Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Να σημειώσω ότι αφού τα παιδιά δεν πληρώνουν στο μετρό και το τραμ, πλησιάζεις κάθε φορά τον υπάλληλο που είναι δίπλα στις μπάρες και είτε σου ανοίγει πλαϊνή είσοδο είτε περνάνε κάτω απ' τη μπάρα- ανάλογα το μέγεθος του παιδιού (!). Μη χάσετε με τα παιδιά την απόλυτη τουριστίλα, τη βόλτα με το vintage τραμ στην Istiklal :D.
Επίσης δεν πληρώνουν σε κανένα μουσείο.
Τέλος, να προβλέψεις χώρο για πολύ οικονομικές αγορές, δηλαδή σε βλέπω για ταξί στην επιστροφή...
(Λόγω και του χαμηλότατου κόστους ζωής, ήταν το φτηνότερο ταξίδι μου με παιδί :haha:)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Να προσθεσω οτι,στα παιδια,θα αρεσει το miniatourk,με αντιγραφα (σε μικρογραφια)των πιο σπουδαιων κτισματων της Τουρκιας.
 
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα μιας και θα πάω για πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με τις συγκοινωνίες στα διάφορα σάιτ που έψαξα?Φτάνω 2 το μεσημέρι στο Ατατούρκ και θέλω να μεταβώ στο ξενοδοχείο μου που βρίσκεται στην περιοχή Sultanahmet λίγα μέτρα από την Αγία Σοφιά.Απο το ξενοδοχείο μας πρότειναν ταξί με 35 ευρώ.Σημειωτέον ότι είμαστε δύο ενηλικες και δύο παιδιά 5 και 7 ετών.Υπάρχει εναλλακτική με τρένο/τραμ κλπ ώστε να αποφύγω την κίνηση που όπως διαβάζω είναι υπερβολική?Θα είναι ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ για τα παιδιά?Αξίζει οικονομικά ή θα μου βγεί το ίδιο?
αγαπιτι villi είναι πολύ ευκολες οι μετακινήσεις στην Πολη από το αεροδρομιο.περνεις το μετρο(είναι μια γραμμη οποτε δεν μπερδευεσαι) από το υπογειο του αεροδρομιου κ σταματας στην σταση zeiteburnu. από εκει περνεις την αρχη του τραμ κ σε μια ωρα περιπου εισαι στη σταση που θελεις (sultanahmet) που θελεις εσυ.είναι πολύ οικονομικο κ περνεις την istanbulcard (κοστιζει 10 λιρες κ την φορτώνεις οσο θες) από το μετρο.τωρα αν εχεις πολλες αποσκευες κ παιδια είναι στην δικη σου κριση...
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
που μπορω να βρω χαρτη με το δικτυο του μετρο και τις στασεις (αν εχει και το χρονο της αποστασης) στη Πολη?
 

bettysummer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Last edited:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
5? 2 ξέρω , πότε έγιναν 5? μπορείς να γράψεις τις τοποθεσίες?
Και εγώ 2 ήξερα (αυτό στο Sirceci, που ήταν κοντά στο ξενοδοχείο που μέναμε και το άλλο στο Taxim στην Istiklal) αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι υπάρχουν και άλλα 6, κάποια βέβαια λίγο πιό μακρυά από το κέντρο.

https://www.zomato.com/istanbul/restaurants/balkan-lokantası
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού
Να σχολιάσω από το λίγο χρόνο που είδα τη Κωνσταντινούπολη σαν τουρίστας...
-Πάααρα πολύς κόσμος. 20.000.000 και βάλε
-Πολύ μεγάλη ανοικοδόμηση.
-Καθαριότητα στα μέρη που πήγα.
-Ούτε καλό ούτε φτηνό φαγητό.
-Ακριβή πόλη.
-Όμορφη πόλη.
-Αρκετό πράσινο.


Πανοραμικές και φωτο από Κωνσταντινούπολη 2015.
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
και οι δικές μου εμπειρίες ίσως βοηθήσουν κάποιους


ΓΕΝΙΚΑ

Άμα δεν περπατήσεις στην Πόλη δεν βλέπεις τίποτε. Μην ξεχάσετε να κάνετε την διαδρομή (με τα πόδια) Πατριαρχείο– Την Μεγάλη του Γένους Σχολή – Μονή Παπαμακάριστου – Μονή Χώρας – τείχη του Θεοδόσιου – Παναγιά των Βλαχερνών, περνώντας από το Φανάρι και την Εβραϊκή συνοικία. Βλέπεις την πραγματική Κωνσταντινούπολη. Προσοχή να έχετε gpsτηλεφώνου γιατί θα χαθείτε.

Δεν αξίζει να πας με πρακτορείο και να μείνεις σε ξενοδοχείο. Καλύτερα εκδρομή χωρίς γκρουπ και διαμονή χωρίς να πληρώνεις τα ψωμοβούτυρα των ξενοδοχείων, άλλωστε το streetfoodστη πόλη είναι ανεπανάληπτο.



ΣΥΝΑΛΑΓΜΑ

Προς θεού όχι από το αεροδρόμιο της Αθήνας , να ανταλλάσσετε λίγα λίγα χρήματα κοιτώντας τις τιμές, Ένα ανταλλακτήριο την μια μέρα έχει χαμηλή τιμή και την άλλη ψηλή. Όπου βρίσκεται συμφέρουσα τιμή – ανταλλακτήρια υπάρχουν πολλά και παντού - κάντε την ανταλλαγή σας.



ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ

Οπωσδήποτε βγάλτε την IstanbulCartκαι να την γεμίζετε σταδιακά, επιστρέφοντας δύο παίρνεις πίσω την αξία της μιας. Καλό είναι να υπάρχει 1 κάρτα για τα ζευγάρια, γιατί ανα τρεις διαδρομές υπάρχει έκπτωση



ΜΟΥΣΕΙΑ - ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Οπωσδήποτε την κάρτα MuseumPass θα γλυτώσετε πολλά χρήματα. Δεν χρειάζεται να γυρίσετε όλα τα τζαμιά, ένα φτάνει, όλα τα ίδια είναι και δεν έχουν τίποτε αξιόλογο να δείξουν. Με σειρά προτείνω να δείτε Αγία Σοφία – Τοπ Καπί – Ντολμά Μπαχτσέ. – λόφος Πιέρ Λοτί



ΑΓΟΡΕΣ

Στο GrandPazar και στην Αιγυπτιακή αγορά μην αγοράσετε τίποτε. Άσε που πουλάνε καθρεφτάκια και χάντρες για ιθαγενείς, τα έχουν και πανάκριβα. Οι αγορές να γίνουν πίσω από το GrandPazarκαι απέναντι στην Ασιατική μεριά, στις αγορές στις Uskudarκαι Kadikoyείναι φτηνότερες και καλύτερες. Δεν αγοράζουμε πολλά πράγματα μαζί και πάντοτε από εκεί που οι τιμές είναι αναρτημένες (στα μισά μαγαζιά τα πράγματα είναι… άτιμα!). Αγοράστε -αν είστε φαν του είδους -τσάι γιασεμιού και μήλου, οι τιμές στην Ελλάδα είναι πολύ ψηλότερες από την τουρκιά. Τα λουκούμια τους αν και με μεγάλη ποικιλία δεν είναι τόσο καλά όσο τα δικά μας. Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσετε πολλά. Μπακλαβάς στα παραπάνω μέρη έχει την μισή σχεδόν τιμή από ότι στα τουριστικά σημεία.



ΦΑΓΗΤΟ

Προσοχή στο κλέψιμο, ζητάτε κατάλογο και να σημειώνετε τις τιμές αυτών που παραγγέλνετε. Μην παραγγείλετε εξτρά είδη μετά την παραγγελία σας, ούτε να διαλέγετε από τα προτεινόμενα μεζεδάκια που παρουσιάζουν σε μεγάλους δίσκους, εκεί που δεν ξέρετε τις τιμές σας γδέρνουν. Προτιμάτε τα μη τουριστικά μέρη που τρώνε οι ντόπιοι. Κάνετε σύγκριση τιμών αλλά κοιτάτε και το μέγεθος των μερίδων από τα άλλα τραπέζια, πολλές φορές μπορεί η τιμή να είναι σε ένα μαγαζί φτηνότερη αλλά οι μερίδες που προσφέρει πολύ μικρότερες.

Mην δοκιμάσετε το balicekmek είναι ψάρι σκουμπρί σε σάντουιτς, το σκουμπρί το φέρουν από την Νορβηγία κατεψυγμένο και το ξεπαγώνουν για τις τοπικές αγορές, ότι περισσεύει το πάνε για balic, είναι απαίσιο.



ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΣΤΟ ΒΟΣΠΟΡΟ

Μην διαλέξετε την μεγάλη θα σκυλοβαρεθήτε, επιλέξτε αυτή της μια ώρας είναι μια χαρά. Το καλύτερο μέρος είναι το Ortakoy που δεν είναι τόσο τουριστικό έχει τις χαμηλότερες τιμές (15λίρες -1 ώρα) και κάνει την κρουαζιέρα ανάμεσα στις δύο γέφυρες του Βοσπόρου. Μη προτιμήσετε από αλλού γιατί θα περάσετε από μέρη που έτσι κι αλλιώς θα τα δείτε από τη στεριά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για την Istabul card,την κάρτα των μεταφορών,αυτό που είχα καταλάβει,είναι ότι την έκπτωση την παίρνεις όταν κάνεις μία δεύτερη διαδρομή,σε συγκεκριμένο χρόνο μετά την πρώτη χρήση-2 ώρες,νομίζω-και αν έχουν μία κάρτα 2 άτομα,μόνο το πρώτο άτομο,παίρνει την έκπτωση.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
το σκουμπρί το φέρουν από την Νορβηγία κατεψυγμένο και το ξεπαγώνουν για τις τοπικές αγορές, ότι περισσεύει το πάνε για balic, είναι απαίσιο.
Πως το ξέρεις? και μου χαλάς το εκλεκτόν έδεσμα...
και τους συμφέρει με τόση θάλασσα γύρω-γύρω να φέρνουν ψάρια από τόσα χιλιόμετρα μακριά? έστω και κατεψυγμένο το σκουμπρί Νορβηγίας δεν το λες και φθηνό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom