Κινηματογραφική κουβέντα....

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Βλέπω ότι η Αγάπη του Χάνεκε είναι υποψήφια για 4 βραβεία(για 4 κατηγορίες),διόλου τυχαίο,χαρισματικός κορυφαίος σκηνοθέτης δεν κατάφερε να πάρει το όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας πρόπερσι με την γερμανική"λευκή κορδέλα"του αξίζει να το πάρει τώρα!αν όχι σε όλες τουλάχιστον σε μία -δύο κατηγορίες.

Την γνώμη μου για την ταινία την έχω πεί σε παλαιότερο πόστ,να αναφέρω ξανά ότι η ταινία στηρίζεται κατά μεγάλο μέρος στις έξοχες ερμηνείες και των δύο πρωταγωνιστών (παρά το προχωρημένο της ηλικίας τους)και του Τρεντινιάν και φυσικά της Ριβά η οποία είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική.
Είναι συγκλονιστική!αφοπλιστική!σ έναν πολύ δύσκολο και απαιτητικό ρόλο και σε έργο που είναι περισσότερο"θεατρικό"μιά και διαδραματίζεται μέσα σ ένα διαμέρισμα,επομένως ο θεατής(όπως και ο σκηνοθέτης)επικεντρώνεται σε κάθε λεπτομέρεια των προσώπων,κάθε μορφασμός,κάθε σύσπαση του προσώπου,κάθε έκφραση πρέπει νάναι πάνω στο ρόλο επακριβώς!με κάθε λεπτομέρεια!

Την είδα romantic και εγώ!
Η ταινία είναι όπως τα λες αρκετά θεατρική με αργά πλάνα που φυσικά έχουν το σκοπό τους. Πραγματεύεται ένα όντως ευαίσθητο θέμα, της τρίτης ηλικίας, της διαχείρισης της ζωής και του θανάτου.
Εμένα με συγκλόνισε η ερμηνία του Τρεντινιάν. Το τέλος εξαιρετικό, ιδίως η προτελευταία σκηνή!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Έκλεισα αύριο να πάω να δω το TEXAS CHAINSAW 3D...Το είδε κανείς?? Θα σας πω εντυπώσεις...
Μόλις είδα το Texas Chainsaw 3D στο The Mall...οι 3D σκηνές μέτριες αλλά όχι ανύπαρκτες...μια αξιοπρεπέστατη συνέχεια της κλασσικής ταινίας από τον σκηνοθέτη John Luessenhop ! Πρόκειται για το σίκουελ της ταινίας του 74' (με ότι αυτό συνεπάγεται: τραγελαφικές σκηνές ,κλισέ, zoomάρισμα σε ημίγυμνες όμορφες κοπέλες που δημιουργούσαν χαχανητά μέσα στην αίθουσα :haha: κλπ κλπ.)! Η υπόθεση γνωστή και απλή...Μια νεαρή κοπέλα με την παρέα της ξεκινάει ένα ταξίδι με προορισμό το Τέξας με αφορμή ένα σπίτι που κληρονόμησε... Πιστεύω ήταν μια φιλότιμη προσπάθεια που δεν με έκανε να βαρεθώ λεπτό,..γέλασα, αιφνιδιάστηκα, διασκέδασα, πετάχτηκα από την καρέκλα μου, και εν τέλει το χάρηκα! Για ένα χαλαρό βράδυ με παρέα για να κάνετε και πλάκα είναι ό,τι πρέπει αν είστε φαν των ταινιών τρόμου...:bounce:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα τον Django τον τιμωρό του Ταραντίνο!Παρά τη μεγάλη της διάρκεια την απόλαυσα πραγματικά την ταινία(μου φαίνεται θα κονταροχτυπηθούν αρκετές καλές ταινίες για τα όσκαρ),η μουσική,τα τραγούδια που πλαισιώνουν την ταινία την απογειώνουν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό,
μοιάζει με τους "άδοξους μπάσταρδους"στο ότι όπως κι εκεί βάζει τους άδοξους μπάσταρδους απέναντι στους ναζί έτσι κι εδώ βάζει τους μαύρους απέναντι στους αφέντες λευκούς(απονομή δικαιοσύνης)με τον μοναδικό !!!εύστοχο δικό του τρόπο διακωμωδώντας σκληρές-βίαιες καταστάσεις,παρουσιάζοντας δραματικά γεγονότα σαν παρωδία και υπό το άκουσμα μουσικής που σε κάνει να ενθουσιάζεσαι αντί να λυπάσαι!
Οι ερμηνείες όλων εξαιρετικές!(μα καλά αυτός ο Ντι Κάπριο που κάθε χρόνο περιμένω να το πάρει το... τιμημένο γιατί κάθε χρόνο γίνεται και καλύτερος πότε θα το πάρει)ξεχωρίζω την ερμηνεία του Cristofer Wartz που όπως και στους Αδοξους Μπάσταρδους έδωσε "ρέστα"που λένε και ήταν υποψήφιος για Όσκαρ έτσι και τώρα σε καθηλώνει!!ειδικά στο δεύτερο μέρος της ταινίας το "παιχνίδι"ανάμεσα στον Ντι Κάπριο και σ αυτόν το χαζεύεις,δύο μεγάλοι ηθοποιοί ,έξυπνοι διάλογοι,ένταση που κορυφώνεται,
κι εκεί που νομίζεις πως η ταινία ίσως τελειώνει;;ο Ταραντίνο το πάει παραπέρα και παραπέρα!σε κρατάει σε αγωνία,με αμείωτο το ενδιαφέρον και παρά το πολύ ...αίμα σε κάνει να γελάς και να χαίρεσαι!τι να πώ ,δεν μπορώ να καταλάβω πως το καταφέρνει!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Συμφωνώ....μου άρασε που ο παλιός ΄"τζάγκο" είπε στο νέο όταν του είπε ότι τον λένε τζάγκο αλλά το ν δεν προφέρεται "ναι το ξέρω"....πάλι καλά που δεν συνέχισε "γιατί παλιά έγώ έπαιξα αυτό το ρόλο"...:D

Το "PROMHTHEUS" το είδε κανείς ......για μια στιγμή νόμισα ότι έβλεπα το Άλλιεν ρημέικ....
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα τον Django τον τιμωρό του Ταραντίνο!Παρά τη μεγάλη της διάρκεια την απόλαυσα πραγματικά την ταινία(μου φαίνεται θα κονταροχτυπηθούν αρκετές καλές ταινίες για τα όσκαρ),η μουσική,τα τραγούδια που πλαισιώνουν την ταινία την απογειώνουν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό,
μοιάζει με τους "άδοξους μπάσταρδους"στο ότι όπως κι εκεί βάζει τους άδοξους μπάσταρδους απέναντι στους ναζί έτσι κι εδώ βάζει τους μαύρους απέναντι στους αφέντες λευκούς(απονομή δικαιοσύνης)με τον μοναδικό !!!εύστοχο δικό του τρόπο διακωμωδώντας σκληρές-βίαιες καταστάσεις,παρουσιάζοντας δραματικά γεγονότα σαν παρωδία και υπό το άκουσμα μουσικής που σε κάνει να ενθουσιάζεσαι αντί να λυπάσαι!
Οι ερμηνείες όλων εξαιρετικές!(μα καλά αυτός ο Ντι Κάπριο που κάθε χρόνο περιμένω να το πάρει το... τιμημένο γιατί κάθε χρόνο γίνεται και καλύτερος πότε θα το πάρει)ξεχωρίζω την ερμηνεία του Cristofer Wartz που όπως και στους Αδοξους Μπάσταρδους έδωσε "ρέστα"που λένε και ήταν υποψήφιος για Όσκαρ έτσι και τώρα σε καθηλώνει!!ειδικά στο δεύτερο μέρος της ταινίας το "παιχνίδι"ανάμεσα στον Ντι Κάπριο και σ αυτόν το χαζεύεις,δύο μεγάλοι ηθοποιοί ,έξυπνοι διάλογοι,ένταση που κορυφώνεται,
κι εκεί που νομίζεις πως η ταινία ίσως τελειώνει;;ο Ταραντίνο το πάει παραπέρα και παραπέρα!σε κρατάει σε αγωνία,με αμείωτο το ενδιαφέρον και παρά το πολύ ...αίμα σε κάνει να γελάς και να χαίρεσαι!τι να πώ ,δεν μπορώ να καταλάβω πως το καταφέρνει!
Elisa....συγκλονιστικη!!!

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χτες ειδα το Argo ......
Αν και δε μαρεσει ο Μπεν Αφλεκ σαν ηθοποιος , ειπα να δωσω μια ευκαιρια στη ταινια μιας και το στορυ ηταν αρκετα ελκυστικο ( οι ταινιες που βασιζονται σε αληθινα γεγονοτα παντα με γοητευαν , καθως και η συγκεκριμενη περιοδος της ιστοριας ηταν συχνα αντικειμενο συζητησης στην οικογενεια μου-αυτος ο Χομεϊνι τοτε ηταν καθε μερα στις ειδησεις )
1)Η σκηνοθεσια μου αρεσε αρκετα , αν και θα επιθυμουσα περισσοτερα εξωτερικα πλανα ( να δουμε λιγο Ιραν βρε αδερφε)
2) Ο Μπεν Αφλεκ επαιζε οπως ακριβως οπως παιζει σε ολες του τις ταινιες . Ηταν λιγο φλατ , το προσωπο του δεν εξεφραζε κανενα συναισθημα, νομιζω οτι το στορυ τον εσωσε.
3) Το υπολοιπο καστ ηταν αρκετα ενδιαφερον
4) Με κρατησε σε αγωνια μεχρι το τελευταιο λεπτο , περιμενα συνεχως την ανατροπη

Με αυτη τη ταινια ο κος Αφλεκ μας εδειξε οτι σκηνοθετικα μπορει να μας οδηγησει σε πολλες κινηματογραφικες απολαυσεις στο μελλον ( αρκει να μη παιζει αυτος :cool:)
Αναμενουμε τα Οσκαρς .
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Συμφωνώ απόλυτα.. αυτό που ειδικά οι νέοι θέλουν να σκηνοθετούν και να παίζουν κιόλας.... έλεος! Πώς την έχουν δει.. ?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Συμφωνώ απόλυτα.. αυτό που ειδικά οι νέοι θέλουν να σκηνοθετούν και να παίζουν κιόλας.... έλεος! Πώς την έχουν δει.. ?
Πληροφοριακα, υποτιθεται οτι στην αρχη ηθελε ο Αφλεκ να παιξει ο Μπραντ Πιτ αλλα δε μπορουσε κ τι να κανει κ αυτος θυσιαστηκε για τη τεχνη χαχα! Λες κ ολοκληρο Xολιγουντ δε μπορουσαν να βρουν αλλον..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χτες βράδυ είδα το "Seven Psychopaths".

Μαύρη βίαιη κωμωδία καταστάσεων,με την οποία πέρασα χαλαρά το βράδυ της Δευτέρας μου και που δεν με κούρασε ούτε έκανε κοιλιά,πράγμα πολύ σημαντικό για αυτή τη μέρα της εβδομάδας που το μόνο που θες να κάνεις είναι να ξεραθείς στον ύπνο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το είδαμε κι εμείς πριν λίγες μέρες, αλλά εμένα δε μου άρεσε τόσο.
Η ιδέα ήταν καλή, κάποιοι χαρακτήρες εξαιρετικοί, ένα μεγάλο μέρος το είδα ευχάριστα, αλλά ταυτόχρονα σε πολλά σημεία το βρήκα αρκετά κουραστικό και κυρίως μου φάνηκε τελικά, σαν μια ανεπιτυχής προσπάθεια "ταραντινισμού".
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
σαν μια ανεπιτυχής προσπάθεια "ταραντινισμού".
Αυτό όντως το είχε.
Ήταν για να ετοιμαστώ ψυχολογικά για το νέο έπος του Ταραντίνο που θα πάω να δω την Τετάρτη.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Πληροφοριακα, υποτιθεται οτι στην αρχη ηθελε ο Αφλεκ να παιξει ο Μπραντ Πιτ αλλα δε μπορουσε κ τι να κανει κ αυτος θυσιαστηκε για τη τεχνη χαχα! Λες κ ολοκληρο Xολιγουντ δε μπορουσαν να βρουν αλλον..
Η τέχνη θέλει θυσίες...:D χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom