Μετάθεση στα Χανιά Κρήτης - υπέρ και κατά?

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
Να μην το σκεφτεσαι καν... τα Χανια ειναι τελεια πολυ.Εμενα μενει μονινα εκει μια φιλη μου.Κανει μαθηματα χορου φωτογραφιας κτλ.Εχει ζωη κ το χειμωνα δεδομενου οτι εχει κ φοιτητες... Δεν ειναι κ κυκλαδιτικο νησι να υποφερεις απο μοναξια... Σιγουρα θα γνωρισεις πολλα ατομα.. Οι Κρητικοι ειναι πολυ φιλοξενοι κ θα αγκαλιασουν με πολλη αγαπη ειμαι σιγουρη... Εισαι κ τυχερη που θα φυγεις απο την Αθηνα που εχει γινει ζουγκλα πλεον...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Μην λέτε ψέματα βρε παιδιά...Στα Χανιά δε θα κάνει να πάει στη δουλειά της 10 λεπτα, όπως κάνει στην Αθήνα, αλλά 1 ώρα αλλάζοντας 2-3 συγκοινωνίες...Θα ταξιδεύει απο Πειραιά ή Βενιζέλο και θα φεύγει 2 -3 ώρες πριν και όχι μισή ώρα όπως την Αθήνα..Θα κανει 2 ώρες να πάει σε μια παραλία που ο θεός να την κάνει και μόνο σαββκο , ενώ στην Αθήνα θα πήγαινε κάθε μέρα , ΟΧΙ 1 μήνα αλλά απο το Μάιο μέχρι το Σεπτέμβρη, μέσα σε 15-20 λεπτά..Γενικά για να μη κουράζω, σε θέματα διατροφής, διασκέδασης κτλ και γενικά σαν ποιότητα ζωής θα είναι χάλια στη Κρήτη, ενώ στην Αθήνα θα ήταν τέλεια...

Υ.Γ έχω ζήσει 7 χρόνια Αθήνα (4 κυψέλη + 3 Ν.Ηρακλειο - Χαλάνδρι), και τώρα ζώ Χανιά..Άρα έχω άποψη και μιλάω..Καλό είναι όποιος δεν έχει μείνει κάπου , αλλά έχει πάει μόνο διακοπές , να μην εκφράζει απόλυτη άποψη....

Από κει και πέρα φίλη Pali εσύ θα δεις πως θα αντιληφθείς όλη την κατάσταση για να περάσεις καλά ή να σε τρώει το σαράκι ότι σου λείπει το χάος της Αθήνας...
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
δεν συμφωνω καθολου...
τι εννοεις οτι στην Αθηνα ειναι ολα κοντα ενω στα Χανια ολα μακρια???!!! μηπως το αντιθετο???
οσον αφορα τις παραλιες εδω για να κανεις ενα μπανακι αξιοπρεπες πρεπει να υποστεις τρελη κινηση για να φτασεις σε μια μετρια παραλια γεματη κοσμο...
στα Χανια οι παραλιες ειναι τελειες... κανεις μια αποσταση αλλα αξιζει... παραλια σαν τα φαλασαιρνα βρισκεις στην Αθηνα??!!!! δεν το νομιζω!!!!!!!!!!!!!!
εγω κρατω την αρχικη μου αποψη οτι εισαι τυχερη που φευγεις απο την Αθηνα...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
δεν συμφωνω καθολου...
τι εννοεις οτι στην Αθηνα ειναι ολα κοντα ενω στα Χανια ολα μακρια???!!! μηπως το αντιθετο???
οσον αφορα τις παραλιες εδω για να κανεις ενα μπανακι αξιοπρεπες πρεπει να υποστεις τρελη κινηση για να φτασεις σε μια μετρια παραλια γεματη κοσμο...
στα Χανια οι παραλιες ειναι τελειες... κανεις μια αποσταση αλλα αξιζει... παραλια σαν τα φαλασαιρνα βρισκεις στην Αθηνα??!!!! δεν το νομιζω!!!!!!!!!!!!!!
εγω κρατω την αρχικη μου αποψη οτι εισαι τυχερη που φευγεις απο την Αθηνα...
Το μήνυμα είναι ακριβώς το αντίθετο από ότι γράφω βρέ..Απλα σκέφτηκα αυτό το τρόπο για να δώσω έμφαση σε ορισμένα θέματα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Έχουμε κι άλλη περίπτωση Αθηναίας με μετάθεση στην Κρήτη και παντρεύθηκε. Σε λίγο θάρθει να σου τα πει.
Ετοιμάσου κι εσύ ιδίως στα Χανιά που έχουν έλλειψη γυναικών.

Εκτός απ αυτά που ζητάς έχουμε και κομμωτήριο δικό μας. Η υπεύθυνη του αυτές τις μέρες, βρίσκεται Νότια Αμερική σε σεμινάριο.

Αλλά εσύ ούτε χάρτη έχεις βάλει ούτε πληροφορίες...
 

Chara Mo

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Bαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Δεν έχω πάει χειμώνα στα Χανιά αλλά γενικά οι φίλοι μου, που ζουν μόνιμα πιά στην Κρήτη, (όχι μόνο στα Χανιά αλλά και στο Ρέθυμνο και το Ηράκλειο), περνάνε πολύ καλά! Η πολή είναι μεγάλη, αυτόνομη, πανέμορφη και οι Κρητικοί πολύ ζεστοί άνθρωποι! Εγώ αν διοριζόμουν στα Χανιά, θα ήμουν κατενθουσιασμένη!! Μην τρελαίνεσαι με την ιδεά ότι δεν ξέρεις κανέναν εκεί. Ευκαιρία να γνωρίσεις νέους ανθρώπους και γενικά να ανοίξει ένας νέος κύκλος στη ζωή σου! Άσε που υπάρχει ολόκληρο αεροδρόμιο, οπότε αν σου λείψουν πολύ η Αθήνα και οι δικοί σου, παίρνεις το αεροπλανάκι και σε μισή ωρίτσα είσαι στο Ελ. Βενιζέλος! Την τελευταία φορά που πέταξα για Χανιά ούτε καν όλο τον καφέ μου δεν πρόλαβα να πιώ!! Μισός καφές δρόμος είναι!!! Γαλλικός ε; :haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..Καλως να ορισεις στη πολη μας...αν εισαι πολυ μα πολυ του θεατρου θα πονεσεις λιγο γιατι δεν υπαρχουν πολλες θεατρικες παραστασεις,οσο για τα αλλα και χορο μπορεις να κανεις και γιογκα και ερασιτεχνικο θεατρο εχει και λεσχη φωτογραφίας και κινηματογραφου ...οσο για τους ανθρωπους...χμ...προσπαθεια θελει το πραμμα...:bleh:
 

pali

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ικαρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραϊβική
Ειλικρινά παιδιά με συγκινήσατε με το πάθος και τη διάθεσή σας να με βοηθήσετε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, συνειδητοποιώ ότι η δυσκολία της απόφασης έχει περισσοτερο σχέση με προσωπικούς συναισθηματικούς παράγοντες: για ένα άτομο όπως εγώ που δεν έχω καν σπουδάσει σε άλλη πόλη εεε... μου έρχεται λίγο δύσκολο. Δεν ειναι μια αποφαση που παίρνεις εν βρασμώ...
Κατά τα άλλα, όχι η Αθήνα δεν θα μου λειψει γιατί μενω σε προάστιο και δεν μπορώ να πώ οτι απολαμβανω ιδιαίτερα τα υπερ της. Οταν γυριζω σπιτι κατα τις 6 δεν εχω και πολλή όρεξη να ξανακατεβω τις καθημερινές στο κεντρο για βολτα. Ασε που όπου κι αν θελεις να πας, πρεπει να το προγραμματίσεις, να κλεισεις τραπέζι/ εισιτηριο κλπ, να φύγεις νωρίς για να μην πεσεις σε κίνηση και να βρεις παρκινγκ (σαν το τραγούδι του Κηλαηδόνη, ένα πράγμα...).
Οπότε οι επιλογές εξόδου ειναι ίσως και πιο περιορισμένες από αυτές που θα είχα σε μια επαρχιακή πόλη οπου όλα ειναι δίπλα.
Εχω κι εγώ πήξει στην Αθήνα που κάνω μιάμιση ώρα πηγαιν-ελα στη δουλειά κάθε μέρα, που δεν απολαμβάνω τη φύση, πού έχω να δώ την κολλητή μου απο την πρωτομαγιά (γιατί μένουμε στις αντίθετες άκρες του λεκανοπεδίου κι αυτή κάνει δυο δουλειές), που ψάχνω με το ντουφέκι έναν άνθρωπο να πάω μια βόλτα γιατί άλλοι ειναι κουρασμένοι κι άλλοι είναι άφραγκοι.
Κι άλλωστε το ξέρω... και το έχω στο νου μου, ότι σίγουρα θα έρχομαι σαν τουρίστρια στην Αθήνα να δω οικογένεια και φίλους. Το ότι θα παω στα Χανιά δεν σημαίνει ότι πάω κι εξορία... χαχαχα! Απλά χρειάζομαι λίγο χρόνο να ωριμάσει μέσα μου...
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ηράκλειο
Σε ποιο σχολείο θα είσαι;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
πάντως μέχρι στιγμής, ουδείς Χανιώτης/σα που να μένει στη πόλη έχει απαντήσει στο θέμα...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οπότε οι επιλογές εξόδου ειναι ίσως και πιο περιορισμένες από αυτές που θα είχα σε μια επαρχιακή πόλη οπου όλα ειναι δίπλα.
Ακριβώς αυτό!
Το θέμα δεν είναι πόσες επιλογές υπάρχουν κάπου, αλλά κατά πόσο μπορεί να εκμεταλλευθεί κάποιος τις όποιες επιλογές έχει.

Επίσης, θέλω να πώ κάτι που χρησιμοποιώ συχνά:

Αν υπήρχε το ιδανικό μέρος θα ήμασταν όλοι εκεί!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom