Κούβα Κούβα και ...ολίγον από Μόσχα (12/2012)

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
να υποθεσω οτι ειχες βγαλει εισιτηριο με τη πτηση που κανει 18 ωρες σταση στη Μοσχα ;
θυμασαι πόσο σου κοστισε η βιζα ( 2 στη περιπτωση σας και στο πηγαινε και στο ελα , σωστα ; ) για Ρωσία ;

οσο για το καφε στη Πλαζα βιεχα συμφωνω . Οποτε θελω πραγματικα καλό καφε στην Αβανα εκει πηγαινω.

μια χαρα τα εβγαλες ολα με 1800 ευρω .
για μενα το ακριβοτερο κομματι ειναι το συνηθες χιλιαρικο για το εισιτηριο και τα 100 και βαλε για την βιζα - ταξιδιωτικη ασφαλεια . Υπαρχουν βεβαια καποιες ευκαιριες στα 500 αλλά οσες φορες εχω παει δεν επεσα ποτέ πάνω τους.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και εμείς είχαμε πάει σε αυτό το καφέ (μόνο που εμείς είχαμε πάρει εκεί κοκτέιλ με καφέ :cool: ) και σε πολλά άλλα μέρη από αυτά που γράφεις. Τι μου κάνεις βραδιάτικα με αυτήν τη ζέστη!
α! και η παραλία του Βαραδέρο είναι πολύ μεγαλύτερη από 1 χιλιόμετρο :p και όντως πανέμορφη.

Και πάλι ευχαριστούμε :)

Διαδικαστικών συνέχεια: Όποτε θεωρήσεις ότι η ιστορία σου ολοκληρώθηκε μας στέλνεις μήνυμα (σε ένα από τους moderators) και θα τη μεταφέρουμε στις ολοκληρωμένες.
 
Last edited:

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
να υποθεσω οτι ειχες βγαλει εισιτηριο με τη πτηση που κανει 18 ωρες σταση στη Μοσχα ;
θυμασαι πόσο σου κοστισε η βιζα ( 2 στη περιπτωση σας και στο πηγαινε και στο ελα , σωστα ; ) για Ρωσία ;

οσο για το καφε στη Πλαζα βιεχα συμφωνω . Οποτε θελω πραγματικα καλό καφε στην Αβανα εκει πηγαινω.

μια χαρα τα εβγαλες ολα με 1800 ευρω .
για μενα το ακριβοτερο κομματι ειναι το συνηθες χιλιαρικο για το εισιτηριο και τα 100 και βαλε για την βιζα - ταξιδιωτικη ασφαλεια . Υπαρχουν βεβαια καποιες ευκαιριες στα 500 αλλά οσες φορες εχω παει δεν επεσα ποτέ πάνω τους.
Αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος είναι 35 ευρώ / άτομο και ναι πληρώσαμε 2 φόρες. Τα βγάλαμε μόνη μας από την πρεσβεία. Επίσης νομίζω ζητάν μια ταξιδιωτική ασφάλιση 2 ευρώ/ ημέρα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
35 ευρώ το άτομο μόνο;;; Τη βγάλατε τη visa από το προξενείο μόνοι σας, ή μέσω τουριστικού πρακτορείου (Μουζενίδης travel); Όσες φορές έχω πάει Ρωσία, έβγαζα τη visa μέσω Μουζενίδη, στέλνοντάς τους απλά το διαβατήριό μου και τις ημερομηνίες που θέλω. Πιθανολογώ ότι πλήρωνα παραπάνω έτσι, αλλά ήταν ταχύτατοι, και δεν είχα έγνοιες. Μου στοίχιζε 70 ευρώ συν δύο ευρώ τη μέρα η ταξιδιωτική ασφάλιση, χωρίς πάλι να ψάχνω πού θα την κάνω. Προφανώς έχουν τις άκρες τους και τα γρανάζια "λαδώνονται" επαρκώς. Είναι περίεγο πάντως το σύστημα των Ρώσων όσον αφορά immigration και registration forms που πρέπει να συμπληρώνονται, πρέπει να είστε ενημερωμένοι και προσεκτικοί. Είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε θέλει σχετικές πληροφορίες, μιας και την έζησα τη γραφειοκρατία τους για τα καλά, σε πολλά επίπεδα (ταξίδια, γάμο, προξενεία, invitations..)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δύο απωθημένα μου έμειναν που το καθένα χρειαζόταν δύο ημέρες παραπάνω άδεια και περίπου 200 ευρώ, που δεν υπήρχαν.
Μια διανυκτέρευση σε ένα από τα συμπλέγματα νησιών στα ανατολικά της Κούβας (πχ Cayo Coco) και το να δω και να περάσω ένα βράδυ στο Santiago de Cuba που όσες περιγραφές έχω διαβάσει το δείχνουν τόσο διαφορετικό από την Αβάνα και την υπόλοιπη Κούβα.


To Κάγιο Κόκο σαφώς υποδεέστερο και τουριστικότερο από το Βαραδέρο (που είναι φουλ στους Κουβανούς, ακόμη και στα πεντάστερα πλέον) και το Σαντιάγο ως πόλη για μένα υποδεέστερο από Αβάνα, Σιενφουέγος, Καμαγουέι. Έτσι για να μην έχετε και φοβερά απωθημένα...

Ωραία ιστορία, πολλά ευχαριστώ.
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
35 ευρώ το άτομο μόνο;;; Τη βγάλατε τη visa από το προξενείο μόνοι σας, ή μέσω τουριστικού πρακτορείου (Μουζενίδης travel); Όσες φορές έχω πάει Ρωσία, έβγαζα τη visa μέσω Μουζενίδη, στέλνοντάς τους απλά το διαβατήριό μου και τις ημερομηνίες που θέλω. Πιθανολογώ ότι πλήρωνα παραπάνω έτσι, αλλά ήταν ταχύτατοι, και δεν είχα έγνοιες. Μου στοίχιζε 70 ευρώ συν δύο ευρώ τη μέρα η ταξιδιωτική ασφάλιση, χωρίς πάλι να ψάχνω πού θα την κάνω. Προφανώς έχουν τις άκρες τους και τα γρανάζια "λαδώνονται" επαρκώς. Είναι περίεγο πάντως το σύστημα των Ρώσων όσον αφορά immigration και registration forms που πρέπει να συμπληρώνονται, πρέπει να είστε ενημερωμένοι και προσεκτικοί. Είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε θέλει σχετικές πληροφορίες, μιας και την έζησα τη γραφειοκρατία τους για τα καλά, σε πολλά επίπεδα (ταξίδια, γάμο, προξενεία, invitations..)
Δεν είμαι σίγουρος για τα 35 ευρώ, έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια. Θυμάμαι τα 70 ευρώ του Μουζενίδη και ότι επειδή τις βγάλαμε μόνοι μας, μας είχε έρθει κοντά μισή τιμή. Γρήγορα έγινε πάντως, χρειάστηκε μία επίσκεψη στην πρεσβεία και μία σε ένα γραφείο που έχουν φτιάξει για να τα διαχειρίζεται
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταφρος μαριανων
σε ευχαριστουμε για την ωραια ιστορια , μια χαρά περασατε με το μπαμπά απο ότι καταλαβαινω !!

Τωρα διαβασα για το Βαραδερο και συμφωνώ , αν ξεφυγεις απο τη ζώνη με τα μεγαλα ξενοδοχεια , εχει πολλα σημεια που κολυμπας μονος ή με λιγους ντοπιους .
Οι Κουβανοι ειναι βουτυχταδες? Δλδ αν καποιος θελησει να κολυμπησει(μονος, εντελως) υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να μη ξαναδει τα μπαγκαζια του?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom