Ισραήλ Λίβανος Λιβανος-Ισραηλ: Βοηθεια παρακαλω!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Σκεφτομαστε να επισκεφτουμε δυο φιλες μας, μια στον Λιβανο και μια στην Ιερουσαλημ. Διαβασα στο φορουμ οτι μπορουμε να παρουμε βιζα για Λιβανο κατευθειαν στο αεροδρομιο. Μεχρι εδω καλα. Μετα πως παμε Ισραηλ? Θελει και εκει βιζα, την οποια μπορουμε να βγαλουμε στα συνορα ή οχι? Και θα υπαρχει προβλημα που στα διαβατηρια μας εχουμε σφραγιδες απο το προηγουμενο ταξιδι σε Συρια-Ιορδανια? Διαβασα οτι αν εχεις σφραγιδα Ισραηλ στο διαβατηριο δεν μπορεις να μπεις στη Συρια. Ισχυει και το αντιθετο? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
από ότι ξέρω το Ισραήλ δε έχει ποια βίζα. Αλλά για να πας από Λίβανο προς Ισραήλ, δε υπάρχουν ανοικτά σύνορα, αλλά θα πρέπει να πας μέσω Συρίας - Ιορδανίας.
Παλιά από ότι ξέρω μπορούσαν να σου αρνηθούν την είσοδο στο Λίβανο αν μαθαίνανε ότι τελικός προορισμός σου είναι το Ισραήλ.
μπορεί να κάνω και λάθος, δε βάζω και το χέρι μου στην φωτια
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τι εννοεις οταν λες οτι ειναι κλειστα τα συνορα Λιβανου-Ισραηλ? Και αυτο το 'παλια' ποτε αναφερεται?
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Τον Δεκεμβριο είμουν Ιορδανία και απο εκεί πέρασα στην Παλαιστίνη και μετά πήγα Ισραηλ,Βίζα για το Ισραηλ δεν χρειάζεται αλλά αν σου σφραγίσουν το διαβατηριο (με στάμπα εισόδου )μετά δεν μπορείς να επισκεφθείς την Συρία.Υπάρχουν σημεία εισόδου στο Ισραηλ ,τουλάχιστον ένα (είσοδο απο Αλέμπυ)που σου δίνει την δυνατότητα να μην σφραγιστεί το διαβατηριο σου (και απο το Ισραηλκ και απο την Ιορδανια)με αποτέλεσαμα να μπορείς μετα να επισκεφθεις και την Συρία.
Σχετικά με το αντίθετο δεν γνωρίζω,κοιτόντας στο tripadvisor σε σχετικό forum είδα ότι προτείινουν ως λύση να πας με λεωφορείο στο Αμμαν και μετά απο εκεί στην Ιερουσαλημ (από εκει η απόσταση είναι 60 χιλ.)
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
υπαρχει ενα μικρο κολπακι που μπορειτε να κανετε στο ισραηλ ωστε να μην εχετε προβλημα με αλλες χωρες τις μεσης ανατολης , πειτε τους οτι ειστε ναυτικοι και να σας σφραγισουνε εχτρα χαρτι και οχι πανω στο διαβατηριο , ειναι σιγουρο πως γινεται γιατι το κανει φιλος μου καπετανιος σε γιοτ . ΥΓ. δεν ζητανε φυλλαδιο ναυτικου στον ελεγχο .
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
δηλαδη εμεις που θα παμε σε 2 μηνες να πουμε οτι ειμαστε μουτσοι?
και καλα οι αντρες, εγω τι θα πω?? ασε που θα ταξιδεψω κατευθειαν απο γαμηλια δεξιωση!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δηλαδη εμεις που θα παμε σε 2 μηνες να πουμε οτι ειμαστε μουτσοι?
και καλα οι αντρες, εγω τι θα πω?? ασε που θα ταξιδεψω κατευθειαν απο γαμηλια δεξιωση!
θα σε παρουσιάσω σαν cruise director μην ανησυχείς..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Λιβανο πήγα τον δεκεμβριο και τοτε ...και τώρα! τα σύνορα Λιβάνου-Ισραηλ ήταν κλειστά!! Επίσης, εαν έχεις σφραγίδα από το Ισραηλ στο διαβατήριο σου δεν μπορείς να μπεις στον Λίβανο. Για το ανάποδο κρατάω μια επιφύλαξη.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
δηλαδη εμεις που θα παμε σε 2 μηνες να πουμε οτι ειμαστε μουτσοι?
και καλα οι αντρες, εγω τι θα πω?? ασε που θα ταξιδεψω κατευθειαν απο γαμηλια δεξιωση!
Θα σαι ο μούτσος με τα κόκκινα τακούνια!! Προλαβαίνεις να καλλιεργήσεις και μούσι...:haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λιβανο πήγα τον δεκεμβριο και τοτε ...και τώρα! τα σύνορα Λιβάνου-Ισραηλ ήταν κλειστά!! Επίσης, εαν έχεις σφραγίδα από το Ισραηλ στο διαβατήριο σου δεν μπορείς να μπεις στον Λίβανο. Για το ανάποδο κρατάω μια επιφύλαξη.
Για το αναποδο δεν εχεις κανενα προβλημα.!! Ελπιζωωωω , αλλιως θα αναψω την πιπα μου, θα φαω το σπανακι μου και θα κανω τον Ποπαυ:haha:
ωχ , συγνωμη τον cruise director ηθελα να πω:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom