Και ο καφες ειναι ταξιδι!

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ γέλιο είχε στη Σιγκαπούρη στο Jurong Bird Park, όπου ζητήσαμε κάτι σαν φραπέ από την καντίνα, εξηγήσαμε στην κοπέλα πώς να το φτιάξει, προσπάθησε τελοσπάντων, βλέπουμε κι εμείς τον φραπέ και της λέμε από ευγένεια ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Ο καφές τελικά ήταν ένα πράμα νεράκι με γάλα και ανακατεμένο καφέ, latte ίσως,δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ήπιαμε, είχε όμως την πλάκα του!
:haha: Τι θυμήθηκα κι εγώ...Ιδιο σκηνικό στη Μάλτα, σε 5άστερο παρακαλώ, μετά από απεγνωσμένες περιγραφές, αντί για φραπέ, έφθασε καμαρωτό-καμαρωτό ένα...πίπερμαν με ελιά!:haha: (εσείς τουλάχιστον ήπιατε κάτι...σαν καφέ)

Και για μένα, ο καλύτερος καφές, Ιταλία μακράν !
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
λάτρης του καφέ και εγώ....ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτόν!

θυμάμαι με ιδιαίτερη νοσταλγία τους ευγευστους καπουτσίνο στην ιταλία, νοέμβριο μήνα να ψιλοβρέχει...

και θυμάμαι με απογοήτευση σχεδόν κάθε καφέ που ήπια στη Τουρκία.....δε κατάφερα να βρω τον φανταστικό τούρκικο που ονειρευόμουν, ισως γιατι ειχα φανταστεί οτι θα ναι πολυ καλύτεροι απο τους δικούς μας...και στα περισσοτερα ξανοδοχεία σερβιραν κατι νεροπλύματα! Ο χειρότερος βέβαια καφές που ήπια ήταν τελευταία μέρα του ταξιδιού στη Κωνσταντινούπολη! βλέπω στο κατάλογο φραπέ και ενθουσιάζομαι..Το τι ηρθε δε περιγράφεται! Περίμενα οτι δε θα ταν φραπές αλλα οχι και ετσι στην εμφάνιση...κτυπημένος καφές, ζάχαρη ξεχωριστά, αφρόγαλα όπως το φρέντο καπουτσίνο και μια σουπερ διακόσμηση κοκτέιλ! γελαγα για 5 λεπτά...
kafes.jpg
Το τσάι όμως στη Τουρκία πολύ καλό ...και άφθοονες γευσεις...αγόρασα αρκετό, καθώς και τα κλασσικά γυάλινα ποτηράκια για να κερνάω τους φίλους μου..

Στην Ινδία μεγάλη απογοήτευση οι καφέδες...το τσαι καλό όμως!

Κουβαλάω πάντα τα γνωστά φακελάκια, γιατι ακόμα και να υάρχει νες δεν εχει την ιδια γευση....Σοβαρά είναι διαφορετικός νες, δοκιμάστε να τον κάνετε φραπέ!:D Φέτος κουβάλησα 150 φακελάκια και τελικά ξέμειναμε στις 10 μέρες...Καταλήξαμε να πληρώσουμε το αστρονομικό ποσό των 2-3 ευρών για να πιουμε καφέ σε γνωστή ιταλική αλυσίδα στη Μπανγκαλόρε για να πάρουμε μια γερη δόση καφείνης....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
παιδια οσο μπορειτε ελλατωστε τον στιγμιαιο καφε(φραπε) γιατι δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο κακο κανει στην υγεια σας....ειναι μακραν ο χειροτερος ποιοτικα καφες και επιτελους πρεπει να βγαλουμε τις τσιμπλες απο τα ματια μας και να σταματησουμε να πιπιλιζουμε την καραμελα"ο φραπες ειναι ο παραδοσιακος καφες στην ελλαδα...και αμα δεν πιω φραπε δεν μπορω να πιω τιποτα αλλο...",ειναι καθαρα προιον πλυσης εγκεφαλου που χρονια τωρα στη χωρα μας η νεστλε εχει καταφερει να ριζωσει αυτη τη ιδεα-βλακεια στα μυαλα μας...και βαζω και τον εαυτο μου μεσα καθως και γω πιτσιρικας οταν εβλεπα τη γκομεναρα να βγαινει απο την πισινα με τη φραπεδαρα στο χερι και να ακουω "νε,νε,νεσ καφε φραπε...",επινα το ιδιο...ειναι τοσο μεγαλη η προπαγανδα τοσα χρονια που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δυσκολα αλλαζει...προς θεου δε θελω να το παιξω εξυπνος,απλα ειναι η δουλεια μου αυτη,εχω αρρειωστεια με τον καλο καφε..καθως για μενα ειναι ιεροτελεστια(οπως το κρασι),και επειδη ειναι ενας ζωντανος οργανισμος ειναι κριμα να αδικουνται τοσα ωραια χαρμανια,για να προωθησουν καποιες πολυεθνικες τη σκονη,που κανενας δεν ξερει ΤΙ εχει μεσα...καθως ειναι προιον χημικης επεξεργασιας...ασε που ειναι ο πιο βαρυς με υπερβολικη δοση καφεινης και επαναλαμβανω οτι ο φραπε δεν ειναι καφες ειναι κατι σαν καφες...οσο για την καφεινη ο εσπρεσσο ειναι ο πιο ελαφρυς καφες,καθως εχει λιγοτερη καφεινη ακομα και απο το τσαι(!!),αλλα μας φαινεται στους περισσοτερους "βαρυς" η "βομβα",καθως εχουμε μαθει να πινουμε υποκαταστατα και ο καθεαυτου καφες επειδη εχει εντονο αρωμα και γευση μας φαινεται δυνατος!!!ειναι ΜΥΘΟΣ......
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
παιδια οσο μπορειτε ελλατωστε τον στιγμιαιο καφε(φραπε) γιατι δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο κακο κανει στην υγεια σας....ειναι μακραν ο χειροτερος ποιοτικα καφες και επιτελους πρεπει να βγαλουμε τις τσιμπλες απο τα ματια μας και να σταματησουμε να πιπιλιζουμε την καραμελα"ο φραπες ειναι ο παραδοσιακος καφες στην ελλαδα...και αμα δεν πιω φραπε δεν μπορω να πιω τιποτα αλλο...",ειναι καθαρα προιον πλυσης εγκεφαλου που χρονια τωρα στη χωρα μας η νεστλε εχει καταφερει να ριζωσει αυτη τη ιδεα-βλακεια στα μυαλα μας...και βαζω και τον εαυτο μου μεσα καθως και γω πιτσιρικας οταν εβλεπα τη γκομεναρα να βγαινει απο την πισινα με τη φραπεδαρα στο χερι και να ακουω "νε,νε,νεσ καφε φραπε...",επινα το ιδιο...ειναι τοσο μεγαλη η προπαγανδα τοσα χρονια που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δυσκολα αλλαζει...προς θεου δε θελω να το παιξω εξυπνος,απλα ειναι η δουλεια μου αυτη,εχω αρρειωστεια με τον καλο καφε..καθως για μενα ειναι ιεροτελεστια(οπως το κρασι),και επειδη ειναι ενας ζωντανος οργανισμος ειναι κριμα να αδικουνται τοσα ωραια χαρμανια,για να προωθησουν καποιες πολυεθνικες τη σκονη,που κανενας δεν ξερει ΤΙ εχει μεσα...καθως ειναι προιον χημικης επεξεργασιας...ασε που ειναι ο πιο βαρυς με υπερβολικη δοση καφεινης και επαναλαμβανω οτι ο φραπε δεν ειναι καφες ειναι κατι σαν καφες...οσο για την καφεινη ο εσπρεσσο ειναι ο πιο ελαφρυς καφες,καθως εχει λιγοτερη καφεινη ακομα και απο το τσαι(!!),αλλα μας φαινεται στους περισσοτερους "βαρυς" η "βομβα",καθως εχουμε μαθει να πινουμε υποκαταστατα και ο καθεαυτου καφες επειδη εχει εντονο αρωμα και γευση μας φαινεται δυνατος!!!ειναι ΜΥΘΟΣ......

Φίλε μου, το να διαλέγεις να πίνεις τον όποιο καφέ, δεν είναι θέμα πλύσης εγκεφάλου αλλά θέμα γούστου, γεύσης και διάθεσης.
Αν ήταν πλύση εγκεφάλου τότε αυτά που γράφεις για το νες καφέ θα μπορούσαν κάλλιστα να ειπωθούν και για τους διάφορους φραπουτσίνο, φρεντοτσίνο, πα....ροτσίνο κλπ, οι οποίοι καμία σχέση δεν έχουν με καφέ.
Είναι απλά κάποια "ροφήματα - αναψυκτικά" που εύκολα γίνονται μόδα. Αλλά σε πολλούς αρέσουν. Και στη διαφήμιση αυτών, γκομενάρα βγαίνει και σου κλείνει το μάτι για να σε πείσει.
Πιστεύω όμως ότι δεν είναι η διαφήμιση ή η μόδα που θα σε κάνει πιστό στο όποιο είδος καφέ. Επαναλαμβάνω ότι είναι πρώτα από όλα οι ιδιαίτερες προτιμήσεις στη γεύση του καθενός.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
αννυ αν ηταν θεμα γουστου και γευσης τοτε δεν θα πουλουσαν τη σκονη σε πεντακιλες συσκευασιες...γιατι οταν εγω σου αντιπαραθετω μια χουφτα ψημενων κοκκων καφε ο οποιος μεσα απο μια διαδικασια αλεσης και αποσταξης γινει σε λιγα λεπτα ο καφες σου και απο την αλλη μια σκονη που ΔΕΝ ειναι καφες και με ενα χτυπημα στη φραπιερα γινεται καφες και τα δοκιμαζεις,θα δεχτω να σου αρεσει το δευτερο αλλα θα ξερεις οτι αυτο που πινεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θα μπορουσες να πιεις και ποιοτικα και γευστικα(αν μειλαμε για ΚΑΦΕ)ειναι καλυτερο..βεβαια οι περισσοτεροι πεισματικα αρνουνται να δοκιμασουν κατι αλλο το οποιο οχι μονο δεν βλαπτει την υγεια αλλα ειναι και πολυ ωφελιμο...συμφωνω εκατο τοις εκατο για αυτα τα ροφηματα(ο θεος να τα κανει..!) τυπου -τσινο τα οποια ειναι αναξια σχολιασμου...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
φιλε γιωργο συμφωνω οτι ο νες απο αποψη ποιοτητας ειναι απο τους χειροτερους καφεδες....αλλα δε παυει να μου αρεσει το παγωμενο φραπεδακι και να το εκτιμω απιστευτα...επισης προσωπικα δεν εχω τη πολυτελεια να αγορασω εσπρεσσιερα η κα πινω καφεδες απο εξω, και ο ελληνικος που εκτιμω περισσοτερο δε πινετε μες το κατακαλοκαιρο ανετα...αν μου εκαναν δωρο μια εσπρεσσιερα, θα επινα καθε μερα το φρεντακι μου! ..οσο για τη προωθηση που γινεται εν τελει ο καφες αν το θεσουμε ετσι δεν ειναι καν απαραιτητος, για ολα τα ειδη γινεται μεγαλη διαφημιση και προωθηση, ενηλικες και ωριμοι ειμαστε με δυνατοτητα επιλογης, ετσι θελω να πιστευω...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ πάντως στη Ζανζιβάρη δοκίμασα τον αφρικανικό τους καφέ ο οποίος είναι σαν τον γαλλικό με πολύ λεπτούς κόκκους αλλά θυμίζει στη γεύση τόσο πολύ τον φραπέ και το ιδιαίτερο σ'αυτόν είναι ότι χτυπιέται κανονικά στη φραπιέρα οπότε είσαι χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά μεν αλλά την αίσθηση του φραπέ δεν την χάνεις με τίποτε!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
αννυ αν ηταν θεμα γουστου και γευσης τοτε δεν θα πουλουσαν τη σκονη σε πεντακιλες συσκευασιες...γιατι οταν εγω σου αντιπαραθετω μια χουφτα ψημενων κοκκων καφε ο οποιος μεσα απο μια διαδικασια αλεσης και αποσταξης γινει σε λιγα λεπτα ο καφες σου και απο την αλλη μια σκονη που ΔΕΝ ειναι καφες και με ενα χτυπημα στη φραπιερα γινεται καφες και τα δοκιμαζεις,θα δεχτω να σου αρεσει το δευτερο αλλα θα ξερεις οτι αυτο που πινεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θα μπορουσες να πιεις και ποιοτικα και γευστικα(αν μειλαμε για ΚΑΦΕ)ειναι καλυτερο..βεβαια οι περισσοτεροι πεισματικα αρνουνται να δοκιμασουν κατι αλλο το οποιο οχι μονο δεν βλαπτει την υγεια αλλα ειναι και πολυ ωφελιμο...συμφωνω εκατο τοις εκατο για αυτα τα ροφηματα(ο θεος να τα κανει..!) τυπου -τσινο τα οποια ειναι αναξια σχολιασμου...

Όταν ξεκίνησα να πίνω καφέ κάπου στα πρώτα χρόνια της εφηβείας, "κυκλοφορούσε" μόνο ο ελληνικός και ο νες καφέ. Ο ελληνικός δε μου άρεσε ποτέ.
Μετά από κάποια χρόνια που άρχισε να κυκλοφορεί ο καφές φίλτρου, ο εσπρέσσο και ο καπουτσίνο τους δέχθηκα και τους δοκίμασα. Μάλιστα ήμουν η μοναδική στις τότε παρέες μου που αγόρασα διπλή μηχανή της krups (παρεμπιπτόντως την έχω ακόμα) για να απολαμβάνω τον καπουτσίνο μου και να κερνάω τους φίλους μου.

Όμως κακά τα ψέμματα... Ένα καλό φραπεδάκι είναι ακόμα όλα τα λεφτά!!!! :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ανακαλυψα και μια φωτογραφια με ολη την ιεροτελεστια οταν πιναμε βιετναμεζικο καφε.

Μετα την αποσταξη οσοι ηθελαν παγωμενο τον αδειαζαν στα ποτηρια με τα παγακια.

Καταπληκτικος ειτε ζεστος ειτε παγωμενος.!!!:D
 

Attachments

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
φαινεται πως αν και ειμαι απο τη λεγομενη"φραπεδουπολη"(θεσσαλονικη) ειμαι απο τους λιγους που δεν τους αρεσει...;)σε αυτο που συμφωνω και δεν αλλαζει ειναι στην χρηστικοτητα του φραπε,στην ευκολια να το βρεις και να το φτιαξεις(ενα φιλαρακι μου δουλευει μαρμαρας και μου λεει το αυτονοητο,οτι που να βρω στην οικοδομη πρωινιατικα ποιοτητα στον καφε??σπαστο και οπως να ναι..:))ναι η αληθεια ειναι αυτη..δεν μπορεις να πιεις εναν αξιολογο τουλαχιστον εσπρεσσο σπιτι σου,οπως θα τον επινες απο μια επαγγελματικη μηχανη..:roll:αλλα και το φρεντο ελληνικη πατεντα δεν ειναι??οποτε εχει να κανει με τις συνηθειες μας και το ποσες ωρες καθομαστε σε μια καφετερια..:lol::lol:..
παντως δεν πουλαω μηχανες εσπρεσσο:lol::lol::lol:(αν και δεν ειναι τοσο ακριβες οσο πριν λιγα χρονια)μη νομιζει και κανεις οτι παω να βρω πελατες..:)..
αλλα κλεινοντας θα πω οτι οσοι εχουν κοψει το φραπε αισθανονται αλλοι ανθρωποι(ουτε στομαχια σε πονουν,ουτε κεφαλια,ουτε νευρα εχεις..)οποτε μια βδομαδα δοκιμη ισως σας πεισει.......;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ετσι για την ιστορια μια καλη σπιτικη μηχανη για εσπρεσο κανει γυρω στα 160 ευρω , δεν ειναι πια και τοσο ακριβη .

Συμφωνω με το Γιωργο ,αν και μια στο τοσο πινω φραπε , δεν τον θεωρω καφε .
Ροφημα που με ευχαριστει η γευση του και με αφυπνιζει αν νυσταζω ναι ,αλλά κακα τα ψεματα καφες δεν ειναι .
Χημικη ενωση με πολυ ποσοτητα καφεινης που φτειαχτηκε για ωρα αναγκης σε μερη που ειναι δυσκολο να φτειαξεις αληθινο καφε.

Αλλο να μας αρεσει ,αλλά να ξερουμε και τι πινουμε ....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ παίρνω καφέ μόνο όταν πρτέπει να δικαιολογήσω την παρουσία μου σε κάποιο καφέ. Π.χ τώρα που βλέπω το Ελλάδα-Τουρκία στο fumadores club....
ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑ.... τον έχυσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom