Ταϊλάνδη Κο Σαμουι- Κο Πανγκαν μεσα Αυγουστου...και τωρα τι?

SYN 35

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπερα σε ολους , απο 18-30 Αυγουστου θα παμε επιτελους το ταξιδι του μελιτος με τον συζηγο, 4 διανυκτερευσεις Πανγκαν 5 Σαμουι και 2 Μπανγκογκ. Τωρα πως το οργανωνουμε? Στο Πανγκαν θα μεινουμε στην Λαμαι και στο Πανγκαν στην Maehaad bay. Eλπιζω να εκανα καλη επιλογη για να γλυτωσω την μουρμουρα!!!! Θελουμε περισσοτερο χαλαρωση και να το συνδυασουμε με καποιες εκδρομες για να δουμε και 2 πραγματα.

Εχετε να προτεινετε κατι οσον αφορα τις εκδρομες γιατι εχω χαθει λιγο. Αναφερομαι στο ant thong marine park , καταρρακτες, Κο Ταο, ροζ δελφινια (λεμε τωρα), Nangyuan island κλπ. Υπαρχει κατι που δεν αξιζει απο αυτα η κατι αλλο που εχετε να προτεινετε?

Επισης οσον αφορα τις τιμες οι εκδρομες αυτες κοστιζουν απο 20 ευρω το ατομο περιπου αν δεν κανω λαθος(ετσι τουλαχιστον διαβασα). Οι τιμες στο φαγητο σε εστιατορια ειναι ακριβες? Το μασαζ στην παραλια? γιατι οσον αφορα το μασας σε ξενοδοχεια μου φανηκε πανακριβο βρε παιδια πανω απον 40 ευρω περιπου.HELP!!!

HEEEEEEEEEEEELP!!!!!
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Το μασαζ στην παραλια? γιατι οσον αφορα το μασας σε ξενοδοχεια μου φανηκε πανακριβο βρε παιδια πανω απον 40 ευρω περιπου.HELP!!!
Ε...καλα τωρα,,,στο μασαζ κολλησες και συ!Φτιαξε το προγραμμα σου κανοντας "αναζητηση"στο φορουμ.Θα βρεις αρκετες πληροφοριες....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Επισης οσον αφορα τις τιμες οι εκδρομες αυτες κοστιζουν απο 20 ευρω το ατομο περιπου αν δεν κανω λαθος(ετσι τουλαχιστον διαβασα). Οι τιμες στο φαγητο σε εστιατορια ειναι ακριβες? Το μασαζ στην παραλια? γιατι οσον αφορα το μασας σε ξενοδοχεια μου φανηκε πανακριβο βρε παιδια πανω απον 40 ευρω περιπου.HELP!!!
Δεν υπαρχει λόγος να κανεις μασαζ στα ξενοδοχεια .
Στη παραλια και σε διαφορα μαγαζια που υπαρχουν παντου στο δρομο εκανε 5 - 6 ευρω η ωρα .
Εχουν γραφτει απειρα πραγματα για τα νησια που πας εδω μεσα ....πιο πολλά δεν γινεται.
Στρωσου στο διαβασμα ....
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το Κο Nangyuan μην το χάσεις.
Η Μαε Χατ είναι πολύ όμορφη αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι δυτικές παραλίες του Πανγκαν δεν είναι καλή επιλογή τους καλοκαιρινούς μηνες λόγο χαμηλής στάθμης του νερού.
Στο Σαμουι βρίσκεις και φτηνά και πολύ ακριβά εστιατόρια!
 

SYN 35

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Αλλη μια ερωτηση βρε παιδια, στο Σαμουι απο οτι διαβασα εδω δεν εχει τουκ τουκ και επειδη τα μηχανακια τα τρεμουμε με ποιον τροπο μπορει να μετακινηθει κανεις στο Σαμουι? Αν θελουμε απο την Λαμαι που θα μενουμε να παμε π.χ προς βορεια με ποιον τροπο μπορουμε? και κατι ακομα στο Κο Πανγκαν ισχυουν τα ιδια? σε τουκ τουκ ποτε θα μπω η γυναικα!!!!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ποιος σου είπε ότι δεν έχει τουκ τουκ; παρόλα αυτά μπορείς να νοικιάζεις ταξί για τις μετακινήσεις σου και για όλη τη μέρα μ' ένα καλό παζάρι.. Επίσης τρικαβαλο με μηχανάκι απο Lamai για Chaweng δεν είναι και τόσο τρομακτικό, είναι μικρή η απόσταση
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Sorry sorry sorry διάβασα εγώ λάθος, όντως στο Σαμούι δεν έχει τούκ τούκ μόνο Μπανγκόκ από τα μέρη που θα πας.. Όλα όμως όσα σου έγραψα ισχύουν όντως!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Επίσης υπάρχουν και τα φορτηγακια που σε φορτώνουν στη καρότσα. Έχει τη πλάκα του και είναι πολύ οικονομικά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για το Σαμουι δε θα μιλησω γιατι εχουν περασει χρονια που πηγα και μαλλον εχει αλλαξει πααααρα πολυ. Απλα για τις 5 καλυτερες παραλιες στο νησι που ρωτας, δεν υπαρχουν..ειναι μετριες και δυστυχως δε βοηθαει και η εποχη που πατε. Οπτικα θα ευχαριστηθειτε, ειναι ομορφο τροπικο το τοπιο (οπως το θυμαμαι εγω τουλαχιστον), αλλα απο διαυγεια νερου και καθαροτητα, τζιφος!

Το Πανγκαν ειναι οντως καλυτερο, αλλα οπως λεει και η ggonholidays οι δυτικές παραλίες δεν είναι καλή επιλογή τους καλοκαιρινούς μηνες εξαιτιας της παλιρροιας. Ειδικα στη Mae Haad εινα αδυνατο το κολυμπι το πρωι αλλα και το απογευμα υπαρχει μονο ενα στενο ΄καθαρο’ κομματι στη νοτια παραλια, με κακη ορατοτητα στο νερο. Διαβασε αν σε ενδιαφερει εδω, το κεφαλαιο 7 ειναι ολο για τη Mae Haad:
http://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/
Πολύ καλύτερη για διαμονη ειναι η διπλανή Salad beach. Στο Πανγκαν αν πρεπει να διαλεξω δυο σημεια για εκδρομη, θα ηταν η Bottle beach και οι AoThong Nai Pan (υπεροχες και οπτικα και για κολυμπι), στις οποιες μπορεις να πας και με longtail.

Ενα απογευμα προτεινω να πατε στη Salad για βουτια (υπαρχει σημειο με αμμο και πιο βαθυ νερο, διαυγης θαλασσα ακομα και Ιουλιο που πηγα εγω, αρκει να ειναι απογευμα) ,

ακολουθει μασαζ στα κιοσκια της παραλιας

και το βραδακι ανεβειτε στο Cookies Salad για ποτακι και πιο μετα φαγητο. Εχει ωραιο φαγητο, οι τιμες ειναι μια χαρα και η θεα απο τις καλυτερες του νησιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom