Ελβετία Κοσμοπολίτικη Ελβετία - Σ.Μόριτζ !!!

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Σας ευχαριστω ολους που διαβασατε την μικρη μου ιστορια...εβαλα τον καλυτερο μου εαυτο αν και δεν νομιζω οτι μπορεσα να περιγραψω με τον καλυτερο δυνατο τροπο αυτα που εζησα...Παντως σας ευχαριστω ολους και οταν γινει η επομενη συναντηση travelοστοριτων δεσμευομαι να φερω σοκολατες σε ολους.......Sorry def ρολογια δεν με αφηναν να περασω αλλα 2 μου ειπαν ειναι αρκετα...:haha::haha::haha::haha::haha::haha::clap::clap::clap::clap::clap:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ευρώπης.

Να σχολιάσω και εγώ με τις δικές μου εμπειρίες πάνω στον απολογισμό του trelokefalonitis.
Συμφωνώ με την άποψη σου για το φαγητό. Μία βδομάδα εκεί σχεδόν υποσιτιζόμουν. Επειδή είχαμε πάει οδικώς, ξαναγεύτηκα το καλό φαγητό στη στάση μας στην Ιταλία. (Εντάξει, διαφορετική κουλτούρα πάνω στο φαγητό. Φυσικά εννοώ τις καθημερινές τους γεύσεις, δεν αναφέρομαι σε gourmet)
Αλλά από άποψη κράτους και πολιτών άλλο πράγμα με την Ελλάδα. Αυτό που τους χαρακτηρίζει με το πέρασμα της ιστορίας, ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ (αλλά οργανωμένοι).:roll:
Και επειδή έμεινα τον περισσότερο καιρό του ταξιδιού μου στη Λουκέρνη, μετά τις 21:00 μόνο οι τρελοί Έλληνες κυκλοφορούσαν έξω :haha::haha::haha:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
μπράβο κώστα, πολύ ωραία η διαδρομή σου, τωρα αν θες να έρθεις μπορεις.
εμείς δεν θα κάνουμε τις διαδρομές που έκανες εσύ με εξαίρεση την λουκέρνη και το interlaken που θα πάμε.

την πρώτη μέρα αφού θα φτάσουμε 6.30 το πρωί θα δούμε ζυρίχη και βούρ για Βέρνη

θα μείνουμε Βέρνη για 6 μέρες και θα έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από ζυρίχη, και έτσι να έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε ότι θέλουμε
οποτε για να καταλάβεις ποίες διαδρομές θα κάνουμε μιας και το έχεις φρέσκο,και οποιος θελει να παει θα τον βοηθήσει πιστεύω Πρώτη διαδρομη Βέρνη - Thun ( Thun - Wikipedia, the free encyclopedia ) - Oberhofen - Interlaken ( Interlaken - Wikipedia, the free encyclopedia ) - Grindelwald (χιονοδρομικό) ( Grindelwald - Wikipedia, the free encyclopedia ),και επιστροφή από την άλλη πλευρά τις λίμνης για βέρνη
http://maps.google.com/maps?f=d&saddr=46.934095,+7.440062&daddr=Thun,+Switzerland+to:Staatsstrasse+12,+3653+Oberhofen+am+Thunersee,+Switzerland+(Remax+Oberhofen)+to:Interlaken,+Switzerland+to:grindelwald+to:Berne,+Switzerland&hl=en&geocode=FU8ozAIdvoZxAA%3B%3BFcILyQId9gV1ACHfE5Q3Scl_Nw%3B%3B%3B&mra=ls&sll=46.631993,7.932129&sspn=0.357872,0.862427&ie=UTF8&t=h&ll=46.808989,7.637558&spn=0.342601,0.720291&z=11

δεύτερη διαδρομή που έχω σκεφτεί και η πιο μεγάλη είναι Βέρνη - Chateau de Chillon (φανταστικό καστρο Ch ) - Λωζάννη - Γενεύη και επιστροφή Βέρνη

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Seftigenstrasse&daddr=Avenue+de+Chillon+21,+1820+Veytaux,+Switzerland+(de+Chillon,+Fondation+du+Ch%C3%A2teau+de+Chillon)+to:Lausanne,+Lausanne,+Vaud,+Switzerland+to:geneve+to:Seftigenstrasse+99,+3007+Berne,+Switzerland&hl=en&geocode=FcwnzAIdG4dxAA%3BFXA5xAIdDrVpACFqppH0-M34XQ%3B%3B%3B&mra=ls&sll=46.573967,6.786804&sspn=1.376367,2.881165&ie=UTF8&ll=46.583406,6.786804&spn=1.376128,2.881165&t=h&z=9

μια μέρα θα πάμε Basel και μια άλλη μέρα λουκέρνη, αλλα μπορεί και να συνδυάσουμε και τις 2 σε μια μέρα, θα δούμε.

υπομονή λοιπόν, ελπιζω να βρω αρκετό χιόνι ώστε να το ευχαριστηθώ
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
μπράβο κώστα, πολύ ωραία η διαδρομή σου, τωρα αν θες να έρθεις μπορεις.
εμείς δεν θα κάνουμε τις διαδρομές που έκανες εσύ με εξαίρεση την λουκέρνη και το interlaken που θα πάμε.

την πρώτη μέρα αφού θα φτάσουμε 6.30 το πρωί θα δούμε ζυρίχη και βούρ για Βέρνη

θα μείνουμε Βέρνη για 6 μέρες και θα έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από ζυρίχη, και έτσι να έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε ότι θέλουμε
οποτε για να καταλάβεις ποίες διαδρομές θα κάνουμε μιας και το έχεις φρέσκο,και οποιος θελει να παει θα τον βοηθήσει πιστεύω Πρώτη διαδρομη Βέρνη - Thun ( Thun - Wikipedia, the free encyclopedia ) - Oberhofen - Interlaken ( Interlaken - Wikipedia, the free encyclopedia ) - Grindelwald (χιονοδρομικό) ( Grindelwald - Wikipedia, the free encyclopedia ),και επιστροφή από την άλλη πλευρά τις λίμνης για βέρνη
http://maps.google.com/maps?f=d&saddr=46.934095,+7.440062&daddr=Thun,+Switzerland+to:Staatsstrasse+12,+3653+Oberhofen+am+Thunersee,+Switzerland+(Remax+Oberhofen)+to:Interlaken,+Switzerland+to:grindelwald+to:Berne,+Switzerland&hl=en&geocode=FU8ozAIdvoZxAA%3B%3BFcILyQId9gV1ACHfE5Q3Scl_Nw%3B%3B%3B&mra=ls&sll=46.631993,7.932129&sspn=0.357872,0.862427&ie=UTF8&t=h&ll=46.808989,7.637558&spn=0.342601,0.720291&z=11

δεύτερη διαδρομή που έχω σκεφτεί και η πιο μεγάλη είναι Βέρνη - Chateau de Chillon (φανταστικό καστρο Ch ) - Λωζάννη - Γενεύη και επιστροφή Βέρνη

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Seftigenstrasse&daddr=Avenue+de+Chillon+21,+1820+Veytaux,+Switzerland+(de+Chillon,+Fondation+du+Ch%C3%A2teau+de+Chillon)+to:Lausanne,+Lausanne,+Vaud,+Switzerland+to:geneve+to:Seftigenstrasse+99,+3007+Berne,+Switzerland&hl=en&geocode=FcwnzAIdG4dxAA%3BFXA5xAIdDrVpACFqppH0-M34XQ%3B%3B%3B&mra=ls&sll=46.573967,6.786804&sspn=1.376367,2.881165&ie=UTF8&ll=46.583406,6.786804&spn=1.376128,2.881165&t=h&z=9

μια μέρα θα πάμε Basel και μια άλλη μέρα λουκέρνη, αλλα μπορεί και να συνδυάσουμε και τις 2 σε μια μέρα, θα δούμε.

υπομονή λοιπόν, ελπιζω να βρω αρκετό χιόνι ώστε να το ευχαριστηθώ
Απο χιονι να φανε και οι κοτες στα μεροι που θα πας.Ειδικα Ιντερλαγκεν θα παθεις πλακα θα σου αρεσει παρα πολυ και αν εχεις την δυνατοτητα κανονισετο να φτασεις κατα της 4-5 το απογευμα που σκοτεινιαζει ειναι φανταστικα δεν θα θες να φυγεις...Αν σου μεινει χρονος δωσε και μια Σ.Μοριτζ με το τρενο ομως οχι με αμαξι...με αμαξι ειναι σαν να πηγενεις στην Παρνηθα πανω κατω 4 φορες...ΠΙΚΡΑ...
Γνωμη μου παντα Ζυριχη-Γενευη-Βασιλεια απλα βολτα,προτιμησε να απολαυσεις πιο πολυ Λουκερνη-Βερνη-Ιντερλαγκεν αλλο φρουτο, και παντα εννοειτε κοιτα να περασεις οσο καλυτερα μπορεις....:clap::clap::clap:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
στο sant moritz ήθελα να παω αλλα είναι από βέρνη 350 km περίπου, πολύ μακριά, αλλα την περίπτωση του τρένου δεν την σκέφτηκα, βεβαια θα μου βγει ο κούκος τις ελβετίας αηδόνι...
196 φραγκα εχει, με Return 2nd Class δηλαδη 131?
thanks
 

Alexandros77

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Τι εννοεις ακριβως??????:cool::cool::cool::cool::roll:
Ελα ρε Κωστα..
δεν καταλαβες τι εννοω....?
Ενα πουλακι μου ειπε..οτι εχεις κανει κ αρκετα ταξιδακια στην Χιο...
ετσι δεν ειναι?:lol:
Πες μας λιγο...
Πως ειναι στην Κωμη.... στην Καλαμωτη...στο Πυργι....:cool::D:D:D
 

Zellen

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πολύ ωραία η περιγραφή σου.Είχα πάει κι εγώ πριν 6 χρόνια Ελβετία περίπου στα ίδια μέρη και ομολογλω ότι ξαναέζησα την εμπειρία.Εμείς είχαμε παει επιπλέον Λωζάννη , Γενεύη και Βέρνη.είναι πολύ ωραίες και αυτές.οσον αφορά την ακρίβεια είναι κάτι που το θυμάμαι ακόμη.θυμάμαι ότι είχαμε κάνει το γύρο της λίμνης Λεμάν από γενεύη και πήγαμε στο Εβιάν , τη λουτρόπολη όπου εμφιαλώνεται το περίφημο νερό και το νερό ακόμη και στην πόλη παραγώγής του ήταν πανάκριβο.( 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά το μικρό μπουκαλάκι).Θυμάμαι ακόμη ότι οι λόφοι στη διαδρομή ήταν καταπράσινοι παρόλο που ήταν χειμώνας.είχε φοβερό κλίμα.Συνιστώ κι εγώ τη Λουκέρνη για μια ήσυχη διαμονή, είναι κουκλίστικη, αλλά τη Λωζάννη για όσους θέλουν night life .είναι φοιτητούπολη και είχε πολλα κλαμπ.Σάββατο βράδυ θυμάμαι γινόταν χαμός.ελβετία forever!;)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
ΑΑΑΑΑΑ........

Ελα ρε Κωστα..
δεν καταλαβες τι εννοω....?
Ενα πουλακι μου ειπε..οτι εχεις κανει κ αρκετα ταξιδακια στην Χιο...
ετσι δεν ειναι?:lol:
Πες μας λιγο...
Πως ειναι στην Κωμη.... στην Καλαμωτη...στο Πυργι....:cool::D:D:D
Πες μου ετσι να καταλαβω οτι επρεπε να γυρισω 10 χρονια πισω κυριε Λοχια....
Βουνο με βουνο δεν σμιγη τελικα μονο......:clap::clap::clap::bleh::bleh::bleh:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Trelokefaloniti, σήμερα διάβασα την ιστορία σου και ήταν σα να το ζούσα ξανά!

Έκανα πρωτοχρονιά του 2009 στη Ζυρίχη επίσης, 6ήμερο ήταν το ταξίδι και αν και είμαι κατά των group ήταν απόλαυση το όλο ταξίδι.

Λουκέρνη, Saint Moritz, Βέρνη, Βασιλεία, Ζυρίχη και σε όοοοτι έγραψες συμφωνώ και επαυξάνω...:clap:

Υ.Γ. Marriott 5 αστέρων όντως δεν ήταν ;)
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Είχα πάει κι εγώ πριν 3 χρόνια Ελβετία σε αρκετά από τα μέρη που περιγράφονται. Λεπτομέρειες έχω γράψει σε θέμα με τίτλο Europe Road Trip για όποιον ενδιαφέρεται. Ζυρίχη είχα πάει λίγο πιο παλιά. Προσωπικά αυτή η πόλη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις καλύτερες από τη Λουκέρνη μπορώ να πω. Αν και συνιστώ ανεπιφύλαχτα τις εκδομούλες στα πέριξ των πόλεων…
Όσο για το κόστος διαβίωσης στην Ελβετία απλά θα αναφέρω το σχόλιο που είχα κάνει τότε στον άντρα μου…
«Απορώ γιατί όλοι ξαφνιάζονται από τις τιμές στην Ελβετία… Αφού οι άνθρωποι το δηλώνουν και επίσημα στη σημαία τους ότι… είναι φαρμακείο!!» :rolleyes:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Είχα πάει κι εγώ πριν 3 χρόνια Ελβετία σε αρκετά από τα μέρη που περιγράφονται. Λεπτομέρειες έχω γράψει σε θέμα με τίτλο Europe Road Trip για όποιον ενδιαφέρεται. Ζυρίχη είχα πάει λίγο πιο παλιά. Προσωπικά αυτή η πόλη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις καλύτερες από τη Λουκέρνη μπορώ να πω. Αν και συνιστώ ανεπιφύλαχτα τις εκδομούλες στα πέριξ των πόλεων…
Όσο για το κόστος διαβίωσης στην Ελβετία απλά θα αναφέρω το σχόλιο που είχα κάνει τότε στον άντρα μου…
«Απορώ γιατί όλοι ξαφνιάζονται από τις τιμές στην Ελβετία… Αφού οι άνθρωποι το δηλώνουν και επίσημα στη σημαία τους ότι… είναι φαρμακείο!!» :rolleyes:
την καλύτερη ποιότητα ζωής έχουν οι άνθρωποι, γιαυτο και είναι k πιο ακριβά από εμάς... όταν ο μισθός τους είναι 3500-4000 φράγκα είναι φυσιολογικό μια pizza πχ να έχει 25-30 euro...

θα ξαναπάμε μάλλον από τo νέο έτος... θέλω να δω κι άλλα μέροι στην ελβετία, είναι απλά τέλεια

εδω ειναι κ μερικα video Που ειχα ανεβασει http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1-6-%E7%EC%DD%F1%E5%F2-24-2-1-3-2009-a.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom