Θιβέτ Κίνα Κίνα - Λάσα

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είστε έτοιμοι;
Σε περίπτωση που δεχτεί η παρέα (που αποκλείεται δηλαδή) έχουμε το εξής (δείτε την εικόνα στο τέλος):


Και οι τιμές:
Αθήνα-Μόσχα 95 ? Aegean και διανυκτέρευση 2 βράδια
Μόσχα-Πεκίνο 250 ? με aeroflot
Beijing-Lhasa 289?
Lhasa-Xian 203?
Xian-Jiuzhaigou 95?
Jiuzhaigou-Shanghai 100?
Shanghai-Hong Kong 121?
Hong Kong-Athens 373 ?

Σύνολο 1526 ?

Μπορούμε να γλιτώσουμε το Lhasa-Xian με τρένο με καμιά 50ριά ευρώ αντί 203 που είναι το αεροπλάνο, αλλά χάνουμε 1 μέρα που διαρκεί το ταξίδι...

Λέτε να δώσει κανείς τόσα λεφτά;;; :haha:
Επίσης, οι περισσότερες εσωτερικές πτήσεις είναι με κάτι China eastern airlines και κάτι China Southern, λέτε να σκοτωθούμε;
Η επιστροφή που αναφέρω είναι με Jordanian, μέσω Amman, τι λέει αυτή η εταιρία;

υ.γ. χίλια συγνώμη που γράφω εδώ τα δικά μου, μάλλον θα πρέπει να ανοιξω νέο θέμα...
 

Attachments

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Είστε έτοιμοι;
Σε περίπτωση που δεχτεί η παρέα (που αποκλείεται δηλαδή) έχουμε το εξής (δείτε την εικόνα στο τέλος):


Και οι τιμές:
Αθήνα-Μόσχα 95 ? Aegean και διανυκτέρευση 2 βράδια
Μόσχα-Πεκίνο 250 ? με aeroflot
Beijing-Lhasa 289?
Lhasa-Xian 203?
Xian-Jiuzhaigou 95?
Jiuzhaigou-Shanghai 100?
Shanghai-Hong Kong 121?
Hong Kong-Athens 373 ?

Σύνολο 1526 ?

Μπορούμε να γλιτώσουμε το Lhasa-Xian με τρένο με καμιά 50ριά ευρώ αντί 203 που είναι το αεροπλάνο, αλλά χάνουμε 1 μέρα που διαρκεί το ταξίδι...

Λέτε να δώσει κανείς τόσα λεφτά;;; :haha:
Επίσης, οι περισσότερες εσωτερικές πτήσεις είναι με κάτι China eastern airlines και κάτι China Southern, λέτε να σκοτωθούμε;
Η επιστροφή που αναφέρω είναι με Jordanian, μέσω Amman, τι λέει αυτή η εταιρία;

υ.γ. χίλια συγνώμη που γράφω εδώ τα δικά μου, μάλλον θα πρέπει να ανοιξω νέο θέμα...
Καλά εεε έγραψες!!! Τι πρόγραμμα είναι αυτο;;;;:shock:
Αν καταφέρεις να το πραγματοποιήσεις αυτό το ταξίδι να ξέρεις οτι θα ζηλεύω πολυυυυυυυυ :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Φιλόδοξο πρόγραμμα που θέλει χρόνο... εκτός αν είστε της λογικής παίρνω μια μυρωδιά απ'όλα. Νομίζω στη θέση σου θα έκοβα το Θιβέτ που αξίζει ένα ταξίδι μόνο του ή σε συνδυασμό με Νεπάλ. Επίσης η Σαγκάη για μένα δε λέει τιποτα. ϊσως κάποιες εκδρομές σε πόλεις τριγύρω (Zhujiajao αν το γράφω σωστά κλπ)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ποσες μερες-εβδομάδες θα έχεις στη διάθεση σου;;;
20 μέρες...Ας πούμε 1/10-22/10. Το θέμα είναι ότι θα χάσουμε σίγουρα 2 μέρες στο πήγαινέλα Κάρπαθο-Αθήνα-επιστροφή.

Φιλόδοξο πρόγραμμα που θέλει χρόνο... εκτός αν είστε της λογικής παίρνω μια μυρωδιά απ'όλα. Νομίζω στη θέση σου θα έκοβα το Θιβέτ που αξίζει ένα ταξίδι μόνο του ή σε συνδυασμό με Νεπάλ. Επίσης η Σαγκάη για μένα δε λέει τιποτα. ϊσως κάποιες εκδρομές σε πόλεις τριγύρω (Zhujiajao αν το γράφω σωστά κλπ)
Το πρόβλημα είναι για τους άλλους αρχικά το οικονομικό και έπειτα ο χρόνος. Αν υπάρχει πρόβλημα στο οικονομικό, μάλλον θα κόψουμε Θιβέτ που εκτός του ότι πρέπει να γίνει άλλη φορά, είναι και αυτό που μας τρώει το πιο πολύ χρήμα. Αν υπάρχει πρόβλημα στον χρόνο...δεν ξέρω πως θα το λύσω, μάλλον θα συνεχίσω μόνος...

Επίσης, οι περισσότερες εσωτερικές πτήσεις είναι με κάτι China eastern airlines και κάτι China Southern, λέτε να σκοτωθούμε;
Η επιστροφή που αναφέρω είναι με Jordanian, μέσω Amman, τι λέει αυτή η εταιρία;
Για τις αεροπορικές ξέρετε κάτι; Θα ζήσουμε;

Πάντως σαν μέρες σκέφτομαι:

Μόσχα 2 μέρες
Beijing 3-4 μέρες
Lhasa 3-4 μέρες
Xian 2 μέρες
Jiuzhaigou 2 μέρες
Shanghai 2 μέρες
Hong Kong 2-3 μέρες και είμαι οριακά!

Θα πάρω και μερικές μέρες απ΄τη σημαία μάλλον...

Πιστεύετε όμως ότι εκτός το Θιβέτ, για τα άλλα μέρη είναι εντάξει οι μέρες ή πάλι κάτι ''τρώω'';

skoumpi στο γ&^%$α το θέμα!! :rolleyes:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Μη σε πειράζει για το θέμα... Τουλάχιστον κάνουμε και μια συζήτηση, μέχρι πιο πριν ήταν βαρετά και μοναχικά!!!
**** Επίσης όσο μιλάμε για την Κίνα δεν μπορούμε να κατηγορηθούμε για off topik...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Όσο για τις αεροπορικές εγώ πέταξα με Air China με Southern airlines και με μια ακόμη αλλά τώρα δεν τη θυμάμαι! Μια χαρά ήταν οι πτήσεις τα αεροπλάνα κλπ...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Το πρόβλημα είναι για τους άλλους αρχικά το οικονομικό και έπειτα ο χρόνος. Αν υπάρχει πρόβλημα στο οικονομικό, μάλλον θα κόψουμε Θιβέτ που εκτός του ότι πρέπει να γίνει άλλη φορά, είναι και αυτό που μας τρώει το πιο πολύ χρήμα. Αν υπάρχει πρόβλημα στον χρόνο...δεν ξέρω πως θα το λύσω, μάλλον θα συνεχίσω μόνος...
:
Πάντως το Θιβέτ ανεβάζει αρκετά την τιμή όντως. Κατά τα άλλα σκέφτεσαι μόνος σου ή με κάποιο γραφείο; Αν το κάνεις μόνος σου θα γλιτώσεις κάποια χρήματα αλλά θα "ξοδέψεις" πιο πολύ χρόνο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως το Θιβέτ ανεβάζει αρκετά την τιμή όντως. Κατά τα άλλα σκέφτεσαι μόνος σου ή με κάποιο γραφείο; Αν το κάνεις μόνος σου θα γλιτώσεις κάποια χρήματα αλλά θα "ξοδέψεις" πιο πολύ χρόνο.
Να σου πώ την αλήθεια, θα'θελα μόνος, αλλά έστειλα ήδη μειλ σ'ένα πρακτορείο αν μπορούμε να κάνουμε αλλαγές ή επέκταση στην εκδρομή τους, μπας και γλιτώσουμε τίποτα απο οικονομικής πλευράς. Όλα αυτά αν μπορούν 18-20 μέρες οι υπόλοιποι. Αν δεν μπορούν, αρχίζω απο μόνος μου τις περικοπές... :(
Άντε, συνέχισε την ιστορία σου όποτε θες να μας ανοίξεις τα μάτια!!!!!! :shock:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Tiananmen κ.α.

ΤΙΑΝΑΝΜΕΝ
Φυσικά όταν κάποιος επισκεφτεί την απαγορευμένη πόλη θα δει και την Τιανανμέν. Η πλατεία αυτή είναι εθνικό σύμβολο από εδώ παρακολουθούσε ο Μάο τις στρατιωτικές παρελάσεις και εδώ βρίσκεται το μαυσωλείο του. Ένα δρόμο πιο κει βρίσκεται και το κτήριο της όπερας που είναι αρκετά εντυπωσιακό και σύγχρονο. Επίσης είδαμε και κάποια μουσεία όπως το «Μουσείο της επανάστασης» αλλά και το μνημείο των «Λαϊκών ηρώων». Στο μαυσωλείο δεν μπήκαμε αφού η ουρά συνήθως είναι μεγάλη και δεν το θεωρήσαμε ιδιαίτερα σημαντικό αξιοθέατο!!:rolleyes:
Εντύπωση μου έκανε ότι μιλώντας με την ξεναγό μας μου ανέφερε ότι έχει ακούσει για την γνωστή φωτογραφία του νεαρού μπροστά στο τανκ από άλλους τουρίστες αλλά οι ίδιοι οι κινέζοι δεν έχουν αντιληφθεί την αίσθηση που έκανε αυτή η φωτογραφία σε όλο τον κόσμο. Σε μερικούς μάλιστα είναι εντελώς άγνωστη.
Βόλτα στο Πεκίνο

Το Πεκίνο είναι τεράστιο πολύβουο και άκρως ενδιαφέρουσα πόλη. Μια βόλτα στο κέντρο με τα μαγαζιά είναι απαραίτητη. Μπορείς φυσικά να βρεις τα πάντα. Από τα πιο ακριβά και σπάνια πράγματα μέχρι τα πιο φτηνά και καθημερινά. Το ωραίο στο Πεκίνο είναι πως υπάρχουν ολόκληρες γειτονιές με θεματικά μαγαζιά, (άλλου αντίκες, αλλού ρούχα κλπ) οπότε ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου επισκέπτεσαι την αντίστοιχη. Ένας πολύ γνωστός δρόμος κοντά στην απαγορευμένη πόλη είναι ο Wangfujing έχει ακριβά μαγαζιά αλλά ακόμη και αν δεν ψωνίσετε κάτι είναι πολύ όμορφος για βόλτα. Σημείωση: όπως μπαίνετε στο δρόμο από την μεριά της απαγορευμένης πόλης στα δεξιά μέσα σε κάτι στενά έχει πολλά μαγαζάκια σε στυλ παζάρι που μπορείς να πάρεις φτηνά σουβενίρ κ.α.

Επίσης μια περιοχή που μας άρεσε πολύ ήταν στη λίμνη Qianhai που έχει εκατοντάδες μπαράκια με ζωντανή μουσική. Πραγματικά αξίζει μια βόλτα εκεί για ποτό ή και φαγητό κινέζικο και ευρωπαϊκό. Εκεί κοντά είναι και το Beihai Park αλλα και το Drum Tower. Πήγαμε δυο φορές και απολαύαμε μπύρες και ποτά ενώ ωραία είναι και ο δρόμος με τα μπαρ Sanlitun.
Γενικά το Πεκίνο μας άρεσε πολύ!!!! Χαοτικό αλλά με χίλια πρόσωπα, σύγχρονο, παραδοσιακό, ευρωπαϊκό, πλούσιο, φτωχό και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς!
Την επόμενη μέρα θα πηγαίναμε στο Σινικό τείχος :clap:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Αντωνη με αφορμή το ταξίδι που σχεδιάζεις ξαναδιάβασα λίγο για την Κίνα και αφου έχω κάνει το ταξίδι πλεον!
Δεν ξέρω τις προτιμήσεις σου αλλά εγω θα άφηνα έξω μια πόλη και θα πήγαινα περισσότερο σε προορισμούς που έχουν φύση!!!!
Νομίζω πως αυτά σου "μένουν" Δεν έχω ταξιδέψει πολύ αλλά δυο-τρία οδικά που έκανα στην Ευρώπη τα απόλαυσα πάρα πολύ λίμνες βουνά ποτάμια παραλίες κλπ.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Σινικό τείχος

Σινικό τείχος
Την άλλη μέρα ξυπνήσαμε νωρίς για να φύγουμε για το Σινικό τείχος στη διαδρομή μάθαμε την ιστορία του ενώ καθώς πλησιάζαμε άρχισε να φαίνετε σε διάφορα σημεία. Θα αναφέρω μια ιστορία- θρύλο…. Λέγεται ότι κάποτε κάποια γυναίκα έχασε τον σύζυγό της που δούλευε στη κατασκευή του τείχους(τον είχε πάρει ο στρατός με τη βία) . Αυτή λοιπόν πήγε στο τείχος να τον ψάξει….εκεί έμαθε ότι είχε πεθάνει! Από τις φωνές και τα κλάματά της το τείχος γκρεμίστηκε. Αυτή η ιστορία έχει περάσει σε όπερες και τοπικούς θρύλους! Υπάρχουν και άλλες ιστορείς που δείχνουν το πόσοι άνθρωποι θυσιάστηκαν για να γίνει αυτό το έργο!

Πραγματικά είναι εντυπωσιακό! Είναι από αυτά τα μέρη που τα έχεις δει σε φωτογραφίες, τηλεόραση αλλά συνεχίζουν να σε μαγεύουν όταν τα επισκεφτείς!
Η βόλτα στο τείχος μπορεί να γίνει είτε με τα πόδια είτε με τελεφερικ. Εμείς μιας και ήμασταν ξεκούραστοι και είμαστε και αθλητικοί τύποι :haha: είπαμε να πάμε ποδαράτα!!!!
Πολλή ανηφόρα λέμε…..
Και τα βάσανά μας δεν τέλειωσαν με το ανέβασμα, η επιστροφή ήταν ακόμη πιο δύσκολη αφού το κατέβασμα αποδείχτηκε ιδιαίτερα επίπονο για τα γόνατα. Μεγάλη η κλίση βλέπετε αλλά και τα τεράστια και απότομα σκαλοπάτια έκαναν τα ποδαράκια να τρέμουν!:klaps:
Καθώς περπατούσαμε στο τείχος σκεφτόμουν πόσοι άνθρωποι είχαν πεθάνει χτίζοντάς το …. αλλά και πως οι στρατιώτες -φρουροί του τείχους ζούσαν εδώ πάνω! Στο τείχος υπάρχουν παρατηρήτρια με πολεμίστρες και χώρο να μείνουν μέσα άνθρωποι αλλά και σκάλες ώστε να μπορούν να ανέβουν ή να κατέβουν οι στρατιώτες!

Εκείνη τη μέρα είχαμε και ένα έντονο διάλογο- καβγά με τη ξεναγό μας! Ήδη από την προηγούμενη μέρα μας σταμάτησε σε κάποια «εργοστάσια» παραγωγής διαφόρων προϊόντων (ξέρετε εκεί που σου κάνουν μια ξενάγηση-ενημέρωση και μετά περιμένουν να ψωνίσεις διάφορα ώστε να βγάλουν την προμήθειά τους)! Της εξηγήσαμε λοιπόν ότι εμείς έχουμε κλείσει ένα πρόγραμμα χωρίς επισκέψεις σε τέτοιους χώρους και της ζητήσαμε να μη μας ξαναπάει εκεί!
Το πρωί παρόλα αυτά μας σταμάτησε για 40 λεπτά :shock: σε ένα εργοστάσιο με κάτι πολύτιμους λίθους και φυσικά της είπαμε ότι θα παίρναμε τηλέφωνο στο γραφείο να παραπονεθούμε, εκεί ήταν που «στράβωσε» και άρχισε να δικαιολογείται για δήθεν ¨ραντεβού που είχε κλείσει και δεν πρόλαβε να τα ακυρώσει κλπ¨ . :mad:
Τέλος πάντων δεν δώσαμε μεγαλύτερη έκταση στο θέμα αλλά αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι το γεγονός πως αν κλείσετε ένα οργανωμένο τουρ θα πρέπει να κάνετε σαφές από την αρχή αν θα υπάρχουν επισκέψεις σε τέτοια μέρη! Συνήθως η τιμή είναι λίγο πιο υψηλή όταν δεν θέλετε να υπάρχουν στο πρόγραμμα σας αυτές οι επισκέψεις!
Στη συνέχεια ακολούθησε μια βόλτα στο κέντρο του Πεκίνου μαγαζιά, παζάρια και μετά πίσω για μπανάκι και ξεκούραση!

Όπερα
Για το βραδάκι είχαμε κλείσει εισιτήρια για κινέζικη όπερα! Το πόσο δύσκολο είναι να βρεις ταξί σε ώρα αιχμής στο Πεκίνο είναι μια πονεμένη ιστορία :roll: το πόση ώρα επίσης μπορεί να κάνεις για να φτάσεις στον προορισμό σου όταν έχει κίνηση είναι μια δεύτερη :roll: Τελικά όμως τα καταφέραμε φτάσαμε στην ώρα μας και είδαμε την περίεργη αλλά ωραία παράσταση! Η κινέζικη όπερα είναι ένας συνδυασμός τραγουδιού, χορού, ακροβατικών με πολύ όμορφα κουστούμια και έντονο μακιγιάζ. Παλιότερα κρατούσαν πολλές ώρες και διηγούνταν κάποιες τοπικές ιστορίες γεμάτες θρύλους και κατορθώματα! Σήμερα οι περισσότερες παραστάσεις είναι πιο «τουριστικές» 1-2 ώρες! Πριν κλείσετε για κάποια διαβάστε λίγο τις κριτικές γιατί υπάρχουν αρκετοί χώροι που διοργανώνουν τέτοιου είδους παραστάσεις αλλά είναι χαμηλής ποιότητας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom