Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
θα ταξιδεψω σε καμμια 20 μερες στην πολη θα ηθελα να μαθω λεπτομεριες για τα εισιτηρια των αξιοθεατων ,για τα εισητηρια των κρουαζιερων στα πρηγκιπονησια καιστον βοσπορο , για μερη φαγητου καλα και φθηνα ,για τις συγκοινωνιες και το blue akbil ,για το παζαρι , θα μεινω με την αρραβωνιαστικια μου για 3 μερες κια θα μεινουμε στην sultahament.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφέρει να βγάλετε την akbil.Κοστίζει 6 λίρες και την φορτώνεις μέ όσες λίρες θέλεις...ισχύει παντού σε όλα τα μέσα τραμ,λεωοφορεία,πλοίο για ασιατική πλευρά,μέχρι και το τελεφερίκ για Pierre lotti στο egyp(υποθέτω και για τα Πριγκηπόνησα,δεν το ξέρω σίγουρα.Με την κάρτα αυτή χρεώνεσαι περίπου στο μισό από ότι η κανονική τιμή ενός απλού εισιτηρίου δηλ το λεωφορείο που κοστίζει 3 λίρες με την κάρτα το χρεώνεσαι στο 1,75,
το τράμ που κάνει 2 λίρες το χρεώνεσαι 1 κλπ
 

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα. Ελπίζω να σε βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ. Εγώ και η γυναίκα μου επισκεφτήκαμε την Κωνσταντινούπολη τον Ιούλιο του 2011. Είναι μια πολύ ωραία πόλη. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές εισιτηρίων αλλά δεν είναι πολύ ακριβά τα εισιτήρια. Το κακό είναι ότι έχει μεγαλούτσικες ουρές για να περιμένεις για να εκδοθούν τα εισιτήρια. Κατά την άποψη μου, αξίζει να επισκεφτείς σίγουρα το Ντολμά Μπαχτσέ και μετά από την επίσκεψη σου, να απολαύσεις ένα καφεδάκι στο διπλανό μαγαζάκι έχοντας δίπλα σου το Βόσπορο.
Το εισιτήριο για τα Πριγκιποννήσια δεν είναι τσουχτερό, αλλά τσουχτερές είναι οι βόλτες με την άμαξα τόσο στη Χάλκη, όσο και στη Πρίγκηπο. Όσον αφορά την Πρίγκηπο η βόλτα άξιζε. Αν μοιραστείς μάλιστα την άμαξα με άλλο ένα ζευγάρι θα σου βγει πολύ οικονομικότατο.
Όσον, αφορά το φαί σε όλη την Κωνσταντινούπολη υπάρχουν «σουβλατζίδικα» με τιμές έκπληξη. Αν θυμάμαι καλά, ένα σουβλάκι με κοτόπουλο (σχεδόν διπλάσιο από το δικό μας ) κοστίζει δύο λίρες. Σχεδόν ένα Ευρώ δηλαδή. Η μαγεία βεβαία είναι στους μπακλαβάδες οι οποίοι υπάρχουν σε αφθονία, σε διάφορες παραλλαγές και είναι πάρα πολύ φτηνοί.
Το μεγάλο παζάρι θέλει τουλάχιστον μια μέρα για να νιώσεις ότι γύρισες κάποιο μικρό κομμάτι του. Θα σε συμβούλευα ότι θελήσεις να αγοράσεις από εκεί να επιμείνεις πάρα πολύ στα παζάρια σου. Ενδεικτικά θα σου πω πως εμείς αγοράσαμε ένα σκαλιστό χειροποίητο τάβλι με 55 Ευρώ, ενώ η αρχική του τιμή ήταν 130 Ευρώ.
Η περιοχή στην οποία θα μείνεις είναι πάρα πολύ ωραία και είναι κοντά και στο μεγάλο παζάρι και στη Αγία Σοφία.
Αν καταφέρεις και αν προλάβεις θα σου πρότεινα να πας στο ενυδρείο της Κωνσταντινούπολης. Εμείς, δεν προλάβαμε να πάμε αλλά από ότι μας είχαν πει και από ότι έχουμε δει στη τηλεόραση είναι τέλειο.
Ελπίζω να σε βοήθησα, κάπως και να σου έδωσα μια πρώτη γεύση. Ελπίζω μέχρι να φύγεις να έχω προλάβει να ανεβάσω την Ιστορία μου και να σου δώσω και άλλες εικόνες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
το blue akbil για 3 μερες ποσο κοστιζει και απο μπορω να το προμηθευτω ?
αυτό το blue akbil για 3 μέρες που το διάβασες;;
γιατί εγώ όποιον και να ρώτησα εκεί πέρα στην Πόλη μου πρότειναν η την akbil που εξήγησα πιό πάνω η τα μεμονωμένα εισιτήρια η επίσης πεντάδα η δεκάδα κλπ εισιτηρίων που βγαίνουν κάπως οικονομικότερα απ ότι συνολικά τα αντίστοιχα μεμονωμένα εισιτήρια.
Αυτή την τριήμερη κάρτα τώρα από σένα τη μαθαίνω
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
να πατε για φαγητο στο Konyali ειναι εστιατοριο μεσα στο τοπ καπι..υπεροχη θεα πολυ καλες (ιδιαιτερες) γευσεις και λογικες τιμες αν και θεωρειται απ τα πολυ καλα..

επισης μου αρεσε το Naum Pasa Konagi Restaurant που ειναι σε ενα στενο πισω απ την ιστικλαλ..πολυ ωραιος χωρος με δωματια και ανατολιτικη αισθητικη.τρως σαν πασας:D

βεβαια και τα σνακ του δρομου και τα απλα σαντουιτς ειναι παρα πολυ ωραια και παμφτηνα..

κρουαζιερες εχει με 10ευρω για 1,5 ωρα η 20 αν θυμαμαι για 2,5..
βεβαια και τα πλοια της γραμμης μπορει να σε βολεψου και η τιμη οπως με το αστικο..
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
πολη

ελατε παιδια πεστε τιποτα λεπτομεριες πλησιαζει ο καιρος οσο για το εισητηριο των τριων ημερων καπου διαβασα για το μπλε (mavi) Akbil το οποίο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο αλλά έχει συγκεκριμένη διάρκεια ισχύος: Μια μέρα, μια εβδομάδα, δεκαπέντε ημέρεσ σε ενα αρθρο εδω στο τραβελ στορις
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Λοιπον, μολις γυρισα απο 12ημερο στην Πολη κι εχω να σου πω τα εξης:
1) 1 ευρω= 2,35 λιρες
2) υπαρχει μια καρτα που λεγεται istanbulkart , κανει 7 λιρες και τη φορτωνεις με οσα λεφτα θελεις. Σου αφαιρει 1,75 λιρες ανα διαδρομη ενω το κανονικο εισιτηριο κανει 2 λιρες. Δηλαδη κερδιζεις 0,25 λιρες ανα εισιτηριο. Μπορειτε να βγαλετε μια καρτα για 2 ατομα, απλα θα τη χτυπατε δυο φορες σε καθε λεωφορειο ή τραμ ή καραβακι. Οταν τελειωσουν οι διακοπες σας , επιστρεφετε την καρτα και σας δινουν πισω τις 7 λιρες που ειχατε δωσει για να την αγορασετε. Εμεις την ειχαμε παρει απο την αφετηρια των αστικων λεωφορειων στο λιμανι του εμινονου.
3)Το εισιτηριο για τα Πριγκιπονησια κοστιζει 4 λιρες το ατομο με το καραβι της γραμμης . Αν κατεβεις στη Χαλκη και μετα θελεις να πας και στην Πριγκιπο, θα ξαναπληρωσεις εισιτηριο.
4)Η κρουαζιερα στο Βοσπορο γινεται με πολλες εταιρειες . Αγνοειστε τους τυπους που φωναζουν "βοσπορους τουρ" και κλειστε απευθειας εισιτηριο με την Τuryol που κοστιζει 12 λιρες το ατομο και σε κανει βολτα μιαμιση ωρα χωρις στασεις. Αν η τσεπη σας το αντεχει και εχετε και τη διαθεση, υπαρχει και η κρατικη εταιρεια που κανει 6 ωρες τουρ στο Βοσπορο με τριωρη σταση για φαγητο και στασεις σε βασικα αξιοθεατα. Η τιμη γυρω στις 45 λιρες με επιστροφη.
5)Φαγητο πολυ καλο και πολυ φθηνο. Στα εστιατορια γυρω στις 10-15 λιρες η μεριδα (τεραστιων διαστασεων) ενω στο δρομο 2 με 2,5 λιρες το tavuk doner δηλαδη μιση φραντζολα ψωμι με κοτοπουλο και σαλατα μεσα.
6)Γλυκα τελεια ειδικα τα καζαντιπι και ταουκιοξου δεν παιζονται. Τιμες γυρω στις 5 με 6 λιρες.
7)Εισοδος στα αξιοθεατα : 20 λιρες σχεδον παντου εκτος απο τη βασιλικη κιστερνα (απεναντι απο αγια σοφια) που ειναι πολυ λιγοτερο και αξιζει πολυ να τη δειτε. Η αγ.Σοφια ειναι κλειστη τις Δευτερες και το τοπ καπί ειναι κλειστο τις Τριτες.

Ελπιζω να βοηθησα...ό,τι αλλο θελεις , ρωτα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
1) 1 ευρω= 2,35 λιρες
2) υπαρχει μια καρτα που λεγεται istanbulkart , κανει 7 λιρες και τη φορτωνεις με οσα λεφτα θελεις. Σου αφαιρει 1,75 λιρες ανα διαδρομη ενω το κανονικο εισιτηριο κανει 2 λιρες. Δηλαδη κερδιζεις 0,25 λιρες ανα εισιτηριο.
Δηλαδή θα μπεις στη διαδικασία να βρεις να αγοράσεις αυτή την κάρτα, να δώσεις 3 ευρώ, να τη φορτώσεις με χρήματα ώστε να κερδίζεις μόλις 10 λεπτά του ευρώ τη διαδρομή ανά άτομο. Και μετά να πρέπει να την επιστρέψεις, να πάρεις πίσω τα 3 ευρώ και ίσως και τα χρήματα που έχουν απομείνει μέσα στην κάρτα (?). Πολύ μπελάς για το τίποτα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δηλαδή θα μπεις στη διαδικασία να βρεις να αγοράσεις αυτή την κάρτα, να δώσεις 3 ευρώ, να τη φορτώσεις με χρήματα ώστε να κερδίζεις μόλις 10 λεπτά του ευρώ τη διαδρομή ανά άτομο. Και μετά να πρέπει να την επιστρέψεις, να πάρεις πίσω τα 3 ευρώ και ίσως και τα χρήματα που έχουν απομείνει μέσα στην κάρτα (?). Πολύ μπελάς για το τίποτα.
δεν θα το λεγα..κατ αρχην δεν ειναι απαραιτητο να την επιστρεψεις..εμεις που ημασταν 4 ατομο ηταν πολυ χρησιμη γιατι ειχαμε 1 καρτα και για τους 4..απλα τη χτυπουσαμε 4 φορες,οποιο μεταφορικο και να παιρναμε..την βρισκεις παντου..δεν ειναι κατι τραγικα δυσκολο..οσον αφορα την εκπτωση εγω θυμαμαι ηταν περισσοτερη..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πολύ μπελάς για το τίποτα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν πει κανείς ότι θα πληρώνει το εισιτήριό του κάθε φορά, σημαίνει ότι θα πρέπει να ρίχνει ένα jeton στην είσοδό του στο μέσο. Δηλαδή, μια τσέπη φορτωμένη με τζετόνια. Κι όταν τελειώσουν, πρέπει να βρει μηχάνημα για να βγάλει (δεν υπάρχουν παντού), υπάρχουν "στριφνά" μηχανήματα που σου σπάνε τα νεύρα για ν' αναγνωρίσουν το 20-λιρο, κάποια δρομολόγια κάνουν πάνω από 2 λίρες και - το τελευταίο - νομίζω ότι κάτι έχει γραφτεί λάθος για την έκπτωση, πρέπει να είναι μεγαλύτερη, αλλά δεν έχω χρόνο να το τσεκάρω τώρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom