Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Είναι η τρίτη μέρα μου εδώ στην Πόλη των πόλεων...εεε ναι η μαγεία της ξεδιπλώνεται μπροστά μου περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Άδεια όπως είναι γίνετε ακόμη πιο όμορφη. Δεν σε κουράζουν τα πλήθη του κόσμου . Χτες περπατούσα στην Ιστικλαλ χωρίς να υπάρχει κανένας μπροστά μου που να με εμποδίζει, ούτε χρειάστηκε να προσπεράσω κάποιους..με βήμα σταθερό διέσχισα την οδό που μου φάνηκε πιο μικρή από ποτε! Μπήκα στις όμορφες στοές και έβγαλα Φωτογραφίες χωρίς να υπάρχει κανείς μες στο πλάνο. Το ίδιο σήμερα στην αιγυπτιακή αγορά. Φωτογράφισα σχεδόν κάθε πολύχρωμο πάγκο χωρίς να υπάρχει πόδι χέρι ή κεφάλι μες στη φωτογραφία. Μα η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν όταν χάθηκα στα στενά μες στην αγορα απο Εμιννονου έως Μεγάλο παζάρι. Ο ελάχιστος κόσμος που υπήρχε και εκεί σε καμμία περίπτωση δεν έγεινε ενοχλητικός. ..Ούτε ενα "μπάρτον" δεν χρειάστηκε να πω. Βρήκα καινούργιες στοές, καινούρια δρομάκια και ας είναι η πολλοστή φορα που πέρναγα από εκεί...Και τι να πω για τα ψώνια. .ήδη έχω αγοράσει την 2η βαλίτσα στην Aegean :haha: 1:4 η λίρα , 5 λίρες το μέτρο ύφασμα για τραπεζομάντιλα για το εστιατόριο Δλδ 1,10 ευρώ το μέτρο ούτε το χαρτί με το μέτρο δεν κοστίζει τόσο..
Εεε δεν θα πάρεις 50μ; άσε μην πω κουρτίνες σεντόνια υφάσματα για ριχταρια 8! λίρες...κορίτσια τρέξτε. Μαγική..Μαγική..η Πόλη!:agnes overjoyed:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
@Vegerazaros άλλη ανταπόκριση από την Πόλη?πως νιώθεις? (δεν την παλεύω και εγώ...τελικά θα πάω με τον άντρα μου...)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
@Vegerazaros άλλη ανταπόκριση από την Πόλη?πως νιώθεις? (δεν την παλεύω και εγώ...τελικά θα πάω με τον άντρα μου...)
Γενικα ειναι ησυχα...αλλα πανεμορφα...δεν κουραζεσε βρε παιδι μου απο τον κοσμο...σημερα στην Ιστικλαλ ειχε κοσμο σχετικα...πολυ αστυνομια...ενταξει νομιζω για εκεινους που εχουν παει αρκετες φορες δεν ειναι τοσο τρομακτικο, παντως οι φιλοι μου λενε οτι δεν θα σταματησουν τα πραγματα εδω , θα γινουν χειροτερα, , καταλαβαινω κ κεινους που δεν την επιλεγουν για πρωγη φορα..και αυτο το 1:4 τι να λεμε τωρα το εχω καταχαρει.. :haha:
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Αρχίσαμε και 'μεις να σκεφτόμαστε μια ακομη επίσκεψη μεσα στην Ανοιξη να δουμε και την πόλη ανθισμένη οπως της πρεπει αλλά να σου πω την αληθεια όλες οι τιμες αεροπορικών που ειδαμε μεχρι στιγμής ειναι κατα πολυ υψολότερες ( +40%) απο τα Χριστουγεννα του '15 που πηγαμε τελευταια φορα, θα το παρακολουθω βέβαια τον επόμενο μηνα μηπως υπάρξουν αναπροσαρμογές αλλά δυστηχως αυτη η έλλειψη ενδιαφέροντος απο πλευράς επισκεπτών μαλλον θα έχει και αντίκτυπο στις μεταφορες...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Αρχίσαμε και 'μεις να σκεφτόμαστε μια ακομη επίσκεψη μεσα στην Ανοιξη να δουμε και την πόλη ανθισμένη οπως της πρεπει αλλά να σου πω την αληθεια όλες οι τιμες αεροπορικών που ειδαμε μεχρι στιγμής ειναι κατα πολυ υψολότερες ( +40%) απο τα Χριστουγεννα του '15 που πηγαμε τελευταια φορα, θα το παρακολουθω βέβαια τον επόμενο μηνα μηπως υπάρξουν αναπροσαρμογές αλλά δυστηχως αυτη η έλλειψη ενδιαφέροντος απο πλευράς επισκεπτών μαλλον θα έχει και αντίκτυπο στις μεταφορες...
Νομιζω οτι το 170 της Turkish ειναι χρονια τωρα το ιδιο, στανταρακι απο θεσσαλονικη και εκει πανω κανονιζει τις τιμες της η Aegean..οποτε δεν νομιζω να αλλαξει πολυ απο το 150
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Δεν παρακολουθουσα τιμες ολο τον χρονο για να ειμαι ελικρινής αλλα τον Δεκεμβριο ηταν πανω -κατω στα 120, όσα δωσαμε και 'μεις, τωρα η Aegean εχει την απευθειας απο 180 στην καλυτερη,150 το 6ωρο ταξιδι μεσω Αθηνας και 130 με 12ωρο μεσω Αθηνας/Ηρακλείου.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Πρόσφατα επέστρεψα από ένα ταξιδάκι στην Ιταλία. Πήραμε λεωφορείο, τρένο, μετρό χωρίς κανένα φόβο και αρνητική σκέψη. Αν ήμασταν στην Κωνσταντινούπολη σίγουρα, παρότι ευτυχώς δεν έχει ξαναγίνει κάτι, το μυαλό μου δε θα ήταν ήσυχο.

Πλησιάζει βέβαια το δημοψήφισμα και τον άλλο μήνα είναι το Πάσχα!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αποδέχθηκε την ήττα στο Ιράκ ο ηγέτης του ISIS και ζήτησε από τους τζιχαντιστές να ανατιναχθούν
http://www.gazzetta.gr/plus/article...zitise-apo-toys-tzihantistes-na-anatinahthoyn
Δεν έγινε ασφαλέστερος ο κόσμος μας, μετά την αλ Κάιντα isis εποχή, κάτι καινούργιο θα δημιουργήσουν. Οι γείτονες έχουν πολλά ανοιχτά μέτωπα για να μπορεί να ησυχάσει ο επισκέπτης.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
αυριο ξαναπαω για την Πολη, μετα απο 3 μηνες περιπου...με ενα σφιξιμο ομολογουμενως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom