Λίβανος Λίβανος

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν καποιος απο εσάς ταξίδεψε στον λίβανο τον τελευταίο χρόνο ,θα χαρώ να με ενημερώσει σχετικά .
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Εχω ταξιδεψει 2 φορες το 2000 και το 2004.Θα χαρω πολυ να σε βοηθησω σε κατι.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ναι ! παρακαλώ πειτε μου για beirut.διάβασα και λιγα πράγματα .σκέπτομαι για τις 17 μαίου . το mideast μου φαίνεται εντάξει ,αρκεί να μην έχει πολλα άτομα .αλιώς θα προτιμήσω μεμονωμένο .
ευχαριστώ προκαταβολικά
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωχχχχχχχχ τι κάνουν τώρα ???
έχω βγάλει εισιτήρια για τον λίβανο στις 17. αν ανοίξει το αεροδρόμιο έχει καλώς ...αν όχι τι το εναλλακτικό ?? help..
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλημέρα σας....
Θα ήθελα την βοήθεια σας....ένα φιλικο ζευγαρι (ηλικίας 58-65) πρόκειται να ταξιδεψει στο Λίβανο.
Ζήτησαν την βοήθεια μου ....για πληροφορίες.
Τι θα τους προτείνατε να δούν και να δοκιμάσουν σε τοπικά φαγητα ?
Σας ευχαριστώ
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πες μας λίγο πως θα ταξιδέψουν εκεί; Θα πανε ομαδικά με γκρούπ ή μόνοι τους;. Αν πάνε μόνοι υπάρχει πρόβλημα με τις μετακινήσεις...Στο Λίβανο υπάρχει θέμα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς ( τουλάχιστον υπήρχε όσο ζούσα εγώ εκεί) έπρεπε δηλάδή να έχεις αυτοκίνητο δικό σου.Μάθε λοιπόν πως θα πάνε για να σου προτείνω και ανάλογα ...( αν πάνε οργανωμένα θα τα έχει όλα η εκδρομή μάλλον...)
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Πες μας λίγο πως θα ταξιδέψουν εκεί; Θα πανε ομαδικά με γκρούπ ή μόνοι τους;. Αν πάνε μόνοι υπάρχει πρόβλημα με τις μετακινήσεις...Στο Λίβανο υπάρχει θέμα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς ( τουλάχιστον υπήρχε όσο ζούσα εγώ εκεί) έπρεπε δηλάδή να έχεις αυτοκίνητο δικό σου.Μάθε λοιπόν πως θα πάνε για να σου προτείνω και ανάλογα ...( αν πάνε οργανωμένα θα τα έχει όλα η εκδρομή μάλλον...)
Θα πάνε με οργανωμένο γκρούπ.....αλλα θα έχουν και κάποιες ημέρες ελευθερες ....έχεις να προτείνεις κάτι? π.χ. Φαγητό???
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
ταξίδεψα πέρυσι στο Λίβανο και πραγματικά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς...εκτός και αν εννοείς, πως τα υπεραστικά λεωφορεία από τον σταθμό Κόλα αναχωρούν όποτε γεμίσουν και σταματάνε όπου θέλουν...

όσο για το φαγητό τώρα... συνιθίζεται να σου φέρνουν στα εστιατόρια σαλάτα ωμή και άκοπη ( μας ειχαν φέρει ένα τεράστιο λάχανο και μαρούλι που δεν βλέπαμε τον απένατι), μαζί με τουρσί και ξηρούς καρπούς, χωρίς να τα παραγγείλεις και δεν τα χρεώνεσαι φυσικά, άσε που δεν τα τρως συνήθως, γιατί αυτή η σαλάτα πάει από τραπέζι σε τραπέζι...
οι Λιβανέζοι έχουν πολλούς μεζέδες, όπως και εμείς συνήθως με όσπρια αλέσμένα ( ρεβύθια, κουκιά, φακές ) ,πολλά είδη κροκέτας και λαχανικά μαγειρεμένα με διάφορους τρόπους...από κρέας συνήθως κοτόπουλο και αρνί, σπάνια και σε καλά εστιατόρια βρήκαμε μοσχάρι...μαγειρεύονται με τον δικό τους τρόπο, δηλ.αρκετά μπαχαρικά, αλλά όχι γεύσεις άγνωστες για μας τους Έλληνες...πάντως φαγητό κατσαρόλας δεν θα βρείς σίγουρα...
τα περίφημα γλυκά τους, όπως και το χειροποίητο παγωτό τους εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν, πολύ παχιά για τα γούστα μου...
το καλύτερο κοτόπουλο πάντως το έφαγα σε φάστ φούντ, απένατι από το αμερικανικό πανεπιστήμιο (ανοίγει αργα το βράδυ για τους ξενύχτηδες) και γενικά στη
γύρω περιοχή έχει πολύ ωραία ταβερνάκια με πολύ καλές τιμές...
στην κεντρική πλατεία βάβαια, όπου είναι και το περίφημο ρολόι έχει πολλά εστιατόρια με καλό φαγητό, αν και δεν ξέρω τώρα άν ο καιρός είναι καλός για να καθήσεις έξω, μια και τα περισσότερα μέσα ήταν μικρά και στενάχωρα...
αν σε ενδιαφέρουν λεπτομέρειες (ονόματα φαγητών κ.τλ.) ή κάτι άλλο είμαι στην διάθεσή σου
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έζησα πριν καμιά δεκαριά χρόνια στο Λίβανο και σίγουρα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Όταν ζούσαμε εμείς εκεί δεν υπήρχαν κάν συγκοινωνίες αστικές . Μόνο άθλια ταξί που κάναν συγκεκριμένα δρομολόγια ( δεν σε πηγαίναν στο σπίτι σου) και έπρεπε να μπεις με άλλους πέντε μαζί. Φυσικά υπήρχαν και κανονικά ταξί που έπρεπε να τα καλέσεις . Για λεωφορεία ούτε λόγος. Πάντως από ότι μαθαίνω έχει αλλάξει πολύ η Βηρυτός και το κλέντρο της Δυτικής Βυρητού που ήταν τελείως κατεστραμένο από τον πόλεμο έχει αναπλασθεί .
Το φαγητό τους όντως περιλαμβάνει πολλά πιάτα με μεζέδες και τα κρεατικά τους ειναι κυρίως ψητά κρέατα ( κυρίως μεγάλα σουβλάκια με αρνί . κοτόπουλο ή κεμπαπ). Συνηθίζουν και τα βατραχοπόδαρα που είναι πολύ πολύ νόστιμα. Ποτέ δεν με πείραξε τίποτα στο φαγητό από όπου κι αν έφαγα.
Δώσε μου και άλλες λεπτομέρειες για το που θα μείνουν και πως θα είναι το πρόγραμμά τους. Αν η εκδρομή είναι μόνο Λίβανος και έχουν μία ολόκληρη ημέρα ελεύθερη ίσως να μπορούσαν να κάνουν μία ημερήσια εκδρομή στη Δαμασκό. Θα πρέπει όμως να το έχουν προγραμματίσει να έχουν βγάλει βίζα για Συρία από πριν( τότε ήταν πολύ δύσκολο να βγάλεις τη βίζα στα σύνορα). Υπάρχουν ειδικά ταξί που σε πάνε Δαμασκό και σε γυρίζουν το βράδυ.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω.....μόνο ότι αυριο φευγουν...
Δυστυχώς τελευταία στιγμή μου είπαν να τους βοηθήσω.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.....
Καλη σας μέρα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png

Οι Jeita Grotto σπήλαια με σταλακτίτες ασβεστόλιθο που βρίσκεται στο Λίβανο. Βρίσκεται στην κοιλάδα Jeita al Nahr - Kalb,δεν ειναι προσβασιμο ολο το σπηλαιο μια και ανακαλυφτηκε προσφατα.

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_small_7401633.jpg Baalbek

ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_de.png

Baalbek είναι μια ιστορική πόλη του Λιβάνου. Βρίσκεται στο ανατολικό τμήμα της χώρας, στην Beqaa περιοχή.


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_small_979381.jpg Τύρος

ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_de.png

Τύρος είναι μια πόλη στο Λίβανο. Βρίσκεται στο νοτιοδυτικό τμήμα της χώρας, στις ακτές της Μεσογείου, περίπου 80 χλμ. νότια της πρωτεύουσα..


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_small_9004487.jpg Byblos

ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_de.png

Byblos είναι μία από τις αρχαιότερες πόλεις του Λιβάνου fénických. Βρίσκεται στο δυτικό μέρος της χώρας, την ακτή της Μεσογείου, περίπου 4..απο τη πρωτευουσα


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_small_642438.jpg Anjar

ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_de.png

Τα ερείπια της πόλης του Anjar, που προέρχονται από το 8ο αιώνα

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_small_4254810.jpg Βηρυττός

ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_cs.png
ael.tixik.com_ramdrive_image_flags_lang_en.png

Βηρυτός είναι η πρωτεύουσα του Λιβάνου και ένα σημαντικό λιμάνι. Η πόλη βρίσκεται στις ακτές της Μεσογείου.

Κεδροδασος οπου θα δουν και κορμους που εχουν γινει εργα τεχνης..μην περιμενουν να δουν χιλιαδες δενδρα ομως...
Σιδωνα ..μια αλλη με αρχαιολογικο ενδιαφερον πολη
Φανταζομαι οτι θα τους πανε σε ολα αυτα τα μερη
Οσο για το φαγητο
κοτοπουλο σε ολες τις εκδοσεις.
Ταμπουλε σαλατα
Φατουχ σαλατα
Κεμπε ..απιστευτη γευση..
και τα γνωστα φαλαφεν, χομους κτλ..κτλ...
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Εντός της ημέρας, έτσι ξαφνικά, το ερχόμενο ΣΚ ελευθερώθηκε και, όντας στην Κύπρο, γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Εισιτήρια λοιπόν ευθείς αμέσως με MEA και αναζήτηση ξενοδοχείου για Βηρυτό.

Καθώς όμως όλα γίνανε τόσο ξαφνικά (φεύγω αύριο) μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε για ένα ταχύ brainstorm. Τι με απασχολεί περισσότερο: μετακινήσεις στην πόλη, μετακινήσεις σε αξιοθέατα κοντά στην πόλη (Byblos και οποσδήποτε Jeita Grotto), όμορφες γειτονιές, εμπορικές γειτονιές, εστιατόρια.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom