Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σας!
Δεν ξέρω αν το παρακάτω μύνημα απαγορευεται από την φιλοσοφία του σάητ
όμως θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό όχι για να κάνω κάποια διαφήμηση αλλά όσο γιατί με συγκήνισε η συμπεριφορά του ανθρώπου!
Ελπίζω στην κατανόηση των υπευθύνων του σάητ.
Στην Πόλη θα ταξιδεψω θεού θέλοντος στις 16/11/2014 ένα ταξίδι που είναι αποκλειστικό δωρο στην συζηγο που επί 20 χρόνια στεκεται δίπλα βράχος στα καλά και στα κακά και με κανει να νοιώθω ότι με λατρευει(ακόμα)
Εξ ου και η αγωνία μου για να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο να μαζεψω πληροφορίες να κινηθούμε καλυτερα ευκολότερα και να "ρουφήξει" όσο το δυνατόν περισσοτερο Πόλη μπορέσει.
Κάπου εκεί ειδα αυτά που έγραψε και ο fotis1972 και θέλησα να επικοινωνήσω με τον άνθρωπο με σκοπό πάντα να χαρίσω όσα περισσότερα μπορώ στην συζηγο κατα την επίσκεψη μας στην Πόλη.
Συν ότι κανοντας μια απόπειρα να δω τον καιρό εκείνες τις μέρες ειδα ότι τον δειχνει βροχερό
Δυστυχώς το ποσό που ζητήθηκε για 3,5 μερες αφορά τα μεσαια ως μεγαλα γκρουπ και ειναι απαγορευτικό για ζευγάρια
Αλωστε μου το είπε και ο ίδιος
Οταν λοιπόν το συζήτησα με την κυρά και του έστειλα μεηλ πως δεν μπορούμε να σηκώσουμε τέτοιο έξοδο και τον ευχαριστήσαμε
εκείνος ανταποκριθηκε πάλι δηλώνοντας μας κατηγορηματικά πως
αφού μπήκαμε στον κόπο να επικοινωνήσουμε μαζί του και επειδή είμασταν(όπως κι αυτός)ευγενικότατοι μαζι του να θεωρούμε ότι πλέον έχουμε έναν φίλο εκεί κι αν χρειαστούμε οποιαδήποτε βοήθεια να τον καλέσουμε όπως επίσης ότι θα προσπαθήσει να μας "χωσει" σε καποιο γκρουπ τις μέρες εκείνες.
Κι έρχομαι να θυμιθώ όσους αναφερθήκατε στην ευγένεια τους πως έχετε δίκιο μάλλον
Απομένει να το διαπιστωσω και σε όσα άλλα μας απασχολήσουν τις μέρες εκείνες
Επίσης αν καποιοι αναγνώστες εχουν προγραμματίσει να βρεθούν στην Πόλη 16/11 με 21/11 πολύ ευχαρίστων αν θελουν να βρεθούμε εκεί
Θα διαμείνουμε στο ξενοδοχείο ΡΕΑΚ κοντα στην Ιστικλαλ
Δεν καταλαβα..εννοεις οτι επικοινωνησες με καποιον ελληνοφωνο ξεναγο?
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
http://prntscr.com/4wgng1

Πάρε Ζωρζ59 μια ιδέα τουρκικου πρωινού
Να ξερεις πάντως ότι πρεπει να έχει σημασία που θα κάθεστε να το φάτε γιατι οι τιμές από όσο έχω δει στα σάητ τους ποικίλουν αρκετα
Από 9-10 λίρες έως και 30 σε πολυτελειας μαγαζια
Ζητάς τιμοκατάλογο με τιμές (μερικοί έχουν και φωτό των εδεσμάτων) κι αναλογα πράτεις
Φυσικά απ όσο εχω δει οι κουλουράδες και οι καστανάδες εναι παντού
Και στο Simit Sarayi στην Ιστικλαλ αλλά και πέριξ της ιστροικης περιοχης με τα μνημεία μπορεις να παρεις και πακετο για το επόμενο πρωινό δεκάδες προιόντα
Γραψτο στο google maps και θα σου βγαλει σε ποια σημεια ειναι
Παρε μια γευση
http://www.simitsarayi.com/tr_TR/lezzetler/firindan/

αν κλικαρεις εκει που λέει lezzetler θα δεις πολλα προιόντα του
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπερα και απο μενα, πρωτη φορα στο φορουμ που το βρηκα μετα απο τοοοσα ταξιδια.

θα παμε την αλλη παρασκευη 3 ζευγαρια στην Πολη, εχουμε βρει πανω κατω το πραγραμμα για το sightseeing, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κλεισαμε επιτηδεσ φθηνο ξενοδοχειο ανευ πρωινου για να περπαταμε και να τσιμπολογαμε ολη μερα

Απο πρωινο τι παιζει στη πολη?? τι ειναι Must?

θεωρω οτι το υπολοιπο τοπικ μου εχει λυσει τις περισσοτερες αποριες
ευχαριστω
Μπραβο..!! το καλλιτερο που εχω ακουσει για καποιον που παει πρωτη φορα στη Πόλη.... έμφαση στη Πόλη και στο φαγητό και οχι στο ξενοδοχειο...Θα περάσετε τελεια!
 
Last edited by a moderator:

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Ναι αφού ψαχτηκα καταλήλως επικοινώνησα μαζι του μεσω μεηλ κι αφού διαθέτω και συνδεση στην Βονταφον με πήρε και τηλέφωνο
Ηταν ευγενικότατος είναι από Ελληνίδα μητέρα και μιλάει άπταιστα Ελληνικά
Απλώς ο άνθρωπος εργάζεται με γκρουπ περισσότερο γι αυτο και η τιμή που μου εδωσε ηταν απαγορευτική
Δεν θέλω να υπερβώ τα εσκαμμενα του σαητ αλλά για να σας πληροφορήσω και μόνο για 3,5 μερες η αμοιβή είναι 800 ευρω τιμή που φυσικά αν την διαιρέσεις διά πολλών ατόμων ειναι εφικτή
Για ενα ζευγαρι ομως δυστυχως άπιαστη αν σκεφτείς πως εισητηρια και διαμονή σε τετράστερο δοκιμασμενο από φιλους ξενοδοχειο μας κοστιζει περίπου 600 ευρώ για 5 νυχτες με πρωινό και δωρεάν μεταφορα από ατατουρκ-ξενοδοχειο

Και φίλε Ζωρζ ξεχασα να σου ανεβασω μια φωτο με τουρκικο πρωινό
http://prntscr.com/4wgycp
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Ισως επειδή κάποια θέματα είναι περσινά να αξίζει να αναφερθώ σε πρόσφατη αναζήτηση μου στο επίσημο σάητ τους για τα μουσεία και αξιοθέτατα
Επίσης καποιες ιστοσελίδες ξεκάρφωτες αναφερουν θερινά ωράρια (προσοχή)
Ολα αναφερουν ότι τα εκδοτήρια τους κλείνουν από μιση έως 1 ώρα πριν κλείσει ο χώρος
ΑΓΙΑ του Θεού ΣΟΦΙΑ
ωράριο 9-4:30 εισοδος 30 λιρες (κλειστά Δευτερες)
ΤΟΠ ΚΑΠΙ
ωράριο 9-5 εισοδος 30 λίρες (κλειστά Τρίτες)
Χαρέμι 9-4 είσοδος 15 λίρες
ΜΟΥΣΕΙΟ ΧΩΡΑΣ
9-4:30 (κλειστα Τεταρτες)
εισοδος 15 λίρες
ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΩΣΑΙΚΩΝ (δίπλα από την αγορά Αράστα κοντα στην Αγια Σοφιά)
9-5 κλειστα Δευτερες
εισοδος 10 λιρες
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ (διπλα από Τοπ Καπι)
9-5 κλειστο Δευτερες
εισοδος 15 λίρες
ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΚΑΙ ΙΣΛΑΜΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
κλειστο λογω ανακαίνισης
Τελικά όσοι επιθυμούν να τα δουν όλα τα παραπάνω συμφερει σαφώς η MUZEKART αυτή για τους τουριστες κι όχι για τους αυτόχθονες με 85 λίρες
Αν μη τι άλλο σε γλυτώνει από την ουρά να κόψεις εισητήριο
Οι αγγλομαθείς μπορουν να δουν κι εδω και να ενημερώνοντε
http://www.muze.gov.tr/hagiasophia

εχει και τα υπόλοιπα αριστερα στο μενου όπως επίσης και ωραρια-χαρτες διευθυνσεις-τιμες κλπ
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
θα λιωσουμε στο φαι, αυτο ξερω εγω!!!!!!!!!!!!!!!
με την καρτα αναληψης της Εθνικης Maestro σηκωνουμε λεφτα απο ολα τα ΑΤΜ??

ενα αλλο, θεωρω οτι το τοπικ ειναι τεραστιο και θα ηταν καλο ενα ξεσκαρταρισμα στα μυνηματα που δεν εχουν πληροφοριες και ερωτησεις, μπορει να μειωθει ανετα κατα 40 σελιδας... εριξα πολυ διαβασμα :p
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
θα λιωσουμε στο φαι, αυτο ξερω εγω!!!!!!!!!!!!!!!
με την καρτα αναληψης της Εθνικης Maestro σηκωνουμε λεφτα απο ολα τα ΑΤΜ??

ενα αλλο, θεωρω οτι το τοπικ ειναι τεραστιο και θα ηταν καλο ενα ξεσκαρταρισμα στα μυνηματα που δεν εχουν πληροφοριες και ερωτησεις, μπορει να μειωθει ανετα κατα 40 σελιδας... εριξα πολυ διαβασμα :p
Ναι μπορείς να κάνεις ανάληψη κανονικά από όλα τα ΑΤΜ που έχουν το σήμα Maestro...και συγκεκριμένα η Εθνική έχει προμήθεια μόνο 1 Ευρώ!!!
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
καλησπέρα σας
Ζωρζ όπως λέει και η Μαριλού καπως έτσι είναι με την ανάληψη μετρητών
Συγκεκριμένα σήμερα ρώτησα εναν παιδικό φίλο διευθυντη σε Εθνική και μου είπε πως κανουμε αναληψη όπου βλέπουμε το σήμα της ΜΑΕSTRO κι οτι σχεδόν όλες το έχουν
Τσέκαρε την πιο πρόσφατη ενημέρωση τους και
μεχρι 390 ευρω σε χρεώνει 1,20
μεχρι 490 χρεωνει 1,25
και γενικά ανεβαίνει ετσι με ψιλοχρεώσεις
Εκεί που θέλει ίσως προσοχή είναι (όπως έχει ήδη αναφερθεί εδω στο φόρουμ)ότι σε κάποια κοπελιά που δεν θυμαμαι από ποια ιστορία επειδή ειχε στην κάρτα 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους και στον 1 δεν ειχε μετρητά και της εμφανιζε αυτόν μόνο ταλαιπωρήθηκε μεχρι να συνενοηθεί με την τράπεζα της
Αγνοώ αν ήταν της Εθνικής
Επίσης προσοχή θέλει το πληκτρολόγιο του ΑΤΜ διότι αν είναι στα τούρκικα μόνο δεν θα καταλάβουμε τι παταμε
μια εικονα παρακατω με την ερμηνεία του καθε πλήκτρου

http://prntscr.com/4wpjzq

Επίσης παρακολουθώντας τις κάμερες σε επίμαχα σημεία όλες αυτες τις μέρες και σε διαφορετικές ώρες αυτό που βλέπω είναι πως από τις 15:00 και μεχρι τις 18:00 ειδικά εκεί στο ΕΜΙΝΟΝΟΥ δεν λέει με τίποτα να κινηθούμε με ταξί διότι γίνετε ο κακός χαμός

Ζωρζ αν έχεις σκοπό να τρως πολύ καλού κακού πάρε μαζι μια καρτελα Eρσεφουρίλ και μια Ιμόντιουμ κι αστα να υπάρχουν !!!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
καλησπέρα σας
Ζωρζ όπως λέει και η Μαριλού καπως έτσι είναι με την ανάληψη μετρητών
Συγκεκριμένα σήμερα ρώτησα εναν παιδικό φίλο διευθυντη σε Εθνική και μου είπε πως κανουμε αναληψη όπου βλέπουμε το σήμα της ΜΑΕSTRO κι οτι σχεδόν όλες το έχουν
Τσέκαρε την πιο πρόσφατη ενημέρωση τους και
μεχρι 390 ευρω σε χρεώνει 1,20
μεχρι 490 χρεωνει 1,25
και γενικά ανεβαίνει ετσι με ψιλοχρεώσεις
Εκεί που θέλει ίσως προσοχή είναι (όπως έχει ήδη αναφερθεί εδω στο φόρουμ)ότι σε κάποια κοπελιά που δεν θυμαμαι από ποια ιστορία επειδή ειχε στην κάρτα 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους και στον 1 δεν ειχε μετρητά και της εμφανιζε αυτόν μόνο ταλαιπωρήθηκε μεχρι να συνενοηθεί με την τράπεζα της
Αγνοώ αν ήταν της Εθνικής
Επίσης προσοχή θέλει το πληκτρολόγιο του ΑΤΜ διότι αν είναι στα τούρκικα μόνο δεν θα καταλάβουμε τι παταμε
μια εικονα παρακατω με την ερμηνεία του καθε πλήκτρου

http://prntscr.com/4wpjzq

Επίσης παρακολουθώντας τις κάμερες σε επίμαχα σημεία όλες αυτες τις μέρες και σε διαφορετικές ώρες αυτό που βλέπω είναι πως από τις 15:00 και μεχρι τις 18:00 ειδικά εκεί στο ΕΜΙΝΟΝΟΥ δεν λέει με τίποτα να κινηθούμε με ταξί διότι γίνετε ο κακός χαμός

Ζωρζ αν έχεις σκοπό να τρως πολύ καλού κακού πάρε μαζι μια καρτελα Eρσεφουρίλ και μια Ιμόντιουμ κι αστα να υπάρχουν !!!
Αυτό με τους 2 λογαριασμούς ήταν στην δική μου ιστορία κ έτυχε στην φίλη μου...δεν νομίζω να συμβαίνει συχνά να έχουν όλοι 2 λογαριασμούς στην ίδια κάρτα αλλά σε περίπτωση που ισχύει σας ενημέρωσα για να το ξέρετε...Γενικώς όλα τα ΑΤΜ έχουν επιλογή στα αγγλικά δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Εψαξα για κάθε περίπτωση αν χρειαστεί κάποιος να κινηθεί με όχημα και ειδικά αν είναι αρκετά τα άτομα μιας παρέας πχ 6-8 και βρήκα μια εταιρεία που είναι η πιο συμφέρουσα από όλες
Χρεώνει ανά δρομολόγιο-ανα όχημα και όχι κατ άτομο και με κυριλέ βανάκια χωρίς ταξίμετρα και αγχος μποτιλιαρίσματος η να είμαστε με το ένα μάτι στον ταξιτζή μην πειράξει την ταρίφα η οποία θα πρέπει να γραφει
gündüz ή gün δηλαδή ημερήσια χρέωση

http://www.airporttaxiistanbul.com/index.php

Δεν κανω διαφημηση απλά έψαξα 6-7 και χρεώνουν ότι θέλουν

Μαριλού αν επιτρέπεται ήταν της Εθνικής τράπεζας?
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom