νησί θα σας χρειαστεί).κάναμε μπάνιο στην μεγάλη Αμμοοπη και στα βοτσαλακια,μου άρεσαν πολύ τα νερά,που να ήξερα τι μου επιλαξε η συνέχεια..Σάββατο μεσημέρι λοιπόν κατεύθυνση προς αεροδρόμιο για παραλαβή αυτοκινήτου και πρώτη βουτιά στο πλάι του αεροδρομίου όπου γίνονται μαθήματα σέρφινγκ..υπέροχα καταγάλανα νερά και άμμο,από εκεί κατεύθυνση για Άγιο Θεόδωρο για φαγητό και μετά μπάνιο στην ομώνυμη παραλία,άψογα νερά,πολύ καλό φαγητό..
Κυριακή πρωί σηκώθηκα και αποφάσισα να πάω Όλυμπο,κατάβαση στην Παναγία,υπέροχα και Αφού κανανε μια βόλτα η συνέχεια είχε μπάνιο στην Απελλα..καταπληκτική θάλασσα και καλά θα κάνετε να μείνετε στο δάσος στο βάθος μετά της ξαπλώστρες..μαγευτικό θέαμα με το βουνό από πάνω άγριο,μαγευτικά νερά..εδώ θα ήθελα να πω πως να προσέχετε μιας και είναι λίγο δύσκολη η παραλία για Παιδιά Γιατί υπάρχουν βράχια στον δρόμο πριν της ξαπλωστρες και τα νερά από αυτήν την μεριά του νησιού είναι πολύ βαθιά και κρυστάλλινα..Αφού οδηγησαμε για αρκετή ώρα και βγάλαμε αρκετές φώτο φτάσαμε στην Όλυμπο,Ένα μέρος υπέροχο το οποίο Δυστυχώς έχει γίνει πολύ τουριστικό και Δυστυχώς αδειάζει..έφαγα στον μύλο,απλά και ωραία και στην συνέχεια ζόρικη οδήγηση για την επιστροφή και απόβαση στην παραλία του Αγίου Μηνά για ένα ακόμη μπάνιο,εδώ ο δρόμος είναι κακοτραχαλος χωματοδρομος και σε κάποια σημεία είναι αρκετά χαλιά αλλά η παραλία είναι φοβερή με στρογγυλή πέτρα κατά εκατομμύρια κομμάτια..
Δευτέρα πρωί είπα να πάμε κάπου κοντά και η απόφαση ήταν για την Αμουσα..υπέροχα,βαθιά νερά με πέτρα..Τρίτη ο Αντώνης πρότεινε και εγώ ακολούθησα..πήγα για μπάνιο στον διακοφτη και έπαθα πλάκα και οι δύο παραλίες είναι πολύ κοντά αλλά έχουν τόσο διαφορετικά χρώματα..υπέροχες,Ίσως η καλύτερες αν μπορούσα να διαλέξω λόγω και αμμου..
Στην συνέχεια ανέβηκα στο πολύ όμορφο χωριό Μενετες για φαγητό στο καφενείο που πρότεινε ο Αντώνης..
Τετάρτη η διαδρομή ήταν προς τον Λευκό για μπάνιο στην κεντρική παραλία και για φαγητό είχα επιλέξει το φοινικι αλλά τελικά σταμάτησα στην διαδρομή και έφαγα στην ταβέρνα κάτω από τα δέντρα.
Πέμπτη Τώρα έπρεπε να φύγω για Ρόδο,οπότε αν και είχα αποφασίσει να πάω για μπάνιο στον διακοφτη
Τελικά με κέρδισε η παραλία που είναι προς του Χριστού πηγάδι κάτω από την ταβέρνα που εργάζεται η κοπέλα από το master chef όπου και μετά πήγα για καφέ και είχα την τύχη να αντάλλαξε δύο κουβέντες μαζί της.Μετά η κατεύθυνση ήταν για Ρόδο όπου έκανα μπάνιο σε δύο παραλίες της τραουνου και τσαμπικα και δεν συγκρίνονται απλά με την Κάρπαθο πουθενά..
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Αντώνη για την υπομονή του τόσο καιρό μιας και υπήρχε αρκετός καιρός που έψαχνε πράγματα,για την φιλοξενία του και για την αγάπη του για τον τόπο του..πραγματικά εξαιρετικός οικοδεσπότης..Πολλά μπράβο αν και δεν ακολούθησα της συμβουλές σου κατά γραμμα και εύχομαι να τα πούμε σύντομα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τελικά με κέρδισε η παραλία που είναι προς του Χριστού πηγάδι κάτω από την ταβέρνα που εργάζεται η κοπέλα από το master chef όπου και μετά πήγα για καφέ και είχα την τύχη να αντάλλαξε δύο κουβέντες μαζί της.Μετά η κατεύθυνση ήταν για Ρόδο όπου έκανα μπάνιο σε δύο παραλίες της τραουνου και τσαμπικα και δεν συγκρίνονται απλά με την Κάρπαθο πουθενά..
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Αντώνη για την υπομονή του τόσο καιρό μιας και υπήρχε αρκετός καιρός που έψαχνε πράγματα,για την φιλοξενία του και για την αγάπη του για τον τόπο του..πραγματικά εξαιρετικός οικοδεσπότης..Πολλά μπράβο αν και δεν ακολούθησα της συμβουλές σου κατά γραμμα και εύχομαι να τα πούμε σύντομα
Καλή προσαρμογή Γιώργο!
Η παραλία αυτή προς του Χριστού το Πηγάδι, λέγεται Δαματρία, αυτή νομίζω είναι που λές ότι σε κέρδισε, αφού πάνω απο αυτήν είναι η ταβέρνα της Άντζελας (ιδιοκτήτρια είναι). Αν και δίπλα απο τη Δαματρία είναι του Χριστού το Πηγάδι και έτσι φαντάζομαι πολλοί θα μπερδεύονται.

Γιώργο, δεν έκανα τίποτα απολύτως. Εύχομαι να τα ξαναπούμε! Και όχι μόνο στο νησί, αλλά και γω πρέπει να κάνω καμιά βόλτα προς τα πάνω καμιά φορά! (αυτο-προσκαλέστηκα - αν και μου το χεις ήδη προτείνει)
 

OTTIPE

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και από μένα. Ανήμερα Δεκαπενταύγουστο έρχομαστε Κάρπαθο, κατευθείαν Όλυμπο για το πανηγύρι. Θα κάτσουμε 15 μέρες με στόχο να εξερευνήσουμε-φωτογραφίσουμε κάθε γωνιά του νησιού και να κλείσουμε τις διακοπές μας με το πανηγύρι στη Βρουκουντα. Έχω ξεψαχνίσει το φόρουμ, η εφαρμογή επίσης είναι κορυφαία, το μόνο που θα ήθελα είναι πληροφορίες για κανά ψαγμένο ταβερνάκι με καλό φαί σε κανα ήσυχο χωριουδάκι. Αντώνη βοήθεια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα και από μένα. Ανήμερα Δεκαπενταύγουστο έρχομαστε Κάρπαθο, κατευθείαν Όλυμπο για το πανηγύρι. Θα κάτσουμε 15 μέρες με στόχο να εξερευνήσουμε-φωτογραφίσουμε κάθε γωνιά του νησιού και να κλείσουμε τις διακοπές μας με το πανηγύρι στη Βρουκουντα. Έχω ξεψαχνίσει το φόρουμ, η εφαρμογή επίσης είναι κορυφαία, το μόνο που θα ήθελα είναι πληροφορίες για κανά ψαγμένο ταβερνάκι με καλό φαί σε κανα ήσυχο χωριουδάκι. Αντώνη βοήθεια!
Με το καλό να έρθετε! Υπέροχα...15 μέρες! Ζωάρα!

Καλό θα ήταν και όσοι έχετε έρθει φέτος, ας γράψετε κι άλλοι παιδιά ότι θέλετε, φαγητό κλπ γιατί και γω δεν έχω πάει σε όλα, εντάξει μ'αρέσει το φαΐ, αλλά είπαμε! ;)

Λατρεύω την ''Πέρδικα'' στις Μενετές για φαγητό (μακαρούνες, σαλάτα, πατάτες τηγανιτές, ότι άλλο έχει εκείνη την ώρα και κάτι σε κρέας).

Πολύ ωραίο το ταβερνάκι πάνω απο την παραλία Άης Θώρος.

Αφού θα έχετε 15 μέρες λογικά θα βρεθείτε και στην Αυλώνα, περιοχή μεταξύ Ολύμπου - Διαφανίου, έχει ένα πολύ μικρό ταβερνάκι με εντελώς δικά τους πράγματα απο τον κήπο (πχ Ομελέτα με αγκινάρες, στο application είναι ώς Avlona Tavern).
Στην Όλυμπο θα δείτε και την ''Olympos Lentaki Tavern'', φτιάχνει επιτόπου τις μακαρούνες, ανθούς κολοκυθιών γεμιστούς κλπ.

Επίσης, στο Μύλο στην Όλυμπο, πιο πολύ το περιβάλλον, αλλά και για ότι έχουν εκείνην την ώρα στο ξυλόφουρνο.

Οτιδήποτε σε ψαρικό κλπ στο Φοινίκι.

Ε...αυτά προς το παρόν... Δεν είναι πάρα πολλά τα ψαγμένα, αλλά όπου και να πάτε να ρωτάτε αν σας ενδιαφέρει πχ τι έχουν παραδοσιακό εκείνη τη μέρα.

Ότι θέλετε, μπορείτε να με ενοχλήσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom