Και ο καφες ειναι ταξιδι!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ταυλανδη πριν απο λιγες μερες στο Koh Phangan και η πινακιδα στο μπαρακι του ξενοδοχειου μας. Προσεξτε την τριτη στηλη..Frappe!
aimg688.imageshack.us_img688_33_dscn0916v.jpg

Παρηγγειλα εναν φραπε με μια μπαλα παγωτο και ηταν τελειος! Ηρθε σε ποτηρι με το απαραιτητο ντεκορ..το λουλουδι της Ταυλανδης :D
aimg803.imageshack.us_img803_7527_zoi2176.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βρήκα το τόπικ που μου ταιριάζει :) Coffee addicted του κόσμου ενωθείτε !
Όταν μιλάω για καφέ , μιλώ πάντα για ζεστό και ποτέ φραπέ/νες. Εχω μεγάλο βίτσιο με τον καφέ. Δε δέχομαι λιγότερο από το τέλειο. Άπειρες φορές τον έχω επιστρέψει για να μου τον φτάξουν. Άλλη μούρλα είναι να μου τον σερβίρουν σε κατάλληλο φλιτζάνι. Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε :)
Τον πιο ωραίο cappuccino της ζωής μου τον ήπια μετά από ξενύχτι με μια Ιταλίδα φίλη, στα φοιτιτικά μας χρόνια. Ξυπνήσαμε το πρωί και μου φτιαξε καφέ από καφετιέρα Mokka Bialetti , διπλό και το αφρόγαλα το χτύπησε μόνη της. Ήταν κεραυνοβόλος έρωτας η επαφή μου με τον καφέ. Προηγουμένως δεν έπινα, διότι είμαι και Θεσσαλονικιά και εδώ μόνο φραπέ βρίσκεις! Τότε, προ 10ετίας δηλαδή, και καπουτσίνο να παραγγέλναμε , χάλια μας τον έκαναν. Πια έχουν βελτιωθεί τα πράματα, μάθανε και τον latte.
Πολύ ωραίο καφέ πέρα από την Ιταλία, στο εξωτερικό έχω πιει και στην Ισπανία. Μεγάλο πρόβλημα ο καφές στο Παρίσι, ως επί τω πλείστον μηχανής, ο cafe au lait απελπισία, ο cappuccino πανάκριβος και στοιχειώδης.
Επίσης, έχω πιει καφέ και από τα χεράκια μιας Κινέζας με την οποία μοιραζόμαστε την ίδια τρέλλα. Η καφετιέρα της ήταν περίεργη, άλεθε η ίδια τον καφέ και έβραζε νερό, όλα αυτά σε λιλιπούτεια σκεύη !
asphotos_c.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_snc6_7268_531658053544277_981333295_n.jpg


Στη Θεσσαλονίκη μεγάλη είσοδο έχουν κάνει τα λαρισαικά Μικέλ και έχουν πολύ καλή ποιότητα καφέ. Κυριολεκτικά δε πέφτει καρφίτσα.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
μετα απο πολυ καιρο σας ξαναβρισκω,ευχομαι να εισατε ολοι καλα!:)
θελω να μοιραστω μαζι σας την αποψη μου για το καφε,στη λεγομενη χωρα του καφε,στη Κολομβια,οπου πουθενα,μα πουθενα ρε παιδια,δεν ευχαριστηθηκα ενα καφε αξιοπρεπη τουλαχιστον :(
αν εξαιρεσω ενα μαγαζι στο Μεντεγιν και ενα στη Καρταχενα,τα υπολειπα με απογοητευσαν..βεβαια,σιγουρα στην υπαιθρο(δε τη γυρισα και πολυ η αληθεια ειναι..)θα υπαρχουν μερη οπου ''αποθεωνουν'' το εθνικο τους προιον και δεν το ''περιφρονουν'' οπως βλεπω στα τουριστικα μερη και οχι μονο..
Ιδιαιτερη εντυπωση μου εχει προκαλεσει το γεγονος οτι παραδεχονται πως αν και εχουν (και ειναι η αληθεια..)εναν πολυ καλο καφε σαν ποιοτητα ΔΕΝ τους ενδιαφερει ο τροπος παρασκευης,κατι που οδηγει μοιραια σε ενα κακο αποτελεσμα,αδικωντας οι ιδιοι τους εαυτους τους..:roll:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
μετα απο πολυ καιρο σας ξαναβρισκω,ευχομαι να εισατε ολοι καλα!:)
θελω να μοιραστω μαζι σας την αποψη μου για το καφε,στη λεγομενη χωρα του καφε,στη Κολομβια,οπου πουθενα,μα πουθενα ρε παιδια,δεν ευχαριστηθηκα ενα καφε αξιοπρεπη τουλαχιστον :(
αν εξαιρεσω ενα μαγαζι στο Μεντεγιν και ενα στη Καρταχενα,τα υπολειπα με απογοητευσαν..βεβαια,σιγουρα στην υπαιθρο(δε τη γυρισα και πολυ η αληθεια ειναι..)θα υπαρχουν μερη οπου ''αποθεωνουν'' το εθνικο τους προιον και δεν το ''περιφρονουν'' οπως βλεπω στα τουριστικα μερη και οχι μονο..
Ιδιαιτερη εντυπωση μου εχει προκαλεσει το γεγονος οτι παραδεχονται πως αν και εχουν (και ειναι η αληθεια..)εναν πολυ καλο καφε σαν ποιοτητα ΔΕΝ τους ενδιαφερει ο τροπος παρασκευης,κατι που οδηγει μοιραια σε ενα κακο αποτελεσμα,αδικωντας οι ιδιοι τους εαυτους τους..:roll:
Καλώς τον!! Εεε όντως αν δε μιλήσεις εσύ για καφέ ποιος θα μιλήσει! :clap:
Και για μένα ο καφές είναι αγάπη, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον απολαμβάνω όπως πρέπει - σκέτο ή το πολύ με λίγη ζάχαρη. Εκεί, επιμένω να το μετατρέπω σε πάστα, "κρύβοντας" και το καλύτερο χαρμάνι...:roll:
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αγαπάμε καφέ! Σε οτιδήποτε δόση και οτιδήποτε είδους χαχαχα!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
battered_suitcase said:
Καλώς τον!! Εεε όντως αν δε μιλήσεις εσύ για καφέ ποιος θα μιλήσει! :clap:
Και για μένα ο καφές είναι αγάπη, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον απολαμβάνω όπως πρέπει - σκέτο ή το πολύ με λίγη ζάχαρη. Εκεί, επιμένω να το μετατρέπω σε πάστα, "κρύβοντας" και το καλύτερο χαρμάνι...:roll:
+1. Φεύγει αρκετή ζάχαρη απο το βάζο με κάθε καφε...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
+1. Φεύγει αρκετή ζάχαρη απο το βάζο με κάθε καφε...
Άσε! Κακή συνήθεια πάντως, αυτές τις μέρες είμαι σε προσπάθεια να αρχίσω το μέτριο καφέ...Χθες πήγε καλά, σήμερα το πρωί λύγισα :bleh:

Όντως πάντως καταστρέφουμε τους καλύτερους καφέδες έτσι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάλι σκέτο .
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
battered_suitcase said:
Άσε! Κακή συνήθεια πάντως, αυτές τις μέρες είμαι σε προσπάθεια να αρχίσω το μέτριο καφέ...Χθες πήγε καλά, σήμερα το πρωί λύγισα :bleh:

Όντως πάντως καταστρέφουμε τους καλύτερους καφέδες έτσι.
Εγω έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια που διήρκησε ίσα και δυο μέρες, αλλα τα παράτησα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καφές πάντα μα πάντα σκέτος προτιμώ να πιώ πετρέλαιο παρά καφέ έστω και με ένα κόκκο ζάχαρης... Ο φραπέ συγκαταλέγεται στα τοξικά απόβλητα που έριχνα στο στομάχι μου στο Λύκειο (αυτός και η ''ντραμπούκα'')...:D

Καταπληκτικό καφέ έχω πιεί στη Βενετία αλλά ο καφές από ταξίδια που αναπολώ είναι σε ένα σπίτι στην Ιορδανία και ένας καφές στην παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ όταν είχε αδειάσει από τις ορδές των επισκεπτών και οι δύο ήταν με κάρδαμο.

Τραγικότερη εμπειρία αλλά δε βάζω μυαλό (καφεϊνη addicted γαρ) είναι το νερόπλυμα στα αεροπλάνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.126
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μεγάλο πρόβλημα ο καφές στο Παρίσι, ως επί τω πλείστον μηχανής, ο cafe au lait απελπισία, ο cappuccino πανάκριβος και στοιχειώδης.
Και που να πιεις φραπε ή φρεντο. Ακομα και να τον πετυχουν καπως τον προσφερουν χωρις καλαμακι.

Ας δουμε λιγακι τα συνηθισμενα ειδη καφε στο Παρισι:

Πρωτος καφες της μερας ειναι για πολλους Γαλλους ο cafe au lait ή ocafe creme. Που στην ουσια ειναι εσπρεσσο με αφρογαλα ο πρωτος και με ζεστο γαλα ο δευτερος, που συνηθως ερχονται χωρια. Σερβιρονται σε μεγαλο φλιτζανι και συμπληρωνεις με αφρογαλα ή γαλα. Αρκετοι τον βαζουν σε μικρα μπολ σουπας προσθετουν δημητριακα και τα τρων με το κουταλι. Ο cafe au lait δεν πινετε μετα το πρωι.

Ο cafe noir ή cafe expresso ειναι ο εσπρεσσο, τον οποιο μπορειτε να ζητησετε και απλως ως cafe.

Αν θελετε και λιγο γαλα ζητηστε cafe noisette.

Φυσικα υπαρχει ο double expresso (διπλος εσπρεσσο) και ο cafe serre, ο οποιος ειναι εσπρεσσο σε μιση ποσοτητα νερου αλλα και ο cafe allonge, που ειναι εσπρεσσο σε διπλασια ποσοτητα νερου ή σου φερνουν ενα κανατακι με ζεστο νερο για να προσθεσεις οσο θες.

Τον καφε φιλτρου θα τον βρειτε ως cafe americain (οι Γαλλοι δεν γνωριζουν τι σημαινει γαλλικος καφες), ειναι ομως λιγο διαφορετικος απο τον φιλτρου που ξερουμε. Περισσοτερο μοιαζει με τον καφε που δινουν στο πρωινο των ξενοδοχειων.

Deca ή faux παραγγελνουν οσοι θελουν ντεκαφεινε.

Βεβαιως cappuccino, ο οποιος πινετε μεχρι το απογευμα (πριν το βραδινο που ξεκινα στις 7) και προσφερετε συνηθως με σαντιγη. Μην ζητησετε cappuccino μετα το βραδινο.

Ο μοναδικος κρυος καφες, που δεν εχει και μεγαλη περαση παρα μονο απο ελαχιστους το καλοκαιρι ειναι ο cafe glace, που ειναι παγωμενος εσπρεσσο.

Frappe θα βρειτε στους καταλογους αρκετων μαγαζιων, αλλα μαλλον σαν διακοσμητικο τον εχουν. Οι περισσοτεροι νομιζω δεν εχουν καν ιδεα πως γινεται.

Οι καφεδες συνηθως ερχονται σκετοι με τη συνοδεια ζαχαρης σε κυβους. Εξαιρετικα σπανια προσφερεται καποιο μικρο σοκολατακι ή μπισκοτακι (το πολυ στο μεγεθος του ενος ευρω). Τα περισσοτερα μαγαζια σερβιρουν και νερο αλλα σε ποτηρι μεγεθους ρετσινας...κι οπως ειπα και παραπανω κανενας κρυος καφες δεν σερβιρεται με καλαμακι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom