Κρητη 9 ημερες διακοπες

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Γεια σε ολους.Λεγομαι Χρηστος.Πηγαινω Κρητη με οικογενεια.Να μεινω σε ενα μερος(Χανια), ολες τις ημερες, η να τις μοιρασω 5 στα Χανια και 4 στον Αγ.Νικολαο?Προλαβαινω ετσι να δω τα βασικα η θα μου μεινει η ταλαιπωρια? Ευχαριστω.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αν είναι να τις μοιράσεις για να δεις περισσότερα μέρη, θα σου πρότεινα να δεις όμορους νομούς π.χ. χανιά και ρέθυμνο. 9 ημέρες χανιά και άγιο νικόλαο μαζί, με την οικογένεια, θα βγάλεις ταλαιπωρία. πάντως αν πας άγιο νικόλαο, πέρνα από κάτω Ζάκρο (τα θερινά ανάκτορα του Μίνωα) θα βρείς απίθανες παραλίες.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Φιλε criskal καταρχην καλως ηρθες στο foroum...αν ακολουθησεις την συμβουλη του σταυρου και πας μετα της 15/8 θα με βρεις στο μερος που ανεφερε...επισης μπορεις να εισαι και στην συναντηση που κανονιζει το rethimno...στο Ρεθυμνο στις 23/8!!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γεια σε ολους.Λεγομαι Χρηστος.Πηγαινω Κρητη με οικογενεια.Να μεινω σε ενα μερος(Χανια), ολες τις ημερες, η να τις μοιρασω 5 στα Χανια και 4 στον Αγ.Νικολαο?Προλαβαινω ετσι να δω τα βασικα η θα μου μεινει η ταλαιπωρια? Ευχαριστω.
Χρηστο καλως να ερθεις στο νησι μας....9 μερες δεν ειναι αρκετες για να το δεις
Θα σου προτεινα τις 5 μερες να ειναι καπου ενδιαμεσα στα Χανια και στο Ρεθυμνο.πληροφοριες θα δεις στο τοπικ της Κρητης στο θεμα ξενοδοχειο αναμεσα Χανια και Ρεθυμνο...εχω δωσει καποια λινκ με ξενοδοχεια...
Τις υπολοιπες μερες θα σου προτεινα να ειναι καπου στην Ελουντα για να εχεις προσβαση στους αλλους νομους χωρις να ταλαιπωρειθεις ιδιαιτερα
Η Ελουντα εχει πολλες επιλογες...δεν ειναι μονο χλιδατα ξενοδοχεια και μερος προσβασημο και χωρις ταλαιπωρεια...πληροφοριες αρκετες για την ανατολικη πλευρα του νησιου και ξενοδοχεια, παρκα αναψυχεις για παιδια εχω δωσει σε αλλο τοπικ ψαξετο στο φορουμ της Κρητης
Οτι αλλο θελεις ειμαι στη διαθεση σου
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια σε ολους.Λεγομαι Χρηστος.Πηγαινω Κρητη με οικογενεια.Να μεινω σε ενα μερος(Χανια), ολες τις ημερες, η να τις μοιρασω 5 στα Χανια και 4 στον Αγ.Νικολαο?Προλαβαινω ετσι να δω τα βασικα η θα μου μεινει η ταλαιπωρια? Ευχαριστω.
χρηστο, να μεινεις χανια ολες τις μερες. εχει παρα πολλα να δεις και να κανεις. και λιγες ειναι, μην ταλαιπωρηθεις αδικα σε αλλους νομους. στην καλυτερη κανεις μονοημερο και κατι στο νομο ρεθυμνης. καλα να περασεις
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Φιλε criskal καταρχην καλως ηρθες στο foroum...αν ακολουθησεις την συμβουλη του σταυρου και πας μετα της 15/8 θα με βρεις στο μερος που ανεφερε...επισης μπορεις να εισαι και στην συναντηση που κανονιζει το rethimno...στο Ρεθυμνο στις 23/8!!!!

driver αυτό για σένα:
σήμερα το απόγευμα ρώτησα φίλο μου, να μου πεί κάποιο μέρος για τριήμερο γιατί έχω πάει παντού. Η απάντηση του: Παλαίκαστο και στις γύρω παραλίες όπως Ζάκρο, Χιόνα, Κουρεμένος.
είσαι "in"
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σε ολους.Λεγομαι Χρηστος.Πηγαινω Κρητη με οικογενεια.Να μεινω σε ενα μερος(Χανια), ολες τις ημερες, η να τις μοιρασω 5 στα Χανια και 4 στον Αγ.Νικολαο?Προλαβαινω ετσι να δω τα βασικα η θα μου μεινει η ταλαιπωρια? Ευχαριστω.
γεια σου χριστo, ετοιμάζομαι και εγώ να ξαναπαω στα χανιά για 2η συνεχή χρονια...
η καταγωγή μου βασικά είναι από άγιο νικόλαο, βεβεα έχω μεγαλώσει θεσσαλονίκη αλλα κάθε χρόνο σχεδόν ήμουν στον άγιο νικόλαο....

εγώ τα χανιά τα έχω λατρέψει. βεβαια ο κάθε νομος έχει τις ομορφιές του... συγκεκριμένα για τον άγιο νικόλαο πολύ καλή παραλια είναι στο Ιστρον 12km από άγιο προς σητεία. ονομάζεται golden beach η βούλισμα για τους παλαιότερους
όπως επίσης στην ελούντα η παραλια τις κολοκύθας. για την χιόνα που σου προτείνουν έχω πάει 2 φορες και τις 2 την πέτυχα με αρκετό αέρα και δεν πλησιαζόταν... τέλος το γαϊδουρονήσι είναι όνειρο...
για να καταλάβεις ο νομος λασιθίου είναι για πιο ήρεμες καταστάσεις... δεν έχει τόσο κόσμο όσο ο νομος χανιων... και φυσικά να προσεχεις σε όλο το οδικό δίκτυο γιατί ολοι οι δρόμοι είναι "σκοτωστρες"... και οι ντόπιοι είναι λίγο γκαζοφονιάδες

αυτά από μένα καλά να περάσετε :D
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Aqua Plus - Water Park

Watercity - WATER PARK in Anopolis Pediados of Heraklion Crete

Δυο λινκ σου στελνω για τα παιδια σου που σιγουρα θα τους αρεσουν Εινα βορεια του νομου Ηρακλειου κοντα στις Γουβες....

Το προβλημα δεν ειναι πως θα πατε .....αλλα πως θα φυγεται απο εκει......
Φωτογραφικο υλικο εχει αρκετο και στα δυο .....το acquaplus ειναι μεγαλυτερο...τα μικρα θα ξετρελαθουν σιγουρα...
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Aγαπητε φιλε soudiane μονο και μονο που φετος θα κατεβω Κρητη ειμαι in.Το νησι εχει τεραστιο ρευμα αυτη την χρονια....Εαν τελικα πας πριν κατεβω, ριξε καμμια φρεσκια πληροφορια!!!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να προτείνω μερικά μέρη? οποσδήποτε παραλία Μπράλου (προσβάσιμη με βάρκα στο τελευταίο δυτικό ακρωτήρι του νομού), για τα Φαλάσαρνα λένε πολλά καλά λόγια, εμένα δεν με εντυπωσιάζει, στο Ελαφονήσι τερμα νοτιοδυτική γωνία της Κρήτης (νησάκι προσβάσιμο με τα πόδια μέσω θάλασσας), Παλαίκαστρο όπως προαναφέρθηκε και Σταυρός στο ακρωτήρι πάνω από τα Χανιά (εκεί γυρίστηκαν σκηνές από τον Ζορμπά)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
http://images.google.gr/images?hl=el&q=θαλασσοκοσμος ηρακλειο&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi


Αρκετα ενδιαφερον ειναι και το ενυδρειο στις Γουρνες εξω απο το Ηρακλειο...για μικρους και μεγαλους....
Κοντα ειναι και τα δυο παρκα αναψυχης που σου εδωσα στα παραπανω λινκ οποτε μπορειτε να συνδιασετε και τα δυο αυθημερον..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..θα σου πρότεινα να δεις όμορους νομούς π.χ. χανιά και ρέθυμνο..
Συμφωνω με τον Σταυρο. Αυτο εκανα κι εγω και μοιρασα σε δυο ταξιδια απο δυο νομους. Και παλι δε φτανει για να τα δεις ολα , ειναι πολυ μεγαλες οι αποστασεις και αρκετα τα αξιοθεατα και οι παραλιες. Αξιζει να αφιερωσεις δυο ταξιδια στην Κρητη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom