Τουρκία Κωνσταντινούπολη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ποσο κοντα ειναι σε σταση Τραμ καθως και ποια σταση βολευει περισσοτερο ετσι ωστε να μη χρειαστει να περπαταμε πολυ ειδικα το βραδυ...
Αυτά τα κριτήρια τα πληροί καλύτερα το Erboy.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστω πολυ!Μηπως εχεις μεινει σε αυτο το ξενοδοχειο;
Όχι, αλλά έχουν μείνει φίλοι κι έμειναν ευχαριστημένοι. Εγώ δεν φοβάμαι να κυκλοφορήσω τη νύχτα ( :bleh: ) και προτιμώ να μένω από την άλλη μεριά! :)
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Όχι, αλλά έχουν μείνει φίλοι κι έμειναν ευχαριστημένοι. Εγώ δεν φοβάμαι να κυκλοφορήσω τη νύχτα ( :bleh: ) και προτιμώ να μένω από την άλλη μεριά! :)
Για να ειμαι ειλικρινης και εγω απο την αλλη μερια προτιμω..και πιο συγκεκριμενα στο Καρακιοι..γι αυτο και εκανα κρατηση σε αυτο εδω www.booking.com/hotel/tr/manesol-boutique-galata.html?dksc=2&aid=7344172&label=postbooking_confemailε.Διαβασα ομωςδιαφορα αρνητικα..Αν εχει μεινει κανεις ας μας πει βρε παιδια..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Παιδιά τη βοήθειά σας...
Έκλεισα με δυνατότητα ακύρωσης για Μάιο στο By Murat Crown Hotel.
http://www.booking.com/hotel/tr/by-murat-hotels-asmalimescit.el.html
Τα κριτήρια ήταν οτι φαίνεται όμορφο, είναι κόντα στην νυχτερινή ζωη αλλά όχι ψηλα στην άσχημη (κατα τα λεγομενά σας) Ταξιμ και κόντα στα ΜΜΜ για εύκολη προσβαση στο ιστορικό κέντρο.
Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Οσο αφορά την περιοχή είναι όμορφη; Ή μόνο το σουλταναχμέτ αξίζει;
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά τη βοήθειά σας...
Έκλεισα με δυνατότητα ακύρωσης για Μάιο στο By Murat Crown Hotel.
http://www.booking.com/hotel/tr/by-murat-hotels-asmalimescit.el.html
Τα κριτήρια ήταν οτι φαίνεται όμορφο, είναι κόντα στην νυχτερινή ζωη αλλά όχι ψηλα στην άσχημη (κατα τα λεγομενά σας) Ταξιμ και κόντα στα ΜΜΜ για εύκολη προσβαση στο ιστορικό κέντρο.
Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Οσο αφορά την περιοχή είναι όμορφη; Ή μόνο το σουλταναχμέτ αξίζει;
Δεν έχω μείνει αλλά φαίνεται μια πολύ καλή επιλογή. το location είναι εξαιρετικό και τα μόνα αρνητικά σχόλια είναι για τη φασαρία. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκεί τον Μάιο, αλλά αν ζητήσεις επάνω όροφο μετριάζεται ο θόρυβος (και με κλειστό παράθυρο και a/c - αν χρειάζεται, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα).

Όσο για το αν αξίζει μόνο το Σουλταναχμέτ, υπάρχει διαμάχη στο φόρουμ, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, προσωπικά πιστεύω ότι για διαμονή εκεί επιλέγουν οι πιο "ρομαντικοί" (εδώ σηκώνει πολύ νερό), αυτοί που δε θέλουν να ζοριστούν πολύ, που φοβούνται λίγο τη νύχτα, οι "πρωτάρηδες" γενικά (εντάξει, μη βαράτε όλοι μαζί, μια γενική εντύπωση εκφράζω - δεν είπα ότι ισχύει για όλους! ). :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν έχω μείνει αλλά φαίνεται μια πολύ καλή επιλογή. το location είναι εξαιρετικό και τα μόνα αρνητικά σχόλια είναι για τη φασαρία. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκεί τον Μάιο, αλλά αν ζητήσεις επάνω όροφο μετριάζεται ο θόρυβος (και με κλειστό παράθυρο και a/c - αν χρειάζεται, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα).

Όσο για το αν αξίζει μόνο το Σουλταναχμέτ, υπάρχει διαμάχη στο φόρουμ, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, προσωπικά πιστεύω ότι για διαμονή εκεί επιλέγουν οι πιο "ρομαντικοί" (εδώ σηκώνει πολύ νερό), αυτοί που δε θέλουν να ζοριστούν πολύ, που φοβούνται λίγο τη νύχτα, οι "πρωτάρηδες" γενικά (εντάξει, μη βαράτε όλοι μαζί, μια γενική εντύπωση εκφράζω - δεν είπα ότι ισχύει για όλους! ). :)
Την γνωρίζω την διαμάχη!:lol: Γι΄ αυτό είπα να κλείσω κάπου στο ενδιάμεσο... Ούτε Ταξίμ ούτε Σουλταναχμέτ!
Το διάβασα κ έγω αυτό με την φασαρία κ έχω αιτήθει ήδη δωμάτιο σε επάνω όροφο...
Να σαι καλά!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Γεια σας, πρόκειται να ταξιδέψω Κωνσταντινούπολη την επόμενη εβδομάδα...διάβασα τα περισσότερα θέματα και τα βρήκα πολύ κατατοπιστικά! Θα ήθελα όμως να ρωτήσω για το καραβάκι της γραμμής που κάνει βόλτα στο Βόσπορο, μήπως ξέρει κανείς από πού ακριβώς μπορώ να το πάρω; Επίσης πρέπει να κόψω ξεχωριστό εισιτήριο ή αρκεί η istanbul card?
Ευχαριστώ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Την γνωρίζω την διαμάχη!:lol: Γι΄ αυτό είπα να κλείσω κάπου στο ενδιάμεσο... Ούτε Ταξίμ ούτε Σουλταναχμέτ!
Το διάβασα κ έγω αυτό με την φασαρία κ έχω αιτήθει ήδη δωμάτιο σε επάνω όροφο...
Να σαι καλά!
Ααα να πω και γω για την λατρεμενη Πόλη.....
Σουλταναχμετ μενει καποιος που θελει να δει την Πόλη σε 4 μερες, που γυριζει - τρεχει ολη τη μερα και οταν ερθει το βραδυ...παρακαλάει τα ποδαρακια του να τον ακολουθήσουν ως το ξενοδοχειο....
Ταξιμ..! Ασχημη η Ταξιμ...? Δεν νομιζω.....ειδικα αν εισαι νεαρός και θες και τη βαβουρα σου το βραδυ και θες τις βόλτες σου πανω κατω στην Ιστικλαλ και τα ξενιχταδικα στα στενακια....
Αλλωστε ειναι τοσο ευκολη πόλη με πολυ καλό ΜΜΜ που την γυρνας ευκολα.... εγω προτεινα Σουλταναχμετ πριν 1-2 χρονια που γινονταν οι φασαρίες...τωρα μια χαρα ειναι και η Ταξιμ...
Αυτό που ειναι σημαντικό ειναι ή εξοικείωση με τα ΜΜΜ....τραμ καραβακια λεωφορεια και τι εννοώ....αν θες να πας Ορτακιόι πας με λεωφορείο απο Ταξιμ απευθειας ενώ απο Σουλταναχμετ αλλαζεις τραμ-λεωφορειο...
Αλλο ενα κριτηριο ειναι η εποχή....χειμώνα Ταξιμ....καλοκαιρι Σουλταναχμετ. Επισης το ξενοδοχειο....Βρειτε το πιο οικονομικό...αλλωστε μονο για ενα υπνο και ντουζακι σας χρειαζετε...χαλάστε τα χρηματα σας στο φαγητό και τα ψωνια
Συμπερασμα....οπου και να μεινεις η Πόλη ειναι έρωτας!

Γεια σας, πρόκειται να ταξιδέψω Κωνσταντινούπολη την επόμενη εβδομάδα...διάβασα τα περισσότερα θέματα και τα βρήκα πολύ κατατοπιστικά! Θα ήθελα όμως να ρωτήσω για το καραβάκι της γραμμής που κάνει βόλτα στο Βόσπορο, μήπως ξέρει κανείς από πού ακριβώς μπορώ να το πάρω; Επίσης πρέπει να κόψω ξεχωριστό εισιτήριο ή αρκεί η istanbul card?
Ευχαριστώ!
στο καραβακι της γραμμης ισχυει η καρτα...αν παρεις κρουαζιερα συνηθως απο εμμινονου πληρώνεις 12ΤΛ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom