Και ο καφες ειναι ταξιδι!

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μήπως να φτιαχτεί κι ένα topic "Και το αλκόολ είναι ταξίδι" για εμάς που δεν πίνουμε καφέ; :roll::D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Και για μένα ο καφές είναι αγάπη, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον απολαμβάνω όπως πρέπει - σκέτο ή το πολύ με λίγη ζάχαρη. Εκεί, επιμένω να το μετατρέπω σε πάστα, "κρύβοντας" και το καλύτερο χαρμάνι...:roll:
Το κόλπο είναι να μειώνεις σταδιακά τη ζάχαρη. Φυσικά θα πάρει καιρό. Κατάφερα όμως να τον πίνω με ζάχαρη στη μύτη του κουταλιού και καθόλου αν περιέχει γάλα ή αφρό.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το κόλπο είναι να μειώνεις σταδιακά τη ζάχαρη. Φυσικά θα πάρει καιρό. Κατάφερα όμως να τον πίνω με ζάχαρη στη μύτη του κουταλιού και καθόλου αν περιέχει γάλα ή αφρό.
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω!
Δοκίμασέ το και θα δεις αποτελέσματα. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος.
Κι εγώ κάποτε έπινα τον καφέ μου με 3 κουταλιές ζάχαρη. Τη μείωσα σταδιακά και έχω φτάσει τα τελευταία αρκετά χρόνια να τον πίνω με μια κοφτή. Βέβαια, εγώ πίνω κυρίως nescafe.

Στον καφέ φίλτρου και στον εσπρέσσο βάζω ακόμα λιγότερη ζάχαρη.

Η πλάκα είναι ότι αν τύχει να δοκιμάσω καφέ με λίγο παραπάνω ζάχαρη από αυτή που συνηθίζω να βάζω, μου φαίνεται απαράδεκτα γλυκός. :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.297
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το κόλπο είναι να μειώνεις σταδιακά τη ζάχαρη. Φυσικά θα πάρει καιρό. Κατάφερα όμως να τον πίνω με ζάχαρη στη μύτη του κουταλιού και καθόλου αν περιέχει γάλα ή αφρό.
Ετσι ακριβώς είναι. Κι εγώ αυτό έκανα και δε χρησιμοποιώ πια ζάχαρη .
Δε περίμενα κάτι λιγότερο από εσένα , το alter ego μου στον καφέ :cool::cool:
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Πλεον εχω παρατησει το αντικειμενο οσες προσπαθειες και να επιχειρησα κατα καιρους, συνηθως ξεκινουσε η προσπαθεια με μετριο με γαλα, μικρη διαφοροποιηση, αλλα τελικα επεφτε στο κενο ως συνηθως
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.297
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ίσως έχει ήδη υποθεί από κάποιον Ιταλόφιλο του φόρουμ αλλά μιας και ο τριπάκιας μας μίλησε για τα είδη καφέ της Γαλλίας, λέω να σας πω κι εγώ για τα είδη καφέ της Ιταλίας.
Ο κάθε Ιταλός όταν ζητάει «καφέ» εννοεί συνήθως τον εσπρέσσο. Η ιστορία του ξεκινά το 1901 όταν ο Luigi Bezzera εφευρίσκει μια μηχανή κατάλληλη για καφετέριες και μπαρ, η οποία επιτρέπει την παραγωγή καφέ σε ελάχιστο χρόνο. Αυτό ακριβώς σημαίνει και η λέξη εσπρέσσο , η οποία δηλώνει τόσο το σύντομο χρόνο προετοιμασίας όσο και κατανάλωσης. Έκτοτε ο καφές αυτός γίνεται σύμβολο της Ιταλίας και καθημερινή συνήθεια για εκατομμύρια Ιταλούς.
Τον ιταλικό καφέ μπορούμε να τον πιούμε :

Ristretto : με πιο δυνατό άρωμα και λιγότερο νερό


Lungo : με διπλάσια ποσότητα νερού, άρα πιο ελαφρύ



Macchiato : με μια δόση από αφρόγαλα


Corretto : δηλαδή με λίγο λικέρ



Caffelatte : με πολύ πολύ γάλα και λίγο καφέ . Συνηθίζεται να πίνεται με το πρωινό.


Και φυσικά ο κλασσικός cappuccino , που έχει πάρει το όνομά του από τα άμφια των μοναχών καπουτσίνων.


Μετά το γεύμα πίνεται μόνο εσπρέσσο , στην ανάγκη macchiato αν δε μπορεί κανείς χωρίς γάλα.
Υπολογίζεται ότι στην Ιταλία καταναλώνονται 30 εκατομμύρια φλιτζάνια καφέ κάθε μέρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να σας πω κι εγώ για τα είδη καφέ της Ιταλίας...
αψογη η παρουσιαση...grazie..
μολις γυρισα απο κεντρικο καφε ελληνικου πεζοδρομου οπου ο εσπρεσσο ειχε 1 Ε κ θυμηθηκα την ακριβοτερη τιμη καφε που ειδα στη ζωη μου σε καφε με τραπεζια στο δρομο...
Παρισι 8,5 Ε!!!! οποιος πει τη Ρωμη ακριβη θελει πετρες...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
αψογη η παρουσιαση...grazie..
Ε κ θυμηθηκα την ακριβοτερη τιμη καφε που ειδα στη ζωη μου σε καφε με τραπεζια στο δρομο...
Παρισι 8,5 Ε!!!! οποιος πει τη Ρωμη ακριβη θελει πετρες...
Τόσο τον ήπια και στην Κωνσταντινούπολη στο Ciragan palace. Υπέροχη θέα στο Βόσπορο βέβαια και άψογο περιβάλλον αλλά η τιμή άστα να πάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom