Καμπότζη Καμπότζη όνομα και πράμα

armoutidis kostas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβια
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια, Περου
Καμποτζη ονομα και πραμα... Ενα πρωινο, που λεει και το τραγουδι, περναω εξω απο ενα ταξιδιωτικο γραφειο (γνωστο και μη εξαιρεταιο,αυτην που το χει την λενε και τρελη χαιδευτικα) και πεφτει το ματι μου σε κατι φωτο με την τρελη και φοντο κατι απιστευτα αρχαια κτισματα και φανταστικα εξωτικα τοπια.Εγω μη δω κοκοφοινικα και ζουγκλα ξυπναει το ταξιδιαρικο μου.Μπαινω μεσα λοιπον και ...να σου η τρελογκα φατσα μοστρα να με εξυπερετησει.Της λεω ''θελω να παω στο μερος που δειχνει η φωτο στο τζαμι,ποιο μερος ειναι?''.Αγορι μου,μου λεει κατσε να δεις τι πακετο θα σου κανω,θα πας το ταξιδι της ζωης σου.Αμαν αυτη ειναι εξειδικευμενη σκεφτηκα,εδω ειμαστε.Μια λεξη θα σου πω,μου λεει... ''ΚΑΜΠΟΤΖΗ''.Και στα αυτια μου ακουστηκε σε αργη κινηση για να τ απολαυσω.Ειναι το ''Σι Εμ Ριπ'' εκει που γυρισε στην ζουγλα με τους ναους η Αντζελινα το Λαρα Κροφτ.Καλα εμενα η Λαρα δεν μου ειπε τιποτα αλλα το μερος ηταν καταπληκτικο.''Και για πες λεπτομερειες'' της λεω και αρχιζει μια περιγραφη θανατου:''Θα φτασετε Καμποτζη και θα σας περιμενει μια λιμουζινα που θα σας μεταφερει σε εξαστερο hotel'' ...ΟΠΑ! Σε εξαστερο την ρωταω?Σαν εξασφαιρο μου ακουστηκε.''Εγω μεχρι πενταστερο ξερω'' (για τους θνητους τουλαχιστον).ΟΧΙ μου λεει κοφτα...ειναι πενταστερο αλλα με αιγλη εξαστερου.''Τι λεει ρε το ατομο'' σκεφτηκα πως δεν την ειχα ανακαλυψει νωριτερα την τυπισσα,τι επεισοδια ταξιδιωτικα εχω χασει.:Και συνεχιζει ''Τις επομενες δυο μερες θα σας πανε με την λιμουζινα σε ολα τα αξιοθεατα και τους ναους, και αφου δειτε ολα τα τοπικα εθιμα πεταγεστε και μια βορεια Ταυλανδη στο νησι Koh Chang για relax''.''Σιγα γιααα relax'' της λεω,πως θα παμε β.Ταυλανδη και ποσο θα κοστισει?ΓΕΛΑΕΙ...''Θα πατε οδικως με την λιμουζινα διασχιζοντας την Καμποτζη που ειναι μια ευθεια ασφαλτοστρωμενη με πολυ ωραια φυση και σε τρεις ωριτσες θα ειστε στα συνορα με Ταυλανδη και θα σας περιμενει ατομο εκει.Οσο για το κοστος κατι λιγα επιπλεον.ΑΞΙΖΕΙ'' μου λεει.Για να μην πολυλογω τα βρηκαμε και ενθουσιασμενος αρχισα να ετοιμαζομαι για χλιδατη περιπετεια.Μερικες μερες πριν την αναχωρηση χτυπαει το τηλ μου και η τρελη απο την αλλη ακρη της γραμμης μου λεει γρηγορα και αλαφιασμενα πως ετυχε ενα απροοπτο και για λογους 'σκοτεινους' επρεπε να πληρωσω επιβαρυνση 250 ευρω.Με τα πολλα και ακαταλαβιστικα που μου λεγε και για να μην χαλασω την ζαχαρενια μου συμφωνησα.Και.... προσγειωνομαστε Καμποτζη.Ερχεται ενας τυπος μισο πλυμενος ,γιατι εκει ολα μισο ειναι και μου λεει ειμαι ο ξεναγος σας.Οκ μιστερ ακολουθαμε του λεω μετα τις συστασεις και...ΩΩΩ βλεπω την λιμο.Η λιμουζινα ηταν ενα κλουβακι WV σαν αυτο που πουλανε καρπουζια στην ελλαδα.''Κυριος'' του λεω ''λαθος εγινε εμεις ειμαστε για την λιμουζινα'' και ξεκαρδιζεται ο μισο κοστουμαρισμενος με την σαγιοναρα.Νατη μου λεει και αμεσως καταλαβα το μελλον μου το 'καρπουζιακο'.''Δεν γ***εις'' λεω ''φτωχοι ειναι τι λιμουζινα ηθελα και γω'' και αρχισα να χαλαρωνω.Παμε στο ξενοδοχειο και φτανουμε σε ενα τροπικο παραδεισο με τα παντα να ειναι στην εντελεια.Παμε για chek in στη ρεσεψιον και ...δεν υπαρχουμε πουθενα.Ρε αμαν.Στην αλλα ακρη της γης και δεν υπαρχουμε?.Με τα πολλα ανακαλυπτουμε οτι η τρελη εκανε συνεννοηση μπουζουκι και δεν εκλεισε το δωματιο εκει αλλα καπου αλλου.Σε εξαστερο με αιγλη τεσσαρων...τυριων.Τετοια ωρα τετοια λογια και μετα απο πολυ ακαταλαβιστικο διαλογο και εξτρα επιβαρυνση μας τακτοποιησαν,στην κυριολεξια.Δεν βαριεσαι περιπετεια λεω ζουμε και το κεφι ξαναγυρισε στην ατμοσφαιρα.Αφου μας γυρισαν τις επομενες δυο μερες και ηταν ολα μια χαρα ηρθε η ωρα να διασχισουμε την Καμποτζη για συνορα προς Ταυλανδη.Ασφαλτοστρωμενος και μια ευθεια ο δρομος ειπε η τρελη και ο δρομος ηταν λασποχωματοδρομος του θανατα με στροφες και πεντε ωρες ολο λακουβαρες.Αν ημασταν σε σεικερ και μας χτυπουσαν να κανουμε αφρο πιο λιγο τρανταγμα θα τρωγαμε επι τεσσερις ωρες.Καποια στιγμη στο δυωρο της διαδρομης κατουρηθηκαμε και ειπαμε του οδηγου να σταματησει σε τουαλετα.Α ο ξεναγος δεν ηρθε και ημασταν μονο με τον οδηγο που ηξερε τον δρομο αλλα απο αγγλικα τιποτα.Τουαλετα ζητησαμε ,για παγωτο μας πηγε.Ρε πατριωτη του λεω και κανω την αναλογη χειρονομια 'ΚΑΤΟΥΡΙΟΜΑΣΤΕΕΕΕΕ'.Αφου καταλαβε με χιλια ζορια και λιγο πριν τα κανουμε πανω μας,μας παει σε ενα δημοσιο ουρητηριο φτιαγμενο απο ξυλινα παραπηγματα και μια καμποτζιανη γρια ,κοτσανατη ομως ,που επαιρνε τα κατουροδιοδια να κανουμε την αναγκη μας δια φιλοδορηματος υποχρεωτικου.Παω τουαλετα και με πιανουν τα γελια.Το νερο στην τρυπα (οχι λεκανη βεβαια) το εριχνες με την κολοκυθα σαν κατι παλιες ταινιες με τον Τσακι Τσαν.Ξεκινησαμε ξαλαφρωμενοι και αισιοδοξοι για την υπολοιπη διαδρομη-ντοκυμαντερ.Αφου φτασαμε μας κλεψανε και οι τελωνιακοι με κατι ανυπαρκτους αλλα υποχρεωτικους φορους τελωνειου και περασαμε στην Ταυλανδη.Τελος καλο ολα καλα και η πλακα ειναι οτι ειχε δικιο η τρελη'Το ταξιδι της ζωης μου'.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Της λεω ''θελω να παω στο μερος που δειχνει η φωτο στο τζαμι,ποιο μερος ειναι?''.Αγορι μου,μου λεει κατσε να δεις τι πακετο θα σου κανω,θα πας το ταξιδι της ζωης σου.
Tέτοιους πελάτες θα ήθελα αν άνοιγα ποτέ ταξιδιωτικό γραφείο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.381
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σα να την έχω μπροστά μου αυτή που στα'πε :)
Θεσσαλονίκη, έτσι;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. παντα με χιουμορ εσυ.:p.εγω αντιθετως θα ειχα φερει τα πανω κατω στη θεα του καρπουζαδικου αν και η καταληξη θαταν η ιδια, δηλαδη το καρπουζαδικο, αλλα οχι να πεσω να το αποδεχτω ετσι χωρις καυγα!!!!!!:haha:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλά η τρελή είναι τρελή με τα όλα της, όχι αστεία. Το πρακτορείο είναι γεμάτο με φωτογραφίες με την ίδια σε ποικίλες πόζες σε διάφορα αξιοθέατα και καρδουλίτσες, λουλουδάκια, πεταλουδίτσες. Στο ίδιο στυλ είναι και τα διαφημιστικά που έχει στο πρακτορείο. Το καλύτερο βέβαια είναι να την πετύχεις σε κάτι εκθέσεις, με περίπτερο διακοσμημένο με όλα τα παραπάνω και την ίδια ντυμένη (και βαμμένη) με στολές από Ινδία, Ταϊλάνδη και άλλα…..μιλάμε για εμπειρία.

Και ευχαριστούμε για την ιστορία!!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μπραβο για την καλη διαθεση... Τι να πω; Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Καλα , δεν το πιστευω!Γιναν αληθεια ολα αυτα κι εσυ τοσο χαλαρος;Μπραβο!Πες μας ομως και τι εγινε μετα.Τι ειχε να πει η τυπισσα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Νάσαι καλά άνθρωπέ μου ..με έκανες και γέλασα πολύ ...ειδικά εκεί στο "ΚΑΤΟΥΡΙΟΜΑΣΤΕΕΕΕΕ" λύθηκα στο γέλιο......:haha::haha:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
η τύπισσα είναι ξανθιά έτσιιιι;;;;; μεγάλη ιστορία στη Θεσ/νίκη.. Πολύ έξυπνη η αφήγηση σου αλλά γιατί μας γειώνεις τόσο απότομα.. Πες λίγα για το Ko Chang..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom