Κινηματογραφική κουβέντα....

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
προχθεσινή προβολή στο φεστιβλα. απάντηση του παραπάνω αρνητικού σχολίου μου.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολυ καλη ταινια η Μικρα Αγγλια του Παντελη Βουλγαρη.Εξαιρετικες ερμηνειες παρ ολο που οι περισσοτεροι ηθοποιοι ειναι αγνωστοι,πολυ ωραια πλανα,φωτογραφια,σκηνοθεσια.Μεγαλης διαρκειας εργο 160 λεπτα αλλα δεν με κουρασε καθολου,α και πολυ καλη μουσικη,απλα το θεμα η ολη ιστορια ειναι βαθεια μελαγχολικη..πικρα σκετη
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Είδαμε και το "Night train to Lisbon"
Συμπαθητικό, με καλύτερο όμως στοιχείο του τις όμορφες εικόνες της Λισαβόνας. Ο Τζέρεμι Αϊρονς (και η φωνή του) είναι από τις μεγαλύτερες συμπάθειές μου. Εκπληξη και ο "μισομούρης" από το Boardwalk Empire, στο ρόλο του Αμαντέου ντε Πράντο.

Πάντως, θα μπορούσε (στα χέρια άλλου σκηνοθέτη?) να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ...
Πρόσφατα απόλαυσα και το "Τέλειο χτύπημα" (La migliore offerta) του Τορνατόρε με τον Τζέφρυ Ρας και τον Ντ.Σάδερλαντ. Από τα ονόματα και μόνο καταλαβαίνετε..Σπάνια εντοπίζω ταινίες ξεχωριστές, σαν και αυτή!
 
Last edited:

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Πρόσφατα απόλαυσα και το "Τέλειο χτύπημα" (La migliore offerta) του Τορνατόρε με τον Τζέφρυ Ρας και τον Ντ.Σάδερλαντ. Από τα ονόματα και μόνο καταλαβαίνετε..Σπάνια εντοπίζω ταινίες ξεχωριστές, σαν και αυτή!
Δεν ήταν πάρα πολύ προβλέψιμη;
Κρίμα κιόλας γιατί είχε potential σεναριακά, ωραίες ερμηνείες, ξεκίνησε με μυστήριο τρόπο, αλλά προδόθηκε η εξέλιξη σχεδόν στην μέση..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δεν ήταν πάρα πολύ προβλέψιμη;
Κρίμα κιόλας γιατί είχε potential σεναριακά, ωραίες ερμηνείες, ξεκίνησε με μυστήριο τρόπο, αλλά προδόθηκε η εξέλιξη σχεδόν στην μέση..
Πάρα πολύ δεν θα το έλεγα. Δεν καταλάβαινες από την αρχή πού το πάει. Όσο γνώριζες τους χαρακτήρες άρχιζες και αναρωτιόσουν πού το πάει..(και έλεγα ότι το δικό μου μυαλό μόνο κατάλαβε τι γινόταν όταν έδειξε το σκηνικό με το νεαρό ζευγάρι,τη ζήλια κλπ...Το καταλάβατε και άλλοι, ε?:icon_sad:) Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω ότι δύσκολα βρίσκω ταινία και με ωραία σκηνοθεσία και με ωραίο σενάριο και με ανατροπή (έστω και αν την υποψιάστηκα κάπου στη μέση της ταινίας). Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να μου προτείνει καμία...Θα διαβάσω και τις 70 προηγούμενες σελίδες (!) να πάρω καμιά ιδέα γιατί μόλις χθες εντόπισα τη συζήτηση!Κανένα τοπ 10 ταινιών έχετε κάνει άραγε?
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Συνήθως δε γράφω στο thread διότι δε βλέπω αμερικάνικες ταινίες πολύ συχνά. Προχθές όμως μας έμεναν λίγες ώρες στην αποπνικτικά ζεστή και υγρή Μανάγουα, έριχνε και καρέκλες, δεν υπήρχε air-con πουθενά, είδαμε ένα multicinema, η μόνη ταινία που μπορούσαμε να δούμε χωρίς να χάσουμε την πτήση μας ήταν το Olympus has Fallen, και μπήκαμε.

Το σενάριο το έγραψε κάποιος ανήλικος ή ενήλιξ με εγκέφαλο ανηλίκου: μερικοί ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΙ Βορειοκορεάτες (είναι και της μόδας) μπουκάρουν στο Λευκό Οίκο, κρατάνε όμηρο τον Πρόεδρο και τη μισή κυβέρνηση στο μπούνκερ, αποκτούν τον έλεγχο των πυρηνικών κεφαλών των ΗΠΑ και μη σας πω ότι παραλίγο να χαλάσουν και τους τελικούς του ΝΒΑ. Ευτυχώς ο ήρωας, απολυθείς bodyguard (ή αλλιώς γουατσιμάν στα Νικαραγουάνικα, από το watch + man !!) από το Λευκό Οίκο, αγαπημένος του γιου του Προέδρου αλλά και υπεύθυνος για το θάνατο της Πρώτης Κυρίας, βρίσκεται εντός του Οίκου και τους διαλύει όλους. Ο Ράμπο μπροστά του είναι αδερφή. Και τι δεν κάνει ο τύπος, κρέμεται από ελικόπτερα, ξεπαστρεύει με καράτε τους ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΥΣ Βορειοκορεάτες, βρίσκει τρόπο να επικοινωνεί με τον Μόργκαν Φρίμαν (γελοίος ηθοποιός κατ'ά τη γνώμη μου, κλασσική χολιγουντιανή απάτη, έλεος), σώζει το σκασμένο του προέδρου και αποτρέπει και το ολοκαύτωμα 6 δευτερόλεπτα πριν αυτό συμβεί, δηλαδή 5 δευτερόλεπτα νωρίτερα από το σύνηθες στις ευφυείς αμερικάνικες ταινίες.

Κριτική
Εφέ: Καλά ήταν, Χόλιγουντ είναι.
Ηθοποιοί: Παρ' τον έναν και βάρα τον άλλο. Το παιδάκι συγχωρείται γιατί είναι ανήλικο, οι άλλοι απαράδεκτοι. Ο Στηβ Ντούζος είναι για Χρυσές Σφαίρες σε σχέση με αυτούς τους ρεμπεσκέδες.
Σενάριο: Εξαιρετικό για άτομα μειωμένης νοημοσύνης.
Πλοκή: Καλά με εξέπληξε. Δεν το πίστευα ότι στο τέλος νίκησαν οι καλοί, έτριβα τα μάτια μου. Φυσικά μετά την "κάθαρση" σαν καλός Αμερικάνος βγήκα ακόμη πιο χαρούμενος κι έφαγα ακόμη πιο πολλά σκουπίδια συνεισφέροντας στην οικονομία και το μπυροκοιλόνι μου.
Μουσική: Υπήρχε; Απ' το πολύ μπαμ μπουμ δεν άκουσα κάτι.
Κορυφαία σκηνή: Ε νομίζω η πυροβολημένη αμερικάνικη σημαία που πέφτει αργά αργά ξεσκισμένη στο γκαζόν του Λευκού Οίκου. Δάκρυσα παιδιά, αλήθεια. Ρίγος.
Μήνυμα: Το καλύτερο ήταν η εκθείαση των βασανιστηρίων ως τρόπος εκμαίευσης πληροφοριών. Εύγε. Νομίζω όμως ότι αυτούς τους ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΥΣ Βορειοκορεάτες έπρεπε να τους ανασκολοπίζουν κιόλας, μην κάνουμε μισές δουλειές, το κοινό θέλει αίμα.

Και το χειρότερο: δε δούλευε και ο κλιματισμός! Πόντος για τους Νίκα ότι στον κινηματόγραφο (που λέει και ο Σημίτης) υπήρχε μόνο ένα άτομο (τατουαζάς με μπλουζάκι wife beater και το όπλο να φαίνεται περήφανα).
Συγνώμη, μήπως είσαι συγγραφέας; Ταξιδιωτικών βιβλίων; Μυθιστορημάτων; Απολαμβάνω κάθε ιστορία σου, τώρα και την κριτική ταινιών!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αν δεν είσαι, να γίνεις!
 
Last edited:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν ήταν πάρα πολύ προβλέψιμη;
Κρίμα κιόλας γιατί είχε potential σεναριακά, ωραίες ερμηνείες, ξεκίνησε με μυστήριο τρόπο, αλλά προδόθηκε η εξέλιξη σχεδόν στην μέση..
Συμφωνώ απόλυτα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για το La migliore offerta θα συμφωνήσω κι εγώ με το @liopyr , βλέπεις Τορνατόρε σκηνοθεσία, μουσική από Μορικόνε, έναν εξαιρετικό Τζέφρι Ρας και ατμοσφαιρικά γυρίσματα και περιμένεις την απόλυτη ταινία, σύντομα όμως έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέται βρε λες να γίνει έτσι και ταυτόχρονα να απαντά: όχι αποκλείεται, πολύ προβλέψιμο, δε βλέπεις Φώσκολο(εντάξει υπερβάλλω και λίγο...:D) κάνε υπομονή κάποια ανατροπή θα υπάρχει που δε τη φαντάζεσαι αλλά δεν...
Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες και να σποϊλεριάσω αλλά και μεγαλύτερο σπόιλερ από την ελληνική μετάφραση του πρωτότυπου τίτλου παίζει και να μην υπάρχει!

Επίσης χτες είδα το Κάποτε στην Ανατολία, παρόλο που θα μπορούσε να είναι στα πλαίσια των ταινίων που τις παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για πρώτη φορά στη ζωή μου κοιμήθηκα σε ταινία που την είχα επιλέξει εγώ...η υπόθεση μου φάνηκε οτι κυλούσε τόσο αργά και βασανιστικά που πιστεύω οτι αν την έβλεπε ο Άδωνις θα του έμπαιναν ιδέες για γενόσημη αναισθησία...:p
Παρόλα αυτά η ταινία έχει διακριθεί το 2011 στις Κάννες και θεωρείται αξιόλογη οπότε αν κάποιος την έχει δει ας μου δώσει έναν καλό λόγο να την ξαναδώ ή έναν καλύτερο να μην....:D

Αντιθέτως την προηγούμενη εβδομάδα είδα το Δανέζικο Jagten. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω παρακολουθήσει το τελευταίο διάστημα, με μια εκπληκτική ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή Mads Mikkelsen στο ρόλο του Λούκας αλλά και με το υπόλοιπο καστ να είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένο.
Μια δυνατή ταινία για την άβυσσο της ανθρώπινης ψυχολογίας και ειδικότερα για την ψυχολογία της μάζας σε συγκεκριμένα κοινωνικά πλαίσια.
Στην όποια δε απόπειρα να ταυτιστείς με τον κεντρικό ήρωα χάνεις το κεφάλι σου κυριολεκτικά.
Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, την είδα μάλιστα και με ένα φίλο που όποτε διαλέγω ταινία χασμουριέται στο πρώτο μισάωρο και μπορώ να πω οτι την είδε με αμείωτο ενδιαφέρον και στο τέλος του άρεσε κιόλας ...:D
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αντιθέτως την προηγούμενη εβδομάδα είδα το Δανέζικο Jagten. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω παρακολουθήσει το τελευταίο διάστημα, με μια εκπληκτική ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή Mads Mikkelsen στο ρόλο του Λούκας αλλά και με το υπόλοιπο καστ να είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένο.
Μια δυνατή ταινία για την άβυσσο της ανθρώπινης ψυχολογίας και ειδικότερα για την ψυχολογία της μάζας σε συγκεκριμένα κοινωνικά πλαίσια.
Στην όποια δε απόπειρα να ταυτιστείς με τον κεντρικό ήρωα χάνεις το κεφάλι σου κυριολεκτικά.
Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, την είδα μάλιστα και με ένα φίλο που όποτε διαλέγω ταινία χασμουριέται στο πρώτο μισάωρο και μπορώ να πω οτι την είδε με αμείωτο ενδιαφέρον και στο τέλος του άρεσε κιόλας ...:D
Συμφωνώ απόλυτα! Ταινιάρα και ο Mads καταπληκτικός.

Χτες είδα και το "12 χρόνια σκλάβος" για το οποίο πολύς (Οσκαρικός) λόγος γίνεται. Και θα συμφωνήσω ότι αν αξίζει ένα Όσκαρ αυτό είναι σίγουρα για τον πρωταγωνιστή ο οποίος είναι συγκλονιστικός. Γενικά η ταινία είναι πολύ καλή, αν και τρομερά σκληρή ειδικά σε κάποια σημεία. Δηλαδή σαν να το "παρατράβηξε" σε ορισμένα σημεία.. Ναι, είναι αληθινή ιστορία, και ναι το ξέρω ότι αυτά τα βασανιστήρια συνέβαιναν τότε, αλλά ΟΚ, δεν είναι ανάγκη να κάνεις και "ζουμ" στην μαστιγωμένη πλάτη για την έμφαση.. Επίσης, το θέμα της όπως και να το κάνουμε, πέραν του ιστορικού του πράγματος, είναι κάτι που δεν "αγγίζει" τον μέσο θεατή και ειδικότερα τον Έλληνα. Τουλάχιστον αυτό μου είπε η παρέα μου. Εγώ προσωπικά την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα. Οπότε είμαι σίγουρη πως οι απόψεις θα διχαστούν..

Εν τέλει, ναι να την δείτε, είναι πολύ καλή ταινία, αλλά προετοιμαστείτε ψυχολογικά για ΠΟΛΥ μιζέρια..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης χτες είδα το Κάποτε στην Ανατολία, παρόλο που θα μπορούσε να είναι στα πλαίσια των ταινίων που τις παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για πρώτη φορά στη ζωή μου κοιμήθηκα σε ταινία που την είχα επιλέξει εγώ...η υπόθεση μου φάνηκε οτι κυλούσε τόσο αργά και βασανιστικά που πιστεύω οτι αν την έβλεπε ο Άδωνις θα του έμπαιναν ιδέες για γενόσημη αναισθησία...:p
Παρόλα αυτά η ταινία έχει διακριθεί το 2011 στις Κάννες και θεωρείται αξιόλογη οπότε αν κάποιος την έχει δει ας μου δώσει έναν καλό λόγο να την ξαναδώ ή έναν καλύτερο να μην....
:D
Tην είδα την ταινία τότε που κυκλοφόρησε οπότε δεν την θυμάμαι και πάρα πολύ καλά ωστόσο είναι απ αυτές που μου έμειναν στο μυαλό...
Την ταινία αυτή την βλέπεις προετοιμασμένος θα δείς κάτι..διαφορετικό ταινία σε στύλ ταινιών Αγγελόπουλου με αργούς ρυθμούς αρκετές σιωπές ,μεγάλα κενά στα οποία όμως ο φακός αριστοτεχνικά εστιάζει σε πρόσωπα -φιγούρες η στοιχεία της φύσης που μιλούν από μόνα τους.
Ναι οκ κάπου λόγω αυτού του αργόσυρτου ρυθμού κουράζει αλλά ο σκηνοθέτης ήθελε να εστιάσει στο ξεδίπλωμα της ανθρώπινης ψυχής(καθε χαρακτήρας εκεί μέσα βγάζει τα εσώψυχα του).Είναι πολύ ανθρωποκεντρικό φίλμ και αυτό μεγεθύνεται και λόγω των συνθηκών στις οποίες εξελίσσεται το φίλμ...στα όρη στ άγρια βουνά στα κατσικοχώρια της Τουρκίας..δίνοντας ταυτόχρονα και την "άλλη"όψη της Τουρκίας (όχι μόνο αυτή που ξέρουμε από την αναπτυξη που βλέπουμε να υπάρχει στην Κωνσταν ,κλπ)τη φτώχεια,την προσκόλληση σε κάποιες στρεβλές δομές της εξουσίας και της γραφειοκρατίας,τις λαμογιές(γιατί δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλα΄θυμάμαι ότι προσπαθούσαν οι ιθυνοντες να κουκουλώσουν τα γεγονότα),υπάρχει δηλ και κοινωνικοπολιτικό μηνυμα μέσα από την ταινία.
Κάποιες κριτικές που είχα διαβάσει τότε την ειχαν δεί και σαν ταινία με "μεταφορική"αλληγορική έννοια ότι όοολο το έργο μοιάζει με μιά εξερεύνηση στα έγκατα της ανθρώπινης ψυχής ,
είχε δηλ ποικίλες εκφάνσεις και εξηγήσεις,προσωπικά δεν το είδα έτσι με τόσο αλληγορική εννοια αλλά σαν ψυχογράφημα και όπως είπα και πιό πάνω σε συνδιασμό με το πολύ "κλειστό"κοινωνικό περιβάλλον και κάποιες ρηχές και σαθρές δομές της κοινωνίας που δυστυχώς ζουν και βασιλεύουν..
Το σενάριο βασίστηκε σε πραγματικό γεγονός .
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
πέραν αυτών των ενδιαφέροντων στοιχείων, η ταινία έχει τέτοιους ρυθμούς που αισθάνθηκα σαν να κάνω διαλογισμό. δεν το μετάνιωσα που την είδα καθόλου, αλλά είναι μια "ιδιαίτερη" ταινία ακριβώς όπως λέτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom