Π.Γ.Δ.Μ. Λίμνη Οχρίδα- FYROM: Χριστούγεννα στους γείτονες μας τους "καλούς"!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Τον τελευταίο καιρό κάτι έχω πάθει με τα Βαλκάνια! Στα μάτια μου φαντάζουν ως ο πιο ιδανικός προορισμός του κόσμου και θεωρώ υποχρέωσή μου να τα γυρίσω απ' άκρη σε άκρη! Κάτι δηλαδή που θα έπρεπε να είχα κάνει χρόνια πριν αλλά όταν ξεκίνησα να ταξιδεύω μόνο τα Βαλκάνια δεν σκεφτόμουν!


Όλα ξεκίνησαν όταν έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο ιστορίας της Δευτέρας Λυκείου που προσεγγίζει τα καυτά ζητήματα του σύγχρονου Ελληνικού κράτους. Διαβάζοντας το βιβλίο, προβληματίστηκα πολύ και συνειδητοποίησα ότι αγνοώ χιλιάδες πράγματα για όλους αυτούς τους ανθρώπους που θα έπρεπε να τους έχω πει τουλάχιστον ένα "Γειά" καθώς είναι η γειτονιά μου.

Αποφάσισα, λοιπόν, να σταματήσω να σνομπάρω αυτή την εύφλεκτη γωνιά της Ευρώπης και να μάθω κατιτίς παραπάνω πέρα απ' αυτά που διάβαζα και άκουγα από τα Ελληνικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Και τότε μπήκε σε εφαρμογή το σχέδιο εξερεύνησης των Βαλκανίων. Έχοντας ήδη πάει σε Σόφια και Κωνσταντινούπολη στράφηκα στη Δυτική πλευρά και ανάμεσα στην Αλβανία και στη FYROM επέλεξα να ξεκινήσω από τους "λιγότερο φιλικούς" μας γείτονες τους Σκοπιανούς.

Ένα ταξίδι, όμως, στα Σκόπια δεν είναι και κάτι εύκολο ειδικά όταν δεν θέλει να σ' ακολουθήσει κανείς άλλος! Ευτυχώς που πλησίαζε η Χριστουγεννιάτικη περίοδος και βρήκα μια οδική εκδρομή προς εκείνα τα μέρη. Ταξίδεψα με το Θύαμις στη ναυαρχίδα του Σκοπιανού τουρισμού, τη Λίμνη Οχρίδα, και σε τιμή όσο θα μου κόστιζε μια χαλαρή Χριστουγεννιάτικη έξοδος στα καταστήματα!

 

Attachments

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έχω και εγώ πρόσκληση για Οχρίδα στο Belestovo όπου έχει σπίτι ένας φίλος μου που μένει στα Σκόπια. Φαίνεται πολύ ωραία και με ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ ωραία το ξεκινάς:clap: Για να δούμε και γι αυτόν τον προορισμό τον τόσο κοντά, τόσο μακριά!! Συνέχισε. Περιμένουμε:)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ

Τον τελευταίο καιρό κάτι έχω πάθει με τα Βαλκάνια! Στα μάτια μου φαντάζουν ως ο πιο ιδανικός προορισμός του κόσμου και θεωρώ υποχρέωσή μου να τα γυρίσω απ' άκρη σε άκρη! Κάτι δηλαδή που θα έπρεπε να είχα κάνει χρόνια πριν αλλά όταν ξεκίνησα να ταξιδεύω μόνο τα Βαλκάνια δεν σκεφτόμουν!.........................................................
................ αγνοώ χιλιάδες πράγματα για όλους αυτούς τους ανθρώπους που θα έπρεπε να τους έχω πει τουλάχιστον ένα "Γειά" καθώς είναι η γειτονιά μου.

Αποφάσισα, λοιπόν, να σταματήσω να σνομπάρω αυτή την εύφλεκτη γωνιά της Ευρώπης και να μάθω κατιτίς παραπάνω πέρα απ' αυτά που διάβαζα και άκουγα από τα Ελληνικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης......................
Μarydim αυτά τα λόγια σου αντιπροσωπεύουν κι εμένα!μπράβο που αποφάσισες να κάνεις αυτή την εκδρομή!περιμένω τη συνέχεια,ασφαλώς και θέλουμε να μάθουμε πληροφορίες για τη γείτονα χώρα!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Βοήθησε μας να ανοίξουμε την διπλανή μας πόρτα,και να δούμε τι υπάρχει πίσω από την μεσοτοιχία.Go on....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω και εγώ πρόσκληση για Οχρίδα στο Belestovo όπου έχει σπίτι ένας φίλος μου που μένει στα Σκόπια. Φαίνεται πολύ ωραία και με ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική :)
Το Belestovo αν θυμάμαι καλά είναι από τα πρώτα χωριά που συναντά κανείς πηγαίνοντας προς το μοναστήρι του Όσιου Ναούμ. Δεν είναι κάτω στην παραλία αλλά εχει υπέροχη θέα προς τη λίμνη. Την άνοιξη και το καλοκαίρι θα είναι υπέροχα. Σου εύχομαι να πας σύντομα και επιστρέφοντας να μας πεις τις εμπειρίες σου. Εξάλλου, απ' ότι διάβαζα και άκουσα όσο ήμουν εκεί η Λίμνη Οχρίδα αποτελεί νεανικό προορισμό και το καλοκαίρι κατακλύζεται από νεαρόκοσμο από όλα τα πλάτη και μήκη της πρώην Γιουγκοσλαβίας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βοήθησε μας να ανοίξουμε την διπλανή μας πόρτα,και να δούμε τι υπάρχει πίσω από την μεσοτοιχία.Go on....
Πολύ μου άρεσε αυτό σαν μότο. Σ' ευχαριστώ και το κρατάω.:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολύ ωραία το ξεκινάς:clap: Για να δούμε και γι αυτόν τον προορισμό τον τόσο κοντά, τόσο μακριά!! Συνέχισε. Περιμένουμε:)
Σ' ευχαριστώ. Λέω να γράψω μια μακροσκελή ιστορία για τη Λίμνη Οχρίδας μιας και είναι και η πρώτη για την περιοχή. Ελπίζω να μην σας κουράσω περιμένοντας τη συνέχεια.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Μarydim αυτά τα λόγια σου αντιπροσωπεύουν κι εμένα!μπράβο που αποφάσισες να κάνεις αυτή την εκδρομή!περιμένω τη συνέχεια,ασφαλώς και θέλουμε να μάθουμε πληροφορίες για τη γείτονα χώρα!


Εσείς οι Βορειοελλαδίτες είστε και σε απόσταση αναπνοής από τη Λίμνη Οχρίδας. Ένα ανοιξιάτικο τριήμερο επιβάλλεται προς τα εκεί.

Επι την ευκαιρία να πω ότι οι τιμές που δίνουν τα Θεσσαλονικιώτικα πρακτορεία για Οχρίδα είναι λίγο αλμυρούτσικες και κατά ένα περίεργο τρόπο πιο υψηλότερες από τα Αθηναϊκά πρακτορεία. Ελπίζω πάντως αυτό να οφείλεται σε καλύτερες παροχές από μέρους τους.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ότι το οδικό ταξίδι είναι λίγο ταλαιπωρία το γνώριζα εξ' αρχής αλλά φαίνεται ότι έχω ξεσυνηθίσει περισσότερο από το κανονικό τις ατελείωτες οδικές διαδρομές ή όσο μεγαλώνω κουράζομαι ευκολότερα γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να εξηγήσω πως με έκανε τόσο πτώμα η διαδρομή ως την Οχρίδα! Βέβαια, δεν φθάνει που ήταν από μόνη της η εκδρομή αρκετά χιλιόμετρα, ήρθαν και οι κατολισθήσεις στα Τέμπη να την κάνουν ακόμα μεγαλύτερη σε διάρκεια με αποτέλεσμα να φύγω από το σπίτι μου στις 4 το πρωι και να φθάσουμε στο ξενοδοχείο στη Struga στις 8:30 ώρα Ελλάδος (7:30 ώρα FYROM καθώς η γείτονα χώρα πηγαίνει μια ώρα πίσω). Ε, λογικό ήταν να κουραστώ και να με πιάσει και πονοκέφαλος!

Ο οδηγός του λεωφορείου ακολούθησε το δρόμο μέσω Δομοκού, Καλαμπάκας, Γρεβενών που ναι μεν είναι καταπληκτική διαδρομή από φυσιολατρική άποψη αλλά οι ατελείωτες στροφές και το σκαμπανέβασμα του υψομέτρου είναι ικανά να σε "σκοτώσουν" ειδικά όταν το ταξίδι γίνεται με ελάχιστες στάσεις.

Το πρόγραμμα είχε φαγητό στη Καλαμπάκα για να μπορούν να βγάλουν ωραίες φωτογραφίες με θέα τα Μετέωρα όσοι δεν ήθελαν να γευματίσουν. Το κακό είναι ότι την ίδια ιδέα είχαν και όλοι οι οδηγοί των λεωφορείων που έφευγαν για οδικές εκδρομές εκείνη την ημέρα (λες και ήσαν συννενοημένοι ένα πράγμα!). Έναρξη της Χριστουγεννιάτικης περιόδου και όπως είναι φυσικό τα λεωφορεία πολλά και ο κόσμος εκατοντάδες. Η ταβέρνα- εστιατόριο όμως ήταν μία, τα γκαρσόνια ελάχιστα και η γκρίνια ατελείωτη καθώς όλοι αυτοί που ταξίδευαν έπρεπε να φάνε, να πιούνε, να πάνε τουαλέτα και να πληρώσουν μέσα σε μια ώρα! Και φυσικά, ξέρετε όλοι πόσο ανυπόμονοι είναι οι Έλληνες όταν πρόκειται για φαγητό ή όταν βρίσκονται σταματημένοι στα φανάρια ή όταν πρέπει να πληρώσουν!

Η επόμενη στάση ήταν στα σύνορα της Νίκης. Για την ακρίβεια στα Duty Free της Νίκης, για τα οποία εκτός από καταθλιπτικά έχω επίσης να δηλώσω ότι το κουτάκι οι τσίχλες που πήρα όχι μόνο δεν ήταν αφορολόγητο αλλά η τιμή του ήταν πολύ παραπάνω από αυτή των supermarkets!

Οι Σκοπιανοί μας υπέβαλλαν στο συνηθισμένο τυπικό έλεγχο. Συγκέντρωση των διαβατηρίων και των ελληνικών ταυτοτήτων, μια βόλτα μέσα στο πούλμαν για να κόψουν φάτσες, άνοιγμα των μπαγκαζιέρων, κτλ.. Περιμέναμε αρκετή ώρα γιατί έδωσαν πολλοί ταυτότητες με αποτέλεσμα η διαδικασία ταυτοποίησης να αργεί περισσότερο απ' ότι των διαβατηρίων. Τελικά, πέρασε και αυτό και μπήκαμε σε Σκοπιανό έδαφος ενώ ταυτόχρονα μπήκε στο λεωφορείο και ο τοπικός ξεναγός που δεν σταμάτησε να μιλάει για το υπόλοιπο του ταξιδιού μέχρι τη Στρούγγα. Το τι μας είπε είναι αδύνατον να θυμηθώ αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν άφησε ασχολίαστο κανένα μα κανένα μέρος από αυτά που περάσαμε!

Αυτό που θυμάμαι, όμως, έντονα είναι οι πρώτες εικόνες της γείτονα χώρας. Είχε νυχτώσει ήδη και παντού κυριαρχούσε σκοτάδι, πολύ σκοτάδι όμως! Ακόμα και οι μεγάλες πόλεις όπως η Bitola (Μπίτολα) και η Ohrid (Οχρίδα) ήταν γενικά σκοτεινές. Μόνο στα κεντρικά τους σημεία υπήρχε ένας είδος φωτισμού που όμως ήταν σαν φως από 25άρες λάμπες, ενώ ολόκληρα τετράγωνα μπορεί και να μην φωτίζονταν καθόλου. Ήταν η πρώτη φορά που το συνάντησα αυτό στα ταξίδια μου και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Στη συνέχεια πάντως το μάτι συνηθίζει και με τις μέρες δεν καταλαβαίνεις καν τη διαφορά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Στρούγκα μας υποδέχτηκε χιονισμένη και κακοστολισμένη. Δεν έκανε όμως ιδιαίτερο κρύο και έτσι αργότερα έκανα την πρώτη μου βόλτα κατά μήκος του ποταμού Drim και του πεζόδρομου. Αυτή η πόλη σφύζει από ζωή και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε που καταφέρνει μέσα στην παγωνιά της να είναι τόσο ζωντανή!

Το ξενοδοχείο το οποίο θα μας φιλοξενούσε για τις επόμενες ημέρες, το Hotel Drim είναι επισήμως 4 αστέρων αλλά εμένα για καλό τριάρι μου φάνηκε. Τα δωμάτια είναι μεγάλα και άνετα αλλά την πρώτη ημέρα ήταν λίγο έως πολύ παγωμένα. Υποθέτω ότι άναψαν τον κλιματισμό λίγο πριν φτάσουμε καθώς τις επόμενες ημέρες παραζεσταθήκαμε σε βαθμό τέτοιο που έσβησα το αιρκοντίσιον και άνοιξα τη μπαλκονόπορτα να έρθει η θερμοκρασία του δωματίου σε νορμάλ επίπεδο! Οι κοινόχρηστοι χώροι χρειάζονται μια ανακαίνιση αλλά δύσκολα οικονομικά εποχές ζούμε, μάλλον θα αργήσει ο ιδιοκτήτης του να καλέσει κάνα διακοσμητή!



Το εστιατόριο είναι παγερά αδιάφορο ενώ το πρωινό και το φαγητό είναι πραγματικά για κλάματα. Για πρωινό κατέβηκα μόνο μια φορά ενώ για φαγητό μόλις δύο και αυτές γιατί στην πρώτη περίπτωση δεν είχα ιδέα για το φαγητό και στην δεύτερη ήταν παραμονή Χριστουγέννων και δεν ήθελα να θεωρηθεί ότι σνομπάρω το υπόλοιπο γκρουπ. Το καλό πάντως με το ξενοδοχείο είναι ότι βρίσκεται μόλις καμιά διακοσαριά μέτρα από τον πεζόδρομο της Στρούγκας και αυτό είναι πολύ σημαντικό ειδικά αν επισκεφτείτε την περιοχή χειμώνα.

Αναφέρω το παραπάνω γιατί έχω δει ότι τα τουριστικά γραφεία από Θεσσαλονίκη χρησιμοποιούν άλλο ξενοδοχείο που βρίσκεται καμιά 10άρια χιλιόμετρα από την πόλη της Οχρίδας, προς την πλευρά του Όσιου Ναούμ, το οποίο μπορεί μεν να είναι καλύτερο αλλά είναι πολύ μακριά από την πόλη και αν θέλει να κινηθεί κάποιος όταν τελειώσει η ξενάγηση θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ταξί αναγκαστικά. Ενώ στο Hotel Drim, και το κέντρο της Στρούγκας είναι δίπλα αλλά και στάση λεωφορείου για Οχρίδα έχει στα 50 μέτρα από την είσοδο του ξενοδοχείου για όποιον ενδιαφέρεται να του βγει η μετάβαση στην Οχρίδα φθηνά.

Η Στρούγκα απέχει 15 χιλιόμετρα περίπου από την Οχρίδα. Το ταξί δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει καθώς δεν το χρησιμοποίησα. Λεωφορεία έχει κάθε μισή ώρα και κάνει περίπου ένα 20 λεπτο να φθάσει Οχρίδα. Το λεωφορείο σ' αφήνει στην αρχή του πεζόδρομου (της Οχρίδας πάντα) και από εκεί για να φτάσει κάποιος στην παλιά πόλη πρέπει να περπατήσει κάνα 10λεπτο με τέταρτο. Το εισιτήριο κοστίζει 40 Μακεδονικά Δηνάρια.

Όπως προείπα το ταξίδι έγινε με το Thiamis Tours που αποδείχτηκε αρκετά καλό. Το λεωφορείο ήταν του κουτιού, η αρχηγός κατάφερε να κρατήσει το γκρουπ σε ισορροπία και ο τοπικός ξεναγός εξαιρετικός. Επί πέντε ημέρες μας μιλούσε συνεχώς για τα πάντα παρόλο που τα μέλη του γκρουπ δεν έδειχναν και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη φύση, την περιοχή και τα αξιοθέατα. Το γκρουπάκι αποτελούνταν από 36 άτομα με μέσο όρο ηλικίας κάπου στα 55 έτη το οποίο είχε κάθε καρυδιάς καρύδι και αποδείχτηκε μακράν το χειρότερο γκρουπ από όσα μου έχουν τύχει μέχρι τώρα. Κουτσομπολιό, προσπάθεια επίδειξης, γκρίνια και παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος και σεβασμού για τον τόπο που μας φιλοξενούσε. Δυστυχώς, από τα γκρουπ που σου επισημαίνουν με το χειρότερο τρόπο πόσο κάκιστη είναι η ταξιδιωτική νοοτροπία των Ελλήνων. Τέλος, από αυτή την πρώτη ημέρα να τονίσω τον επαγγελματισμό του οδηγού μας, που παρόλο που άκουσε τόσα και τόσα, παρέμεινε ψύχραιμος και κατάφερε να μας αποθέσει ασφαλείς στο ξενοδοχείο έστω και αν συμπλήρωσε 15 ώρες στο τιμόνι.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Περιμένουμε και την συνέχεια!!!
Εγώ έχω μία απορία. Μπορώ να κανονίσω μόνο με γκρουπ την μεταφορά μου με το λεωοφορείο στο aller-retour και να πάω να μείνω στους φίλους μου στα Μπίτολα και γενικά να μην έχω καμία σχέση με το γκρουπ παρά μόνο στα μεταφορικά!

Ααα και θέλουμε και άλλο βιντεάκι:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom