Π.Γ.Δ.Μ. Λίμνη Οχρίδα- FYROM: Χριστούγεννα στους γείτονες μας τους "καλούς"!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ένα βίντεο για να πάρετε μια ιδέα από Trpjeca. Δεν είναι βέβαια το καλύτερο αλλά αυτό που ήθελα να βάλω απορρίφθηκε λόγω τίτλου.

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για την Pestani, βίντεο δεν έχει αλλά μπορείτε να δείτε πανοραμικά το μοναστήρι του Όσιου Ναούμ και την παραλία από το πάρκιν μέχρι τη μονή.


Να σημειώσω ότι μετά τη γέφυρα της λίμνης που θα δείτε στο βίντεο υπάρχει μια άλλη πιο μικρή λίμνη όπου μπορείτε να κάνετε βαρκάδα ή να πιείτε το αναψυκτικό σας στην καφετέρεια- εστιατόριο που υπάρχει εκεί.
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
μπορεί να πάει καποιος μόνος χωρύς να έχει πρόβλημα?
σε ευχαριστώ εκ των προτερων...
6-7 Αυγούστου ήμουν στην Οχρίδα, τελευταάιο σταθμό του μεγάλου οδικού μου ταξιδιού μέχρι και τη Σλοβακία μέσω Πρώην Γιουγκοσλαβίας, με το δικό μου αυτοκίνητο. ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα πουθενά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
ωραια τα γραφεις και χρησιμες οι πληροφοριες σου..
απλα δεν καταλαβα..στην πολη της οχριδας δεν εμεινες?μονο στρουγκα δηλαδη?

παντως ειναι ενας προορισμος που θελω να παω μιας και ειμαι απο θεσσαλονικη..απλα διαβαζοντας ολα αυτα παλι βγαινει το συμπερασμα μακρια απο τα γκρουπ ρε παιδια..ειδικα για τοσο ευκολους πρρορισμους..

εννοειται πως στα περισσοτερα γρουπ μπορεις να αγορασεις το πακετο της διαδρομης και του ξενοδοχειου και να ακολουθεις το δικο σου προγραμμα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ωραια τα γραφεις και χρησιμες οι πληροφοριες σου..
απλα δεν καταλαβα..στην πολη της οχριδας δεν εμεινες?μονο στρουγκα δηλαδη?

παντως ειναι ενας προορισμος που θελω να παω μιας και ειμαι απο θεσσαλονικη..απλα διαβαζοντας ολα αυτα παλι βγαινει το συμπερασμα μακρια απο τα γκρουπ ρε παιδια..ειδικα για τοσο ευκολους πρρορισμους..

εννοειται πως στα περισσοτερα γρουπ μπορεις να αγορασεις το πακετο της διαδρομης και του ξενοδοχειου και να ακολουθεις το δικο σου προγραμμα.
Σ' ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά σου λόγια.

Το ταξιδιωτικό πακέτο περιελάμβανε διαμονή μόνο στη Στρούγκα. Εξάλλου, όπως έχω γράψει και παραπάνω τα μεγάλα σχετικά ξενοδοχεία της Οχρίδας είναι εκτός πόλης. Και επειδή ήταν και περίοδος διακοπών υποθέτω ότι όσο πιο μακριά από την πόλη τόσο πιο φθηνές οι τιμές των δωματίων.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το μοναστηριακό συγκρότημα βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τα Αλβανικά σύνορα και αν κάποιος κοιτάξει προς τη σωστή κατεύθυνση, το Αλβανικό φυλάκιο διακρίνεται από την κύρια είσοδο του μοναστηριού ενώ η αλβανική πόλη Πόγραδετς φαίνεται μια χαρά μέσα από το ζουμ της κάμερας αφού είναι μόλις πέντε χιλιόμετρα μακριά από εδώ. Το μοναστήρι μάλιστα, για κάποιο χρονικό διάστημα, από το 1915 έως το 1920, άνηκε στο Αλβανικό κράτος μέχρι που επεστράφει στους τότε Γιουγκοσλάβους, μετά από σειρά διαπραγματεύσεων, και ως πράξη καλής γειτνίασης από τους Αλβανούς.



Να σημειώσω ότι όποιος ταξιδεύει με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και θέλει να περάσει στην Αλβανία από τη FYROM μπορεί να το κάνει από εδώ. Παίρνει από την πόλη της Οχρίδας το λεωφορείο για το Μοναστήρι -καθημερινά εκτελούνται έξι δρομολόγια προς τη μονή χωρίς να γνωρίζω συγκεκριμένες ώρες αναχώρησης γιατί δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα ώστε να το ψάξω, αλλά είχα διαβάσει κάπου ότι τελευταίο λεωφορείο είναι στις 7:00 μ.μ.-, περιμένει για κάνα σαραντάλεπτο στο μοναστήρι και ξαναεπιβιβάζεται στο ίδιο λεωφορείο που τον έφερε, το οποίο κατά την επιστροφή στην πόλη φτάνει ως και τα αλβανικά σύνορα όπου κάνει στάση. Διαφορετικά όποιος βαριέται να περιμένει, διασχίζει με τα πόδια την απόσταση που χωρίζει το μοναστήρι με τα αλβανικά σύνορα, περνάει απέναντι, περπατάει πάλι, και παίρνει αλβανικό ταξί για το Πόγραδετς. Πόση ώρα κάνει γι' αυτό, άγνωστον. Εναλλακτικά, με ταξί από την πόλη της Οχρίδας αλλά και πάλι θα πρέπει να υπολογίσετε περπάτημα γιατί τα ταξί σε αφήνουν μέχρι εκεί που τους επιτρέπεται.


Από τον περιβάλλοντα χώρο, το μοναστηριακό συγκρότημα σε προδιαθέτει θετικά. Είναι χτισμένο σ’ ένα ύψωμα δίπλα ακριβώς στη λίμνη, έχει προσεγμένους κήπους και φρεσκοβαμμένα καλοσυντηρημένα κτίρια, ένα από τα οποία λειτουργεί και σαν πανδοχείο για όποιον ενδιαφέρεται να αφεθεί στην ηρεμία της περιοχής για περισσότερο από λίγες ώρες.

Η ξενάγηση μας άρχισε στην κύρια είσοδο όπου ο ξεναγός δείχνοντάς μας το ψηφιδωτό πάνω από την ξύλινη πόρτα της εισόδου μας αφηγήθηκε το μύθο που συνοδεύει την απεικόνιση. Το ψηφιδωτό το βλέπετε στη φωτογραφία, ενώ τον μύθο τον παραθέτω έτσι όπως τον διάβασα σε ένα μικρό βιβλίο με τίτλο "Το Μοναστήρι του Όσιου Ναούμ", που κυκλοφορεί και στα ελληνικά και το οποίο πωλείται στο παγκάρι της εκκλησίας μαζί με άλλα τουριστικά καλούδια:



"Ο Όσιος Ναούμ και η Αρκούδα:
Κάποτε όταν οι γεωργοί από το μοναστήρι του Όσιου Ναούμ όργωναν τα χωράφια, ήρθε μια αρκούδα η οποία έφαγε το ένα από τα βόδια του ζευγαριού τα οποία όργωναν. Ο ζυγός και το αλέτρι έμειναν μόνο με ένα βόδι και έτσι το όργωμα ήταν αδύνατο.
Ο γεωργός έτρεξε αλαφιασμένος στο μοναστήρι και είπε στον ηγούμενο ότι στο χωράφι ήρθε μια αρκούδα η οποία έφαγε το ένα από τα βόδια του ζευγαριού τα οποία όργωναν.
-Τώρα δεν έχω -είπε ο γεωργός- με τι να οργώσω το χωράφι.
-Πήγαινε στο χωράφι -του είπε ο ηγούμενος- και εκεί θα βρεις το βόδι ζεμένο στο ζυγό.
Ο γεωργός έφθασε στο χωράφι και τι να δει. Παράξενο μεγάλο!! Η αρκούδα η οποία έφαγε το βόδι βρισκόταν ζεμένη στο ζυγό μαζί με το άλλο βόδι. Έτσι ο γεωργός τελείωσε το όργωμα του χωραφιού του με ένα βόδι και την αρκούδα ζεμένη δίπλα του σε έναν ζυγό.
Ακόμη και σήμερα το θαύμα αυτό βρίσκεται γραμμένο στην εικόνα του Όσιου Ναούμ και στις πλευρικές πέτρες της γέφυρας του ποταμού Ντρίμ, που βρίσκεται κοντά στο μοναστήρι. Θρύλος γραμμένος από τον αναγεννητή Κούζμαν Σαπκάρεβ."
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τώρα με την ονομασία της εκκλησίας που βρίσκεται στο εσωτερικό της Μονής μια ψιλοσύγχυση υπάρχει. Σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει η εκκλησία είναι και αυτή αφιερωμένη στον Όσιο Ναούμ αλλά ο ξεναγός μας ανέφερε ότι η εκκλησία φέρει το όνομα των Αγίων Αποστόλων και όλοι στην Οχρίδα έτσι την ξέρουν. Αργότερα διαβάζοντας ένα βιβλίο για το Μοναστήρι του Όσιου Ναούμ, αναφερόταν ότι το όνομα των Αγίων Αποστόλων είχε η προκάτοχος της σημερινής εκκλησίας, η οποία όμως για άγνωστους λόγους καταστράφηκε κάποια στιγμή κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας, για ν' ανοικοδομηθεί αργότερα πάνω στα ίδια θεμέλια η σημερινή εκκλησία του Όσιου Ναούμ. Εκεί που γίνεται πραγματικά χαμός με την ονομασία είναι στις διάφορες ιστοσελίδες για την Οχρίδα. Άλλες αναφέρουν ότι η εκκλησία είναι αφιερωμένη στον Όσιο Ναούμ και άλλες στους Αγίους Αποστόλους. Τελικά, άκρη δεν κατάφερα να βγάλω και αποφάσισα ν’ αφήσω το μυστήριο να το λύσουν άλλοι πιο ειδικοί από εμένα.



Ανεξάρτητα πάντως από το όνομα, η εκκλησία σαν κτίσμα είναι μικρή και στενόχωρη αλλά με εντυπωσιακές τοιχογραφίες και ένα ξυλόγλυπτο τέμπλο που κερδίζει αμέσως την προσοχή. Έργο ντόπιων μαστόρων μάλλον, οι τοιχογραφίες περιγράφουν τα θαύματα του Όσιου Ναούμ στην περιοχή της Οχρίδας ενώ σε ξεχωριστό χώρο μέσα στην εκκλησία υπάρχει ο τάφος του Όσιου Ναούμ.

Το μοναστήρι διαθέτει και καφέ-εστιατόριο, το οποίο περιττό ν’ αναφέρω ότι τιμήθηκε δεόντως από την πλειοψηφία του γκρουπ μας. Είχα μια ώρα στη διάθεσή μου και αποφάσισα να ξεκινήσω την περιήγησή μου από την εκ νέου παρατήρηση της εκκλησίας χωρίς τη βουή του γκρουπ αυτή τη φορά. Για να ξαναμπώ στην εκκλησία έπρεπε να πληρώσω πάλι εισιτήριο σύμφωνα με τον κύριο στην πόρτα αλλά επειδή ήμουν όμορφη και καλή κοπέλα μου έκανε χάρη να περάσω ελεύθερα αρκεί να μην καθόμουν πολύ εντός του εσωτερικού της. Του χάρισα ένα χαμόγελο και αφέθηκα στην μυστηριακή ησυχία του ναού.

Η συνέχεια με βρήκε να περιφέρομαι γύρω από το μοναστήρι. Η περιοχή ολόκληρη είναι κατάλληλη για υπέροχα οικογενειακά πικ-νικ. Φυσικά, η εποχή δεν ήταν η ιδανική για κάτι τέτοιο και έτσι όσες Σκοπιανές οικογένειες βρίσκονταν εκεί βάλθηκαν να πιάνουν πρώτο τραπέζι στην καφετέρεια- εστιατόριο της περιοχής.



Περπάτησα για λίγη ώρα μέχρι που έκρινα ότι δεν με παίρνει για περισσότερη πεζοπορία και στην επιστροφή, έκανα στάση σ’ ένα εκκλησάκι δίπλα στη λιλιπούτεια λιμνούλα, που είναι γνωστή ως οι Πηγές του ποταμού Ντριμ (μάλιστα ο ποταμός είναι γνωστός ως Μαύρος Ντριμ και είναι ο ίδιος ποταμός που διασχίζει και την πόλη της Στρούγκας). Ο ποταμός Ντριμ, ο οποίος πηγάζει από τη λίμνη Πρέσπα, λίγο πριν χυθεί στη λίμνη Οχρίδα σχηματίζει αυτή τη παραπάνω λιμνούλα, της οποίας τα νερά είναι τόσο διαυγή και παγωμένα όσο πουθενά αλλού κατά μήκος του ποταμού. Η λιμνούλα είναι ένας φυσιολατρικός παράδεισος και κατοικείται κυρίως από άγριες πάπιες και διάφορα πτηνά, ενώ είναι σύνηθες φαινόμενο οι Σκοπιανοί να νοικιάζουν βάρκες και να κάνουν το γύρο της λιμνούλας, όπως οι τουρίστες που παρατηρούσα να κάνουν πρωινή βαρκάδα.


Έπειτα την προσοχή μου τράβηξε η τοποθέτηση ενός νέου αγάλματος του Οσίου Ναούμ στο χώρο του μοναστηριού από Σκοπιανούς εργάτες, πριν κατευθυνθώ προς τη γέφυρα που διασχίζει τα αγριεμένα νερά του ποταμού Ντριμ καθώς χύνονται στη λίμνη της Οχρίδας.


 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και πριν την αναχώρηση για την πόλη της Οχρίδας, ενα τελευταίο videaki από το Μοναστήρι του Όσιου Ναούμ και τη γύρω περιοχή

[ame=http://vimeo.com/16390696]Sveti Naum on Vimeo
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί


Επόμενη στάση το λιμάνι της Οχρίδας για να πάρουμε το καράβι για την κρουαζιέρα στη λίμνη. Η κρουαζιέρα δεν ήταν στο πρόγραμμα του πρακτορείου αλλά ο καιρός σήμερα ήταν καταπληκτικός και έτσι η θέα της πόλης της Οχρίδας από τη λίμνη θα ήταν όμορφη εμπειρία. Είχα διαβάσει για την κρουαζιέρα στο virtual tourist και ήθελα να την κάνω αλλά επειδή η εποχή δεν είναι η τουριστική σαιζόν της Οχρίδας ο μόνος τρόπος να την πραγματοποιήσει κάποιος είναι μέσω γκρουπ που θα μπορέσει φυσικά να συγκεντρώσει ένα σοβαρό αριθμό μελών. Τα άτομα μαζεύτηκαν -μόνο έξι από τα 36 άτομα έμειναν στην πόλη της Οχρίδας για βόλτες- και αντί του ποσού των 10 Ευρώ ανά άτομο ανεβήκαμε στο πλοίο για την μιάμιση ώρα κρουαζιέρα.







Η κρουαζιέρα δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό και μάλλον προς το τέλος βαριέσαι λίγο όσο πωρωμένος και αν είσαι με το ταξίδι. Αυτό που αξίζει πραγματικά είναι το πρώτο εικοσάλεπτο όταν έχεις πανοραμική εικόνα της παλιάς πόλης της Οχρίδας και της εκκλησίας του Αγίου Ιωάννη του Κανέο -του πιο πολυφωτογραφημένου αξιοθεάτου της Οχρίδας σύμφωνα με τους ειδικούς-. Την υπόλοιπη ώρα μπορείς να πιεις ευχάριστα τον καφέ νερόπλυμα ή το τσάι Λίπτον ή το αναψυκτικό που προσφέρει το πλήρωμα του πλοίου παρατηρώντας τις ανατολικές ακτές της Οχρίδας. Σε κάποιο σημείο αυτών των ακτών είναι κτισμένο και το πρώην εξοχικό σπίτι του μακαρίτη Τίτο -το οποίο για κάποιο λόγο ο ξεναγός το θεωρούσε σημαντικό αξιοθέατο και μας το επισήμανε πολλές φορές-. Φυσικά, το εξοχικό αυτό σπιτάκι, που τώρα πια είναι δημόσια περιουσία της FYROM, έχει μοναδική θέα προς την παλιά πόλη της Οχρίδας και έχω την εντύπωση ότι είναι ακριβώς αντικριστά με το κάστρο του Σαμουήλ που δεσπόζει στο ψηλότερο σημείο της παλιάς πόλης.



Επιστροφή στο ξενοδοχείο εν μέσω γκρίνιας ότι δεν θα προλάβουμε να φάμε λες και είμαστε στην άκρη της γης και το εστιατόριο του Drim είναι το μοναδικό που υπάρχει. Πραγματικά, μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία που έχουμε σαν λαός. Δίνουμε τόσα και τόσα χρήματα σε άχρηστα σουβενίρ και τρέχουμε να προλάβουμε το μεσημεριανό του ξενοδοχείου γιατί τσιγκουνευόμαστε να δώσουμε μερικά χρήματα παραπάνω για να φάμε σε κάποια από τα αναρίθμητα εστιατόρια της περιοχής.

Το εστιατόριο είναι γεμάτο σήμερα καθώς έχουν φτάσει και άλλα γκρουπ, ελληνικά πάντα. Γενικά, το Hotel Drim μάλλον δουλεύει με ελληνικά γκρουπ κύριως της Αθήνας. Είναι εδώ το Thiamis, το Acadimos, ο Balakakis και άλλα που δεν γνωρίζω. Το φαγητό του ξενοδοχείου δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά επειδή είμαι μόνη μου εδώ θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σ' αυτό που μου προσφέρεται και σε ότι βρω σε fast food στη Στρούγκα Αποφασίζω να φάω τη Macedonian soup που προσφέρουν ως πρώτο πιάτο. Την αναγνώρισα εκ των υστέρων καθώς την ανακάλυψα στα ράφια ενός super market. Λατρεύω τις σούπες και έτσι τρώω ότι έχει σχέση με αυτές. Η συγκεκριμένη ήταν έτσι και έτσι όπως το φαγητό του κυρίου πιάτου. Το άφησα και πήγα κατευθείαν στο επιδόρπιο που ήταν μια χαρά και με γλύκανε λίγο μετά τις απορίες- κατακρίσεις των συνδαιτυμόνων μου στο τραπέζι πως είναι δυνατόν νέα κοπέλα να ταξιδεύω μόνη μου γιορτινές μέρες και ότι αυτοί εννοείται δεν θα το έκαναν ποτέ -λες και για κάποιο λόγο θα πρέπει να με ενδιέφερε η γνώμη τους! Ομολογώ ότι είχα λάβει αμυντική στάση όταν τους ρωτούσα ειρωνικά αν έχουν ακουστά το msn και το skype αλλά τελικά αποφάσισα να δώσω τόπο στην οργή μιας και ήταν μέρες γιορτινές και αγάπης και δεν άξιζε να χαλάσω τη διάθεσή μου Παραμονή Χριστουγέννων.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ένα πάρα πολύ ωραίο ταξίδι ! Ευχαριστούμε πάρα πολύ !
Καλά Χριστούγεννα ! :xmas_wink:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ένα πάρα πολύ ωραίο ταξίδι ! Ευχαριστούμε πάρα πολύ !
Καλά Χριστούγεννα ! :xmas_wink:
Σ' ευχαριστώ πολύ και εγώ. Καλές Γιορτές σε όλους τους ταξιδευτές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom