Τουρκία Κωνσταντινούπολη

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλημέρα σε όλους
Στις 15 Μάρτιου θα πάμε οικογενειακός στη Κωνσταντινούπολη με το αυτοκίνητο
Έμαθα ότι οι κάρτες για τα διόδια από τέλη Ιανουαρίου αλλάζουν και οι παλιές δεν ισχύουν.
Μήπως ξέρει κάνεις λεπτομέρειες
Ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Βασιλική Κιστέρνα κλείνει στις 17:30.
Η επίσημη ιστοσελίδα είναι αυτή: BB - Yerebatan Sarnc

Για να πας με ΜΜΜ στην Istiklal υπάρχουν δύο τρόποι.
Ή με το tunel το οποίο βρίσκεται κοντά στη Γέφυρα του Γαλατά, το οποίο σε βγάζει στο τέλος της,
Ή με το τραμ μέχρι Kabatas και από εκεί με το funicular για Ταξίμ, όπου είναι και η αρχή της Istiklal.

Μελέτησε λίγο το χάρτη των ΜΜΜ και θα το καταλάβεις καλύτερα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Κάτι δε μου κάθεται καλά στο πρόγραμμά σου φίλη μου echo2011, αλλά δεν ξέρω τι...
Για παράδειγμα, το πρόγραμμα του Σαββάτου δε βγαίνει (προσωπική άποψη). Άσε καλύτερα το Ortakoy για την Κυριακή και βγάλε εκτός το Kadikoy...
Ούτως ή άλλως τα προγράμματα είναι μόνο στα χαρτιά, συνήθως πράττουμε ανάλογα με τη στιγμή, την προσωπική - ψυχική διάθεση, την κούραση και στο κάτω-κάτω διασκέδαση είναι, θα αφεθούμε λίγο παραπάνω σε βόλτες, θα χαθούμε σε στεναδάκια κλπ. κλπ.
Δε βοηθάω, το ξέρω...
Πηγαίνοντας εκεί και βλέποντας καταστάσεις, παραστάσεις, αποστάσεις θα είναι διαφορετικά από το να βλέπεις ένα χάρτη και να λες θα πάω εκεί, εκεί κι εκεί...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
skokkali1 said:
Σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς το ρώτησα και δεν έχω την δωρεάν μετάβαση απο το αεροδρομιο προς το ξενοδοχείο. Βέβαια έχω κάνει την κράτηση αλλά δεν έχω πληρώσει ακόμη, έχω προθεσμία μέχρι και μεθαύριο, μήπως βρω κάτι καλύτερο πηγή πιο οικονομικό.
Σε ευχαριστω πολύ και για την πρόταση σου για φαγητό, θα την τιμήσω οπωσδήποτε και θα σου πω εντυπώσεις. Απο ότι έχω καταλάβει είσαι ειδικός στην Πόλη, έχεις δώσει άπειρες ιδέες και συμβουλές. Τι έχεις ακούσει για το ξενοδοχείο γιατί το επιλέξαμε απο τις κριτικές τόσο στο φόρουμ όσο και στο tripadvisor. Οσο για το ταξι μάλλον οικονομικό είναι σχετικά με Ελλάδα πάντα.
Οσο για το συνάλλαγμα σκοπεύω να αλλάξω 200 -300 περίπου λίρες για καθημερινά έξοδα και όλα τα υπόλοιπα σε κάρτα.
Καλημέρα
Το ξενοδοχείο φαίνεται πολυ καλό αλλα
έχει ένα μείον !!
Εχει ανηφόρα για να φτάσεις πλατεία Ιπποδρομου Αγία Σοφια κτλ . Δεν ξέρω μήπως σας κουράσει αυτο λίγο

Αν δεν το έχεις κλείσει super οικονομικά ρίξε και καμια ματιά στην ίδια περιοχή αλλα πιο " ψηλά" προς τα αξιοθέατα .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για το πρόγραμμα σου echo μπορώ να σου πω τα εξής:
άσε έξω το top capi οπωσδήποτε γιατί λένε ότι τρώει πολύ χρόνο που εσύ δεν έχεις. Και εμείς που πήγαμε για 3 (γεμάτες όμως) μέρες δεν πήγαμε σε κανένα παλάτι, ούτε στο Φανάρι γιατί πας φάνηκε μακριά, οπότε πάλι δεν βγαίναμε χρονικά.
Στο Kadikoy να πας ή να κάνεις την "κρουαζιέρα" στο Βόσπορο. Η θέα της Πόλης από μακριά, από το νερό, είναι κάτι που θα σου μείνει ως εικόνα για πάντα.
Για την κιστέρνα: μπορεί και να την προλάβεις την πρώτη μέρα αφού δεν θα χρειαστείς και πολύ ώρα για να τη δεις.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
katkats said:
Για το πρόγραμμα σου echo μπορώ να σου πω τα εξής:
άσε έξω το top capi οπωσδήποτε γιατί λένε ότι τρώει πολύ χρόνο που εσύ δεν έχεις. Και εμείς που πήγαμε για 3 (γεμάτες όμως) μέρες δεν πήγαμε σε κανένα παλάτι, ούτε στο Φανάρι γιατί πας φάνηκε μακριά, οπότε πάλι δεν βγαίναμε χρονικά.
Στο Kadikoy να πας ή να κάνεις την "κρουαζιέρα" στο Βόσπορο. Η θέα της Πόλης από μακριά, από το νερό, είναι κάτι που θα σου μείνει ως εικόνα για πάντα.
Για την κιστέρνα: μπορεί και να την προλάβεις την πρώτη μέρα αφού δεν θα χρειαστείς και πολύ ώρα για να τη δεις.
Για πιο λόγο πρέπει κάποιος που παει πρώτη φορα Κωνσταντινούπολη να παει στο Kadikoy ???


Για βοσπορο συμφωνώ , για Top kapi συμφωνω ( μεγάλο , χρειάζεται αρκετή ώρα ) .

Το φανάρι δεν είναι μακρυά αν κινεισαι γυρω απο την γέφυρα του Γαλατα
Την έχω κάνει την διαδρομή απο και προς με τα πόδια αρκετές φορές
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να πάει στο Kadikoy για να μπει σε καραβάκι και να δει την Πόλη από μακριά, όχι για να τον προορισμό αυτόν καθ' αυτόν. Εμείς κάναμε την "κρουαζιέρα".
Για το Φανάρι και εμείς είδαμε ότι βγαίνει με τα πόδια (και έτσι θα πηγαίναμε αν το αποφασίζαμε) αλλά 3 μέρες ή 2,5 μέρες που έχει η echo είναι πολύ λίγες για να πας παντού. Θα ξαναπάμε να δούμε ό,τι αφήσαμε.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Καλημέρα σε όλους
Στις 15 Μάρτιου θα πάμε οικογενειακός στη Κωνσταντινούπολη με το αυτοκίνητο
Έμαθα ότι οι κάρτες για τα διόδια από τέλη Ιανουαρίου αλλάζουν και οι παλιές δεν ισχύουν.
Μήπως ξέρει κάνεις λεπτομέρειες
Ευχαριστώ
Όντως ισχύει αυτό, οι κάρτες (KGS) λήγουν στις 31/1/13. Διάβασα κάποια πράγματα για το νέο σύστημα (HGS) αλλά θα μεταφέρω μόνο ότι διάβασα και όχι προσωπική εμπειρία αφού τελευταία φορά πήγα πριν 2 μήνες και λειτουργούσαν ακόμη οι KGS.

Απ' ότι κατάλαβα πηγαίνεις στο γραφειάκι στα διόδια με τα χαρτιά του αυτοκινήτου +ταυτότητα κλπ και σου βάζουν ένα αυτοκόλλητο με barcode στο τζάμι το οποίο ουσιαστικά γεμίζει με χρηματα, με τον ίδιο τρόπο που γέμιζε και η κάρτα. Το ελάχιστο ποσό παραμένει στις 30 λίρες. Περνάς από τις λωρίδες HGS και χωρίς να σταματήσεις χρεώνεσαι με το ποσό των διοδίων.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
katkats said:
Να πάει στο Kadikoy για να μπει σε καραβάκι και να δει την Πόλη από μακριά, όχι για να τον προορισμό αυτόν καθ' αυτόν. Εμείς κάναμε την "κρουαζιέρα".
Για το Φανάρι και εμείς είδαμε ότι βγαίνει με τα πόδια (και έτσι θα πηγαίναμε αν το αποφασίζαμε) αλλά 3 μέρες ή 2,5 μέρες που έχει η echo είναι πολύ λίγες για να πας παντού. Θα ξαναπάμε να δούμε ό,τι αφήσαμε.
Η εικόνα της Πόλης απο την ασιατική μεριά είναι μοναδική και ανεπανάληπτη .Υπαρχει όμως μια προϋπόθεση ,
να έχει καλο καιρό ( ηλιοφάνεια ) ώστε να δεις τον ήλιο στην δυση του που πέφτει πίσω απο τους μιναρεδες .

Οσοι το έχουν δει ξέρουν !!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
@echo2011

Αυτό που θα παίξει καταλυτικό ρόλο στο πώς θα διαμορφωθεί το πρόγραμμά σας, είναι ο καιρός.

Θα είναι Φεβρουάριος, άρα μπορεί να βρέχει, να χιονίζει ή να έχει πολύ τσουχτερό κρύο.
Επίσης, η διάρκεια της ημέρας την εποχή αυτή δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη.

Οπότε, εγώ θα πρότεινα να έχετε στο μυαλό σας ένα βασικό πρόγραμμα, να έχετε προαποφασίσει για τα μέρη και τα αξιοθέατα που θέλετε να επισκεφθείτε και ανάλογα με τον καιρό να κινείστε.

Αν πχ. μια από τις μέρες βρέχει (πράγμα που το απεύχομαι), είναι μια καλή ευκαιρία να πάτε κυρίως στους κλειστούς χώρους όπως τα παζάρια, η Αγία Σοφία κλπ.
Αν σας κάνει λιακάδα, θα είναι μια καλή ευκαιρία για εξωτερικές βόλτες και μακρινότερες διαδρομές.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Mε βαση και τα περισσότερα σχόλια το Top kapi φεύγει γιατί και λόγω χρόνου δε θα βγει.. Στο Dolmabahce απόσο διάβασα έχει υποχρεωτική ξενάγηση που κραταει κανενα 40λεπτο. Ουρές λογικά θα συναντήσουμε και στα δύο αλλά επειδή το τοπ καπί το βλέπεις μόνος σου και είναι πολύ μεγάλο το αφήνουμε για επόμενη φορά. Το Kadikoy δε το βγάζουμε (αρκεί να μη μας τα χαλάσει ο καιρός), αφού δε θα κάνουμε κρουαζιέρα θαναι μια μίνι εναλλακτική και θα δούμε λίγο πως είναι τα πράγματα στην ασιατική πλευρά.. Αυτό που ίσως παραλήψουμε (αν δε προλάβουμε κάποιο αξιοθέατο τις προηγούμενες μερες και αναγκαστικά παει την Κυριακή) είναι η περιοχή Fener..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Mε βαση και τα περισσότερα σχόλια το Top kapi φεύγει γιατί και λόγω χρόνου δε θα βγει.. Στο Dolmabahce απόσο διάβασα έχει υποχρεωτική ξενάγηση που κραταει κανενα 40λεπτο. Ουρές λογικά θα συναντήσουμε και στα δύο αλλά επειδή το τοπ καπί το βλέπεις μόνος σου και είναι πολύ μεγάλο το αφήνουμε για επόμενη φορά. Το Kadikoy δε το βγάζουμε (αρκεί να μη μας τα χαλάσει ο καιρός), αφού δε θα κάνουμε κρουαζιέρα θαναι μια μίνι εναλλακτική και θα δούμε λίγο πως είναι τα πράγματα στην ασιατική πλευρά.. Αυτό που ίσως παραλήψουμε (αν δε προλάβουμε κάποιο αξιοθέατο τις προηγούμενες μερες και αναγκαστικά παει την Κυριακή) είναι η περιοχή Fener..
Εcho έχετε 2,5 μέρες καθαρές?Σίγουρα είναι λίγες αλλά με λίγη οργάνωση και ταχύτητα μπορείς να δείς πολλά απ αυτά.Αρκει να μη καθυστερείς πολύ στο κάθε μέρος.Εμείς στην Αγια Σοφία που δεν είχε καθόλου ουρά κάτσαμε 20 λεπτά.Στην Κιστέρνα που είναι ένα απ τα ομορφότερα και ιδιαίτερα αξιοθέατα ήμασταν κανα 30 λεπτο.
Δεν χρειάζεστε να καθήσετε με τις ώρες σε κάθε σημείο.
Στο Dolmabahce πετύχαμε ουρά και είχαμε αναμονή περίπου 30 λεπτά.
Πάντως αν μπορείς να πατε στο Φανάρι.Όχι τόσο για το πατριαρχείο αλλά για τις φτωχογειτονιές εκεί.Θα δείς μια άλλη Κων/πολη.

Εμείς σε 4 ολόκληρες μέρες πάντως είδαμε τα περισσότερα και κάποια επιπλέον.Μέχρι και στους ουρανοξύστες στο Levent πήγαμε αφού μας περίσεψε χρόνος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom