ΜΑΝΗ

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Αρχές Φεβρουαρίου λέμε να κάνουμε ένα 4ήμερο ταξιδάκι στη Λακωνική Μάνη. Ποιο από τα χωριά της να επιλέξω ως τόπο διαμονής, ώστε να βολεύει να γυρίσουμε εύκολα και τα υπόλοιπα χωριά και να είναι συγχρόνως γραφικό-όμορφο? Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιον ωραίο παραδοσιακό ξενώνα που να έχει δωματιάκια με τζάκι θα σας ήμουν ευγνώμων!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Πριν φθάσεις στη Μάνη, αξίζει μια επίσκεψη στο Μουσείο της Ελιάς και του ελληνικού λαδιού, στη Σπάρτη. Στο καφενεδάκι του μπορείς να πιείς καφέ στη χόβολη . Τηλεφώνησε όμως για τις ώρες-μέρες που λειτουργεί , γιατί έχουν αλλάξει.

Μουσείο Ελιάς & Ελληνικού λαδιού
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Και μια σταση στο Γυθειο επιβαλλεται για καφεδακι, φαγητο στο μπαρμπα-σιδερη και βολτουλα! Μη παραλειψεις τα σπυλαια του διρου. παρε ενα τηλεφωνο πιο πριν ομως να σιγουρευτεις οτι ειναι ανοιχτα. οταν ανεβαινει η σταθμη του νερου κλεινουν γιατι δε χωραει η βαρκα.
Εχω περασει απ'τα χωρια εκει αλλα δεν εχω να σου προτεινω κατι σγκεκριμένο γιατι δεν εμεινα καθολου εκει. Απλα ηταν στο δρομο μου και απολαυσα τη διαδρομη.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Φυσικα και θα περάσω και από Γύθειο. Θα επισκεφ΄τώ σίγουρα Μυστρά, Οίτυλο, Διρρό, Αρεόπολη, Λίμένι, Βάθεια, Γερολιμένα, Ταίναρο. Απλά αναρωτιέμαι που είναι καλύτερα να κλείσω διαμονή.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Επισκεπτομαι την Μανη αρκετα συχνα.Συνηθως μενω στο Μαυρομιχαλαι στο Λιμενι.Γραφικο μερος και η διαμονη στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο αποτελει ιδιαιτερη εμπειρια.Καλο και συμφερουσα λυση ειναι και το Τραπελα στην Αρεοπολη.
 

dimtze

Member
Μηνύματα
87
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ονειρεμένο Ταξίδι
Patagonia !!!
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί κάποιος ξενώνας στην βαθεια?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί κάποιος ξενώνας στην βαθεια?
Δυστυχως όχι δεν λειτουργει εδω και πολλά χρονια καποιος ξενωνας .
 

dimtze

Member
Μηνύματα
87
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ονειρεμένο Ταξίδι
Patagonia !!!
Δυστυχως όχι δεν λειτουργει εδω και πολλά χρονια καποιος ξενωνας .
Σε ευχαριστώ Κική, κρίμα...
πέρασα την άνοιξη και είδα να γίνονται κάποιες εργασίες σε αρκετά κτήρια, είχα μια μικρή ελπίδα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Προτείνω να μείνετε Αρεόπολη, όπου υπάρχουν και ταβέρνες, καφέ, σουπερ-μάρκετ για την άμεση εξυπηρέτησή σας. Από κει, μπορείτε να κάνετε εκδρομές, εφόσον θα μείνετε για 4 ημέρες. Μην χάσετε τον γύρο από ανατολικά προς δυτικά (στρίβετε αριστερά μόλις βγαίνετε από την Αρεόπολη προς Κότρωνα - Κοκκάλα - Λάγια - Μαρμάρι - Ταίναρο - Βάθεια - Αλικα - Γερολιμένα - Κοίτα - Πύργο Διρού). Τον Νοέμβριο που ήμασταν εμείς μόνο στον Γερολιμένα έβρισκες για να κάτσεις να πιεις έναν καφέ ή να φας. Τα πιο πάνω χωριά είναι όμορφα να τα περπατήσετε, να τραβήξετε πολλές φωτογραφίες και να χαλαρώσετε μέχρ τέλους! Στο νεκρομαντείο στο Ταίναρο δεν έχουν μείνει και πολλά πράματα για να δείτε, όμως το μέρος έχει μια αύρα σχεδόν μαγική! Το Νοέμβριο τα πάντα ήταν πράσινα και γεμάτα μανουσάκια που μοσχομύριζαν!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Κι εγώ Αρεόπολη έλεγα να μείνουμε που θα έχει και κάποιο καφέ-μπαρ να πάμε μια βολτίτσα το βράδυ για ένα ποτάκι! Αλλά έχω τρελαθεί με το "Πέτρα και Φως" στο Οίτυλο, ενώ στην Αρεόπολη δεν μου άρεσε κάτι τόσο πολύ. Λέω, λοιπόν, να μείνουμε Οίτυλο. Τί άποψη έχετε? Εξάλλου μόνο 10 χλμ είναι από Αρεόπολη.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Εξαιρετική επιλογή για διαμονή! Αλλωστε το Οίτυλο είναι πολύ κοντά στην Αρεόπολη. Δεν ξέρω βέβαια αν τα ταβερνάκια στην παραλία στην Τσίπα ή στο Λιμένη είναι ανοικτά τον χειμώνα... Ομως στην πλατεία της Αρεόπολης θα φας εξαιρετικό σουβλάκι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom