Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Επιβεβαιώνω τα γραφόμενα από την Karfitsa, την έκπτωση στην Istanbulkart την παίρνει μόνο το πρώτο άτομο.
Όσον αφορά το "Νορβηγικό balik ekmek", είχα διαβάσει παλιότερα ένα ρεπορτάζ του Reuters, σύμφωνα με το οποίο λόγω της ρύπανσης, του υπερβολικού ψαρέματος κλπ. μεγάλος όγκος ψαριών εισάγονται στην Τουρκία από Νορβηγία και Μαρόκο. Απλά θέλω να είμαι ρομαντικός και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου (και μάλλον τα καταφέρνω) ότι το εκπληκτικό ψαροσάντουιτς που γεύομαι είναι με ντόπια, αυθεντικά υλικά κλπ. κλπ.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομίζω ότι εισάγουν κυρίως βακαλάο. Θεωρώ πάντως απίθανο το φτωχό πλην τίμιο μπαλίκ εκμέκ να περιέχει ψάρι εισαγωγής και να πωλείται στο Εμινονού 4-5 λίρες μόνο, γι'αυτό λέω ότι δεν τους συμφέρει. Δεν θα το ψάξω περισσότερο, θα παραμείνω κι εγώ στους ρομαντικούς του Βοσπόρου, κάνει καλό στο νευρικό σύστημα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Επιβεβαιώνω τα γραφόμενα από την Karfitsa, την έκπτωση στην Istanbulkart την παίρνει μόνο το πρώτο άτομο.
Όσον αφορά το "Νορβηγικό balik ekmek", είχα διαβάσει παλιότερα ένα ρεπορτάζ του Reuters, σύμφωνα με το οποίο λόγω της ρύπανσης, του υπερβολικού ψαρέματος κλπ. μεγάλος όγκος ψαριών εισάγονται στην Τουρκία από Νορβηγία και Μαρόκο. Απλά θέλω να είμαι ρομαντικός και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου (και μάλλον τα καταφέρνω) ότι το εκπληκτικό ψαροσάντουιτς που γεύομαι είναι με ντόπια, αυθεντικά υλικά κλπ. κλπ.
παντως μακαρι να ειναι απο τη Νορβηγια κ οχι απο τον Βοσπορο με τοσα καραβια να πηγαινοερχονται κ τοσες αποχετευσεις που καταληγουν εκει ... :D
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
απο τον Βοσπορο με τοσα καραβια να πηγαινοερχονται κ τοσες αποχετευσεις που καταληγουν εκει ... :D
Χμμμ, μάλιστα, τώρα κατάλαβα που οφείλεται η νόστιμη και πικάντικη γεύση του:D
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Στην αγορά, απέναντι στην ασιατική περιοχή, είδα στην ψαραγορά τα τελάρα που τα μετέφεραν, τα άνοιγαν και έβγαζαν τα παγωμένα ψάρια για να τα ξεπαγώσουν. Το κουτί απ΄έξω έγραφε "made in Νοrway" . Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι φέρνουν εισαγωγής ψάρια για τις αγορές και για το balic τα ψαρεύουν με τα καλάμια από το Βόσπορο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom