ΛΑΡΙΣΑ να παω?

Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
Καλησπερα σε ολους

Ειμαι καινουργια στην παρεα σας .τα θεματα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.και υπαρχουν χρησιμες πληροφοριες για καποιον που θελει να ταξιδεψει.

Το δικο μου ερωτημα ειναι το εξησ:
σκεφτομαι να παω στην λαρισα με το τραινο(αναχωρηση απο θεσσαλονικη)
ειναι μακρια? ποσο εχει το εισητηριο? με ενδιαφερουν τα φαρσαλα,εχει καποιο σχετικο χωριο? επισησ οταν θα κατεβω απο το τραινο μετακινουμε ευκολα με τα ποδια δηλαδη εχει κοντα καποια πλατεια με καφετεριες, ταβερνεσ κτλ? η θα πρεπει να μετακινηθω με ταξι /λεοφωρειο ?
δεν θα κατσω πολλεσ μερεσ ισωσ ενα βραδυ! υπαρχουν κοντα καποια ξενοδοχεια που μπορει καποιοσ να προτεινει?
συγνωμη για τισ πολλεσ ερωτησεις.
και ευχαριστω προκαταβολικα!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχε υπ΄όψιν σου ότι υπάρχει και προαστιακός, το εισιτήριο για προαστιακό είναι 10 ευρώ το κανονικό και κάνει 1 ώρα και 20 λεπτά.

Μετά δεν κατάλαβα θα μείνεις Λάρισα ή θα πας Φάρσαλα?
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Aπο Θεσσαλονικη αν θες να πας Φαρσαλα(αν καταλαβα καλα)να κατεβεις Παλαιοφαρσαλο απο εκει τα Φαρσαλα ειναι 5 λεπτα με αυτοκινητο.Συγκοινωνια δεν υπαρχει μονο ταξι.Για ξενοδοχειο ξερω οτι υπαρχει ενα.
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
Έχε υπ΄όψιν σου ότι υπάρχει και προαστιακός, το εισιτήριο για προαστιακό είναι 10 ευρώ το κανονικό και κάνει 1 ώρα και 20 λεπτά.

Μετά δεν κατάλαβα θα μείνεις Λάρισα ή θα πας Φάρσαλα?

αυτο εξαρταται αν βρω καποιο καλο και φτηνο ξενοδοχειο
θα μεινω λαρισα.για τα φαρσαλα ρωταω για καποια εκδρομη στο χωριο να παρω τον περιφημο χαλβα!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραία, λοιπόν, βγαίνοντας από το σταθμό των τρένων έχει πιάτσα ταξί και στάση λεωφορείων. Αν μείνεις κέντρο και δεν έχεις βαριές αποσκευές μπορείς να πας στο ξενοδοχείο με τα πόδια, είναι 15 λεπτά το κέντρο από το σταθμό.
Ξενοδοχείο θα σου προτείνω το Dionissos Hotel - Larissa είναι στο κέντρο.
Τώρα για φαγητό και ποτό, στο κέντρο έχει πολλά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αυτο εξαρταται αν βρω καποιο καλο και φτηνο ξενοδοχειο
θα μεινω λαρισα.για τα φαρσαλα ρωταω για καποια εκδρομη στο χωριο να παρω τον περιφημο χαλβα!!!

γιατι ειναι ανάγκη να πας στα Φάρσαλα για να πάρεις χαλβά Φαρσάλων
αν και μεταξύ μαςοταν πας εκει στην πλατεία της πόλης υπάρχει ενα καταπληκτικό μαγαζί που φτιάχνει τον καλύτερο ......για μάντεψε !!!! καταπληκτικό χαλβά Φαρσάλων
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
γιατι ειναι ανάγκη να πας στα Φάρσαλα για να πάρεις χαλβά Φαρσάλων
αν και μεταξύ μαςοταν πας εκει στην πλατεία της πόλης υπάρχει ενα καταπληκτικό μαγαζί που φτιάχνει τον καλύτερο ......για μάντεψε !!!! καταπληκτικό χαλβά Φαρσάλων

Βασικά τα περισσότερα ζαχαροπλαστεία στη Λάρισα φτιάχνουν χαλβά Φαρσάλων!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Mμμ αν δεν εχεις καποιον δικό σου εκεί δεν εχει πολυ νόημα να πας. Στα Φάρσαλα υπαρχει τα τελευταια δυο χρονια ξενοδοχείο αλλα ειναι 3-4χλμ εξω απο την πόλη. Ξενοδοχειο και κτημα Αιγλη ειναι μαγαζί που γινονται δεξιώσεις γάμοι κλπ. Τα Φαρσαλα απέχουν 45 χλμ απο τη Λαρισα και υπάρχουν λεωφορεία καθε περίπου 1-1:30 ωρα και κανουν μια ωρα να φτάσουν. Το εισιτηριο κοστίζει περιπου 4 ευρω (εχω καιρό να το χρησιμοποιήσω) Μπορεις να πας να κατσεις λιγες ωρες και να ξαναφύγεις. Προλαβαίνεις να το κανεις και αυθημερον αν θέλεις!
Τωρα αυτό που σου ειπαν για Παλαιοφαρσαλα ισχύει αλλα θα πρεπει να παρεις ταξι μετά (πριν 2 χρονια επαιρνε 10 ευρω)
Νομιζω πως αν εχεις παρεα/ γνωστους εκει θα περασεις ωραία.
Να πιεις τσιπουρακι ή καφέ στην πλατεία Λαού και στους γυρω πεζοδρόμους.... να φας χαλβά απο τα κορυφαία ζαχαροπλαστεία (Καταραχιάς, Δημουλάς, κ.α) και αν μείνεις τελικά να πας βραδυ σε ταβερνα για πολλα κοψίδια (αρνι, κοκορετσι, πρόβεια, κεμπάπ κλπ....) και κρασάκι. Αν το αποφασίσεις πες μου να σου δωσω πολλες οδηγίες...
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Καλησπέρα
αρχικά δε κατάλαβα τον τίτλο του μηνύματος...
αν δηλαδή αξίζει να πας Λάρισα και Φάρσαλα σα τουριστικό προορισμό, σα μονοήμερη εκδρομή, αν απλά θες να γνωρίσεις κι αυτά τα μέρηέστω για λίγο ή αν αυτό το ταξίδι είναι προδιαγεγραμμένο(πχ επαγγελματικό) κι απλά θέλεις κάποιες χρηστικές πληροφορίες που ήδη κάποιοι φίλοι σου έχουν δώσει..
Επίσης επειδή είναι λίγο ασαφές αν θα μείνεις ίσως ένα βράδυ, ίσως κανένα, αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη θα μπορούσα να σου πω κι εγώ την άποψή μου
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Είμαι κι εγώ λίγο μπερδεμένη…
Τι θα έλεγες να αφήσεις τα Φάρσαλα (αν είναι να αγοράσεις μόνο τον χαλβά…) και να κινηθείς στην πόλη της Λάρισας?
Έχει κάτι ωραιότατα μαγαζάκια-καφέ-μπαράκια στο φρούριο…
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
καλημερα σε ολουσ και ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ.μαλλον επρεπε να γινω πιο σαφησ στισ ερωτησεισ μου.

καταρχην:clap:

MARCANGELO γεια σου μαλλον εχεισ δικιο πρεπει να διευκρινισω.
οχι δεν παω επαγγελματικο ταξιδι.ειμαστε μια παρεα 6 ατομων και επεσε η προταση στο τραπεζι αν θα ηταν ωραια να παμε με το τραινο (δηλαδη χωρισ αυτοκινητα βενζινεσ κτλ) που ειναι και οικονομικο να κανουμε μια βολτα στην λαρισα για καφεδακι η ταβερνουλα και μετα να παμε να αγορασουμε τον ξακουστο χαλβα και αν βρουμε κατι φτηνο να μεινουμε λαρισα μια βραδια και το επομενο πρωι ταινο για θεσ/νικη .γι αυτο ρωταω αραγε αξιζει να πασ λαρισα για εκδρομουλα? η ειναι ταλαιπωρια?:roll:

skoumpi σε ευχαριστω πολυ .οι πληροφοριεσ σου ειναι πολυ χρησιμεσ!!!μαλλον ετσι θα κανουμε να παμε με ταξι στα φαρσαλα (πιστευω να αξιζει τον κοπο) και να γυρισουμε αυθημερον στην πολη τησ λαρισα να ψαξουμε ξενοδοχειο . Αν γινεται πεσ μου αυτα βρισκονται στην λαρισα η στα φαρσαλα?:p
Να πιεις τσιπουρακι ή καφέ στην πλατεία Λαού και στους γυρω πεζοδρόμους.... να φας χαλβά απο τα κορυφαία ζαχαροπλαστεία (Καταραχιάς, Δημουλάς, κ.α) και αν μείνεις τελικά να πας βραδυ σε ταβερνα για πολλα κοψίδια (αρνι, κοκορετσι, πρόβεια, κεμπάπ κλπ....) και κρασάκι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Θα πρεπει λοιπον να δεις τα δρομολογια των τρένων, ποιο σταματαει Παλαιοφάρσαλο... Να παρεις απο εκει ταξι για τα Φαρσαλα, να μεινεις οσες ωρες θες και μετα να πας Λαρισα;; Αυτό εχεις στο μυαλο σου;
Τα μερη που σου προτεινα και τα ζαχαροπλαστεια(Καταραχιά κλπ) ειναι στα Φαρσαλα. Φυσικά πολυ ωραιες ταβερνες και καφε υπαρχουν και στη Λαρισα. Επισης στη Λαρισα υπάρχουν πολλα εμπορικά μαγαζιά...
Αλλιως μπορεις να τα κανεις ολα αυτά και με αλλη σειρά.
Πας Λαρισα με προαστιακο.... μενεις καποιες ωρες.
Πας απο 'κει Φαρσαλα με λεωφορειο...
Και αργα το βράδυ φευγεις με το τρενο για Θεσ/νικη.
Σκεψου τι ακριβως θελεις να κανεις και τα λεμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom