Κινηματογραφική κουβέντα....

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή Μεξικό δεν είναι μόνο παραλίες, αρχαία μνημεία ή εμπόριο.

 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
γαλλικο σινεμα 4 ever!


Πρωτότυπη ταινία. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!!! Μια διόρθωση όμως...Δεν είναι γαλλικής παραγωγής αν και παίζουν κάποιοι Γάλλοι ηθοποιοί. Είναι Βελγικής παραγωγής!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"Steve Jobs":
Η ταινία αναφέρεται σε μιά περίοδο της ζωής του ιδρυτή της Apple.
Μέτρια,ρηχή,άνευρη,με πολύ πολύ εξειδικευμένους όρους γύρω από τα κομπιούτερ...προσπαθεί να αναδείξει και ένα κομμάτι της προσωπικής ζωής του πρωταγωνιστή πολύ επιφανειακά όμως και με αρκετά κενά.Το μόνο που μου άρεσε είναι ο κούκλος Φασμπέντερ στον πρωταγωνιστικό ρόλο που τον αποδίδει αρκετά καλά.

"Τhe Martian":..H διάσωση
Σκέτη απογοήτευση....βαρετή,καθόλου πειστική,όσο και να μ αρέσει ο Ματ Ντέιμοντ που τον θεωρώ ταλαντούχο ηθοποιό στο συγκεκριμένο έργο δεν μ έπεισε ..από περιέργεια και μόνο το είδα μέχρι τέλους...Και είναι και υποψήφιος για Όσκαρ μη χειρότερα

"Creed":
Μ αυτή την ταινία θα ξαναθυμηθείτε ...ολα τα Rocky..1,2 κλπ μόνο που εκεί ο Συλβέστερ Σταλόνε ήταν μέσα στο ρίνγκ ενώ στην συγκεκριμένη ταινία παίζει το ρόλο προπονητή.Η ταινία βλέπεται ευχάριστα,συναισθηματικά φορτισμένη,συγκινεί,δεν σου προσδίδει όμως κάτι καινούργιο...Ο Σταλόνε πάντως αρκετά καλός,(παραμορφωμένος στην όψη)καλύτερος απ ότι στις ..τότε ταινίες.

"Τhe Room":
Eνδιαφέρουσα αρκετά καλή ταινία, ψυχοπλακωτική βέβαια...και μόνο από το θέμα της προετοιμάζεσαι..Εγώ ξεκίνησα να την βλέπω χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται και στην αρχή ξαφνιάστηκα και άρχισα να βαριέμαι..αλλά σύντομα μπήκα στο νόημα και όσο προχωρούσε τόσο μου κέντριζε το ενδιαφέρον και ξεδιπλωνόταν η πλοκή της.
Καναδική νομίζω παραγωγή βασίζεται σε αληθινό γεγονός αλλά βάζει και μυθοπλαστικά στοιχεί.Αναφέρεται στην απαγωγή μιάς κοπέλας και στον εγκλεισμό της σε μιά αποθήκη από κάποιον και το μεγάλωμα του παιδιού της υπό αυτές τις συνθήκες ...Η νεαρή πρωταγωνίστρια Mπρί Λάρσον είναι φοβερή!αλλά ακόμα πιό φοβερή ερμηνεία είναι του εννιάχρονου αγοριού!!!!που υποδύεται τον εξάχρονο γιό της!!Ακρως φορτισμένη η ατμόσφαιρα του δωματίου στο οποίο μένουν οι δυό τους επί..χρόνια και που ουσιαστικά είναι ο μόνο κόσμος!που έχει γνωρίσει ο μικρός και άκρως φορτισμένη συναισθηματικά και η ατμόσφαιρα του πραγματικού κόσμου στον οποίο βγαίνουν κάποια στιγμή!!και καλούνται να ενταχθούν η μέν μητέρα να επανενταχθεί ο δε μικρός να ανακαλύψει!

"Τrumbo"
Την κατατάσσω στις καλύτερες! ταινίες που έχω δεί αυτή τη σεζόν
Σαν θέμα-σενάριο,σκηνοθεσία,ερμηνείες τα πάντα!
Με συγκίνησε πάρα πάρα πολύ!!!Ο Μπράιαν Κρανστον στον πρωταγωνιστικό ρόλο επάξια απειλεί τον Λεονάρντο στα όσκαρ Α ανδρικού ρόλου(αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα το πάρει ο Λεονάρντο φέτος..ειναι η χρονιά του χιχι).
Υποδύεται με μοναδικό τρόπο τον ταλαντούχο και διάσημο σεναριογράφο Τραμπο ο οποίος στη δεκαετία του 1940 μπήκε στη μαύρη λίστα των Αμερικανών(μαζί με άλλους εννέα ) λόγω πολιτικών πεποιθήσεων(κομμουνιστές) με τα συνεπακόλουθα της ..φυλακή κλπ
Στην ταινία ξεδιπλώνονται πολλές πτυχές του πρωταγωνιστή(αλλά και των συν αυτώ)..πίστη σε ιδανικά και ιδεολογίες,υπάρχουν όρια;;μέχρι πόσο μπορεί να αντέξει κάποιος να ακολουθεί τα πιστεύω του,το να έχει κάποιος πλούτη και αριστερές ιδέες και να τις υποστηρίζει μέχρι τελικής πτώσης έχει διαφορά σε σχέση με κάποιον άλλο που δεν έχει δεκάρα και τις υποστηρίζει η όχι;;
Εκτός των πολιτικών πεποιθήσεων βλέπουμε και τον άνθρωπο Τράμπο τον ταλαντούχο μεν σουπερ φιλόδοξο δε και τις εντάσεις μέσα στην οικογένεια του σαν αποτέλεσμα όοολων αυτών.
Δυνατό έργο με πολύ καλές ερμηνείες που περνάει μηνύματα και θέτει ερωτηματικά..αρκετά επίκαιρα παρ όλο που η ταινία αφορά δεκαετίες 40-50.
Δείτε την ταινία οοοολη,όταν αρχίσουν και πέφτουν οι τίτλοι τέλους ΜΗ φύγετε,δεν τελειώνει..στο τέλος τέλος δείχνει ένα απόσπασμα ομιλίας του Τραμπο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θέλω βοήθεια. Θέλω τον τίτλο αυτής της ταινίας. Είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας στην οποία όλοι οι κάτοικοι ζούσαν έγκλειστοι και υπό συνεχή επιτήρηση. Έτρωγαν συγκεκριμένα φαγητά σε συγκεκριμένες ποσότητες και κάθε μέρα τους μετρούσαν τις ενδείξεις στο αίμα με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Αν λοιπόν μια μέρα οι ενδείξεις δεν είναι καλές, τους απαγορεύουν να φάνε κάτι ή τους επιβάλουν να φάνε κάτι άλλο. Ζούνε σε κάτι σα σφαίρα κι απαγορεύεται να βγουν απο'κει γιατί (τους έχουν κάνει να πιστεύουν ότι) κινδυνεύουν. Επίσης απαγορεύεται να ερωτευθούν, καθώς και να έχουν μυστικές συζητήσεις. Και φορούν μάλλον ομοιόμορφα ρούχα που μοιάζουν λίγο με διαστημικά. Στην ταινία 2 νέοι όμως έλκονται και ο νέος αποφασίζει να βγει από τη σφαίρα. Αυτά τα λίγα. Αν ξέρει κάποιος ποια ταινία λέω ή αν έχει υπόψη του περισσότερες από μια ταινίες να τις ψάξω, ας μου πει τίτλο
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Θέλω βοήθεια. Θέλω τον τίτλο αυτής της ταινίας. Είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας στην οποία όλοι οι κάτοικοι ζούσαν έγκλειστοι και υπό συνεχή επιτήρηση. Έτρωγαν συγκεκριμένα φαγητά σε συγκεκριμένες ποσότητες και κάθε μέρα τους μετρούσαν τις ενδείξεις στο αίμα με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Αν λοιπόν μια μέρα οι ενδείξεις δεν είναι καλές, τους απαγορεύουν να φάνε κάτι ή τους επιβάλουν να φάνε κάτι άλλο. Ζούνε σε κάτι σα σφαίρα κι απαγορεύεται να βγουν απο'κει γιατί (τους έχουν κάνει να πιστεύουν ότι) κινδυνεύουν. Επίσης απαγορεύεται να ερωτευθούν, καθώς και να έχουν μυστικές συζητήσεις. Και φορούν μάλλον ομοιόμορφα ρούχα που μοιάζουν λίγο με διαστημικά. Στην ταινία 2 νέοι όμως έλκονται και ο νέος αποφασίζει να βγει από τη σφαίρα. Αυτά τα λίγα. Αν ξέρει κάποιος ποια ταινία λέω ή αν έχει υπόψη του περισσότερες από μια ταινίες να τις ψάξω, ας μου πει τίτλο
Μήπως εννοείς "Το Νησί" με τους Σκάρλετ Γιοχανσον και Γιουαν Μακ Γκρέγκορ;
http://www.imdb.com/title/tt0399201/
 
  • Like
Reactions: mel

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, το νησί είναι! Δε θυμόμουν για νησί, η σφαίρα μάλλον μου έμεινε επειδή ήταν εγκλωβισμένοι κι ακόμη θυμάμαι κάτι σα θόλο πάνω από τα κεφάλια τους. Ίσως αυτό ήταν ο χώρος/κτίσμα όπου έμεναν μόνο. Μερσί!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Δε ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, είδα πρόσφατα μια ενδιαφέρουσα ταινία ρωσικής προέλευσης, ονομάζεται 12 .
 
Last edited:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Θέλω βοήθεια. Θέλω τον τίτλο αυτής της ταινίας. Είναι μια ταινία επιστημονικής φαντασίας στην οποία όλοι οι κάτοικοι ζούσαν έγκλειστοι και υπό συνεχή επιτήρηση. Έτρωγαν συγκεκριμένα φαγητά σε συγκεκριμένες ποσότητες και κάθε μέρα τους μετρούσαν τις ενδείξεις στο αίμα με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Αν λοιπόν μια μέρα οι ενδείξεις δεν είναι καλές, τους απαγορεύουν να φάνε κάτι ή τους επιβάλουν να φάνε κάτι άλλο. Ζούνε σε κάτι σα σφαίρα κι απαγορεύεται να βγουν απο'κει γιατί (τους έχουν κάνει να πιστεύουν ότι) κινδυνεύουν. Επίσης απαγορεύεται να ερωτευθούν, καθώς και να έχουν μυστικές συζητήσεις. Και φορούν μάλλον ομοιόμορφα ρούχα που μοιάζουν λίγο με διαστημικά. Στην ταινία 2 νέοι όμως έλκονται και ο νέος αποφασίζει να βγει από τη σφαίρα. Αυτά τα λίγα. Αν ξέρει κάποιος ποια ταινία λέω ή αν έχει υπόψη του περισσότερες από μια ταινίες να τις ψάξω, ας μου πει τίτλο
μπηπως εννοείς αυτή? είναι σε μια πόλη κάτω απο θόλο κ.τλ που αναφέρεις :)
http://www.imdb.com/title/tt0435651/?ref_=fn_al_tt_1
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
όλοι οι κάτοικοι ζούσαν έγκλειστοι και υπό συνεχή επιτήρηση. Έτρωγαν συγκεκριμένα φαγητά σε συγκεκριμένες ποσότητες και κάθε μέρα τους μετρούσαν τις ενδείξεις στο αίμα με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Αν λοιπόν μια μέρα οι ενδείξεις δεν είναι καλές, τους απαγορεύουν να φάνε κάτι ή τους επιβάλουν να φάνε κάτι άλλο. Ζούνε σε κάτι σα σφαίρα κι απαγορεύεται να βγουν απο'κει γιατί (τους έχουν κάνει να πιστεύουν ότι) κινδυνεύουν. Επίσης απαγορεύεται να ερωτευθούν, καθώς και να έχουν μυστικές συζητήσεις
Ξέρω τρεις ταινίες σε συνέχεια μ' αυτή την υπόθεση, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα και ο τίτλος τους είναι: μνημόνιο ένα, δυο και τρία!!! κάτι ακούστηκε ότι σύντομα μπορεί να γυριστεί και το τέσσερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom