Κινηματογραφική κουβέντα....

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Χρόνια είχα αυτη την απορία ειδικα σε ταινιες οπως αυτή που λέτε .
Μέχρι που διαβασα μία αναλυση του Τιμογιαννάκη , γραφω ενα κομματι της

"Μπερδευει , επειδη στην Ελλαδα η χρήση β΄ρόλος ειναι λανθασμένη .
Η αγγλικη ορολογια είναι πιο εύστοχη διοτι βαζει τα πάντα στην θέση τους.
Υπαρχουν οι leading και οι supporting. Οι πρώτοι είναι αυτοι που οδηγουν μια διανομή, οι δευτεροι ειναι εκείνοι που στηρίζουν τους πρωτους .
Στηριζω μπορει να σημαινει και ρόλος μιας σκηνης, μπορει να σημαινει και ρόλος μεγαλύτερος απο του πρωταγωνιστη . Για παραδειγμα ο Ιαγος στον "Οθέλλο" είναι μεγαλυτερος σε διαρκεια απο του Οθέλλου. Και όμως θεωρειται supporting , επειδη το εργο λεει την ιστορία του Οθέλλου και όχι του Ιάγου . "

Λεει και άλλα παραδειγματα οπως το περσινο β'ρολου της Αλισια Βικαντερ που επαιζε σε ολη τη διάρκεια της ταινιας αλλά σαν στηριγμα στην ιστορία του πρωταγωνιστη , αλλά γραφω μονο την ουσια της αναλυσης ....
Είναι σωστή η προσέγγιση συμφωνώ αλλά μάλλον στα όσκαρς όλα είναι σχετικά, θυμάμαι έτσι πολύ πρόχειρα το The Hours όπου η Ν. Κίντμαν πήρε του πρώτου ρόλου και η Τζ. Μουρ ήταν υποψήφια για δεύτερου, όποιος το έχει δει θα θυμάται τη βαρύτητα του ρόλου της Μουρ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα τον "Εμποράκο"του Φαραντί που βραβεύτηκε με το Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.Αρκετά καλή ταινία,ανθρωποκεντρική που δίνει έμφαση στις σχέσεις και στους χαρακτήρες όπως συνηθίζει άλλωστε ο σπουδαίος αυτός σκηνοθέτης σε όλες του τις ταινίες με απρόσμενο ανατρεπτικό τέλος..πολύ υπερβολικό ωστόσο,θεωρώ ότι ήταν υποδεέστερη των προηγούμενων του ταινιών.

Από τις άλλες υποψηφιότητες της ίδιας κατηγορίας είδα τη σουηδική "Mr.Ove" καλή δυνατή ανθρώπινη συγκινητική ιστορία(αλλά το σενάριο τόχουμε ξαναδεί) γύρω από έναν άνθρωπο μοναχικό άξεστο κλπ που δοθείσης κάποιας αφορμής μεταμορφώνεται..

Επίσης υποψήφια ήταν και η γερμανική "Toni Erdmann"!!!!
Αξιολογότατη ταινία,σας την προτείνω ανεπιφύλακτα,πολύ ιδιαίτερου ύφους...
δραματική ταινία με κωμικά στοιχεία(δεν ξέρω αν υπάρχει όρος με το αντίθετο της "δραματικής comedi")πολύ χιούμορ,αλλά ωστόσο πικρή μελαγχολική ...αλληγορική σε κάποια σημεία της.Ενώ η κεντρική της ιδέα φαντάζει νά είναι κάτι συνηθισμένο..σχέση πατέρα -κόρης,αποστάσεις και προσέγγιση,ωστόσο ο τρόπος που ξεδιπλώνει το θέμα ο σκηνοθέτης και οι κορυφαίες ερμηνείες των δύο βασικών συντελεστών απογειώνουν κυριολεκτικά την ταινία αυτή και την καθιστούν πολυεπίπεδη και πολύ εύστοχη θίγοντας θέματα όχι μόνο της οικογένειας αλλά και ευρύτερα κοινωνικά,οικονομικά κλπ.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα τον "Εμποράκο"του Φαραντί που βραβεύτηκε με το Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.Αρκετά καλή ταινία,ανθρωποκεντρική που δίνει έμφαση στις σχέσεις και στους χαρακτήρες όπως συνηθίζει άλλωστε ο σπουδαίος αυτός σκηνοθέτης σε όλες του τις ταινίες με απρόσμενο ανατρεπτικό τέλος..πολύ υπερβολικό ωστόσο,θεωρώ ότι ήταν υποδεέστερη των προηγούμενων του ταινιών.

Από τις άλλες υποψηφιότητες της ίδιας κατηγορίας είδα τη σουηδική "Mr.Ove" καλή δυνατή ανθρώπινη συγκινητική ιστορία(αλλά το σενάριο τόχουμε ξαναδεί) γύρω από έναν άνθρωπο μοναχικό άξεστο κλπ που δοθείσης κάποιας αφορμής μεταμορφώνεται..

Επίσης υποψήφια ήταν και η γερμανική "Toni Erdmann"!!!!
Αξιολογότατη ταινία,σας την προτείνω ανεπιφύλακτα,πολύ ιδιαίτερου ύφους...
δραματική ταινία με κωμικά στοιχεία(δεν ξέρω αν υπάρχει όρος με το αντίθετο της "δραματικής comedi")πολύ χιούμορ,αλλά ωστόσο πικρή μελαγχολική ...αλληγορική σε κάποια σημεία της.Ενώ η κεντρική της ιδέα φαντάζει νά είναι κάτι συνηθισμένο..σχέση πατέρα -κόρης,αποστάσεις και προσέγγιση,ωστόσο ο τρόπος που ξεδιπλώνει το θέμα ο σκηνοθέτης και οι κορυφαίες ερμηνείες των δύο βασικών συντελεστών απογειώνουν κυριολεκτικά την ταινία αυτή και την καθιστούν πολυεπίπεδη και πολύ εύστοχη θίγοντας θέματα όχι μόνο της οικογένειας αλλά και ευρύτερα κοινωνικά,οικονομικά κλπ.
Είδα και εγώ τον Εμποράκο πριν κανένα δίμηνο στην Ταινιοθήκη (είχε μάλιστα και event με περσική κουζίνα εκείνη την ημέρα, η οποία btw είναι υπέροχη) και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Ό,τι και να έχει γυρίσει αυτός ο άνθρωπος (ο Ασγκάρ Φαραντί εννοώ) είναι πραγματικά εξαιρετικό. Και στη συγκεκριμένη ταινία βλέπουμε ένα πολύ ωραίο ψυχόδραμα στους χαρακτήρες και το πώς ένα εξωτερικό γεγονός στη ζωή ενός ζευγαριού μπορεί να πυροδοτήσει ρωγμές και στη σχέση του. Οφείλω να πως ότι προσωπικά με άγγιξε περισσότερο και από το επίσης εξαιρετικό Τόνι Έρντμαν. Συμφωνώ πάντως απόλυτα με την ανάλυσή σου για την συγκεκριμένη ταινία. Λειτουργεί πραγματικά πολυεπίπεδα. Το μόνο ίσως αρνητικό της ήταν ότι στη μεγάλη διάρκειά της (160 λεπτά) υπήρχαν δυστυχώς στιγμές που "έκανε κοιλιά" κατά τη γνώμη μου. Πιστεύω πάντως πως θα είχε κερδίσει το ξενόγλωσσο Όσκαρ εάν ο Τραμπ δεν είχε απαγορεύσει την είσοδο στις ΗΠΑ πολιτών από 7 χώρες μεταξύ των οποίων και του Ιράν.
Εννοείται πάντως πως και οι 2 ταινίες είναι must see για κάθε άνθρωπο που αγαπά τον κινηματογράφο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στην Αθήνα και τη Θεσσ/κη προβάλλονται ταινίες στα πλαίσια της Εβδομάδας Αφρικανικού Κινηματογράφου. Σίγουρα θα βρείτε κάτι που να σας ενδιαφέρει (εντόπισα και ταξιδιωτικό ντοκυμαντέρ για το Σουδάν)
Πλήρες πρόγραμμα κι αναφορές στις ταινίες εδώ

Επίσης ως ταινία που είναι -αν μη τι άλλο- ταξιδιωτική, είναι η φετινή πρόταση της Κίνας για το όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας: Xuan Zang
Αναφέρεται στο 17χρονο ταξίδι του βουδιστή μοναχού Xuan Zang από την Κίνα μέσω του δρόμου του μεταξιού στην Ινδία κατά τον 7ο αι.μΧ. Το σημαντικό είναι ότι ενώ ο κύριος σκοπός του ήταν να μελετήσει τον Βουδισμό κατέληξε καταγράφοντας ως γνήσιος travelstorίτης της εποχής του όλες τις πολιτικές, κοινωνικές, πολιτισμικές πτυχές των χωρών που επισκέφθηκε. Καλογυρισμένη βιογραφική ταινία, στα μεγάλα +++ της τα τοπία!!!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στην Αθήνα και τη Θεσσ/κη προβάλλονται ταινίες στα πλαίσια της Εβδομάδας Αφρικανικού Κινηματογράφου. Σίγουρα θα βρείτε κάτι που να σας ενδιαφέρει (εντόπισα και ταξιδιωτικό ντοκυμαντέρ για το Σουδάν)
Πλήρες πρόγραμμα κι αναφορές στις ταινίες εδώ
Καταπληκτικές ταινίες και με ελεύθερη είσοδο!
"Ο διευθύνων σύμβουλος"(Νιγηρία) πολύ έξυπνο σενάριο με στοιχεία θρίλερ,ερμηνείες φοβερές!!πλοκή, δράση, συγκίνηση....πολλά μπράβο!
"Η ορχήστρα των τυφλών"(Μαρόκο)άλλου ύφους ,κοινωνική,δραματική που προσεγγίζει τις ζωές την καθημερινότητα την βιοπάλη απλών ανθρώπων με τις συγκρούσεις τους τα ήθη και τα έθιμα τους ...επίσης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και με κύριο πρωταγωνιστή ένα μικρό παιδί!!!παιδί θαύμα!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολυ καλη ισπανικη ταινια ειναι η Contratiempo που μαζι με el cuerpo και La cara oculta κατατασουν τον ισπανικο κινηματογραφο στους αγαπημενους μου...και για τους φανατικους των ζομπι...ολα τα rec (1-2-3-4) τα οποια σιγουρα θα λατρεψουν.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ταινίες και ποιες είναι αυτές για την εργατική πρωτομαγιά. Όλοι ξέρουμε ότι η Πρωτομαγιά ξεκίνησε με αφορμή τα γεγονότα του 1886 στο Σικάγο. Γνωρίζεται ταινίες που είναι αφιερωμένες σε αυτά τα γεγονότα ή που αναφέρονται στην Πρωτομαγιά;;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλημέρα!
Υπάρχει μία σχετική με εργατιά, συνδικάτα κι απεργίες, αμερικάνικη του '78 με τον Σταλόνε. Όμως δεν την έχω δει για να εκφέρω άποψη. Περισσότερα εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/F.I.S.T.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
εν τω μεταξυ, κυκλοφορησε το προγραμμα του ταινιοραματος στο αστυ.

Ο χιτσκοκ στις 25 του μηνου, (αν και ταινια χιτσκοκ ανευ τζαιημς στιουαρτ, πολυ λειψη ρε μαστορα)

κουροσαβας την επομενη.

το '71 την πρωτομηνια του ιουνιου, για μπελφαστικες φασεις - ΙΡΑ και στρατος της Αυτης Μεγαλειοτητος,

Επτα ημερες μετα, ο μεγας υψιπετου κι ανυπερβλητου γωνια Στιουαρτ Κονιγκσμπεργκ με το υπεροχο ζελιγκ.

Ετσι για να δειξωμε οτι διαθετωμε κουλτουρα τρεντυ προδιαγραφων, Μπουνιουελ στο μεσον του ιουνιου (ιουνη οπως λεγεται ορθως).

Γουελς στις 17 να ξεκιναει με τον Φαλσταφ που παντα μου ξεφευγει.

Και την πρωτοιουλια, ιταλοι σκηνοθεται, κοκταιηλ δηλαδη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Είδα το El Bosco.Παροτι μου το σύστησε άτομο της εμπιστοσύνης μου, ήταν πιο κάτω απο ότι περίμενα. Η παρέα μου μάλλον έκοψε φλέβες, αλλά προσπάθησε φιλότιμα να μη φανει
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολυ καλη ισπανικη ταινια ειναι η Contratiempo που μαζι με el cuerpo και La cara oculta κατατασουν τον ισπανικο κινηματογραφο στους αγαπημενους μου...και για τους φανατικους των ζομπι...ολα τα rec (1-2-3-4) τα οποια σιγουρα θα λατρεψουν.
Την είδα πρόσφατα την ταινία και μου άρεσε κι εμένα,έχει δράση,το σενάριο είναι έξυπνο,έντονο,ανατρεπτικό και οι ερμηνείες πολύ καλές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom