Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Καλημέρα,

πρόσφατα κλείσθηκαν τα αεροπορικά εισητήρια και το ξενοδοχείο για 1 εως 5 Ιανουαρίου στην Πόλη.

Η πρόσφατη βομβιστικη επίθεση με τρόμαξε και πλεον σκέφτομαι την ακύρωση της εκδρομής.

Για τα αεροπορικά ξέρω ότι δεν παίρνεις τίποτα, ενώ για το ξενοδοχείο θα ρωτήσω μέσω του πρακτορείου που έκανα την κράτηση.

Το ξενοδοχείο ειναι το Eresin Premier Taxim.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλημέρα,

πρόσφατα κλείσθηκαν τα αεροπορικά εισητήρια και το ξενοδοχείο για 1 εως 5 Ιανουαρίου στην Πόλη.

Η πρόσφατη βομβιστικη επίθεση με τρόμαξε και πλεον σκέφτομαι την ακύρωση της εκδρομής.

Για τα αεροπορικά ξέρω ότι δεν παίρνεις τίποτα, ενώ για το ξενοδοχείο θα ρωτήσω μέσω του πρακτορείου που έκανα την κράτηση.

Το ξενοδοχείο ειναι το Eresin Premier Taxim.
Για τα αεροπορικά παίρνεις πίσω τους φόρους του αεροδρομίου αν δεν πετάξεις.

Επειδή στον τίτλο έχεις ερωτηματικό καταλαβαίνεις ότι την απόφαση θα πρέπει να την πάρετε μόνοι σας.

Τι σημασία έχει αν μερικά άτομα πούνε πηγαίνετε ή μην πηγαίνετε.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
την προηγούμενη Πέμπτη επέστρεψα από την Πόλη, πραγματικά οι τουρίστες είναι πλέον ελάχιστοι...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Για τα αεροπορικά παίρνεις πίσω τους φόρους του αεροδρομίου αν δεν πετάξεις.

Επειδή στον τίτλο έχεις ερωτηματικό καταλαβαίνεις ότι την απόφαση θα πρέπει να την πάρετε μόνοι σας.
Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ το μόνο που μπορεί να σου πει ο καθένας είναι την προσωπική του άποψη. Ποιός μπορεί να εγγυηθεί τι θα γίνει;
Εγώ δεν θα πήγαινα αλλά καθένας έχει τον τρόπο του να αποφασίζει. Εσύ και οι τυχόν συνταξιδιώτες σου θα πάρετε την απόφαση.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Όσον αφορά το οκονομικό σκέλος, αν ακυρωθεί το ταξίδι, η χασούρα θα είναι της τάξης των 200 ευρώ.


Φυσικά και ήξερα την κατάσταση στην Τουρκία, αλλά το προχθεσινό ήταν ένα καμπανάκι για μένα, ότι πας σε ''εμπόλεμη ζώνη''. Είναι να σε θέλει αλλά κάπου πας και γυρεύοντας!

Το σκεπτικό ότι ''η κωνσταντινούπολη είναι πολύ μεγάλη σε σένα θα τύχει;'' δεν το δέχομαι καθόσον το 2016 οι επιθέσεις στην πόλη ήταν στόχοι τουριστικοί, δηλαδή εκέι όπου θα περάσουμε όλοι οι επισκέπτες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
το 2016 οι επιθέσεις στην πόλη ήταν στόχοι τουριστικοί,
Αυτο δεν ισχυει...
Αλλα,στις μεχρι τωρα,ερωτησεις για τις αλλες ευρωπαικες πολεις που ειχαν τρομοκρατικα χτυπηματα,οι απαντησεις των μελων ηταν οτι η πιθανοτητα να συμβει κατι ειναι αμελητεα...αλλα στην Κωνσταντινουπολη οι πιθανοτητες να τυχει κατι εχουν αυξηθει επικινδυνα,δυστυχως....
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα... γινεται εκρηξεις απο το πουθενα. καθε λεπτο που περναει εκει περα ολο και κατι θα γινει! λιγοστευουν πλεον τουριστες.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Αυτο δεν ισχυει...
Αλλα,στις μεχρι τωρα,ερωτησεις για τις αλλες ευρωπαικες πολεις που ειχαν τρομοκρατικα χτυπηματα,οι απαντησεις των μελων ηταν οτι η πιθανοτητα να συμβει κατι ειναι αμελητεα...αλλα στην Κωνσταντινουπολη οι πιθανοτητες να τυχει κατι εχουν αυξηθει επικινδυνα,δυστυχως....
Να θυμίσω την επίθεση στο αεροδρόμιο και κοντά στην Αγία Σοφία. Από την τελευταία επίθεση σκοτώθηκαν αρκετοί πολίτες που πέρναγαν από το σημείο. Στόχος δεν είναι μόνο οι αστυνομικές δυνάμεις!

Η Πόλη είναι μία και μοναδική, αλλά ...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εγω παντως ΘΑ ΠΑΩ...! και περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια ποτε θα περασουν οι μερες..! και γμτ για δυο μερες εχασα το τελευταίο πραξικοπημα :icon_cheesygrin::icon_cheesygrin:.
ΥΓ φιλε @elias74gr αν τελικα πας αλλαξε ξενοδοχειο μεινε στη περιοχη sirkesi πχ https://www.booking.com/hotel/tr/or...oAQGoAgM;sid=b3f532e243eefe5817f22db13dcd6371 ή https://www.booking.com/hotel/tr/sa...oAQGoAgM;sid=b3f532e243eefe5817f22db13dcd6371 ή καπου εκει γυρω... Ταξιμ παντως οχι... η αληθεια ειναι οτι για πρωτη φορα αν πας σιγουρα δεν θα νιωθεις ανετα ασε που θα σε εχει φαει το αγχος εως να πας....πηγαινε καπου αλλου να το ευχαριστηθεις... στο λεω εγω που παω τουλαχιστον 2-3 φορες το χρονο ...αλλα ειμαι εθισμενη και δεν μπορω να μην παω :icon_lol:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
και εγώ πάω...λίγο μουδιασμένα φυσικά, αλλά μου περνάει μόλις φτάνω..και θα είμαι
πάλι τέλος Ιανουαρίου στην τουριστική έκθεση ΕΜΙΤ
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Κωνσταντινούπολη είχα πάει το 2006, και τότε είχαν θέματα αλλά πλέον έχει παραπάει το θέμα.

αν δεν είχα μικρά παιδιά, θα πήγαινα άνετα, αλλά πλέον δε θέλω να πολυδιακινδυνεύω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom