Κιργιστάν Κιργισταν - σχεδιο Β: Αυτή την φορά πάμε με σχέδιο

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κιργισταν - σχεδιο Β: Αυτή την φορά πάμε με σχέδιο



-Που θα πάνε τα παιδιά φέτος ?

-Τι να σου πω Μαριγούλα μου... Κάπου που μοιάζει με Καζαρκιστάν νομίζω ή κάπως έτσι. Η ονομασία του

θυμίζει πάντως φάρμακο για την δυσκοιλιότητα.

Υπάρχει τέτοια χώρα ή λες να μου λένε ψέματα για να μην φοβάμαι και τελικά να πάνε Ιρακ?

ή μήπως δεν άκουσα εγώ καλά? Να μου το θυμηθείς. Μια ημέρα θα το φάνε το κεφάλι τους.

Μα χαθήκανε τα Παρίσια, οι Ιταλίες, οι Ισπανίες και όλα τα πολιτισμένα μέρη?

Οχι! Εκεί το σκατομυαλό τους! Σε εμπολεμες ζώνες. Αλλά δεν φταίει ο Γκιούλι. Οοοοχι! Αυτή

η κόρη μου η ξεμυαλισμένη φταίει , που τον παρασύρει τον δόλιο.

-Ε καλά.. κι αυτού θα τα ζητάει ο οργανισμός του...

-Τότε καλά να πάθει! Αν κολλήσει καμιά αρρωστια εκεί που τραβολογιούνται, εγώ δεν θα του

δώσω ούτε ασπιρίνη.

Η παραπάνω συζήτηση, έλαβε χώρα μεταξύ της μαμάς μου και μιας (κουτσομπόλας) γειτόνισας,

και την παρέθεσα για να καταδείξω την σπουδαιότητα της χώρας και πόσο

σημαντικό ρόλο παίζει στο παγκόσμιο τουριστικό και όχι μόνο στερέωμα.

Οταν με ρωτάνε "Γιατί Κιργιστάν?" δεν ξέρω να απαντήσω και το μόνο που

μου ΄ρχεται στο μυαλό είναι "και γιατί όχι?". Η αλήθεια είναι ότι πρώτα έκλεισα

τα εισητήρια και μετά άνοιξα χάρτη να δω που πέφτει. Δεν το μετανιώνω. Το ταξίδι

πρέπει να κρύβει το άγνωστο και να είναι κιντερ έκπληξη. Το γνώριμο και το

οικείο είναι ασύμβατα με τον όρο.

Περνώ στο φλέγον ζήτημα Σχεδιο. Αν και είχαμε πει ότι το επόμενο θα είναι

τέλεια οργανωμένο, λόγω της

τελευταίας παταγώδους αποτυχίας στην Βόρεια Κίνα, (πρέπει να γράψω κάποτε για αυτό,

θα κλαίνε απο τα γέλια ακόμα και τα μαρούλια, μιλάμε για ΤΗΝ αποτυχία,

ΤΗΝ κακοτυχία, ΤΗΝ τραγωδία, ΤΗΝ Ιλαρότητα, αφού φτάσαμε στο σημείο να σταματάμε

νυχτιάτικα περιπολικό και να ικετεύουμε να μας βοηθήσει, -πράγμα που δεν έκανε- και

θυμάμαι ακόμα ένα σατανικό ταξίδι 15 ωρών όρθιοι σε τρένο, ευτυχώς επιζήσαμε, σκεβρωμένοι μεν,

αλλά ζωντανοί, ουπς! γράφω ακόμη σε παρένθεση ε? καλά την κλείνω) , πράξαμε ακριβώς το αντίθετο.

Ακριβώς όμως. Και ποιό είναι το αντίθετο? Απλά πήγαμε. Απλά. Ουτε χάρτες, ούτε οδηγοί

ούτε γνώσεις, ούτε σχέδιο. Πάμε και βλέπουμε.

Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ πρίν φύγουμε, είχαμε πει "το πρωί όταν ξυπνήσουμε

-δηλαδή πρίν φύγουμε για αεροδρόμιο- να θυμηθούμε να κλείσουμε ένα αεροπορικό με

την Air Biskek απο Μπισκέκ στο Ος", αλλά το ξεχάσαμε και το θυμηθήκαμε όταν

ήμασταν ήδη μέσα στο αεροπλάνο. Νομίζω ότι σε όλους μπορεί να συμβεί να ξεχάσουν

να κλείσουν ένα αεροπορικό εισητήριο. ή έστω σε μερικούς. ή σε κανά δυό. ή μήπως

είμαστε περίπτωση? Δεν ξέρω.... θα το ψάξω.

Λοιπόν δεν χρειάζεται άλλο η εισαγωγή, κι αυτήν την έγραψα μόνο και μόνο

για να τιμήσω την δασκάλα μου στο Δημοτικό που μας έλεγε συνέχεια "Εισαγωγή/πρόλογος ,

Κεντρικό θέμα/ανάπτυξη, επίλογος. Βεβαια η δασκάλα μου , έλεγε κι άλλα

που αφορούσαν το πρόσωπο μου (όλο προβλήματα δημιουργείς, πάλι αδιάβαστη? τι χαζεύεις βρε ζωντόβολο?

μην το ψάχνεις 0 στην αριθμητική, θα τα πούμε τον Σεπτέμβριο) αλλά δεν αφορούν την ιστορία και

ετσι δεν τα αναπτύσω.

Καλή ανάγνωση.


Πρόσωπα


Γκιούλιβερ. Ενας ανεκτικός άνθρωπος, πρώην μοντέλο της China Bank σε άλλη ιστορία της σειράς

(Σήκωσε τα κόκκινα φανάρια), συνταξιδιώτης της Dim, που αρνείται επίμονα να καταλάβει

που έχει μπλέξει, ακόμα και όταν τα ποντίκια κόβουν βόλτες στο κεφάλι του.

Με μια κίνηση ματ όμως, βουλώνει στόματα όταν επιχειρεί να βουτήξει άθελά του τα όπλα

απο εκπροσωπους της Κιργισιανής Αστυνομίας. Υπεύθυνος για την έλλειψη ζύθου

ολόκληρης της περιοχής και την εξαφάνιση τσιγάρων απο τα καταστήματα ολόκληρης της χώρας.

Ενας άνθρωπος οπτιμιστής , που όμως χάνει αυτήν του την αρετή, όταν αστυνομικοί

τον κολλούν στον τοίχο και τον ψάχνουν για ναρκωτικά.

Ενας άτυχος άνθρωπος.



Γκαβιν. Νεαρός Αγγλος στην καταγωγή, πολίτης του Ντουμπαι, θεωρεί καλή ιδέα να ακολουθήσει

το ζευγάρι των ελληνων, αγνοώντας με ποιούς έχει να κάνει. Αν και, ως πρωην κάτοικος Σαουδικής Αραβίας

έχει παρακολουθήσει δημόσια θανάτωση και δεν είχε ταραχτεί, κατά την

διάρκεια της συμβίωσης με τους παραπάνω, ρωτά αφελώς αν "σας τυχαίνουν πάντα τέτοιες κακοτυχίες"

για να λάβει την απάντηση "όχι. Σε αυτό το ταξίδι δεν μας έτυχε και

τίποτα σπουδαίο, που να δεις τα άλλα.. ".

Αν και μη καπνιστής πριν την μοιραία συνάντηση, κατά την αποχώρησή του απο την χώρα, διεφθάρει

απο τους ελληνες και έφυγε με τσιγάρα στις αποσκευές του.

Θεωρεί ότι ήταν το καλύτερο ταξίδι του, με την καλύτερη παρέα.

Ενας λοβοτομημένος άνθρωπος.



Χαρι. Μαλαισιανός 27 ετών, ερχόμενος απο Αφγανιστάν, Πακιστάν, Τουρκμενισταν και όμορες χώρες, γκρινιάζει

για το χαμένο του παπούτσι στα σύνορα Ουζμπεκιστάν - Κιργιστάν, βυθίζεται μέσα στις ακαθαρσίες

ζώων σε παραδοσιακό animal market με σαγιονάρες, ενώ ταυτόχρονα δεν γνωρίζει ότι

η τύχη του χαμογελάει όταν αλλάζει τα σχέδιά του τελευταία στιγμή.

Ενας τυχερός άνθρωπος.




4ος άνθρωπος. Αγνωστης ταυτότητας, κάνει αισθητή την παρουσία του με....

την απουσία του. Οταν τα σενάρια φουντώνουν για αυτόν, και οι εικασίες δίνουν και

παίρνουν, κάνει επεισοδιακή

είσοδο, και επιλέγει να κοιμηθεί δίπλα απο τον Γκιούλιβερ, αφού πρώτα είχε φροντίσει

ιπποτικά να γδυθεί για χάρη της Dim.

Ενας "αόρατος" άνθρωπος.


Dim. Η πηγή του κακού. Υπεραισιόδοξη και μαγνήτης περίεργων καταστάσεων, ο Ικτίνος

του ταξιδιού, θαυμάζει το έργο της και δεν παραδέχεται ποτέ ότι το οικοδόμημα έχει

θέματα στερεότητας, ακόμη και όταν αυτό γκρεμίζεται παταγωδώς μπροστά στα μάτια της.

Κατοικοι γιούρτας στην Song Kul , εικάζεται ότι ακόμη γελάνε όταν την είδαν να σκαει

μύτη με ραντέ φανελάκι στους 0 βαθμούς κελσίου.

ο κωδικός της είναι -επάξια- 666. Καλό είναι να την αποφεύγετe, αφού

υπάρχουν φήμες ότι το Υπουργείο Τουρισμού θα της κρεμάσει -εκτός απο κουδούνια-

και ταμπέλα με προειδοποίηση "το Υπουργείο προειδοποιεί ότι η

Dim βλάπτει σοβαρά την υγεία".

Ενας επικίνδυνος άνθρωπος.

υγ Ευχομαι η ιστορια να τελεψει πριν το σωτηριο ετος 2014. Ευχομαι. Δεν υποσχομαι.
Εικόνα 2258 by dim kyr, on Flickr
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
- Θα έχει και συνέχεια σήμερα? Να ξέρω αν θα πλύνω τα πιάτα πρώτα, να συμμαζέψω κτλ. Αλλιώς, καφές, πούρο και οθόνη, χέστον και τον Χάνιμπαλ Λέκτερ για σήμερα (και τη λαϊκή βεβαίως, κι ας έχει και καλές ντομάτες ο τρίτος πάγκος δεξιά - ή μήπως ο έκτος?)
- Τιμή και δόξα στον Γκιούλιβερ. Ειλικρινά. Θέλω να τον παρασημοφορήσω και να του προσφέρω έναν ώμο να κλάψει. Όχι κατ'ανάγκη τον δικό μου.
- Γράφτε όσο θέτε για Κυργιστάν, εγώ δε πάω ρε (ακόμα). Ξένος δάκτυλος βάλθηκε να χαλάσει τα μελλοντικά μου σχέδια για νορμάλ ταξίδια σε Ινδία, Κούβα, Κολομβία και Γρεναδίνες, αλλά όχι, δε θα σας περάσει. Γύναια. Που να μεταναστεύσετε στη Σ. Αραβία (είμαι και καλός άνθρωπας πάνω απ'όλα).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.355
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άρχισα να γελάω μόνο με τον τίτλο :haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
GTS: Πές μου τον ξενο δάκτυλο. Θα το κάνω να φανει σαν ατυχημα (επίσης καλός ανθρωπος και με "διασυνδεσεις")
Ο πάγκος στον οποιο αναφερεσαι είναι ο 5ος δεξιά.
Του Γκιουλιβερ τα ζηταει ο οργανισμός. Αστον να κάνει παραπονα χωρίς υπαρκτο υποβαθρο όπως: με σκεβρωσε η μαρσρουτκα, με φαγανε τα ποντικια, περιμενα τουαλετα 6 ωρες, μα να κοιμηθουμε στο χώμα? και αλλες τετοιες αλλοπροσαλες ενστασεις.
Κιργισταν θα πας. Το αποφασισα ΕΓΩ. Δημοκρατικά όπως πάντα.
go: o τιτλος είναι απόλυτα πραγματικος. Το ορκίζομαι στο όνομα των παραλιών του Μεξικού!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα είμαι λακωνικός στο γρίλισμά μου: Επιτέλους κι ευτυχώς (ο νοών νοείτο)
Νομίζω το Καζαρκιστάν εντάσσεται στη ίδια κατηγορία τοπωνυμιών με το "Ντάμπου Ντάμπι" της δικής μου μητρός
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προμηνυται παταγωδης αποτυχια-απόπειρα ανεμελου ταξιδιου! Μα το Θεο Chris.. Μα το Θεό .....

Νταμπου Νταμπυ ε? ή οι μαμαδες μας μιλανε 40 γλώσσες και 34 τοπικες διαλεκτους ή εμεις διαλεγουμε κουλους προορισμούς
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΦΦΦΦ...Φίλε, είμαι νέο μέλος εδώ πέρα... Να σε πω, έχεις πάει και σε άλλους παρόμοιους προορισμούς;;;:rolleyes-80: Και, αυτό με την Αμπχαζία, πώς σκοπεύεις να πας; Γιατί είχα κατά νου να κάνω το γύρο της Μαύρης Θάλασσας με αυτοκίνητο, αλλά η υπόθεση κόλλησε ακριβώς εκεί... Στα σύνορα Γεωργίας - Αμπχαζίας - Ρωσίας..
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΦΦΦΦ...Φίλε, είμαι νέο μέλος εδώ πέρα... Να σε πω, έχεις πάει και σε άλλους παρόμοιους προορισμούς;;;:rolleyes-80: Και, αυτό με την Αμπχαζία, πώς σκοπεύεις να πας; Γιατί είχα κατά νου να κάνω το γύρο της Μαύρης Θάλασσας με αυτοκίνητο, αλλά η υπόθεση κόλλησε ακριβώς εκεί... Στα σύνορα Γεωργίας - Αμπχαζίας - Ρωσίας..
Φίλη, sorry... :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αμπαχαζια πήγα. Απο Γεωργια περνας Αμπχαζια. Αλλά απαγορευεται να μπεις στην Γεωργία απο Ρωσία. Μόνο να μπεις Γκάλι κλπ και μετα να βγεις απο το ιδιο σημειο απο τα σύνορα. Περιμενε λιγο. Θα γραψω οδηγιες προς ναυτηλομενους τις προσεχεις ημέρες. Πάντως Σουχουμι κλπ μην περιμενεις στηριξη. Θα εισαι μόνος σου. Χωρις πρεσβειες, προξενεια και μονη αρωγη τον Ερυρθο Σταυρό αν σου συμβει κάτι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Κάποιος πρέπει να κρατήσει ψηλά την εστέτ σημαία σε αυτό το φόρουμ. Μετά από σας κα Dim φυσικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom