Π.Γ.Δ.Μ. Λίμνη Οχρίδα- FYROM: Χριστούγεννα στους γείτονες μας τους "καλούς"!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Περιμένουμε και την συνέχεια!!!
Εγώ έχω μία απορία. Μπορώ να κανονίσω μόνο με γκρουπ την μεταφορά μου με το λεωοφορείο στο aller-retour και να πάω να μείνω στους φίλους μου στα Μπίτολα και γενικά να μην έχω καμία σχέση με το γκρουπ παρά μόνο στα μεταφορικά!

Ααα και θέλουμε και άλλο βιντεάκι:clap:
Άλλαξες το ψευδώνυμο και με μπέρδεψες! Πάλι καλά που θυμόμουν το avatar σου. Καλορίζικο το καινούργιο όνομα και καλοστέριωτο!:haha:

Αυτό που ρωτάς δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο πρακτορείο που ειδικεύεται στις οδικές εκδρομές όπως το thiamis και ο acadimos που συνήθως πηγαίνουν σίγουρα προς Οχρίδα.
Βέβαια, και αυτά πια πηγαίνουν μόνο στις αργίες και στις μεγάλες γιορτές ή το καλοκαίρι. Από Θεσσαλονίκη πηγαίνει το Diesel travel.

Αλλά η Bitola είναι πολύ κοντά στα σύνορα και μπορείς να φτάσεις ως εκεί και να δοκιμάσεις την τύχη σου με οτοστόπ προς Μπίτολα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ καλά κάνεις και μας δίνεις πληροφοριες για αυτά τα μέρη γιατί δεν είναι και πολύ γνωστα παρότι είναι τόσο κοντά...επειδή υπάρχει η σκέψη να κάνουμε σύντομα ένα οδικό ταξίδι προς Μαυροβουνιο -Κροατία ήθελα να σε ρωτήσω τη γνωμη σου :αξίζει να κάνουμε και μια διανυκτερευση στην Οχρίδα ή να κάνουμε μια στάση μόνο?(υπ'οψιν ότι δεν έχουμε απεριοριοριστο χρόνο οποτε προσπαθω να καταλάβω αν είναι καλή επιλογή σε σχέση με κάποια άλλη πολη του Μαυροβουνιου ή της Κροατιας...)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολύ καλά κάνεις και μας δίνεις πληροφοριες για αυτά τα μέρη γιατί δεν είναι και πολύ γνωστα παρότι είναι τόσο κοντά...επειδή υπάρχει η σκέψη να κάνουμε σύντομα ένα οδικό ταξίδι προς Μαυροβουνιο -Κροατία ήθελα να σε ρωτήσω τη γνωμη σου :αξίζει να κάνουμε και μια διανυκτερευση στην Οχρίδα ή να κάνουμε μια στάση μόνο?(υπ'οψιν ότι δεν έχουμε απεριοριοριστο χρόνο οποτε προσπαθω να καταλάβω αν είναι καλή επιλογή σε σχέση με κάποια άλλη πολη του Μαυροβουνιου ή της Κροατιας...)
Dafni, αν δεν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας, νομίζω ότι σε μια μέρα μπορείτε να κάνετε άνετα τις βόλτες σας στην παλιά πόλη της Οχρίδας και να επισκεφτείτε και το μοναστήρι του Όσιου Ναούμ. Φαντάσου την Οχρίδα σαν το Ναύπλιο ένα πράγμα. Ξεκινώντας από νωρίς είναι μια πολύ όμορφη ημερήσια εκδρομή.

Απλά σκέφτομαι ότι μάλλον θα χρειαστείτε διανυκτέρευση στην Οχρίδα αφού για να βρεθείτε εκεί θα χρειαστεί να κάνετε μια μεγάλη παράκαμψη από το κύριο μέρος του ταξιδιού σας που είναι Μαυροβούνιο- Κροατία και δεδομένου ότι η αρχή και το τέλος του ταξιδιού σας θα είναι η Πάτρα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
H διαδρομή που λέμε να ακολουθήσουμε είναι από Γιάννενα ,μετα φλώρινα ,βιτολα και περνάμε από Οχριδα και μετά μέσα από αλβανία...
για αυτο έλεγα μήπως κάνουμε απλώς στάση και όχι διανυκτερευση...ξέρεις ποτε δε φτάνει ο χρονος ...:)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
H διαδρομή που λέμε να ακολουθήσουμε είναι από Γιάννενα ,μετα φλώρινα ,βιτολα και περνάμε από Οχριδα και μετά μέσα από αλβανία...
για αυτο έλεγα μήπως κάνουμε απλώς στάση και όχι διανυκτερευση...ξέρεις ποτε δε φτάνει ο χρονος ...:)
Εννοείς αφού έχετε διανυκτερεύσει στα Γιάννενα να συνεχίσετε προς Φλώρινα- Μπίτολα- Οχρίδα? Έτσι μπορεί και να σας βγει αλλά και πάλι μετά θα χρειαστεί να διανυκτερεύσετε κάπου στην Αλβανία άσε που θα έχετε δει την Οχρίδα μόνο στα πεταχτά.

Υπολογίστε ότι σύνορα Νίκης- Οχρίδα είναι περίπου 3 ώρες διαδρομή.

Και δεν θα κάνετε μια στάση και στη Μπίτολα με τα υπέροχα κτίρια, να πιείτε έναν καφέ και να ξεκουραστείτε?

Αν σας βγαίνει πάντως και θεωρείτε ότι δεν θα υπάρξει άλλη πιθανότητα να επισκεφτείτε την Οχρίδα μελλοντικά, να περάσετε μια βόλτα να δείτε τουλάχιστον την παλιά πόλη.

Ένα παρόμοιο ταξίδι με το δικό σας σκέφτομαι για το Πάσχα αν μου δώσουν την πολυπόθητη άδεια αλλά το σχεδιάζω όσο πιο παραλιακά μπορώ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάλι πρωί ξύπνησα, κατά τις έξι ώρα Σκοπίων. Απόλυτο σκοτάδι έξω και αρχίζω να ξαναδιαβάζω τις σημειώσεις μου για τη Λίμνη μέχρι να ξημερώσει και να μπορέσω να βγω έξω. Αργεί πολύ όμως. Κατά τις επτά και κάτι σκάει μύτη το πρώτο φως της ημέρας. Άλλο ακατανόητο αυτό. Την ίδια ώρα στην Ελλάδα είναι οκτώ και έχει ξημερώσει για τα καλά!

Το Hotel Drim είναι ακριβώς δίπλα στη λίμνη και κάποια από τα δωμάτια του έχουν θέα προς αυτή. Το δικό μου φυσικά δεν ανήκει στα προνομιούχα και όταν βγαίνω στο μπαλκόνι μου το μόνο υγρό στοιχείο που βλέπω είναι τα απόνερα από τη βροχή που έπεφτε κατά τη διάρκεια της νύχτας. Καλύτερα, όμως, γιατί το να ρεμβάζω τη λίμνη θα με καθήλωνε στο δωμάτιο ενώ οι στέγες των σπιτιών της Στρούγκα και τα γύρω χιονισμένα βουνά όσο ωραία και αν είναι δεν μπορούν να με κρατήσουν μέσα.

Δεν υπάρχει ψυχή στο δρόμο. Η πόλη φαίνεται ότι ξυπνάει αργά και νωχελικά. Κάνει λίγο κρύο δίπλα στην ακτή αλλά η λίμνη είναι καταγάλανη, πανέμορφη και μ' έχει συνεπάρει τόσο που δεν χορταίνω να την κοιτάζω.
Το χιόνι αν και είναι στα τελευταία του συμπληρώνει την εικόνα ειδυλλιακά. Να πω την αλήθεια είχα τις επιφυλάξεις μου για το αν θα άξιζε η επίσκεψη στην Οχρίδα αυτή την εποχή που δεν είναι και η καταλληλότερη αλλά ευτυχώς οι ανησυχίες μου δεν επιβεβαιώθηκαν.



Η παραλία είναι ιδιαίτερα προσεγμένη χωρίς ίχνος σκουπιδιού πουθενά. Θα μου πείτε φυσιολογικό είναι αυτό αφού η λίμνη ανήκει στα προστατευόμενα μνημεία της Ουνέσκο και θα φροντίζουν να την καθαρίζουν κάθε λίγο και λιγάκι. Σε κοντινή απόσταση από την ακτή έχει πέσει πλακόστρωτο για να μπορούν οι κάτοικοι να κάνουν την βόλτα τους με την άνεσή τους ενώ φυσικά δεν λείπουν και οι καφετέριες δίπλα στο κύμα. Αυτή την εποχή δεν λειτουργεί τίποτα εννοείται αλλά φαντάζομαι ότι η απογευματινή καλοκαιρινή βόλτα εδώ θα είναι απόλαυση.

Το περπάτημα μου άνοιξε την όρεξη και είπα να δοκιμάσω το πρωινό του Drim αλλά μάλλον όλοι όσοι διέμεναν στο ξενοδοχείο είχαν περάσει από το εστιατόριο πριν από εμένα. Δεν εξηγείται διαφορετικά πως η πλειοψηφία των πιατελών ήταν άδειες. Βολεύτηκα μ' ένα πρόχειρο σαντουιτσάκι και χυμό και ξεκίνησα για το λεωφορείο. Είμαι Εγγλέζα στο ραντεβού μου με το υπόλοιπο γκρουπ αλλά και πάλι είμαι από τους τελευταίους που φθάνουν σε αυτό. Αυτό σημαίνει ότι τρομάζω να βρω θέση γιατί ο καθένας έχει πιάσει από δύο καθίσματα για να απλώνεται καλύτερα! Με τα πολλά κάθομαι κάπου και η εκδρομή ξεκινάει.

Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσκεψη στο Μοναστήρι του Όσιου Ναούμ, προαιρετική βόλτα με καράβι- καραβάκι στη λίμνη, ξενάγηση στη Στρούγκα και Χριστουγεννιάτικο ρεβεγιόν. Ξεκούραστα πράγματα δηλαδή.

Για το πρώτο πράγμα που μιλάει ο ξεναγός μετά το Καλημέρα είναι το μίνι αεροδρόμιο της περιοχής που βρίσκεται κάπου στη μέση της διαδρομής Στρούγκα- Οχρίδα. Ο οδηγός τον πειράζει λέγοντάς του ότι πρόκειται για αεροδρόμιο- φάντασμα αφού ποτέ δεν έχει δει ούτε καν σταθμευμένο αεροπλάνο αλλά ο ξεναγός επιμένει ότι το αεροδρόμιο λειτουργεί κανονικότατα. Και πράγματι έτσι είναι. Το αεροδρόμιο που ονομάζεται "Απόστολος Παύλος" (IATA: OHD) εξυπηρετεί κυρίως πτήσεις τσάρτερ από το Βελιγράδι, τη Λουμπλιάνα, το Άμστερνταμ και μερικές άλλες πόλεις που δεν τις θυμάμαι, και παρουσιάζει κίνηση συνήθως κατά τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά λειτουργεί όλο το χρόνο.

Και μιας και έπιασα για τις μεταφορές να πω ότι ο σίγουρος τρόπος για να φτάσει κάποιος στη Λίμνη Οχρίδα από Ελλάδα χωρίς αυτοκίνητο, είναι να πάει μέχρι Θεσσαλονίκη, να πάρει το τρένο για Σκόπια και από εκεί να πάρει το λεωφορείο για Οχρίδα. Το λεωφορείο κάνει τη διαδρομή Σκόπια- Οχρίδα σε τρεισήμισι ώρες περίπου και κοστίζει 10 Ευρώ χωρίς επιστροφή. Τα δρομολόγια είναι αρκετά την ημέρα αλλά δεν ξέρω κάθε πότε. Επίσης, ένας άλλος τρόπος είναι να πάτε μέχρι Τίρανα, είτε από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη (υπολογίστε κάνα 25 Ευρώ το εισιτήριο), και από εκεί να πάρετε το λεωφορείο μέχρι Στρούγκα (η Στρούγκα έχει πολλούς Αλβανούς κατοίκους γι' αυτό και η σύνδεση). Αλλά σ' αυτή την περίπτωση υπάρχει μόνο ένα λεωφορείο την ημέρα και δεν ξέρω εννοείται ούτε πότε ξεκινάει από Τίρανα ούτε πόσο κοστίζει. Φυσικά, η Οχρίδα έχει και πολύ καλή λεωφορειακή σύνδεση με Μπίτολα αλλά το πως θα φτάσετε Μπίτολα από Ελλάδα είναι ένα θεματάκι το οποίο το έχουμε ήδη καλύψει στα σχόλια!
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
χωρις παρεξηγηση και κραξιμο...ουτε σεντς σ'αυτους!!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
χωρις παρεξηγηση και κραξιμο...ουτε σεντς σ'αυτους!!!!
Μην ανησυχείς, δεν παρεξηγώ όσες απόψεις είναι αντίθετες με τις δικές μου. Εξάλλου, μέχρι τώρα έχω ακούσει αμέτρητες φορές να λένε τα χειρότερα για τα Σκόπια! Επομένως, η δική σου είναι και light!

Δική μου γνώμη πάντως είναι ότι οι αντιπαραθέσεις και οι κόντρες δεν οδηγούν πουθενά και δεν συμφέρουν μακροπρόθεσμα κανέναν.

Προσωπικά, πάνω απ' όλα είμαι ταξιδιώτισσα και ονειρεύομαι έναν κόσμο χωρίς σύνορα και εχθρότητες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σημείωση μιας και η συνέχεια της ιστορίας μου δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί σύντομα.

Όποιος θέλει να επισκεπτεί την περιοχή και γενικά τα Σκόπια και χρειάζεται πληροφορίες, ας μου γράψει καθώς έχω σε PDF τον οδηγό για τα Σκόπια του Lonely Planet και ευχαρίστως μπορώ να σας τον στείλω.
 

martin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Φυσικά, η Οχρίδα έχει και πολύ καλή λεωφορειακή σύνδεση με Μπίτολα αλλά το πως θα φτάσετε Μπίτολα από Ελλάδα είναι ένα θεματάκι το οποίο το έχουμε ήδη καλύψει στα σχόλια!

Αλλά η Bitola είναι πολύ κοντά στα σύνορα και μπορείς να φτάσεις ως εκεί και να δοκιμάσεις την τύχη σου με οτοστόπ προς Μπίτολα.
Η καλύτερη διαδρομή θα ήταν:

(0. Οπουδήποτε στην Ελλάδα - Θεσσαλονίκη (?5-?20)

1. Θεσσαλονίκη - Φλώρινα με τρένο (?7,40 απλό, ?11 πάνε-έλα)

2α. Με ελληνικό ταξί Φλώρινα - σύνορα (~?10), και με άλλο ταξί σύνορα - Μπίτολα (?5-?7)

2β. Εναλλακτικά, με ελληνικό ταξί να κάνετε όλη αυτή την διαδρομή (?20-?25)

3. ΚΤΕΛ Μπίτολας - Οχρίδα με λεωφορείο (7? το πάνε-ελα).

Όταν όμως φτάσετε στην Μπίτολα, αν και το ΚΤΕΛ είναι στην είσοδο της πόλης, μην πάτε εκεί - πάτε πρώτα για κανέναν καφέ στο Shirok Sokak :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι κάνει όποιος δεν ταξιδεύει και δεν έχει και προγραμματισμένο μελλοντικό ταξίδι? Αναπολεί περασμένα ταξίδια και διαβάζει ταξιδιωτικές ιστορίες. Ευκαιρία, λοιπόν, να προσθέσω κάνα κομμάτι στην ιστορία για την Οχρίδα που τέτοιες μέρες πέρσι την εξερευνούσα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το Μοναστήρι του Όσιου Ναούμ είναι 40 χιλιόμετρα περίπου από τη Στρούγκα δηλαδή καμιά ώρα με το λεωφορείο γιατί από ένα σημείο και μετά ο δρόμος γίνεται αρκετά στενός και έτσι ο οδηγός πρέπει να πηγαίνει σιγά για να αποφύγει τυχόν απρόοπτα. Η διαδρομή πάντως, όχι μόνο δεν είναι κουραστική αλλά χρίζει ιδιαίτερης ομορφιάς ακόμα και το χειμώνα. Από τη μια μεριά η λίμνη από την άλλη το χιονισμένο Όρος Galicica (Γκαλίτσικα προφέρεται) χαρίζουν στα μάτια μου εικόνες κάλλους που δεν τις περίμενα και με κάνουν να μην μετανιώνω για την επιλογή μου να βρίσκομαι Χριστουγεννιάτικα εδώ.



Μετά την πόλη της Οχρίδας, περνάμε από διάφορα μικρά και μεγάλα χωριά, τα οποία όλα σχεδόν έχουν εξελιχθεί σε τουριστικά θέρετρα με δεκάδες ενοικιαζόμενα δωμάτια και εξοχικά του Σαββατοκύριακου για τους έχοντες και κατέχοντες της πόλης των Σκοπίων. Τα πιο μεγάλα από αυτά είναι τα ψαροχώρια Pestani και Trpejka -Τριέκα ή κάπως έτσι (να πω την αλήθεια δεν συγκράτησα ακριβώς την προφορά του)- που σύμφωνα με τον ξεναγό (που όλες τις ημέρες δεν έπαψε ούτε μια στιγμή να μας αφηγείται ιστορίες για οτιδήποτε βλέπαμε και δεν βλέπαμε) βρίσκονται από δεκαετίες τώρα σε διαμάχη γιατί το ένα χωριό κλέβει τις νύφες του άλλου! Προσωπικά, αν ήμουν νύφη της περιοχής, ανάμεσα στα δυο χωριά, στην Trpejca θα επέλεγα να μείνω. Από τα λίγα που είδα μου φάνηκε πιο γραφική από τη Pestani και αυτό οφείλεται ίσως στο ότι είναι αμφιθεατρικά χτισμένη, προσφέροντας όμορφη θέα της Λίμνης Οχρίδας όταν ατενίζεις το χωριό από ψηλά και καταπληκτικό φόντο για φωτογραφίες όταν αγναντεύεις τις στέγες των σπιτιών και το όρος Galicica από την παραλία. Μάλιστα, οι Σκοπιανοί χαριτολογώντας την αποκαλούν ως το Σεν Τροπέ της FYROM.

Το λεωφορείο μας αφήνει στο ειδικά διαμορφωμένο πάρκινγκ, 200 μέτρα περίπου από το μοναστήρι, και έτσι έχουμε την ευκαιρία να περπατήσουμε κατά μήκος της λίμνης. Είμαστε οι μόνοι επισκέπτες αυτό το κρύο πρωϊνό και μπορούμε ν' απολαύσουμε το μέρος με την ησυχία μας. Το λέω αυτό γιατί οι πάγκοι με τα αναμνηστικά κατά μήκος του δρόμου μαρτυρούν ότι το μοναστήρι υποδέχεται αρκετούς εκδρομείς. Οι σουβενιρομαγαζάδες, όμως, δεν μας περίμεναν μάλλον τόσο νωρίς και δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα πόστα τους. Αυτό προκαλεί μια διάχυτη ανησυχία στο γκρουπ μας, μέχρι που επεμβαίνει ο ξεναγός και τους διαβεβαιώνει ότι κατά την επιστροφή θα είναι όλοι εκεί (οι σουβενιρομαγαζάδες εννοείται)!



Το μοναστήρι είναι σπουδαίο για την Ορθόδοξη Σέρβικη Εκκλησία. Χρωστάει το όνομά του στον Όσιο Ναούμ που είναι και ο ιδρυτής του. Αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα πολιτιστικά μνημεία για τα οποία η Οχρίδα ανήκει στον κατάλογο της Ουνέσκο και δημιουργήθηκε περίπου το 900 μ.Χ. κάπως έτσι, σύμφωνα με ένα παλιό Σλάβικο κείμενο: "Όταν ο Όσιος Κλήμης κατέστη επίσκοπος, ο ίδιος ο τσάρος Συμεών προσωπικά έστειλε το φίλο του Ναούμ στη θέση του δασκάλου. Και αυτός έμεινε εκεί εκτελώντας πράξεις στην υπηρεσία του Θεού. Παρέμεινε αγνός από την παιδική του ηλικία μέχρι το θάνατό του και έκτισε μοναστήρι εκεί που τελείωνε η Λευκή Λίμνη, την εκλησσία των Αγίων Αρχαγγέλων. Και αφ' ότου πέρασε επτά χρόνια ως δάσκαλος αποσύρθηκε στο μοναστήρι όπου πέρασε δέκα χρόνια. Πριν πεθάνει κατέστη μοναχός και έτσι απεβίωσε και έφθασε ειρηνικά στις αγκάλες του Θεού το μήνα Δεκέμβριο, την εικοστή τρίτη ημέρα. Και να το ξέρουν όλοι, ο Ναούμ ο πρεσβύτερος απεβίωσε έξη χρόνια πριν τον επίσκοπο Κλήμη".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom