Λήμνος Λήμνος

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
γύρισα εχθές το βράδυ απο Λήμνο για άλλη μια φορά καταγοητευμένος.
αυτή την εποχή που η ζέστη είναι ακόμα υποφερτή συστήνω ανεπιφύλακτα καφέ ή ποτό στη Νεφέλη στους πρόποδες του Κάστρου της Μύρινας. Κάποια βράδια και με live μουσική απο διάφορα συγκροτήματα.
επίσης στην παραλία ''πράσσα'' στον Αγ.Ιωάννη σερβίρονται ποικιλίες θαλασσινών, κρεατικών και ντόπιο κρασί
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Τέλεια!!Φεύγω και γω πάλι την Πέμπτη για Λήμνο και πιστεύω πως πάλι επέλεξα μια απ τις πιο ωραίες εποχές για να συνδιάσω τη δουλειά με τη διασκέδαση!!Αυτή τη φορά θα μείνω Μύρινα κι ελπίζω να καταφέρω να πάω μια βόλτα στις Αμμοθίνες που δεν πρόλαβα να επισκεφτώ την προηγούμενη φορά!!
 

xristosanemos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλάσκα
μπορείτε να μου πείτε για οικογένεια που είναι καλύτερα,στη μύρινα ή στον Αι γιάννη και γιατί;Βέβαια ακόμη καλύτερα εαν μου πείτε και μερικά ξενοδοχεία ή δωμάτια.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο πρώτο ποστ μου ανέφερα τρεις περιπτώσεις διαμονής στον Άγιο Ιωάννη:


"Στον Άγιο Γιάννη πολύ χαριτωμένο με υπέροχη θεά στη θάλασσα είναι ο πετροκτιστος ξενώνας Λιθοεσσα Λιθόεσσα Παραδοσιακός πετρόκτιστος ξενώνας παραλία Αγιου Γιάννη Κάσπακας Λήμνος-Lithoessa traditional stoned built apartments Agios Giannis Beach Kaspakas Lemnos Greece

Και επισης το νεοκτιστο Porto Plaza: Αρχική - Ξενοδοχείο Porto Plaza -Πολυτελή Δωμάτια και Σουϊτες - Hotel Beach Resort - Αγιος Ιωάννης Κασπακας Λήμνος

Και ένα Παρά θιν΄αλως Lemnos Greece - Parathinalos Studios and Apartments on Lemnos Island - Greek Version

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων οφείλω να δηλώσω ότι δεν έχω μείνει σε κανένα από αυτά. Τα υπόλοιπα είναι απλώς κάποια συγκροτήματα που μου φάνηκαν συμπαθητικά βλέποντας τα από έξω και βρίσκονται σε όμορφες περιοχές όποτε και συγκέντρωσα εδώ τις ιστοσελίδες τους μήπως και κανείς βοηθηθεί από το εδώ μάζεμα αυτών των πληροφοριών."


Επίσης για την παραλία του Αγίου Ιωάννη αναφέρω τα εξής:

"
Άγιος Γιάννης: Υπέροχο τοπίο: Μια ένσταση, μόνο. Επειδή στα σημείο αυτό το οδικό δίκτυο έγινε μάλλον παλαιότερα, έχει το μειονέκτημα οτι ο ασφαλτοδρομος περνάει πολύ δίπλα από την αμμουδιά. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να λιάζομαι και από πάνω από το κεφάλι μου να περνάνε αυτοκίνητα."
 

xristosanemos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλάσκα
ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα ήθελα επίσης να μάθω αν μπορώ να κάνω μπάνιο στις παραλίες μέσα στη Μύρινα ή πρέπει να πηγαίνω εκτός και το ίδιο ισχύει και για το φαγητό (μέσα ή έξω από Μύρινα;).Στήν περιοχή που προτείνει ο Νίκος5050 είναι εύκολη η χρήση αυτοκινήτου ή θα αναγκάζομαι να παρκάρω μακριά από π.χ τον ρωμέικο γυαλό;Από Καβάλα υπάρχει μόνο ένα δρομολόγιο την ημέρα και αυτό φθάνει αργά το βράδυ;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα ήθελα επίσης να μάθω αν μπορώ να κάνω μπάνιο στις παραλίες μέσα στη Μύρινα ή πρέπει να πηγαίνω εκτός και το ίδιο ισχύει και για το φαγητό (μέσα ή έξω από Μύρινα;).Στήν περιοχή που προτείνει ο Νίκος5050 είναι εύκολη η χρήση αυτοκινήτου ή θα αναγκάζομαι να παρκάρω μακριά από π.χ τον ρωμέικο γυαλό;Από Καβάλα υπάρχει μόνο ένα δρομολόγιο την ημέρα και αυτό φθάνει αργά το βράδυ;

Βεβαίως και κάνεις μπάνιο μέσα στη Μύρινα στο Ρωμέικο γυαλό!είναι πολύ καθαρή θάλασσα όπως και στα Ρηχά νερά που απέχει από το ρωμέικο γύρω στα 500μέτρα,είναι δηλ στην άκρη άκρη της πόλης(στο δρόμο για την παραλία του Αγ Ιωάννη) και εκεί όπως λέει και το όνομα τα νερά είναι πολύ ρηχά και πιό ζεστά,ότι πρέπει δηλ για οικογένειες με παιδιά.Εκεί σ αυτήν την περιοχή έχει καταλύματα,(όσο θυμάμαι πρίν από 6 χρόνια περίπου που είχα πάει τελευταία φορά Λήμνο),είναι τα στούντιος Σωτήρης όπου έμενε φιλικό μου ζευγάρι πολύ ωραία,σε κήπο με δικό τους πάρκινγ,επίσης παραδίπλα το ξενοδ-διαμερίσματα Αφροδίτη,πιό κοντά προς το Ρωμέικο γυαλό το ξενοδ.Φιλοκτήτης όπου είχα μείνει κι εγώ,ο Ηφαιστος που προαναφέρθηκε από το Νίκο,
το ξενοδ.Κάστρο είναι ακριβώς στο κέντρο του Ρωμείκου γυαλού(πρωτη φορά είχα μείνει εκεί και μου άρεσε πολύ,δεύτερο καλοκαιρι που ξαναπήγα καμιά σχέση...δεν θα το συνιστούσα εκτός αν άλλαξαν τα πράγματα στα χρόνια που μεσολάβησαν)
Κάνε μιά αναζήτηση στο ιντερνετ για να δείς και για καινούργια τυχόν συγκροτήματα, και αν είναι ακόμα αυτά που σου είπα..δες και τις προτάσεις της Ερσης και αποφασίζεις.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Mόλις επέστρεψα και πάλι απο τη Λήμνο με τις καλύτερες εντυπώσεις...

Αυτή τη φορά έμεινα στο Αρχοντικό,μέσα στη πόλη της Μύρινας,πολύ όμορφα δωμάτια,φιλικό προσωπικό,τέλειο σημείο,ιδανικό κυρίως για εμπορικούς αντιπροσώπους...

Πολύ ωραίο ξενοδοχείο για το φίλο μας που ψάχνει λύση για οικογένεια το Lemnos Village στη παραλία Πλατύ, σε πολύ μικρή απόσταση απο το κέντρο της Μύρινας..
Lemnos Hotels (Myrina Limnos) - Lemnos Village Resort Hotel Rooms, Suites in Plati Beach Limnos Greece - Αρχική

Η παραλία του Αγίου Ιωάννη πολύ όμορφη σα τοπίο, αν θα έμενα εκεί θα έμενα στην παραλία κι όχι στο χωριό στον Αη Γιάννη τον Κάσπακα.. Όπως ανέφερε κι η Έρση το μόνο που θα με χάλαγε είναι ο δρόμος...Προσοχή λίγο στο δρόμο μιας και το οδόστρωμα δεν είναι ότι καλύτερο..

Φαγητό: Αγαπημένο πλέον στέκι στην αγορά της Μύρινας, το μεζεδοπολείο "Σινιάλο", πολύ ωραίες γεύσεις,ουζομεζέδες και εξυπηρέτηση απο τον κο.Γιάννη..

Διασκέδαση: Κλασσική αξία παραμένουν ο Καραγκιόζης και το Kinky..

Τέλος, ακόμα και αν δεν κάνετε surf μια βόλτα στο Κέρος προτείνεται ανεπιφύλακτα!Το θέαμα θα σας αποζημιώσει!!!

Χτες παγκόσμια μέρα του περιβάλλοντος και στη Λήμνο παραβρέθηκε η εκπομπή Κυριακή στο χωριό της ΕΤ3..Τα γυρίσματα έγιναν σ όλη τη Λήμνο αλλα το γλέντι στήθηκε στο γραφικό λιμάνι του Μούδρου,παρουσιάζοντας τοπικά εδέσματα και παραδοσιακούς χορούς...Για όσους ενδιαφέοντε η εκπομπή θα προβληθεί την ερχόμενη Κυριακή..
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Θα ήθελα κι εγώ να καταγράψω τις εμπειρίες μου από την επίσκεψή μου στο νησί της Λήμνου. Είχα πάει μετά τον δεκαπενταύγουστο του 2009 για τον γάμο μιας φίλης και είχα μείνει περίπου για μία εβδομάδα φιλοξενούμενος στο Μούδρο.

Λυπάμαι που θα σας χαλάσω το σερί με τις θετικές εντυπώσεις, αλλά έχω να πω ότι αν δεν είχα πάει με άτομα που ήξεραν το νησί και χωρίς δικό μου αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη, τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα. Το νησί είναι αντιτουριστικό. Οι κάτοικοι έχουν κάποιους δικούς τους, πολύ αργούς ρυθμούς και σαν συνέπεια δείχνουν ότι δεν επιθυμούν ούτε διευκολύνουν και πολύ τους τουρίστες.

Πιο αναλυτικά: ξεκινάω με την άφιξη του πλοίου στο λιμάνι λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Συνηθισμένος από τα νησιά, όπου η άφιξη ενός πλοίου είναι κάτι σημαντικό και αποτελεί αφορμή για κινητικότητα οποιαδήποτε ώρα, στη Μύρινα ήταν σα να μην έτρεχε τίποτα. Ούτε καν υπήρχε ένα ταξί για να μεταφέρει τους ταξιδιώτες στα καταλύμματά τους! Ευτυχώς που είχαμε αυτοκίνητο και που μας υποδέχτηκαν εκεί κάποιοι άλλοι φίλοι και συγγενείς, διαφορετικά δεν το έβλεπα εύκολο να έφτανα στο Μούδρο πριν την επομένη. Συνεχίζω με το κατάλυμμα που ένας φίλος είχε κλείσει μέσα στη Μύρινα. Αφού το εντοπίσαμε, με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι ήταν βυθισμένο στα σκοτάδια και κλειδωμένο. Η έκπληξη έγινε ανησυχία όταν μετά από επίμονα τηλεφωνήματα στο κινητό και στο σταθερό του ιδιοκτήτη δεν παίρναμε απάντηση. Μετά από κάμποση ώρα, ο ιδιοκτήτης δέησε να απαντήσει. Κοιμόταν! Δεν ξέραμε αν έπρεπε να κλάψουμε ή να γελάσουμε όταν είπε "τα κλειδιά είναι κάτω από τη γλάστρα, μπες στο 107 και τα λέμε αύριο". Είναι δυνατόν να περιμένεις άφιξη και να μην είσαι εκεί για να υποδεχτείς τον πελάτη;

Συνεχίζω λέγοντας ότι ήταν σχεδόν αδύνατον να βρεθεί κάποιο επιπλέον αυτοκίνητο προς ενοικίαση. Δεν υπήρχαν διαθέσιμα! Χαρακτηριστικό των αργών ρυθμών που ξεκίνησα να σας λέω πριν, είναι ότι οι επαγγελματίες κλείνουν τα καταστήματά τους το μεσημέρι και πάνε για σιέστα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι παραμονή του γάμου, Σάββατο μεσημέρι στη Μύρινα ψάχναμε ένα συγκεκριμένο προϊόν και δεν μπορούσαμε να βρούμε τίποτα ανοιχτό. Καταλήξαμε σε υποκατάστημα αλυσίδας σούπερ μάρκετ για να το προμηθευτούμε. Επιπλέον, εγώ ήθελα να ρωτήσω για ενοικίαση μοτοσικλέτας. Είχε πάει 6:30 το απόγευμα και το μαγαζί δεν είχε ανοίξει. Προσθέστε και το γεγονός ότι τα ΚΤΕΛ του νησιού εκτελούσαν δρομολόγια ως τις 2 το μεσημέρι για να καταλάβετε. Από τις 2 και μετά ήσουν απομονωμένος και χωρίς άλλη επιλογή! Η όλη ραστώνη φαινόταν μέχρι και στη συμπεριφορά των σερβιτόρων σχεδόν όπου έκατσα για να φάω. Έπρεπε να πεις το ίδιο πράμα 2 και 3 φορές και πάλι να περιμένεις ώσπου να εξυπηρετηθείς! Κι όλα αυτά χωρίς την παραμικρή πίεση από την ύπαρξη πολλών πελατών και φόρτου εργασίας.

Θα ήμουν άδικος αν παραγνώριζα και τα θετικά του νησιού που σίγουρα είναι αρκετά. Θα αρχίσω με τον καταγάλανο ουρανό και τον καθαρό αέρα που φυσούσε συνέχεια, που πλέον φαντάζουν σπάνια σε όλους εμάς που ζούμε σε μεγάλες πόλεις. Απρόσμενα ζεστές, αμμουδερές και ρηχές ήταν και όλες οι παραλίες που επισκέφτηκα. Έχοντας περάσει κάμποσα καλοκαίρια στη Χίο λόγω καταγωγής, πίστευα ότι και η Λήμνος σαν νησί του ανατολικού αιγαίου θα είχε παγωμένες και βαθιές θάλασσες και παραλίες ως επί το πλείστον με βότσαλο. Διαψεύστηκα ευχάριστα όμως, οι δε γυναίκες της παρέας το χάρηκαν πολύ σαν πιο κρυουλιάρες (κλασικά). Μου άρεσε περισσότερο η Χαβούλη, όπου πέτυχα ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

Κάτι που δεν αναφέρθηκε, είναι ότι η Λήμνος διαθέτει υπέροχα σιτηρά, πιθανότατα λόγω του συνδιασμού ξηρασίας και ποικιλίας σταριού. Τα αλεύρια τους δίνουν υπέροχο ψωμί καθώς και ζυμαρικά (φλομάρια ολέ). Ένας φούρνος στη γειτονιά μου προσφέρει και ψωμί τύπου Λήμνου, που πλησιάζει αρκετά στη γεύση του αυθεντικού. Εξαιρετικό και το τοπικό λευκό ξηρό βιολογικό κρασί που δοκίμασα (αυτό στο πράσινο μπουκάλι) και το οποίο με χαρά βλέπω να πωλείται και στα σούπερ μάρκετ εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Θεωρώ ότι οι προλαλήσαντες έκαναν καλές και πιο συγκεκριμένες προτάσεις για παραλίες, φαγητό και νυχτερινή ζωή, μιας και επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια η μνήμη μου δεν με βοηθά. Αφήστε που "με πήγαιναν", οπότε δεν χρειάστηκε να αναζητήσω κάτι για να αποτυπωθεί στο μυαλό μου. Μου έχει μείνει από τη νυχτερινή Μύρινα ο κακός χαμός που γινόταν στου Καραγκιόζη και το πολύ όμορφα φωτισμένο κάστρο. Ο δε Μαντέλας στις Σαρδές που αναφέρθηκε, παρά τις μεγάλες προσδοκίες μου δεν με ενθουσίασε. Για παράδειγμα, ο κοκκινιστός κόκορας που έφαγα το ίδιο καλοκαίρι στον Άγιο Πέτρο της Λευκάδας ήταν πολύ καλύτερος, ενώ τα ζυμαρικά με τον μούστο (μια από σπεσιαλιτέ του νησιού) παραήταν γλυκά για το γούστο μου. Περί ορέξεως, όμως...

Γενικά, έχω να πω ότι η ηρεμία και η γαλήνη που όλοι περιγράφουν ότι αποπνέει το νησί είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο. Δεν ξέρω αν φταίει και η περίοδος που έτυχε να πάω, αλλά το κόστος της ηρεμίας αυτής στοιχίζει στον τουρίστα και τον δυσκολεύει όπως σας περιέγραψα στις περιπτώσεις παραπάνω. Το βέβαιο είναι ότι αν δεν έχετε εξασφαλισμένο αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σας (αποκλείω το μηχανάκι λόγω των μεγάλων αποστάσεων) καθώς και κάποιον ντόπιο για να σας καθοδηγήσει, η Λήμνος μάλλον δεν αποτελεί καλή επιλογή.

Κλείνω με μια ρήση που μου είπε ένας γνωστός από τη Λήμνο που συνήθως λένε όσοι με την ιδιότητα του στρατιωτικού ή του στρατιώτη έχουν βρεθεί στο νησί και που νομίζω ότι βρίσκει εφαρμογή και στους επισκέπτες: «Δυο φορές θα κλάψεις στη Λήμνο, μια όταν θα πας για πρώτη φορά και μια όταν θα είναι η ώρα σου να φύγεις». Έτυχε να δω και λίγο από την εκπομπή που λέει παραπάνω η sapienza όπου μιλούσε ένας κύριος, πρώην στρατιωτικός ο οποίος αφότου αποστρατεύτηκε επέστρεψε στη Λήμνο για να ζήσει μόνιμα...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ισχύει αυτό που λές για τους λημνιούς, είναι πολύ χαλαροί σε βαθμό που να σου σπάνε τα νεύρα. πολλές φορές μπαίνω σε μαγαζί στη Μύρινα, παίρνω αυτό που θέλω και αφήνω τα λεφτά στον πάγκο γιατί απλά κανείς δεν είναι εκεί και συνήθως έχει αφήσει σημείωμα ''τα λεφτά στον πάγκο, είμαι στου Μπάμπη'' (άντε βρες ποιός είναι ο Μπάμπης). Το φαινόμενο του μεσημεριανού ύπνου είναι επίσης εντυπωσιακό. Το μεσημέρι τα πάντα νεκρώνουν και κανείς δε σηκώνει τηλέφωνο. έτυχε μια φορά να πάθω ωτίτιδα απο τις βουτιές και πήγα στο νοσοκομείο της Μύρινας, νομίζω γύρω στη μία το μεσημέρι... άδειοι αχανείς διάδρομοι, άδεια γραφεία, άδειοι θάλαμοι αναμονής, άδεια γκισέ. το μόνο που βρήκα ήταν ένας σκύλος στο προαύλιο. τελικά αποδείχθηκε ότι έπρεπε να πατήσω ένα κουδούνι στις πληροφορίες για να ξυπνήσει ο υπάλληλος που θα ξύπναγε τη νοσοκόμα που θα ξύπναγε το γιατρό, ο οποίος ήρθε αφού πρώτα έφτιαξε ένα φρέντο και ήπιε την πρώτη γουλιά.

το αυτοκίνητο που νοικιάζω εδώ και 1-2 χρόνια το παραλαμβάνω απο το αεροδρόμιο και το αφήνω εκεί με τα κλειδιά στη μίζα. την υπάλληλο την είδα μια φορά πριν απο 1-2 χρόνια και απο τότε ποτέ ξανά! άλλη φορά κάτι μαστόρους που χρειάστηκα ξεκινήσανε τη δουλειά και την αφήσανε στη μέση. δε τους πλήρωσα φυσικά και δε με ενοχλήσανε ποτέ απο τότε και ουτε τους ενόχλησα ποτέ κι εγώ. αυτό πριν απο 6 μήνες. Μεγάλο πρόβλημα επίσης οι σερβιτόροι σε εστιατόρια και καφέ που πρέπει να τους ξέρεις προσωπικά για να έρθουν αμέσως. αλλιώς θα κάνουν κάτι άλλο, θα χαιρετήσουν κανα γνωστό, θα σου πάρουν παραγγελία ανάμεσα και αν δε τους απασχολήσει κάτι άλλο θα στη φέρουν.

Είναι απίστευτοι, εγώ τους πάω.

Μάλιστα αν κάποιος καταφέρει και ξεπεράσει το πρώτο σοκ απο αυτή τη συμπεριφορά και τη συνηθήσει μπορεί να παρασυρθεί και αυτος απο τη γενικότερη χαλάρωση των πάντων και να χαλαρώσει τους ρυθμούς του ανάλογα. όποτε πάω στο νησί γυρνάω πάντα ξεκούραστος και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με τη χαλαρότητα των ανθρώπων που συναναστρέφομαι εκεί.

Πολύ κακό για τον τουρισμό βέβαια, πολλοί αγανακτούν και δικαίως.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Είναι αλήθεια ότι ισχύει αυτό...Μιλάω για τη χαλαρή αντιμετώπιση..Νομίζω όμως ότι ισχύει σε πολλά νησιά και γενικά στην περιφέρεια..Οι άνθρωποι έχουν συνηθήσει να ζουν σ άλλους ρυθμούς..Εμένα φυσικά δε με χαλάει καθόλου...Το έχω συνηθήσει μάλλον και απ την Κέρκυρα...
Συμφωνώ όμως στο οτι όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό θα πρέπει να αντιμετωπίζουν πιο επαγγελματικά κάποιες καταστάσεις..
Προσωπικά πήγα στη Λήμνο δυο φορές για επαγγελματικούς λόγους, και όχι σε τόσο τουριστική περίοδο..Οι άνθρωποι που συνάντησα,δεν μιλάω για τους συνεργάτες μου, ήταν ιδιαίτερα φιλικοί και πρόθυμοι να μ εξυπηρετήσουν..Με τους χαλαρούς τους μεν ρυθμούς , αυθεντικοί νησιώτες...
Και τις δυο φορές γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις, αυτή η ηρεμία και η χαλάρωση που μου πρόσφερε το νησί, ήταν οτι μου έλλειπε απο τους έντονους ρυθμούς της πρωτεύουσας..
Πολλές φορές φέρνω στο μυαλό μου τις εικόνες απ τις παραλίες,τις ομορφίες και τη γαλήνη της Λήμνου και προσδωκώ να επιστρέψω το συντομότερο...
 

Gatekeeper

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μέρες έψαχνα πληροφορίες για τη Λήμνο και τις βρήκα σήμερα μαζεμένες όλες εδώ! Τύπωσα το άρθρο για να το πάρω μαζί μου στη Λήμνο! Ευχαριστώ που το μοιράστηκες!!! :)
Κύπρος 8/11
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom