Κατέβα στη Μυλοκοπή, στη Σκαλωσιά Στραβά να βγεις!!!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και εξηγούμαι. Μυλοκοπή, Σκαλωσιά και Στραβά δεν είναι τίποτα άλλο από τοπωνύμια και παραλίες πολύ κοντά στην Αθήνα. Μέχρι εχθές το μεσημέρι δεν τα είχα ακούσει ποτέ, όπως φαντάζομαι και η πλειοψηφία των Αθηναίων.
Όλα ξεκίνησαν όταν αποφασίσαμε να πάμε για το πρώτο μπάνιο της χρονιάς. Η πρόβλεψη της ΕΜΥ, που επαληθεύτηκε, δεν ήταν και πολύ αισιόδοξη. Συννεφιά και ένα αεράκι που τσίμπαγε. Έτσι η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία δεν σε προδιέθετε για μπάνιο. Βόλτα λοιπόν και αν προέκυπτε διάθεση για μπάνιο κάναμε και καμιά βουτιά. Καθημερινή νωρίς το μεσημέρι, σε άδειους δρόμους αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά αλλά και κάπως άγνωστα (για μένα τελείως). Η Μίνα, που συνήθως είναι αυτή που συστήνει τα μέρη στην παρέα θυμήθηκε που πριν από χρόνια πήγαν σε κάποιες άγνωστες και ερημικές παραλίες στο Στερεοελλαδίτικο κομμάτι του νομού Κορινθίας που βρέχεται από την ανατολική πλευρά του Κορινθιακού κόλπου, στην περιοχή της Περαχώρας Λουτρακίου. Το Touring του 2000 κατέβηκε από την βιβλιοθήκη και με αυτό πολύτιμο οδηγό ξεκινήσαμε.
Αθήνα, Λουτράκι και πήραμε το δρόμο για Περαχώρα και Λίμνη Ηραίου. Στη διασταύρωση της Περαχώρας στρίψαμε αριστερά για Λίμνη Ηραίου. Λίγο πιο κάτω πήραμε τον δεξιό ασφαλτόδρομο για Σκαλωσιά και Στραβά (εμείς καλά αρμενίζαμε!!). Σύμφωνα με το πρόχειρο πρόγραμμα θα πηγαίναμε πρώτα στη Μυλοκοπή και μετά Σκαλωσιά και θα συνεχίζαμε. Περίπου 4 χμ. ασφάλτου έπρεπε να στρίψουμε αριστερά αλλά πινακίδα για Μυλοκοπή δεν είδαμε. Έτσι συνεχίσαμε, περάσαμε την ασφάλτινη διασταύρωση για Λάκκα Ζέζα και λίγο μετά στρίψαμε στην ασφάλτινη διασταύρωση που η πινακίδα έλεγε Σκαλωσιά. Η άσφαλτος φτάνει μέχρι το χωριό και σε μια διχάλα πήραμε την αριστερή χωμάτινη διαδρομή που έδειχνε η διφορούμενης κατεύθυνσης πινακίδα «προς παραλία». Λιγότερο από 1 χμ φτάσαμε σε ένα σημείο πάνω ακριβώς από την πολύ όμορφη παραλία. Εκεί υπάρχει πινακίδα που προειδοποιεί τα απλά Ι.Χ. να μην κατέβουν τον πολύ άσχημο και πολύ απότομο κατήφορο. Υπάρχει σκάλα με 52 μεγάλα πλακόστρωτα πλατύσκαλα. Εμείς κατεβήκαμε μιας και ήμασταν με 4Χ4. Πάνω από την παραλία με το πολύ ψιλό βοτσαλάκι και τα πεντακάθαρα νερά ήταν γεμάτος ο τόπος με ανθισμένα αμάραντα. Μόνο ένας άνθρωπος περίμενε ένα ψαροκάϊκο να του φέρει ψάρια και εν τω μεταξύ έριξε και μια βουτιά. Εμείς θέλαμε να πάμε να βρούμε τη Μυλοκοπή και έτσι αφού πήραμε τις πληροφορίες που θέλαμε γυρίσαμε στην άσφαλτο και γυρνώντας προς τα πίσω (προς Λουτράκι) για 3 χμ. ψάξαμε τη διασταύρωση για τον προορισμό μας. Με δυσκολία και πολύ αμφιβολία μέσα μας βρήκαμε και στρίψαμε στο χωματόδρομο που φεύγει διαγώνια Ήμασταν περίπου στο 4ο χμ. από τη διασταύρωση για Λίμνη Ηραίου αριστερά και Σκαλωσιά δεξιά. Θέλει πολύ προσοχή γιατί δεν υπάρχει καμιά πινακίδα. Το μόνο σημάδι που βάλαμε ήταν ακριβώς δεξιά απέναντι από το χωματόδρομο η μικρή διαφημιστική πινακίδα για αναψυκτήριο με χιλιομετρική ένδειξη 6 χμ. Όπως πολλά καλά πράγματα για να τα απολαύσεις θα δυσκολευτείς από λίγο ως πολύ έτσι και εδώ ο δρόμος δεν είναι από αυτούς που θα λέγαμε καλούς. Σε ορισμένα σημεία θέλει πολύ προσοχή γιατί τα νεροφαγώματα δεν αστειεύονται. Ευτυχώς το 4Χ4 μας έβγαλε άνετα. Μετά από περίπου 3 χμ. φτάσαμε σε παραθεριστικό οικισμό και αφού τον περάσαμε μετά από λίγο φάνηκε η παραλία. Πιο σωστά η διπλή παραλία. Γύρω πευκοδάσος που έτσι κι αλλιώς μας συνόδευε σε όλη τη διαδρομή που φτάνει μέχρι την παραλία και πολλά κάθετα βράχια στην ακτή. Στη βάση τους φαίνονται πολλές θαλάσσιες σπηλιές και φαντάζομαι ότι θα είναι ο παράδεισος για ψαροντουφεκάδες (δεν ασχολούμαι με το σπορ). Ανάμεσα στα βράχια δύο μικροί κόλποι. Ο πρώτος στο μεγαλύτερο μέρος του αμμουδερός, ο άλλος με πλάκες, δύσκολος στην πρόσβασή του. Ανάμεσά τους μια γλώσσα άμμου στην άκρη της οποίας δύο μεγάλα βράχια με φαγωμένα ριζά από το κύμα, σα φρουροί της περιοχής. Φυσικά ούτε ψυχή. Με πολύ σκέψη λόγω του συννεφιασμένου ουρανού αποφάσισα μόνο εγώ να πέσω Ομολογουμένως πολύ κρύα τα νερά. Μετά από λίγο όμως το συνήθιζες και η απόλαυση ήταν πραγματικά πολύ μεγάλη. Η Μίνα ζήλεψε και έπεσε κι αυτή. Οι άλλοι δύο της παρέας όμως όχι. Εν τω μεταξύ είχε περάσει για τα καλά η ώρα και η πείνα έκανε τα στομάχια μας να διαμαρτύρονται έντονα. Μαγαζί στην παραλία της Μυλοκοπής αλλά και της Σκαλωσιάς ούτε για αστείο. Στο Touring έγραφε ότι η μοναδική ταβερνούλα της περιοχής είναι στα Στραβά. Ανεβήκαμε στην άσφαλτο και περίπου 5 χμ. μετά ο δρόμος τελειώνει στο μικρό λιμανάκι Στραβά. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και η ταβέρνα ήταν κλειστή. Πήραμε τον πολύ καλό χωματόδρομο 6 χμ. και φτάσαμε στο Σχοίνο, στην παραλία του οποίου υπάρχουν 4-5 ψαροταβέρνες. Φάγαμε τα Ω3 μας και το σούρουπο μέσω Αλεποχωρίου και Μεγάρων γυρίσαμε στην Αθήνα.
Υπέροχα τοπία, αρκετά άγνωστα και πολύ κοντά στην Αθήνα. Βέβαια φαντάζομαι ότι τα Σαββατοκύριακα του καλοκαιριού και σε αυτά θα έχει αρκετό κόσμο αλλά δε νομίζω το κακό που γίνεται στις άλλες γνωστές παραλίες.

Φώτο: Μυλοκοπή
Υπάρχουν κι άλλες στην Gallery εδώ
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Κι εσυ παλι, με το που το ανακαλυψες, ειναι αναγκη να το "καρφωσεις"?
Με τα δοντια την κραταμε την περιοχη ψιλοαγνωστη, δεν υπαρχουν και πολλες.
Κρυβε λογια...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πίστεψέ με, πριν γράψω την ιστορία με προβλημάτισε αυτό αλλά:
1. Οι φίλοι που ψάχνουν σε αυτό το φόρουμ δεν νομίζω οτι στην πλειοψηφία τους θα έκαναν ζημιά εκεί που θα πήγαιναν και συνεπώς αξίζει όλοι να μαθαίνουμε για τα κρυφά μπιζού της γειτονιάς μας και
2. Η "σκόπιμη" κατα τη γνώμη μου έλλειψη πινακίδων αλλά και ο χωματόδρομος είναι οι "καλύτεροι" τρόποι για να κρατηθεί μακρυά ο κόσμος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία ιστορία Δήμο, ευχαριστούμε.

Από σήμερα προβάλλεται και στην πρώτη σελίδα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δήμο, σε ευχαριστώ για την περιγραφή σου.
Πάντα ψάχνουμε οι εγκλωβισμένοι για ένα παράδεισο
Μας τον προσέφερες.
Θα τον φυλάξουμε ως κόρη οφθαλμού....
 

keepgoin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Απαντηση προς τον τυπο που δημοσιευσε το αρθρο

Καλησπερα σας,
εγω με την σειρα μου θελω να γιουχαρω τον δημο για αυτα που εγραψε. Πολυ απλα θα σας εξηγισω γιατι. Βρηκα τυχαια τις παραλιες που περιγραφει πριν ενα μηνα και ειπα οτι υπαρχει και ενα μερος (οχι τοσο προσβασιμο) αλλα που ειναι μακρια απο τους καφρους που πηγαινουν σε αλλες παραλιες κοσμικες. αλλα τσουπ βδομαδα με τι βδομαδα ολο και περισοτερος κοσμος τα σ/κ. Ετσι ψαχνωντας για βοηθεια (ενας φιλος που ειχε κολλησει με το αυτοκινητο του) πριν καποιες μερες επεσε το ματι μου σε αυτο το φορουν. Και μετα σου λεει οτι θα την προσεξουν την παραλια και κουραφεξαλα. ηρθανε 40 ατομα την κυριακη αφησε ο καθενας απο ενα μπουκαλι ,τα καρπουζια τους , τα αποτσιγαρα και καποιοι αλλοι εξυπνοι 5 σακουλες με σκουπιδια ακριβως πανω απο την παραλια (λες και θα κατεβενε σκουπιδιαρικο εκει που μετα βιας παει το 4Χ4. Αλλα τι να κανουμε εμεις οι Ελληνες (αυτοι που τα κανουν) ειναι τοσο καφροι που ολοι οι δρομοι και οι παραλιες τους κανουν για εναν μεγαλο καδο.
Συγγνωμη κιολας αλλα αυτος που εγραψε το αρθρο ειναι μεγαλος.......
Και καλο θα ητανε να εβγαινε απο τα ποστς για να μην γινουν και 2-3 παρθενα μερη σκουπιδοτοποι.


Καντε κατι για τις παραλιες μας !!! ΟΧΙ αλλο σκουπιδι!!!!
Υ.Γ. Αφηστε και καμια παραλια για τους γυμνιστες....:roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το να μαθευτει μια παραλια ή ενα μερος ειναι απλα θεμα χρονου και το μονο που μας σωζει ειναι να αποκτησουμε επιτελους παιδεια και αγαπη για το περιβαλλον.
Καλυτερα να προσανατολιζομαστε σε παγιες λυσεις κανοντας την αρχη απο τον εαυτο μας και τις οικογενειες μας-παιδια μας.
Επισης τα σκουπιδια συνηθως ξεκινανε απο τη συμπεριφορα μας και τον τροπο που απευθυνομαστε στους αλλους πριν καταληξουν στην παραλια..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάιστα.

Κατ' εσένα λοιπόν, για το γεγονός ότι κάθε νεοέλληνας κάφρος πάει και αφήνει τα σκουπίδια και την καφρίλα του στις παραλίες, φταίει αυτός που έχει γράψει ένα άρθρο για να περιγράψει την ομορφιά της παραλίας.

Μήπως θέλεις να πάει να μαζέψει και ο ίδιος τα σκουπίδια; Πέστο μας αν είναι, να κανονίσουμε και ως site όλοι μαζί να πάμε να τα μαζέψουμε, επειδή ο μέσος έλληνας κάνει αυτό ακριβώς που κάνεις κι'εσύ τώρα, ρίχνει τις ευθύνες όπου του κατέβει. :mad:

Συγγνωμη κιολας αλλα αυτος που εγραψε το αρθρο ειναι μεγαλος.......
Η συγνώμη σου δε γίνεται δεκτή, και αν δεν αφαιρέσεις τέτοιες εκφράσεις από το μήνυμά σου θα υπάρξουν συνέπειες. Αν κάποιος εδώ οφείλει να ζητήσει συγνώμη, είσαι εσύ από τον αρθρογράφο.

Και καλο θα ητανε να εβγαινε απο τα ποστς για να μην γινουν και 2-3 παρθενα μερη σκουπιδοτοποι.
Καλό θα ήτανε ο νεοέλληνας να μάθει να φέρεται, είτε βρίσκεται σε παραλίες είτε σε forum.
 

satogun

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ντροπή στους ξεφτιλο-νεόκοπους τσιφλικάδες που νομίζουν ότι η δημόσια γη και οι όμορφες παραλίες είναι κτήμα της εξυπνακίστικης διάθεσής τους να κάνουν τους νεοφώτιστους εξερευνητές και της ρεμπελοπαρέας τους. Χρησιμοποιούν δε προσχηματικά τα σκουπίδια ως επιχείρημα λες και ο δικός τους πολιτισμός βγήκε μην πω καλύτερα.....
Αν δεν τους αρέσουν οι υπόλοιποι έλληνες να πάνε στο στρασβούργο να ζήσουνε (γιατί εκεί νομίζουν όλοι οι ψωρόβλαχοι ότι ανήκουν). Οι ίδιοι πριν 300-400 χρόνια συντηρούσαν το σκοταδισμό και έκαιγαν μάγισσες στην πυρά.
Μην ξεχάσουν να ευχηθούν να μην γυρίσουν και οι υπόλοιποι Αθηναίοι από τις διακοπές γιατί τους βολεύει η άδεια αθήνα του αυγούστου (σκουπίδια κίνηση κτλ. ξέρετε τώρα)
ΣΥΓΓΝΩΜΗ για το ξέσπασμα και συγχαρητήρια για το φίλο που με γλαφυρό τρόπο έδωσε την υπέροχη περιγραφή. Δεν έχω πάει ακόμη αλλά τις παραλίες τις γνωρίζω φωτογραφικά γιατί έψαξα χάρτες, google maps (συγχαρητήρια στους φίλους που παρέθεσαν τις φωτογραφίες), φωτογραφίες από γραφεία real estate που έχουν οικόπεδα στην περιοχή κτλ.
 

surabagia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κεντρικη ευρωπη
Ταξίδι-Όνειρο
ζακοπανε-τατρα
μη πυροβολιται τον πιανιστα
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
καθε σαββατοκυριακο πηγαινω λουτρακι και δεν εχω αξιωθει ακομα να παω σε καποια απ'αυτες τις παραλιες!βλεπετε δεν εχω και μεταφορικο μεσο....το ταξι θα με γδαρει!!!!!
 

eugenia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
μυλοκοπη

καλησπερα! παρακολουθησα τυχαια την διαφωνία σας περι του θέματος κ μπορώ να πω ότι ήταν ο λόγος που με προέτρεψε να γίνω μέλος. η μυλοκοπή είναι το σπίτι μου (ετσι το θεωρώ εγώ) από το 2002 που πρωτοπήγα, που ήταν πραγματικά παραδεισος γιατί απλά το ήξεραν ελάχιστοι ντόπιοι κ ελάχιστοι σαν εμένα που ψάχνονται. εκει μου γεννήθηκε η επιθυμία να κάνω πρώτη φορά ελεύθερο κάμπινγκ (γενικά τα΄έχω κάνει όλα εκει όλα τα σκ όλων των καλοκαιριών). το θέμα είναι ότι όσο περνάνε τα χρόνια όλο κ πιο χάλια γίνεται, έχω πάει κυριακή για μπάνιο κ δεν πέφτει καρφίτσα, έχω πάει πρωτομαγιά κ μέχρι κ σούβλες έχουν κατεβάσει στη παραλία, έχω μαζέψει το σκουπιδαριό του αιώνα απο τους αχαρακτήριστους που έρχονται μια φορά κ δεν τους ενδιαφέρει να επιστρέψουν, κ γενικότερα έχω αρχίσει κ ξενερώνω γιατί οκ τελικά δεν είναι σπίτι μου όπως νόμιζα, αλλά καλύτερα δεν θα ήταν καλύτερα να το βουλώναμε όλοι κ να μήν χάσουν την ομορφιά τους τα υπο εξαφάνιση παραδεισένια μέρη που ανακαλύπτουμε? λέω εγώ τώρα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom