Λιμνη Φενεου-Κορινθιας

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυριο παμε ημερησια στη λιμνη Δοξα-Φενεου.
Ποιον δρομο προτινετε ως συντομοτερο :απο Στυμφαλια ,απο Δερβενι ή απο Εθνικη προς Τριπολη και στριβεις Νεμεα?
Ευχαριστω.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Έχω την εντύπωση πως ο συντομότερος είναι από Δερβένι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βαλαμε στο Google maps και οι προτινομενες διαδρομες ειναι απο Στυμφαλια.
Αλλα εγω θυμαμαι το 2002 που ειχαμε ξαναπαει απο Στυμφαλια ..πολυ κουραστικος δρομος ..δεινοπαθησα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Στο via michelin δίνει ως προτεινόμενο αυτόν από Δερβένι και ως ταχύτερο (κατά 8 λεπτά) αυτόν από Στυμφαλία. Όταν είχαμε γυρίσει όλη την ορεινή Κορινθία θυμάμαι πως ο δρόμος από τη Στυμφαλία ως τον Φενεό ήταν γεμάτος στροφές. Παρ'όλ'αυτά άξιζε η οδική διαδρομή! Αν το "πατάτε" λιγάκι πιστεύω πως θα φτάσετε ταχύτερα από Δερβένι μιας και το μεγαλύτερο μέρος είναι στην Εθνική. Εγώ θα πήγαινα από Στυμφαλία και θα επέστρεφα από Δερβένι για ποικιλία!:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο ειχαμε κανει τοτε το 2002,αλλα θυμαμαι κατι με ειχε κουρασει πολυ στη Στυμφαλια...τη θυμαμαι ως επωδυνη διαδρομη.
Δεν ξερει κανεις για την τριτη επιλογη απο Εθνικη προς Τριπολη και μετα στριβεις Νεμεα?Εγω αυτο πρωτη φορα το ακουω για να πας Φενεο.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Λογικά από Νεμέα θα πάτε Στυμφαλία και μετά θα ακολουθήσετε τη γνωστή διαδρομή. Εμείς είχαμε κάνει αυτόν ακριβώς τον κύκλο. Από Μεσαία Τρίκαλα πήγαμε Στυμφαλία, μετά Νεμέα και μετά ξανά πίσω λίμνη Δόξας και τέλος Τρίκαλα. Βέβαια μπορεί να υπάρχει και πιο σύντομη διαδρομή που να μην την έχω υπόψη μου.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
απο στυμφαλια πηγαμε κεμεις..εχει στροφουλες, αλλα ειναι πανεμορφη διαδρομη!!

καλα να περασετε!!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Προσοχή, στο Δερβένι αυτή την στιγμή γίνονται έργα. Στον πηγαιμό δεν ξέρω πως είναι τα πράματα. Στον γυρισμό, για να βγείτε στο ρεύμα προς Αθήνα δεν θα έχετε πρόβλημα. Πρόβλημα είχαμε εμείς που θέλαμε να βγούμε στο ρεύμα προς Πάτρα. Χρειάστηκε να κάνουμε κάτι κύκλους , να περάσουμε κάτω από την εθνική και μετά να ξαναβγούμε στο σωστό ρεύμα. Δεν ξέρω εάν είναι ανοιχτό για να μπείτε ερχόμενοι από Αθήνα. Ρωτήστε καλύτερα στα προηγούμενα διόδια μήπως ξέρουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν προλαβα να δω το ποστ σου ,αλλα ευτυχως ημασταν τυχεροι και δεν πηγαμε απο Δερβενι.Και τελικα θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ...ειναι πιο κοντα απο Στυμφαλια-Καστανια .Εχει στροφες ανεβαινοντας προς Καστανια-κατεβαινοντας προς κοιλαδα Φενεου ..αλλα για μικρο διαστημα .Καμια σχεση δηλ με αλλες ορεινες διαδρομες που το στροφιδι δεν λεει να τελειωσει.
Πολυ ωραιο παιδια ηταν το παλαιομοναστηρο του Αγιου Γεωργιου πανω απο τη λιμνη!!
Ενα μοναστηρι παλαιας κοπης πραγματικα ,χωρις φτιασιδια και ανακαινισεις ..πολυ ομορφη εσωτερικη αυλη ...ο ναος ειχε υπεροχες αγιογραφιες και περιτεχνο ξυλογλυπτο τεμπλο..υπηρχε κρυφο σχολειο πανω στην οροφη του ναου οπου ανεβαινες με αποτομη σκαλιτσα ..και το αρχονταρικι της μονης προσφερει τελεια θεα προς τη λιμνη.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
για εμενα ισως το ποιο ομορφο μερος στην ελλαδα...οι φωτο που εβγαλα εκει εχουν γινει φοντο παντου!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμείς λέμε να πάμε από Νεμέα, γιατί μας έχει μείνει αμανάτι από άλλη εκδρομή, οπότε αναγκαστικά η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε θα είναι Νεμέα-Στυμφαλία-Μεσινό-Λιμνη Δοξα... Από κει θα δούμε τα χωριά Φενεός και Γκούρα οπότε μετά να γυρίσουμε απο Δερβενι;; Εσεις τί διαδρομή προτείνετε που να συμπεριλαμβάνει τη Νεμέα;; Μήπως να την αφήναμε για το γυρισμό;; Ουφ!
Επίσης έχετε να μου πείτε κάποιο μέρος για φάγητο;; Ένα Κουτούκι του Στάικου που βλέπω να φιγουράρει στις αναζητήσεις μου, τί λεει;; :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο Νεμεα Ιταλιανα μου δεν ξερω να σου πω ...γιατι εμεις ανεβαινουμε απο Κιατο συνηθως.
Τωρα αυτος ο Σταικος ηταν ενας γνωστος γοριλλας ...εε σωματοφυλακας ηθελα να πω ..γνωστων και διασημων της Αμερικης ..την αραξε εκει στη λιμνη κ εφτιαξε το κονακι του.Εγω εχω διαβασει καλες κριτικες ,αλλα δεν ετυχε να παω ..γιατι κανουμε πικ νικ στις οχθες της λιμνης .Αν πας παντως ,δωσε κανενα ραπορτο ..για να ξερουμε για το μελλον.
Εγω ειδα στη Γκουρα κατι ταβερνες συμπαθητικες επισης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom